Ελληνικα ψηφιακα καναλια

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Ελληνικα ψηφιακα καναλια

Το πρόβλημα δεν είναι ακριβώς οι πομποί αλλά τα μηχανήματα συμπίεσης της εικόνας-ήχου (encoders), που χρησιμοποιεί η ΕΡΤ.
Εαν το τηλεοπτικό σήμα συμπιέζεται με Mpeg4 και μεταδίδεται έτσι θα ληφθεί και αντίστοιχα απο τους δέκτες που λαμβάνουν και αποκωδικοποιούν Mpeg4.
Οσοι δεκτες δεν υποστηρίζουν Mpeg4 απλώς αχρηστεύονται.

Βεβαια θα πρέπει οι εκπομπές να γίνονται με πρότυπα DVB-T ή το νεώτερο DVB-T2 που έχει πρότυπα όπως το αντίστοιχο δορυφορικό DVB-S2.
Αρα είναι εφικτή η μετάδοση μέχρι και HD σήμα μέσα απο ένα κανάλι.
Οι εξελίξεις θα είναι σύντομες και θα πρέπει να κάνουμε μικρά βήματα για να δούμε τι θα γίνει και ενόψει του ψηφιακού χάρτη.
 

Μηνύματα
475
Reaction score
2
Απάντηση: Ελληνικα ψηφιακα καναλια

Πως ειπατε?

ποιοι πομποι?

οι DVB-T ready πομποι υποστηριζουν την μετάδοση mpeg2 ¨η mpeg-4, τωρα, στο dvb-t2
οι απαιτήσεις ειναι εντελώς διαφορετικές, καθως η απαιτηση Group delay ειναι πολυ αυστηρότερες. το QAM256 εχει τρελές απαιτήσεις γραμμικότητας.

ακόμα και τα Gap filler που απαιτουνται σαν αναμεταδότες για την κάλυψη "Σκιων" για 6 αναμεταδότες δεν θα κοστίζουν απλά 20.000 ευρώ οπως αναμενόταν αλλα θα κοστίζουν για τα πρώτα 5 χρόνια τοσο που θα πρεπει να προσθέσετε ενα ακόμα..μηδενικο στο προαναφερθεν ποσο, αφου το στάνταρ ειναι ολοκαινουριο και η εξελιξη αυτων των συσκευων δεν εχει ακόμα αποσβεσθει. Αυτο βεβια σημαινει οτι η ελληνική επαχία θα μεινει χωρίς ψηφιακή τηλεόραση τουλαχιστο για τα επόμενα 10 χρονια, αφου ηδη το κοστος για τους περιφερειακους μκρους δήμους ηταν δυσβάσταχτο εφαπαξ.

Αυτά, η ΕΙΤΗΣΕΕ δεν τα κάνει΄βέβαια για να σας παρέχει HDTV, ασχετα αν διαφημίζει την εν λόγω δυνατότητα, αλλά το κάνει αποσκοπώντας στο μεγαλύτερο ευρος ζωνης, στοοποιο θα μπορεσει να χωρέσει τις pay per view υπηρεσίες, που τόσο ο Ομιλος ΑΝΤΕΝΝΑ οσο και το Mega και ο Alpha αλλά και η Hellasat HD(!) ορέγονται.

οπως πάντου γίνεται , βέβαια, στα ελευθερα πακέτα θα μείνουν τα τηλεσκουπίδια ενω την χαρα σας γα την επιτυχια των "ελευθερων" καναλιων στις προσφορες των δικαιωμάτων των μεγαλων αθλητικών γεγονότων θα σκιάσει το γεγονός οτι στο τέλος αυτά θα μεταδοθουν απο τα κλειδωμένα αδερφάκια τους.

επίσης, η Nova θέλει να προσφέρει περισσότερα κανάλια στην ψηφιακή εκδοση της, ωστε να γίνει πιό ανταγωνιστικό το παλαι ποτε επίγειο πακέτο της (χαρακτηριστικές ειναι οι προσπάθειες της προηγουμενης διοικησης να κρατήσει το ζευγος συχνοτήτων που ειχε παρει απο την αναλογική εποχή, η αποτυχία της οποιας συνέβαλε στο να πουληθει εσπευμένα (μαζι με άλλους παράγοντες) στην Φορθνετ.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ελληνικα ψηφιακα καναλια

