1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!

ΕΞΟΔΑ ΦΑΚΕΛΟΥ--Επιστροφή χρημάτων.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Οικονομικά, Πολιτικά' που ξεκίνησε από το μέλος antique, στις 24 Νοεμβρίου 2009.

1. antique

antique

Έχω μείνει άναυδος.
    Τον περασμενο Ιανουαριο αγορασα 2 ι.χ επιβ αυτοκ/τα για τις αναγκες της δουλειας μου..Η χρημ/ση ηταν για 24 κ 36 μηνες αντιστοιχα.Συνεπως 2 δανεια διαφορετικα.Πληρωσα 150 ευρο εκαστο για εξοδα φακελου.Αρχες Νοεμβριου, και αφου ενημερώθηκα πως αυτα εχουν καταστει παρανομα με τελεσιδικες δικαστ.αποφασεις,απεστειλα ενα φαξ στην τραπεζα οπου και ζητησα τα παραπανω εξοδα να μου επιστραφουν.Σημερα ελαβα 2 επιστολες.
    Μια για καθε δανειο.Μου γραφουν πως γινεται αντιλογισμος το ποσο των 150 ευρο στον λογ/μο μου.
    Τι να πω.μπραβο.
    To γραφω,επειδη πιστευω ενδιαφερει πολυ κοσμο.Εστω και για το μελλον .
  2. margamanos

margamanos

Απάντηση: ΕΞΟΔΑ ΦΑΚΕΛΟΥ--Επιστροφή χρημάτων.

:111:
    Μάλλον πρέπει να αρχίσω να ενημερώνομαι λίγο καλύτερα.

Για πες, στο φαξ έγραφες απλώς την απαίτηση σου ή είχες και άλλες πληροφορίες όσων αφορά τις δικαστικές αποφάσεις.

Σε ρωτώ γιατί προφανώς αυτά τα 150άρια τα έχω πληρώσει και εγώ, πριν δύο χρόνια όμως.
  3. antique

antique

Re: Απάντηση: ΕΞΟΔΑ ΦΑΚΕΛΟΥ--Επιστροφή χρημάτων.

Aποφάσεις των ελληνικών δικαστηρίων:

-430/05 και 1219/01, 15/2007 Ολομέλεια του Αρείου Πάγου.
    -5253/03 και 6291/00 του Εφετείου Αθηνών.
    -1119/02 και 1208/98 του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Αθηνών.
    - 961/07 του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Αθηνών, στο μέρος που έχει καταστεί αμετάκλητη.
    -1896/2007, 3441/2007, 726/2004 του Ειρηνοδικείου Αθηνών.
    - Με αντίστοιχες θέσεις του Συνηγόρου του

Καταναλωτή αλλά και της από 24-6-2008 υπ’ αρ. Ζ1 απόφασης του υπουργού Ανάπτυξης, κρίθηκαν παράνομα και καταχρηστικά τα έξοδα προμήθειας που πλήρωσαν στις τράπεζες και για τα καταναλωτικά δάνεια αγοράς Ι.Χ.

Ο πρόεδρος της καταναλωτικής οργάνωσης «Κίνηση πολιτών δανειοληπτών» εξέφρασε την ικανοποίησή του μετά την πρώτη επιστροφή εξόδων φακέλου από καταναλωτικό δάνειο για την αγορά αυτοκινήτου και κάλεσε τις τράπεζες να πράξουν το ίδιο.

Σημ :
    Επικαλεστηκα τις παραπανω αποφασεις,καθως επισης και μια επιστροφη που εγινε πριν απο μενα σε καποιον Λαρισαιο.παντα για αγορα αυτοκ/του μιλαμε.
    200 ευρο ηταν τα δικα του.Ειχε παιξει και στις ειδησεις.Στο mega το ειχα δει θυμαμαι.
    Ζητησα να κανουν και σε μενα το ιδιο απλα.Χωρις να εκθεσω προσωπα και πραγματα.Απλα ζητησα την επιστροφη των εξοδων.και το κανανε.
  4. antique

