Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Χτες λοιπον αφου μετα από σχετικο τηλεφωνημα (ειχα δουλεια στη γειτονια του) περναω μια βολτα από το σπιτι του εχοντας και μια σακουλα γεματη με ….δισκους βινυλιου!! Τι να τον κανω, γλυκα δεν τρωει ..κανει διαιτα. Μια ζωη στυλακι (μανεκεν) ειναι!

Ε στην αρχη μια ψιλοκουβεντα στο σαλονι με τα γνωστα κοτσομπολια του τυπου «ρε συ τι στο διαλο κανει αυτος ο Κογιας και μεγαλωνουν τοσο γρηγορα τα μαλια του?» η «αυτόν τον Ζαπ αμα τον δω από κοντα θα τον π@δ@ξ@, να μου στειλει ο αχρηστος του encoreσε σε μαυρα κουτια, χαθηκε να βαλει λιγο χρωματακι, κανα λουλουδακι, μετα πώς να μην είναι κρυα τα μηχανηματα!» Τεσπα για να μην πολυλογουμε σε καποια φαση λεμε ας παμε κατω να δουμε και τι εκανες με το συστημα.


Εν αρχη ην ο χωρος.

Μπαινοντας στο μιουσικ χωλ :) βλεπεις ένα χωρο μετριο οσον αφορα τον εμβαδον του. Πιστευω ότι είναι περιπου στα 20τμ. Το πρωτο που παρατηρεις όπως τα ειδαμε και σε προηγουμενες φωτο - αλλα πλεον από κοντα- είναι οι επεμβασεις στους τοιχους (πλαινους-ταβανι, παντου). Μια χαρα δειχνουν. Τωρα ψαχνει να βρει από το εμπευ φορμες ηχοαποροφητικες ουαν σαιζ. Όταν ερχονται φιλοι για ακροαση να φορουν απ αυτές για να μην χαλαν τον ηχο! :headbang:

Παντως αμεσως παρατηρεις πως επηρεαζουν οι εργασιες στο χωρο τον ηχο πριν καν βαλεις μουσικη. Από μια απλη ομιλια με τον διπλανο σου. Οποτε σε προιδεαζει εκ των προτερων για κατι καλο.

Το δευτερο που παρητηρεις ειναι η πιστη ιδεων που εχει ο Κωστας σ ολες τις κινησεις του. Γνωστος ψηφιακος μεχρι κοκαλων αλλαξε ακομη και τον τροπο που καπνιζει. Απ εκει που καπνιζε αναλογικο καπνο το γυρισε στο ηλεκτρικο! Εχει καλυτερες μετρησεις λεει! Τι να πω ο ερμος κατι θα ξερς. Τι γ@μ@ γιατρος εισαι.

Το τριτο που παρατηρεις είναι το στησιμο των μηχανηματων στο χωρο.
Αριστερα και δεξια τα μεγαλα επηβλητικα πανελ (Megnepan 3,6).
Στη μεση το τεραστιο σαμπγουφερ (ΤΑΝΝΟΥ 18¨) σε κοιταζει στο προσωπο πολύ απειλητικα,
Πανω σ αυτό εριξε ενα κιλιμι! Εκει ακουμπαει τα ποδια της η Μετρικ,
Πανω στη Μετρικ και στην κορυφη ξεκουραζεται ο Βασιλιας του ηχου! Μιλαμε φυσικα για το πικαπ θρυλο το Τechnics sl 1200 mk2. Κεφαλη μη με ρωτατε μου ειπε αλλα δεν θυμαμαι δεν είναι χαιντεδικη (όχι βεαι και καμια μπαςκλας-αφου όλα τα ψαχνει μεχρι διαολου).
Τωρα ψαχνει να βρει λιγο χωρο εκει κοντα για να βαλει σε περιοπτη θεση το πληντυριο δισκων που θα παρει πολύ συντομα. Αμ πως. Τι τον εχεται τον Κωστα μας, παρακατιανο?
Αριστερα και δεξια από το σαμπ 3 μαυρα κουτια αλουμινιου.

-Τιν αυτά του λεω?

-Οι ενισχυταρες μου λεει.

-Χαθηκε βρε παιδακι το χρωμα?

-Ο Ζαπ φταιει!

-Τουλαχιστον κρυψτα του λεω πισω από τα πανελ.