κανάλι 50...
Εμένα μου βγάζει το μπουκέτο της ΕΡΤ: πρισμα+, σπορ+ (το οποίο άλλαξε σε σπορ+info+), cinema+ και ρικ+ στη συχνότητα 514000 και το 4Ε στην 714000.Πως είναι η αναλογία με τους διαύλους;
Παρεπιπτόντως όταν σκάναρα με την κάρτα του υπολογιστή μου έβγαλε και το TvGnwmi!!! (Η τηλεόραση με τον ενσωματομένο ψηφιακό αποκωδικοποιητή δεν το έπιασε) Tί συμβαίνει; Μάλλον όποιος προλαβαίνει... πιάνει θέση;;;;
 

Μηνύματα
274
Reaction score
0
Η εκπομπή των ψηφιακών καναλιών της ERT Digital (από την Άνοιξη του 2006 στο πρότυπο εκπομπής DVB-T/Mpeg-2), άνοιξε την αγορά των αντίστοιχων δεκτών επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης, έτσι χιλιάδες νοικοκυριά δαπάνησαν μικρό `η μεγάλο κόστος χρημάτων για την αγορά αντίστοιχου εξοπλισμού στο πρότυπο εκπομπής DVB-T/Mpeg-2… Οι τελευταίες εξελίξεις δείχνουν ότι μπορεί να αλλάξουν τα δεδομένα στο πρότυπο εκπομπής της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης, μια και το δίκτυο της ERT Digital και της ΕΙΤΗΣΕ οδηγούνται αρχικώς με διαφορετικά πρότυπα εκπομπής στην ψηφιακή εποχή! Στα πλαίσια της ημερίδας «2012 Ολική Σύνδεση», ο πρόεδρος της ΕΙΤΗΣΕ, Κώστας Κιμπουρόπουλος αποκάλυψε ότι είναι έτοιμος ο φορέας πολυπλεξίας και διαχείρισης ψηφιακών συχνοτήτων των επτά καναλιών εθνικής εμβέλειας (Mega, Αnt1, Alpha, Alter, Star, ΣΚΑΪ, Μακεδονία) και μέσα στο πρώτο δίμηνο του 2009 με βάση το σύστημα μετάδοσης DVB-T/MPEG-4, θα προχωρήσει στην δημιουργία ψηφιακού δικτύου σε Αθήνα (Δίαυλοι 46 & 47 Uhf) και Θεσσαλονίκη(Δίαυλοι 25 & 29 Uhf)… Το σύστημα μετάδοσης DVB-T/MPEG-4 που επέλεξαν τα ιδιωτικά κανάλια, τρέχει με βάση τις νέες εξελίξεις της τεχνολογίας! Ενώ θα δώσει μεγαλύτερη ευελιξία στα ιδιωτικά κανάλια να εκμεταλλευτούν στο έπακρο τις δυνατότητες των δυο ψηφιακών multiplex καναλιών που τους αντιστοιχούν. Με δυνατότητες μεγαλύτερης χωρητικότητας καναλιών, αμφίδρομων υπηρεσιών και συμβατότητας σε υπηρεσίες υψηλής ευκρίνειας (HDTV), ανά συχνότητα…
Η μεταβατική περίοδος θα μπορούσε από την μια να έχει λιγότερα προβλήματα (ως αναφορά τους καταναλωτές), εάν ακολούθησει ως παράδειγμα το αντίστοιχο Γαλλικό μοντέλο επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης, όπου το πρότυπο εκπομπής DVB-T/H.264 (MPEG-4) χρησιμοποιείται για τα κωδικοποιημένα SD κανάλια και τις υπηρεσίες υψηλής ευκρίνειας(ελεύθερες και κωδικοποιημένες), ενώ για τα ελεύθερα SD κανάλια χρησιμοποιείται το πρότυπο εκπομπής DVB-T/MPEG-2…