antique

Η απαντηση της τραπεζας
    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ
    Στο μεταξύ σε απάντηση του αιτήματος (για την επιστροφή των χρημάτων) που υπέβαλε ο δανειολήπτης, η τράπεζα στην επιστολή της σημειώνει μεταξύ άλλων τα εξής:
    «Η Τράπεζά μας έχει συνάψει μαζί σας την από 15/7/2009 Σύμβαση Πώλησης Αυτοκινήτου και Χρηματοδότησης Μέσω Δανείου ή Κάρτας (Σύμβαση), με βάση την οποία χρηματοδοτηθήκαμε με το ποσό των 15.390 ευρώ, για την αγορά οχήματος από την εταιρία NISSAN-AΡΜΑ Ε.Π.Ε. (Πωλητής).
    Για την εξυπηρέτηση των πελατών μας που ενδιαφέρονται να χρηματοδοτηθούν για τέτοιες αγορές, η Τράπεζά μας έχει συνάψει συμβάσεις συνεργασίας με αντιπροσώπους/εμπόρους αυτοκινήτων, προκειμένου να συνδυάζονται οι διαδικασίες αγοραπωλησίας του αυτοκινήτου και χρηματοδότησης αυτής στο ίδιο σημείο πώλησης και να μην υποβάλλεται ο πελάτης σε πολλαπλές επισκέψεις σε διαφορετικά μέρη. Μέσω του εμπόρου /αντιπροσώπου αυτοκινήτου παρέχεται η ενημέρωση του πελάτη για τη χρηματοδότηση και τις εξασφαλίσεις αυτής, διατίθεται το έντυπο προσυμβατικής ενημέρωσης και λοιπά σχετικά φυλλάδια, ενώ παράλληλα ο έμπορος/αντιπρόσωπος διαμεσολαβεί για τη συλλογή στοιχείων και εγγράφων του πελάτη, τη διαβίβαση αυτών και της αίτησης χρηματοδότησης στην Τράπεζα κ.λπ.
    Όπως αναφέρεται στο προσάρτημα της υπογεγραμμένης από εσάς σύμβασης, η χορήγηση της χρηματοδότησής σας επιβαρύνθηκε με «έξοδα διαμεσολάβησης αντιπροσώπου/πωλητή» ποσού 200 ευρώ το οποίο ήταν πληρωτέο με την 1η δόση της χρηματοδότησής σας έως την 15/9/2009. Το ποσό αυτό αφορά λειτουργικές δαπάνες της προαναφερόμενης εταιρίας εμπορίας αυτοκινήτων για τη διαμεσολάβησή της, σύμφωνα με τα παραπάνω, στη χορήγηση της χρηματοδότησής σας, επιβάρυνση για την οποία εκ των προτέρων ενημερωθήκαμε, όπως προβλέπεται και από τον Κώδικα Τραπεζικής Δεοντολογίας, ενώ ειδικότερη μνεία για το ποσό και την αιτία των εξόδων αυτών έχει περιληφθεί και στη δανειακή σας σύμβαση.
    Συνεπώς τα έξοδα έγκρισης χρηματοδότησης του δανείου σας αφενός μεν είναι δικαιολογημένα, αφετέρου διατυπώνονται στη σύμβασή σας κατά τρόπο πλήρη και σαφή, ώστε να μην χωρεί αμφιβολία για το συνολικό ποσό το οποίο έχει κληθεί να πληρώσετε.
    Ανεξάρτητα από τα παραπάνω αναφερόμενα, σας ενημερώνουμε ότι η Τράπεζά μας, στο πλαίσιο της καλής συνεργασίας που επιδιώκει πάντα με τους πελάτες της και ενόψει της δυσαρέσκειάς την οποία εκφράσατε ως προς την χρηματοδότηση της αγοράς σας προχώρησε στον αντιλογισμό του ποσού των 200 ευρώ».

200 ευρο δηλ 68.150 δρχ!!! ετσι, για να μην ξεχναμε και την αξια της δραχμουλας.

http://www.eleftheria.gr/viewarticle.asp?aid=13479&pid=11&CategoryID=11&txt=%F0%F9%EB
  5. margamanos

margamanos

Μόλις μου χάρισες ένα DACάκι! :116:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, Θα κινηθώ άμεσα
  6. papdoux

papdoux

Από την παραπανω παραγραφο της απαντησης της τραπεζας καταλαβαινω δυο πραγματα:

α) αποκαλει η τραπεζα ηλιθιο αυτον που υπεγραψε αφου αυτοι το ελεγαν με τροπο πληρη και σαφη και αρα δικαιολογημενα πληρωσε ο υπογραφων τα παρανομα
    β) η τραπεζα κανει χαρη και δεν ειναι υποχρεωμενη να τα επιστρεψει αλλα ας οψετε η δυσαρεσκεια και το πλαισιο της καλη συνεργασια και οχι η παρανομια που εχει αποφανθει το δικαστηριο