-Δεν γινεται λεει. Μου ειπε (Ο Ζαπ) να τα εχω για ένα χρονο σε εμφανη θεση για διαφημηση και μου εκανε λιγο καλυτερη τιμη! Όλα τα σκεφτεται αυτος ο Αθηναιος από τον Πυργο!

ΗΧΟΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ

Ωραια παμε λοιπον ν ακουσουμε.

Φυσικα ο Κωστας ξεκιναει με κατι κομματαρες χαιντεδικες σε φλακ (16/44). Σε λιγο μπαινουν και κατι μπασιες σε χρονο ντετε απεκτησα κοιλιακους σε καρδιοειδη σχημα! :help:

Γελουσαν και τα μουστακια του. Για να βαλουμε ελεγε και λιγο ρεαλιστικες σταθμες, ανεβαζει το βολιουμ κι άλλο, σταματα του ελεγα θα μου βγαλεις την μπυρα απ τη μυτη! Μπηκε στο παιχνιδι μετα και ο RayBrown, ωχ ωχ τι εγινε εκει. Οι χορδες από το κοντρα μπασο εμοιαζαν σα να ηταν ετοιμες να βγουν από το ταστ. Πανδαισια ηχων.

Παρα πολύ ωραια του λεω Κωστα. Μπραβο! Ας ακουσουμε όμως και λιγο μουσικη! Με κοιταζει με το βλεμα της λυπημενης αρκουδας. Τι θες λεει. Να βαλουμε και κανα δισκο βινυλιου. Χατηρι θα σου χαλασω? Βγαζει λοιπον τον δισκο των Πινκ Φλουντ και δινει. Φυσικα δεν ελειψε και λιγο η θεωρια αλλα τα καταπινα. Σε καποια φαση λεει «Ρε συ, αυτό ακουγεται παρα πολύ καλα. Όχι βεβαια σαν το φλακ (αλοιμονο) αλλα ωστοσο είναι παρα πολύ καλο. Πισω εχ η αχλαδα την ουρα της λεω αλλα δεν βαριεσαι. Με το που παει να ψαξει να βρει ένα μπουκαλι μπυρα αλλαζω δισκο του βαζω κι εγω έναν χαινταδικο. Ωωωωπ το εγινε εδώ λεει. Ο Κωστας ξαναεμεινε Πακης! Τι εγινε ρε παιδι μου, το βινυλιο παιζει ετσι? Τωρα χαμογελουσα εγω. Πουσαι Κωστα Παππα, πουσαι Γκεοβαζ. Η εκδικηση της γυφτιας!

Περασαμε πολύ ευχαριστα. Σαν ένα συμπερασμα. Ο Κωστας επαιζε με ενισχυτες που ειχαν αν δεν κανω λαθος 1500 βατ ο καθενας για το κάθε ηχειο ξεχωριστα. Φαινοταν με την ενεργη ενισχυση που εκανε ότι τα ηχεια ταφερε στο τερμα τους.

Γι αυτό κι ελεγε τακτικα. Τα βατ πολοι τα εμισησαν, τα πολλα βατ ουδεις! Τι εγινε όμως τωρα? Ηρθαν τα encoreμε σαφως λιγοτερα βατ και τα ξεπατωσαν τα Μαγκι. Του λεω: Κωστα εχω την αισθηση πως τα ηχεια θα επρεπε να ειχαν μισο μετρο τουλαχιστον ακομη υψος κι αλλο τοσο πλατος. Είναι κατι που ποτε μα ποτε οσο ειχα ακουσει παλιοτερα το συστημα δεν μου ειχε δωσει παρομοια αισθηση.

Αν καποιος ακουγε το παρων συστημα θα ελεγε ότι εδώ αυτος ο τυπος εφτασε στην Ιθακη. Δεν γινεται κατι να παιξει καλυτερα. Όμως για το ανησυχο πνευμα του Κωστα δε νομιζω να ησυχασει ποτε. Ηθελα ναξερα μετα το πληντυριο δισκων ποια θα ηταν η επομενη κινηση του! Ισως επειδη γερναει να ψαξει λιγο περισσοτερο τους αυτοματισμους. Ισως.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
"Στη μεση το τεραστιο σαμπγουφερ (ΤΑΝΝΟΥ 18¨) "
Νόμιζα οτι είναι JBL απο την επαγγελματική σειρά.:rolleyes::tongue:
 





Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Γιαννη ο καθε ανθρωπος εχει καποιο ονειρο . Το ονειρο των Sansui για τον Κωστα ειναι απιαστο!! Οποτε βαδιζει πιο προσγειωμενα. Ποιος ξερει ισως καπου καποτε του χαμογελασει η τυχη! Μεχρι τοτε θα σε ζηλευει. Αληθεια Coral τι ειναι? Ακουστικα?
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εν αρχη ην ο χωρος.

