Δεν ακούγεται καθόλου...

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Συγγνώμη, αν δεν είμαι στη σωστη κατηγορια! Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ακούω καθόλου ήχο από το σαμπ (crystal audio systembass-10). Να φανταστείτε, ακουμπάω τη μεμβράνη και...τίποτα!
Το έχω συνδέσει από το R/MONO στο sub-out του ενισχυτή (SONY STRDH-800).
Εχω ''κόψει'' τα heco victa 200 (χρησιμοποιώ δύο ηχεια) στα 60 χερτζ, επειδή αναφέρουν ότι φτάνουν μέχρι τα 36 χερτζ.
Το κρος του σαμπ είναι ''τέρμα'' δεξιά, το σετάπ είναι δηλωμένο 2.1 στον ενισχυτή, ενώ τα ηχεία είναι στο ''small''.
Το σαμπ παίρνει ρεύμα κανονικά και, αξιζει να αναφερθεί ότι πριν από λιγο καιρό, με παρόμοιες ρυθμίσεις, έπαιζε κανονικά.
Αν μπορείτε , κάποια βοήθεια γιατί μου φαίνεται δυσκολο να εχω κανει λάθος ρυθμισεις, αφου εκατσα κι εψαξα ολο το μανιουαλ του ενισχυτη και τωρα εχω πονοκεφαλο!
 


Μηνύματα
116
Reaction score
34
το καλώδιο που χρησιμοποιείς είναι εντάξει; μήπως έχει τσακίσει κάπου;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Χαμήλωσε στο τέρμα το ρυθμιστικό έντασης επάνω στο Sub.
Αποσύνδεσε το καλώδιο διασύνδεσης του Sub με τον ενισχυτή σου, από τη μεριά του ενισχυτή.
Δυνάμωσε ελαφρώς την ένταση του ρυθμιστικού και με το χέρι σου ακούμπα τα άκρα του καλωδίου.
Αν ακούς κάποιο θόρυβο από το sub σημαίνει πως αυτό είναι ΟΚ και δεν το τροφοδοτεί με σήμα ο ενισχυτής.
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
μήπως στο SETUP MENU του ενισχυτή, πρέπει να δηλωθούν τα HECO σαν small (και όχι σαν large) για να στείλει ο ενισχυτής σήμα στο SW?
 

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Μου φαίνεται ότι συμβαίνουν περίεργα φαινόμενα! Μετακίνησα δεξιά-αριστερά κάνα δυο φορές τον διακόπτη της ''φάσης'' και, ω του θαύματος, το σαμπ άρχισε να παίζει! Πρώτη φορά το βλέπω αυτό.
Εξυπακούεται ότι ευχαριστώ θερμότατα όσους έσπευσαν να βοηθήσουν με τις γνώσεις και την εμπειρία τους.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Μπορεί να έφταιγαν οι επαφές του διακόπτη της φάσης, μπορεί όμως και το σύστημα AUTO ON/OFF με την ανίχνευση σήματος εισόδου (που το "ξύπνησες" παίζοντας με τον διακόπτη της φάσης). Τα συγκεκριμένα σαμπ είχαν ένα θεματάκι εκεί. Αν στο ξανακάνει, βάλε το AUTO Power στο OFF και δες αν παίζει
 

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Ευχαριστώ για την επισήμανση, αλλά την ενεργοποίηση την είχα ήδη βάλει στο off, επειδή πολλές φορές δεν άναβε την καταλληλη στιγμή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.772
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top