Φωναζει ο κλεφτης ή μπορει και να μου φαινεται
  7. antique

antique

Ναι καλα πες.Aσε τι λεει.Οτι τα παιρνει για εξοδα εγκρισης χρημ/σης και καλα.
    Αν δει ομως κανεις ολες τις συμβασεις που υπογραφονται στη συναψη του εκαστοτε δανειου αυτοκ/του, η χρεωση των εξοδων φακελου ΔΕΝ χρεωνεται στην τραπεζα,αλλα στον ΕΜΠΟΡΟ ως
    ''εξοδα διαμεσολαβησης αντιπροσωπου/πωλητη.''
    Δεν θα μπορουσε κιολας γιατι αυτα τα λεφτα ειναι μαυρα.
  8. Mensana

Mensana

Μόλις διάβασα το νέο, και αμέσως επικοινώνησα με την τράπεζά μου. Απορώ πως δεν το είχα ακούσει μέχρι τώρα. Βέβαια το παίζουν παγώνια και μου λένε ότι δεν νομίζουν να γίνεται κάτι τέτοιο. Όταν τους ανάφερα για τις τελεσίδικες αποφάσεις των δικαστηρίων, καθώς και την απόφαση του υπουργού, μου είπαν πως δεν γνωρίζουν κάτι τέτοιο. Τους έστειλα λοιπόν με φαξ τις αποφάσεις για να ενημερωθούν. :114:
    Θα τους στείλω και το αίτημα επιστροφής των εξόδων επίσημα. Για να δούμε....
  9. antique

antique

Οταν εγω λεω πως τελικα οι ταπεζες θελουν ενα καλο πακεταρισμα,δεν εχω αδικο!
    Για να μην πω φουτσα χοντρη!
    Πριν 2 χρονια η Εμπορικη κρεντικομ μου επεστρεψε τα χρηματα που αφορουσαν εξοδα χρημ/σης εμπορου-πωλωτη.Και το ανεφερε παραπανω.
    Φετος,για 2 συμβασεις και 300 ευρω ''κανει την παπια''!
    Ξανα με χρεωσανε,ξανα τους εστειλα επιστολη,μια απ τα ιδια δηλαδη το χαβα τους αυτοι,αλλα αυτη τη φορα η γραπτη απαντηση τους ηταν με λιγα λογια ''φιλε ριχτα''.
    Δεν φτανει τους ειπα πως τρομαζουμε καλα καλα να σας πληρωσουμε,μας χρεωνετε και αυτες ολες τις π@π@ριες!
    Εν μεσω τετοιας κρισης,που κανεις δεν ξερει που θα καταληξει!
    Κι εσεις εκει στην Emporiki Credicom μου ζητατε να σας πληρωσω και εξοδα χρηματ/σης!
    Εστειλα ξανα επιστολη και φαξ στην υπευθυνη κ.Αγριοπουλου και ζηταω να μαθω,γιατι στην μια περιπτωση μου κανανε αντιλογισμο,και στην αλλη οχι.
    Δεδομενου πως προκειται για ιδιες χρηματ/σεις και ιδιους ορους.Το επιτοκιο μονο αλλαζει.Απο 8,5% το στειλανε στο 12% !
    Αναμενω απαντηση τους,αν και ηδη τα χαρακτηρισανε ''καθυστερημενα''.
    Κακως βεβαια,γιατι δεν προκειται για μερος του δανειου,αλλλα για καθαρα εξοδα!
    Θα περιμενω να δω τι θα κανουνε.Εχω σκαλωσει πολυ ασχημα μ αυτους!
  10. tartoufos