Μπαινοντας στο μιουσικ χωλ :) βλεπεις ένα χωρο μετριο οσον αφορα τον εμβαδον του. Πιστευω ότι είναι περιπου στα 20τμ. Το πρωτο που παρατηρεις όπως τα ειδαμε και σε προηγουμενες φωτο - αλλα πλεον από κοντα- είναι οι επεμβασεις στους τοιχους (πλαινους-ταβανι, παντου). Μια χαρα δειχνουν. Τωρα ψαχνει να βρει από το εμπευ φορμες ηχοαποροφητικες ουαν σαιζ. Όταν ερχονται φιλοι για ακροαση να φορουν απ αυτές για να μην χαλαν τον ηχο! :headbang:

Παντως αμεσως παρατηρεις πως επηρεαζουν οι εργασιες στο χωρο τον ηχο πριν καν βαλεις μουσικη. Από μια απλη ομιλια με τον διπλανο σου. Οποτε σε προιδεαζει εκ των προτερων για κατι καλο.

Το δευτερο που παρητηρεις ειναι η πιστη ιδεων που εχει ο Κωστας σ ολες τις κινησεις του. Γνωστος ψηφιακος μεχρι κοκαλων αλλαξε ακομη και τον τροπο που καπνιζει. Απ εκει που καπνιζε αναλογικο καπνο το γυρισε στο ηλεκτρικο! Εχει καλυτερες μετρησεις λεει! Τι να πω ο ερμος κατι θα ξερς. Τι γ@μ@ γιατρος εισαι.

Το τριτο που παρατηρεις είναι το στησιμο των μηχανηματων στο χωρο.
Αριστερα και δεξια τα μεγαλα επηβλητικα πανελ (Megnepan 3,6).
Στη μεση το τεραστιο σαμπγουφερ (ΤΑΝΝΟΥ 18¨) σε κοιταζει στο προσωπο πολύ απειλητικα,
Πανω σ αυτό εριξε ενα κιλιμι! Εκει ακουμπαει τα ποδια της η Μετρικ,
Πανω στη Μετρικ και στην κορυφη ξεκουραζεται ο Βασιλιας του ηχου! Μιλαμε φυσικα για το πικαπ θρυλο το Τechnics sl 1200 mk2. Κεφαλη μη με ρωτατε μου ειπε αλλα δεν θυμαμαι δεν είναι χαιντεδικη (όχι βεαι και καμια μπαςκλας-αφου όλα τα ψαχνει μεχρι διαολου).
Τωρα ψαχνει να βρει λιγο χωρο εκει κοντα για να βαλει σε περιοπτη θεση το πληντυριο δισκων που θα παρει πολύ συντομα. Αμ πως. Τι τον εχεται τον Κωστα μας, παρακατιανο?
Αριστερα και δεξια από το σαμπ 3 μαυρα κουτια αλουμινιου.

-Τιν αυτά του λεω?

-Οι ενισχυταρες μου λεει.

-Χαθηκε βρε παιδακι το χρωμα?

-Ο Ζαπ φταιει!

-Τουλαχιστον κρυψτα του λεω πισω από τα πανελ.

-Δεν γινεται λεει. Μου ειπε (Ο Ζαπ) να τα εχω για ένα χρονο σε εμφανη θεση για διαφημηση και μου εκανε λιγο καλυτερη τιμη! Όλα τα σκεφτεται αυτος ο Αθηναιος από τον Πυργο!
δεν μας ειπες αν ειναι ευχαριστο το περιβαλλον η αισθανθηκες οτι εισαι σε χωρο εργασιας....
....νομιζω οτι ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο για πολλους λογους..
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Χρέη pre & phono εκτελεί η metric; το sub παίζει στο 2κάναλο και αν ναι με τι ρυθμίσεις;
 
  • Like
Reactions: PPG

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
δεν μας ειπες αν ειναι ευχαριστο το περιβαλλον η αισθανθηκες οτι εισαι σε χωρο εργασιας....
....νομιζω οτι ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο για πολλους λογους..
Μπράβο! Εξαιρετικό σχόλιο! :drinks:

(Άνευ πλάκας).