Από την άλλη, η αποκλειστική χρήση του πρότυπου εκπομπής DVB-T/MPEG-4, θα φέρει προβλήματα λήψης σε όσους έχουν ήδη προμηθευτεί τον αντίστοιχο εξοπλισμό λήψης επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης (DVB-T/MPEG-2). Εκτός λειτουργίας, θα βγουν εντελώς οι δέκτες χωρίς ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή (STBs χαμηλού κόστους)… Παράλληλα, οι δέκτες μεγάλου κόστους, όπως STBs-DVR και νέας τεχνολογίας LCD οθόνες τηλεόρασης (με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή στο πρότυπο εκπομπής DVB-T/Mpeg-2 και υποδοχή C.I.), θα χρειαστούν υπηρεσίες αναβάθμισης. Όπως οι αντίστοιχες μοντούλες τύπου Neotion NP4, σε διάφορες εκδόσεις TV, HD, DVR…κ.α., οι οποίες αναλαμβάνουν κάθε φορά να αποκωδικοποιούν τα Mpeg-4 κανάλια … Ενώ οι πιο πρόσφατες παραγωγες δεκτών (STBs & Οθόνες) στο πρότυπο DVB-T/H.264 (MPEG-4), δεν θα αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα… Αναμένουμε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις τελικές αποφάσεις των ιδιωτικών καναλιών και των περιφερειακών καναλιών για το πρότυπο εκπομπής που θα ακολουθήσουν ως ξεχωριστές πλατφόρμες, αλλά και την πολίτικη της ERT Digital στο ίδιο ζήτημα…, όλες κάτω από το πρίσμα της αγοράς και του σεβασμού απέναντι στους καταναλωτές…
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απο που ειναι το κειμενο φιλε loufjohn?
Η ενσταση μου εστιάζεται στο παρακάτω...
"Όπως οι αντίστοιχες μοντούλες τύπου Neotion NP4, σε διάφορες εκδόσεις TV, HD, DVR…κ.α., οι οποίες αναλαμβάνουν κάθε φορά να αποκωδικοποιούν τα Mpeg-4 κανάλια …"
Οχι μόνο έχω δοκιμάσει πολλες φορες την μοντούλα Neotion NP4 σε διάφορους ψηφιακούς δέκτες standart definition και δεν ειδα ποτε να φορτώνεται και να ανοίγει ουτε μισό ελεύθερο κανάλι mpeg4 ....αλλά δεν έχω καταφέρει ούτε στο ιντερνετ να βρω καποιον που να το έχει πετύχει βεβαιωμένα και να το αναφέρει! Δεν ξερω μόνο αν τυχόν γίνεται μόνο με δεκτες της συγκεκριμένης Neotion, αλλά πολύ αμφιβάλλω (κατι θα ειχα μάθει) και πιστεύω ότι ειναι καθαρός μύθος....Σε τελική, αν το καλοσκεφτούμε, καμιά εταιρεία δεν την συμφέρει να γίνεται κάτι τέτοιο, γιατι αλλιώς πως θα μας (ξανα)πουλήσει νέο ψηφιακό δέκτη ικανό και για λήψη mpeg4?
 