tartoufos

Μπορεί κάποιος νομικός να μου εξηγήσεις βάσει ποιας λογικής το δικαστήριο έκρινε παράνομα τα έξοδα φακέλου ενός δανείου σε μια ελεύθερη αγορά ? Το να μην ενημερώνεται ο πελάτης για τα έξοδα και να τα πληρώνει το καταλαβαίνω απόλυτα , αλλά από την στιγμή που ενημερώνεται , συμφωνεί και υπογράφει δεν καταλαβαίνω που είναι η παρανομία. Εκτός και αν το συγκεκριμένο δικαστήριο έκρινε ότι οι Τράπεζες γενικότερα αποτελούν Κοινωφελή Ιδρύματα και θα πρέπει να παρέχουν τις υπηρεσίες τους δωρεάν. Η μπορεί ακόμα να νομίζουν ότι η έγκριση η η απόρριψη ενός δανείου γίνεται με κορώνα γράμματα και δεν ακλουθείτε μια συγκεκριμένη διαδικασία στην οποία εμπλέκονται τουλάχιστον 7-8 άτομα (φυσικά είναι πολλά περισσότερα απλά αναφέρομαι σε μια μόνο αίτηση) και συστήματα τα οποία η τράπεζα έχει πληρώσει και πληρώνει μήνα με τον μήνα...

Μπορεί όμως να είμαι και γω παράλογος και να μην αντιλαμβάνομαι κάτι σωστά...
  11. notiskas

notiskas

Ίσως θεωρούν ότι οι τόκοι είναι αρκετοί, σίγουρα πάντως δεν τους λες και φιλανθρωπική δωρεά! Πάντως εντύπωση μου κάνει αυτό που λες για τη διαδικασία. Σίγουρα σήμερα πια ναι, αλλά την ίδια διαδικασία ακολουθούσαν και ολόκληρη τη δεκαετία που πέρασε;
  12. antique

antique

Απάντηση: Re: ΕΞΟΔΑ ΦΑΚΕΛΟΥ--Επιστροφή χρημάτων.

Πιστευω πως με την ιδια λογικη που τρεχει καποιος σε τοκογλυφο!
    Αφ ενος βεβαια κανει τη δουλεια του και εξυπηρετειται προς το παρον,αλλα αυτο δεν σημαινει ομως
    πως δεν γινεται και καταχρηση αυτης της ''ευκολιας''..
    Καπου δηλαδη σταματα το κερδος,και αρχιζει το αισχροκερδος!
    Κι εκει παρεμβαινει η δικαιοσυνη.Γιατι ο δανειστης βρισκεται σε αναγκη,και ουσιαστικα υποκυπτει απεναντι στους ορους που βαζει η τραπεζα.
    Με λιγα λογια,εκμεταλλευση της αναγκης εκεινου που λαμβανει την πιστωση.
    Οταν καιγεσαι,οταν εχεις αναγκη,δεν κοιτας τα ψιλα γραμματα..
    Αυτα λοιπον τα ψιλα γραμματα,θα πρεπει το ιδιο το κρατος καπου να οριοθετησει.
    Ειναι ακριβως η λογικη του αδυναμου,και του ισχυρου!
    Κα πως ετσι σκεφτηκε και ο δικαστης.Γιατι κι αυτος πανω απ ολα,λαμβανει τον ανθρωπινο παραγοντα υπ οψιν του..

Αλλωστε,προσωπικα δεν ξερω κανεναν που εχει δανεστει για πλακα, χωρις να εχει αναγκη.
  13. antique

antique

Και κατι ακομη.
    Επειδη με τις τραπεζες δουλευω εδω και πολλα χρονια,κι εχω φαει σκ@τ@, οποιος πει πως η ταδε η η δεινα τραπεζα εχει πολιτικη σε ο,τι εχει να κανει με εγκρισεις η απορριψεις δανειων,θα βαλω τα γελια!
    Ο,τι κατσει ειναι! Οπως το λεω..αναλογα τις κ@υλες του καθε υπαλληλου!!
    Δεν συζηταμε για Τειρεσιες και τετοια.Αλλο αυτο.Εκει οκ εχει πορτα.
    Αν η τραπεζα δινει δανεια,δινει αβερτα! Η μαρφιν πριν παρει την Ολυμπιακη ειχε το 70% των αυτοκ/των στην αγορα.
    Μετα Ολυμπιακης,καπουτ...
    ΔΑΝΕΙΑ ΤΕΛΟΣ.
    Μετα ηρθε η κρεντικομ,και σαρωσε τα παντα!
  14. tartoufos

tartoufos

Μπορεί να έχεις μια μακροχρόνια σχέση με τράπεζα αλλά θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω πέντε πράγματα παραπάνω για την λειτουργιά των τραπεζών.

Στις περισσότερες τράπεζες στην Ελλάδα (αν όχι σε όλες) η έγκριση η η απόρριψη ενός δανείου δίνεται από κεντροποιημενες υπηρεσίες και όχι σε επίπεδο καταστήματος.