Βασίλη, ο λόγος σε σένα.
[DOUBLEPOST=1471707435][/DOUBLEPOST]
Χρέη pre & phono εκτελεί η metric; το sub παίζει στο 2κάναλο και αν ναι με τι ρυθμίσεις;
Ναι και ναι.
Ρυθμίσεις κρος από μέτρικ, κάπου στους 50 αν θυμάμαι καλά, φίλτρο της μέτρικ. Προς το παρόν χωρίς άλλα φίλτρα, καμία ισοστάθμιση, με το αυτί δε μου "χρειάζεται", όταν μετρηθεί σωστά, θα γίνει υποχρεωτικά, θέλω δε θέλω.
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Ευχαριστώ. Άρα το σύστημα παίζει full digital, no analog straight to amps. Αν μη τι άλλο υπάρχει ομοιομορφία στο τελικό αποτέλεσμα λόγω metric.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Μπαινοντας στο μιουσικ χωλ :) βλεπεις ένα χωρο μετριο οσον αφορα τον εμβαδον του. Πιστευω ότι είναι περιπου στα 20τμ.
Ζαλίστηκε.. :)

Ο χώρος ακρόασης-θεασης έχει άνοιγμα από πισω - διάδρομος, και οι καθαρές τετραγωνισμένες διαστασεις του, είναι:

Πλάτος 4.85 μ
Μήκος 6.55 μ
Εμβαδό 31.75 τ.μ.

Λοιπές αποστάσεις:
Απόσταση ακρόασης από ηχεία 3.20 , από σαμπ (και κεντρικό) 3.20 (ακριβώς - μετρημένα), από πανί 3.18, από πίσω ηχεία 2.78

Ύψος ταβανιού 2.68

Απόσταση κυρίως ηχείων (εσωτερικά ξύλο από ξύλο) 2.53
Απόσταση κυρίως ηχείων (κέντρο ηχείου με κέντρο ηχείου) 3.20 (ακριβώς).
Πλάτος πανιού στιουαρτ συνολικό 2.75 με καθαρή οθόνη πλάτους 2.44 , η λευκή στουντιοτεκ 130 είναι.

Το σαμπ JBL από σειρά επαγγελματική, το κεντρικό τανοϊ, τα πίσω lineaum, με το δίπολο τουιτερ που είχε κάνει μεγάλο πάταγο κάποτε, όταν ήμουν ... παιδί! Είναι σε σχέδιο προς αλλαγή με κάποιο ενεργό που έχω κατά νου..

Εις αναμονή του dlcp:

http://www.hypex.nl/product/2012-11-23-14-16-32/dlcp.html

Οπότε θα καταργηθεί η μέτρικ ως ντακ κ κρος, θα κάνει άλλα πράγματα όμως ;)

Κολλημένοι με τη μετρικ δεν είμαστε οσο νομίζουν κάποιοι.. ;)

ΥΓ αλλά καλύτερο ντακ δεν υπάρχει! :imtheking:
 
Last edited:

Κ

κιμωνhifi

Guest
Τελικά ή κεφαλή ποια είναι; μας αφήσατε ένα σκοτεινό σημείο στην παρουσίαση του συστήματος. :prankster:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Το συστημα ειναι αλλου. Μην το ψαχνεται. Αραζεις σε κατι πολυ αναπαυτικες πολυθρονες και ξεχνιεσαι (οι πολυθρονες ειναι ιδιες, δεν αναβαθμηστηκαν:)). Εχω συνηθισει ν ακουω μουσικη σε ημισκοτεινο (η ημιφωτεινο) περιβαλον. Αλλα αυτο ειναι κατι πολυ προσωπικο. Ο Κωστας ειχε βαλει τον φωτισμο οπως αρεσει σ αυτον και πολυ καλα κανει φυσικα. Για μενα ειναι λιγο περισσοτερος στην πισω πλευρα.

