Δοκιμή του Mede8er MED400X

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Εδώ είμαστε πάλι!

Ο φίλος και official dealer για Ελλάδα μεταξύ άλλων, των Oppo Blu Ray Players & Mede8er Media Players Αποστόλης (aka oppohellas ή κατά κόσμον oppostolis :116: )παραχώρησε για το avsite τον νέο media player της Mede8er MED400X.
Ενα πολύ καλό μηχανάκι που δεν διαφέρει κατά τίποτα από το μεγάλο αδελφό του,παρά μόνο στο ότι δεν δέχεται εσωτερικό σκληρό δίσκο!



Θα έχω το μηχάνημα για 1 εβδομάδα περίπου στα χέρια μου,αλλά ανάλογα με το ενδιαφέρον σας,τις ερωτήσεις σας και τη συμμετοχή σας,μπορεί να πάει και παραπάνω,ώστε να δούμε όλα τα υπέρ και τα κατά!Ας ξεκινήσουμε την παρουσίαση λοιπόν!

Η δοκιμή-παρουσίαση θα είναι διαδραστική κατά κάποιο τρόπο,που σημαίνει ότι θα εξελίσσεται και συμπληρώνεται,από τις δικές σας ερωτήσεις-απορίες!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Από χθες το βράδυ που έχω το μηχανάκι στα χέρια μου,το τεστάρω διεξοδικά και μπορώ να πω σαν 1η εντύπωση ότι έχει εξαιρετική εικόνα και δεν υστερεί σε τίποτα από το med500x παρά μόνο στο σκληρό δίσκο.
Ηρθε με το το firmware 3.0.4 κατόπιν του έβαλα το 4.0.5beta και εν συνεχεία το τελευταίο official 3.0.5
Η δοκιμή θα γίνει με το 4.0.5 beta που φαίνεται να είναι το καλύτερο απ'όλα μέχρι στιγμής.
Συνιστώ να μην βάλετε σε καμία περίπτωση το 3.0.5 Εχει πολλά θεματα με σπασίματα στις ταινίες που το 3.0.4 και το 4.0.5 δεν τα έχουν.

Ας δούμε λίγο το μενού του,που είναι ολόιδιο με του Med500X:




 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Εχουμε και το wifi usb stick επίσης που θα το χρησιμοποιήσουμε τις επόμενες μέρες!
Εδώ μαζί με το ασύρματο router Airport Extreme

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Εδώ το Med400X μαζί με το remote.
Θα βάλουμε πιο καθαρή φωτό αύριο που θάναι μέρα!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Αρχικά θα γίνει η δοκιμή με το homeplug της Western Digital Livewire.Θα συνεχίσουμε με το wifi stick και με καρφωτό καλώδιο ethernet στο router!

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Ας μπούμε στο ζουμί τώρα!Αμέσως το med400x συνδέθηκε στο οικιακό δίκτυο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.Σε χρόνο dt!Αυτό είναι και το μεγάλο ατού της οικγένειας των Mede8er για μένα!Οσοι παίζουν τα αρχεία τους μέσω δικτύου,θα τα λατρέψουν!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Εδώ folder,bacgkround κλπ με τα γνωστά προγράμματα υποστήριξης των Mede8er.Οτι δουλεύει στο 500αρι,δουλεύει και στο 400αρι.Εγώ για τα artwork χρησιμοποιώ το DuneX,που είναι μόνο για mac και υποστηρίζει πλέον και τα mede8er!Υπάρχουν πολλά ανάλογα προγράμματα και για τα windows όπως tvxie,Movie gui Builder (mac & windows) κλπ



 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Εδώ ματρόσκα 720p.Αψογη εικόνα και κίνηση,κανένα πρόβλημα



 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Και κάτι καινούριο στα 720p αλλά πολύ βαρύ αρχείο.Μια χαρά κι εδώ!

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Εδώ διακόπτω παιδιά,πάω να πάρω τη γυναίκα μου απ'τη δουλειά και μετά πάμε μάλλον για φαγητό.Αν δεν πάμε έξω θα συνεχίσω αργά το βράδυ.Αλλιώς αύριο το μεσημέρι.Εχουμε να δούμε πολλά ακόμη.Σύνδεση με Wifi,ethernet καρφωτό,sd αρχεία,μουσικά αρχεία,φωτό,usb dvd player κλπ
Στο μεταξύ ότι απορίες,ερωτήσεις έχετε μπορείτε να αρχίσετε από τώρα να τις δημοσιεύεται.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Η πρώτη: μια και έχεις και άλλο media player, κάνε μια σύγκριση στην εικόνα. Υπάρχει τρόπος να συνδέσεις και τα δύο στην Sharp?

Και η δεύτερη: τί γίνεται με τα bluray.iso?

YΓ καλή όρεξη και καλή διασκέδαση!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Είναι συνδεδεμένα και τα 2 στη Sharp,θα τα δούμε τις επόμενες μέρες Γιάννη.BD iso δεν έχω αυτή τη στιγμή,θα έχω όμως αύριο μεθαύριο.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Ας δούμε κάποιες καλύτερες φωτό του player τώρα:
Εδώ το remote διαφορετικό από του Med500X και κατώτερης ποιότητας σαν αίσθηση.Εχει και διαφορετική διάταξη πλήκτρων με του 500x και με μπερδεύει που και που.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Η πίσω πλευρά του player,που όπως βλέπουμε λείπει η coaxial


Η μπροστινή


Κι εδώ σε σύγκριση με ένα πακέτο τσιγάρα 25αρι
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Εδώ οι ιντερνετικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί,δουλεύουν μια χαρά με την 4.0.5beta:

Search engine:


Και εδώ ο σταθμός που διάλεξα να ακούσω
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Εδώ με smb (samba) στη βιβλιοθήκη του itunes.Ασύρματο streaming απο το mac μου.Δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα.


 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Δοκιμή του Mede8er MED400X

Εδώ ένα τυπικό avi από αυτά που κατά κόρον έχουμε όλοι μας, σε streaming από δικτυακό δίσκο:



 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top