Επίσης, οι τράπεζες οφείλουν να διατηρούν τις ισορροπίες μεταξύ καταθέσεων και δανείων οπότε είναι λογικότατο την μια περίοδο μια τράπεζα (πόσο μάλλον σήμερα) να δίνει δάνεια δυσκολότερα (η λιγότερα αν θέλεις) από κάποια άλλη περίοδο. Γι’αυτο βέβαια έχουν συμβάλει και όλοι οι Ελληναρες που το τελευταίο διάστημα έχουν αποσύρει τις καταθέσεις τους από το Ελληνικό τραπεζικό σύστημα και έχουν ενισχύσει τραπεζικά συστήματα άλλων χωρών...

Θέλοντας η μη όταν ο Έλληνας έρχεται εναντία στο τραπεζικό του σύστημα (αναίτια τις περισσότερες φορές, και πολύ δικαιολογημένα ορισμένες άλλες που είναι όμως και λιγοστές) , πολεμά την ίδια του την οικονομία, πότε επιτέλους θα το καταλάβετε αυτό ???? Έτσι λειτούργει το οικονομικό μοντέλο παγκόσμιως και πρέπει να το αποδεχτούμε , αν κάποτε αλλάξει και μείνουμε μια από τις λίγες χώρες παγκοσμίως με αυτό το σύστημα , τότε πολεμήστε το...μην τρώτε όμως τις σάρκες σας!!!
  15. ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ

ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ

....
  16. geotsi

geotsi

Ενώ κανονικά θα έπρεπε να έχουν έρθει και οι ξένοι και να βάζουν τα χρήματα τους στις αξιόπιστες ελληνικές τράπεζες

:116::116::116:
  17. antique

antique

@tartoufos
    Δεν εχω καμια αντιρηση σ αυτα ολα που λες,αλλα θα αναφερω το εξης.

Πριν περιπου 1 χρονο ζητησα απ το καταστημα 300 καποιας τραπεζας ενα δανειο υψους 8.000 ευρω.
    Η απαντηση ηταν αρνητικη,αναιτιολογητη βεβαια..
    Μετα απο καμια 10αρια μερες ζητησα παλι το ιδιο ποσο,στην ιδια τραπεζα,αλλα σε αλλο καταστημα.
    Αυτη τη φορα ομως εγκριθηκε.Αγνωστο παλι γιατι..
    Λογικα,παλι το ιδιο συστημα επεξεργαστηκε το αιτημα μου..
    Τα συμπερασματα δικα σας..
    Οσο για το τραπεζικο μας συστημα,πιστευω πως δεν εχει καν σχεση με τα αλλα συστηματα χωρων οπως η Γερμανια η Γαλλια κλπ.
    Λεπτομερεις δεν ξερω,γνωριζω ομως τα επιτοκια δανεισμου,τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με αυτα των Ελληνικων τραπεζων..
  18. Amberjack

Amberjack Eπίτιμο μέλος

Δεν είναι ότι είσαι παράλογος, απλά προσπαθείς να δώσεις δικαιολογία στα αδικαιολόγητα γιατί το βλέπεις από την πλευρά του τραπεζικού. Σαφώς μια ιδιωτική εταιρεία κάνει ότι θέλει εφόσον "ενημερώνει" τον πελάτη όπως λες. Αυτό που δεν σκέφτεσαι όμως είναι ότι η βασική συναλλαγή με τον πελάτη είναι το χρήμα. Αγοράζει χρήμα και πληρώνει χρήμα + τόκους. Αυτό είναι το έσοδο της τράπεζας. Οι τόκοι. Τα έξοδα φακέλου και... υπο-φακέλου είναι μια απλή δικαιολογία για ένα extra χαρτζιλίκι. Όταν πας στο μανάβη δεν σου λέει ότι οι τομάτες έχουν 4€ το κιλό συν τα έξοδα λειτουργίας του μανάβικου άλλα 5€, συν το νερό που ήπιε το πρωί ο αλβανός που κουβαλούσε τις κάσες 50 λεπτά...