Να σημειωσω για αλλη μια φορα οτι το ηχοσυστημα του Κωστα το ακουσα στην προηγουμενη εκδοχη αρκετες φορες. Αλλα αυτη την φορα ηταν το κατι αλλο. Το απολαυσα στην κυριολεξια. Θα ελεγα οτι τα πανελ βρηκαν τον μαστορα τους. Δεν πιστευω οτι την διαφορα την κανει η μετρικ. Ειναι ενα συνολο απο κρικους που δουλευουν αψογα. Απο την φροντιδα του χωρου, την αλλαγη των ενισχυτων, Την αριστη ψυχολογια που σου προσφερει το πικαπ (θα του την πω αλλη μια φορα μπας και το χωνεψει!), ενταξει παιζει και η μετρικ. Επισης οταν ακους μουσικη βλεπεις ποσο φωτεινο ειναι το προσωπο του Κωστα. Ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινει οτι εκανε αυτη την φορα ενα πολυ μεγαλο βημα. Και κατι ακομη. Ειναι γνωστο οτι τα πανελ εχουν τα συν και τα πλην. Εδω πλεον καταλαβαινεις τα μεγαλα πλεονεκτηματα σε υπερθετικο βαθμο για τα πλην ας τα βρουν αλλοι. Εγω απετυχα. Παντως οταν εγραψα οτι πλεον αισθανεσαι οτι τα Μαγκνεπαν των 1.80 υψους αυτη την φορα μοιαζουν να θελουν κι αλλο εμβαδον κυριολεκτω. Δειχνουν να εχουν ξεζουμιστει τελειως.

Τωρα το επομενο ραντεβου θα ειναι κινηματογραφικο. Αλλα θα πρεπει να κανω σκληρη προπονηση μεχρι τοτε γιατι συνηθως στις ταινιες με παιρνει ο υπνος!!

Και για να αναφερθω στο φιλο μας Κωστα Κεφαλα. Οταν κατεβαινεις σ ενα χωρο που ολα παραπαπεμπουν σε μουσικη. Στους τοιχους αριστερα και δεξια συμμετρικα δυο μεγαλες σιντοθηκες (ειμαι σιγουρος οτι ειναι μες τη σκονη. Δεν πιστευω να εχει ο Κωστας σιντιπλαιυερ!) Ολα μεσα σε παραπεμπουν σε ηχο (αντε βαζτε και εικονα, αφου εχει κι ενα πληρες χομσινεμα) τοτε μπορεις να διανοηθεις αυτο τον χωρο σαν χωρο εργασιας? Ουτε μια στιγμη δεν σου περναει απο το μυαλο. Μην ξεχναμε αλλωστε οτι ο Κωστας εχει ενα πολυ ωραιο σαλονι καθιστικο με τις ψαρουκλες του, την πολυ ωραια τηλεοραση και φυσικα σαφως πιο φωτεινο χωρο. Ο χωρος της μουσικης ειναι κατι αλλο. Δεν θα εισαι απο το πρωι ως το βραδυ εκει, δυο τρεις ωρες μουσικη οπως ο πολυ κοσμος, αντε και καμια ταινια κι αυτο ειναι. Απεναντι σε σχετικη μικρη αποσταση εχει ενα δασακι που παει τον σκυλο του βολτα και ξελαμπικαρει και ο ιδιος. Αρα νομιζω οτι εχει πετυχει καποιες ισοροπιες που μας κανει να τον ζηλευουμε.

Παντως γνωριζω οτι υπαρχει κοσμος που θελει το σαλονι του (καθιστικο του) να ειναι ταυτοχρονως και ο χωρος ψυχαγωγιας. Δηλαδη και να ειχε δυνατοτητα δεν θα εκανε πριβε χωρο για ηχοσυστημα. Εδω πλεον παμε σε υποκειμενικα πραγματα που εχουν να κανουν με το γουστο. Φυσικα ο Κωστας δεν θα μπορουσε με τιποτα ν ανηκει σ αυτη την κατηγορια. Οταν ενας ανθρωπος ασχολειτε με τα τεχνικα και τα κατεχει σε μεγαλο βαθμο δεν θα μπορουσε να σκεφτουμε τιποτα το διαφορετικο εκτος απ αυτο που εκανε. Βασικα κι εγω προσωπικα εχω τα ιδια γουστα ανεξαρτητως που τα τεχνικα τ αφηνω στους φιλους μου. :drinks:

Και τελειωνω με το παρακατω. ΟΠως εγραψα σου δινεται η αισθηση οτι καπου εδω εχει τελειωσει το θεμα του ηχου για τον Κωστα τι αλλο να κανει, δεν μοιαζει να παει παραπανω το πραμα. ΕΠιασε ταβανι. Αλλα αυτος ο κάλος εχει κανει κινησεις που λεει θα παρει κι αλλο απο τα ηχεια του. Τι να πω. Ειδωμεν. Δυσκολο να το πιστεψω. Αλλα παλι Κωστας ειναι αυτος. Που ξες. Εγω του ευχομαι τα καλυτερα, να ειναι καλα (προπαντος η ακοη!) και να τ απαλομβανει.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Πες και καμιά λεπτομέρεια για το JBL ποιό είναι;;
Διαστάσεις κουτί;
:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ομολογώ οτι πρώτη φορά άκουσα δίσκους βινυλίου με προσεγμένη εγγραφή, και η διαφορά από τυπικές κόπιες, όπως των πινκ φλοϊντ, ήταν τεράστια.

Βεβαίως, είχα 20 χρόνια να παίξω βινύλιο σπίτι μου! Χαχαχαχα

Αν εξαιρέσεις τον δεδομένο θόρυβο επιφάνειας, δεν μπορώ να μη παραδεχτώ ότι έπαιζαν εξαιρετικά.

Εξαιρετικά!

Η τυπικής ποιότητας κόπια των pink Floyd, έπαιζε επίσης αξιοπρεπώς, αλλά είχε εμφανή μειονεκτήματα συμπίεσης με μπερδέματα σε σημεία υψηλού μουσικού φόρτου, αλλά και πολύ αυξημένο θόρυβο επιφάνειας. Η σύγκριση με το φλακ από απλό ρεντ μπουκ ήταν αναπόφευκτη, και έδειξε τις διαφορές έλλειψης συμπίεσης, ησυχίας του μπακγκραουντ και αυξημένης ανάλυσης - λεπτομέρειας, αλλα μη τρελαίνεστε, σχετικώς ηπιες διαφορες. Μία χαρά άκουγες τη μουσική σου.

Ο προσεγμένης ποιότητας δίσκος έπαιξε εντελώς ασυμπίεστα και στα τέρμα πικ μουσικού φόρτου, με σαφώς χαμηλότερο θόρυβο επιφάνειας, πλουσιότερος στο φάσμα ένθεν κι ένθεν κι απολαυστικός συνολικά. Δεν μπήκα στον κόπο σύγκρισης με φλακ, μάλλον δεν έχω βέβαια τον ιδιο δίσκο ε CD, αλλά δεν έχει και νόημα. Ομολογώ οτι ευχαρίστως το άκουγα. Να, το είπα. :)

Κεφαλή η ortofon arkiv:



Ιδανική κεφαλή για μετατροπή βινυλιων σε φλακ:

Vinyl-to-digital transcription
Growing demand for the ability to transcribe vinyl to digital formats has prompted the creation of the Arkiv - a cartridge specially designed to provide optimized sound quality specifically for recording purposes.

The Arkiv boasts clear and accurate sound reproduction and remarkable stereo imaging, making it perfectly suited for sampling, transcription, and numerous other professional applications.

The Arkiv features Special Elliptical stylus for more detailed sound reproduction and for extended high frequency response.



Το αρκιβ βγαίνει από το αρτσιβαλ κουολιτι, σαν αυτό της .. μέτρικ! :)
 
Last edited:

Κ

κιμωνhifi

Guest
Φανταστική κεφαλή! :bigboss:

Όσο αφορά το βασιλιά του συστήματος κατά την προσωπική μου άποψη δεν είναι το πικάπ αλλά η metric.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Βασίλη, άλλο ρώτησε ο κεφάλας, χωρίς να παίζει το στέρεο αν ενιωθες άνετα στο χώρο από πλευράς ήχου, δηλαδή αν ένιωθες πίεση στα αυτιά σα να είσαι σε στούντιο χωρίς αντήχηση, αν ήταν ευχάριστο το περιβάλλον απο πλευράς αντίληψης ήχου του συνομιλητή σου όταν καθομασταν και μιλούσαμε, ή αν ένιωθες μία δυσαρέσκεια στο αυτί.

Αν κάνω λάθος, πες το κεφάλα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top