Αφ' ετέρου, η χρέωση διαφόρων εξόδων με το έτσι θέλω (δεν είναι μόνο τα έξοδα φακέλων είναι πολλά άλλα κρυφά), είναι μια λακκούβα την οποία ο πελάτης δεν μπορεί να αποφύγει με τίποτα, ακόμη κι αν διαβάσει τους όποιους όρους. Όταν όλες ανεξαιρέτως οι τράπεζες έχουν συμφωνήσει να χρεώνουν τέτοιου είδους νταβατζιλίκια, ο πελάτης δεν έχει εναλλακτική λύση. Θα πάει να αγοράσει χρήματα, πληρώνοντας ένα κάρο άλλες εφευρέσεις των επιτηδείων που έχουν μετατρέψει την δανειοδότηση σε μονοπωλιακό προϊόν.

Είναι σαν να μου λες ότι εγώ υποχρεούμαι να πληρώνω ΕΡΤ, γιατί η ΔΕΗ με έχει ενημερώσει ότι αν δεν πληρώνω θα μου κόψει το ρεύμα. Αν δεν θέλω ΕΡΤ, που αλλού να πάω για ρεύμα; Δεν είναι ανάγκη να είσαι νομικός για να κατανοήσεις τον εκβιασμό του θέματος.

...
  19. antique

antique

Στο θεμα των καταθεσεων,εγω π.χ και μιλαω για τον εαυτο μου αν ειχα ενα σεβαστο ποσο σε καταθεσεις εδω στην Ελλαδα, πιστευω πως κι εγω καποια στιγμη θα τα παιρνα.
    Κι αυτο γιατι στην παρουσα οικονομικη κατασταση που ζουμε,ουδεις μπορει να μου εγγυηθει κατι.
    Γιατι αν συμβει το κακο, ειναι σιγουρο πως δεν θα βρω κανεναν μετα να ζητησω ευθυνες και να αποζημιωθω.
    Οποτε,σε καμια περιπτωση δεν θα ρισκαριζα χρηματα της ζωης μου αποκτημενα με κοπο,αλλα και των παιδιων μου..
    Δεν ξερω αν ειναι εκανα καλα η ασχημα,αλλα πραγματικα, θα ενιωθα κι εγω ανασφαλεια!
    Οπως νιωθει ολακερος σχεδον ο πληθυσμος της χωρας μας...κακα τα ψεμματα.
  20. tartoufos

tartoufos

Νίκο πίστευα ότι εσύ ιδικά θα μπορούσες ευκολότερα να κατανοήσεις κάποια πράγματα. Το παράδειγμα με τον μανάβη που αναφέρεις είναι άτοπο στην προκειμένη. Ο μεν μανάβης πουλαει αγγουράκια , ντομάτες κτλ και η συναλλαγή είναι χωρίς διάρκεια , δηλαδή παίρνεις τα αγγουράκια δίνεις τα λεφτά και όλα τελειώνουν εκεί. Στο μεν τραπεζικό προϊόν (δάνειο στην προκειμένη) υπάρχει μια διάρκεια στην συναλλαγή. Το προϊόν (η υπηρεσία αν θέλεις) από πλευρά κοστολόγησης έχει 2 συνιστώσες το κόστος του χρήματος (+ επισφάλειες + βασικά επιτόκια + κέρδος κτλ) που μεταφράζεται σε τελικό επιτόκιο αλλά και τα έξοδα επεξεργασίας του αιτήματος που είναι τα ίδια είτε ο πελάτης δανειστεί 1000 είτε 10000 ευρώ, είτε για 5 είτε για 30 χρόνια. Δηλαδή είναι έξοδα τα οποία αφορούν το συγκεκριμένο αίτημα και δεν μεταβάλλονται αναλόγως ποσού και διάρκειας. Από πλευράς κοστολόγησης είναι προφανώς ορθότερο αυτά τα έξοδα να μην συμπεριλαμβάνονται στο επιτόκιο αλλά να εμφανίζονται ως εφάπαξ. Τώρα αν συνεχίζεις και τα βλέπεις όλα τα παραπάνω ως τραπεζική λογική και όχι ως επιχειρηματική πρακτική και ορθής λειτουργίας μιας επιχείρησης τι να πω...

Σε κάθε περίπτωση θα μπορούσε μια τράπεζα να δώσει μια προσαύξηση στο επιτόκιο κατά 0,05%π.χ.να τα συμπεριλαβει εκεί και να τελειώνει η ιστορία, απλά μια τέτοια πρακτική δεν θα ήταν και ορθολογική από πλευράς κοστολόγησης.

Μοιραστείτε τη σελίδα