Μηνύματα
1.107
Reaction score
0
Εγώ πιστεύω ότι αν σέβονται τον καταναλωτή θα πρέπει να προβούν σε mpeg4. Δεν είναι τόσοι πολλοί αυτοί που έχουν δέκτες ψηφιακής DVB-T/Mpeg2...
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
100% λάθος του Δημοσίου και της ΕΡΤ ΙΜΗΟ. αποφασίζεις κάτι? ΜPEG2 στη προκειμένη περίπτωση. αφού έχεις την αντίστοιχη υποδομή το σηκώνεις και παίζεις(αναλαμβάνοντας την ευθύνη φυσικά για τις επιλογές σου). δεν σπαταλάς 2+ χρόνια προβάλλοντας σχεδόν αδιάφορα πράγματα και μεταάαααα λες άντε να ξεκινήσουμε, greek style.
μου θυμίζει επος ΟΤΕ με 3 χρόνια δοκιμαστική σε ADSL και μόλις ήρθαν οι εναλλακτικοί με δικό τους ιδιόκτητο μπήκαν σε ASDL2 και λύθηκε μια και έξω το δίλημμα
 


Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: Re: Ελληνικα ψηφιακα καναλια

Εγώ πιστεύω ότι αν σέβονται τον καταναλωτή θα πρέπει να προβούν σε mpeg4. Δεν είναι τόσοι πολλοί αυτοί που έχουν δέκτες ψηφιακής DVB-T/Mpeg2...
Εγώ πάλι λέω ακριβώς το αντίθετο, αν σέβονται τον καταναλωτή θα πρέπει να κάτσουν στα αυγά τους. Ξέρεις πόσος κόσμος από την αρχή έτρεξε να πάρει αποκωδικοποιητές φθηνούς και ακριβούς για να δει την πολυπόθητη εικόνα που μόνο mpeg2 δεν είναι. Πόσες τηλεοράσεις LCD έχουν πουληθεί που υποστηρίζουν μόνο το mpeg2? Λέγαμε πως έτσι θα γλυτώναμε από την ανάγκη ενός εξτρά κουτιού δίπλα στα DVD, Bluray, VCR:112: Και έτσι απλά τα βγάζουμε όλα άχρηστα πάλι? Γιατί και με το mpeg2 που μόνο mpeg2 δεν αξίζει να λέγεται, από ότι είδα μέσα από μια νέα BRAVIA της αδερφής μου στην Αθήνα, θέλουν και mpeg4? Γιατί; για upscaling της Λωξάντρας και των Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή? To mpeg4 θέλει "χοντρά" πορτοφόλια για να γυρίσουν και να προβάλουν σε αυτό που σημαίνει ποιότητα Bluray. Από ζάπινγκ που έχω πέσει πάνω στο X-Factor του ΑΝΤ1 το πιξέλιασμα που έχει σε LCD TVs είναι απίστευτο, το youtube ειναι 5 φορές καλύτερα. Να δω π.χ Ευαγγελάτο και να μετράω τρίχα τρίχα τις τρίχες στο χέρι του επάνω και τίποτα άλλο (με την καλή έννοια το λέω). Κλασικά τα έχουν μπλεγμένα, κλασικά ο καθένας τα δικά του, φορέας γιόκο, συχνότητες μπάχαλο και ζήσε Μάη να δεις τριφύλλι.....
 

Μηνύματα
274
Reaction score
0
Τέλη Φεβρουαρίου το πρώτο ψηφιακό τηλεοπτικό σήμα από τους ιδιώτες. Η ΕΙΤΗΣΕΕ προσπαθεί να ολοκληρώσει τις διαδικασίες για τη σύσταση της εταιρείας, με στόχο να ξεκινήσει έως τα τέλη του δεύτερου μήνα του 2009 ψηφιακές εκπομπές στο Λεκανοπέδιο της Αττική από την Αίγινα, σε συνεργασία και με την ΕΡΤ, διακόπτοντας ταυτόχρονα την αναλογική μετάδοση των ιδιωτικών τηλεοπτικών σταθμών. Αν η προσπάθεια αυτή στεφθεί με επιτυχία, τότε η ΕΙΤΗΣΕΕ θα προχωρήσει στο δεύτερο βήμα της μετάδοσης ψηφιακού σήματος από το Φιλίππειο στη Θεσσαλονίκη. Υπάρχουν βέβαια σοβαρά τεχνολογικά ζητήματα που δεν έχουν λυθεί.

Πρώτο και βασικό: Ελάχιστοι στο Λεκανοπέδιο έχουν αποκωδικοποιητή με τεχνολογία ΜΡΕG4, την οποία θα χρησιμοποιήσουν οι ιδιώτες. Οι αποκωδικοποιητές που έχουν ήδη διανεμηθεί στο παρελθόν έχουν κωδικοποίηση ΜΡΕG2, την οποία χρησιμοποιεί η ΕΡΤ. Όσοι προμηθευτούν αποκωδικοποιητές με ΜΡΕG4 θα έχουν τη δυνατότητα να βλέπουν τα προγράμματα της ΕΡΤ. Πριν ξεκινήσει όμως η ψηφιακή μετάδοση, πρέπει να γίνει μια καμπάνια για τους νέους δέκτες, αλλιώς τα νότια προάστια της Αττικής δεν θα έχουν τηλεοπτικό σήμα. Επίσης, πρέπει να ληφθεί πρόνοια για τους συνδρομητές του αναλογικού FilmNet και SuperSport, οι οποίοι θα πρέπει να αποκτήσουν ψηφιακό δέκτη που να λαμβάνει τα συνδρομητικά κανάλια και τα ελεύθερα.
Δεύτερο ζήτημα που πρέπει να λυθεί: Οι ιδιώτες θα εκπέμψουν με Standard Definition και όχι με High Definition απευθείας. Αυτό στην πράξη μπορεί να σημαίνει πως, όσο θα εξελίσσεται η τεχνολογία, θα υπάρχει το ενδεχόμενο μιας ακόμη μετάβασης σε ψηφιακή εκπομπή.
 

Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: Ελληνικα ψηφιακα καναλια

Με τσι 'γιές μας. Ευτυχώς που δεν βλέπω πολύ τιβι.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Εγώ πάντως βλέπω επιπλέον Star, Star Service 1&2 αλλά και το δοκιμαστικό σήμα mpeg4 που απλά αναγνωρίζει ο mpeg2 δέκτης.

Τώρα τι θέλουνε και γράφουνε mpeg4 H264 σ' αυτό το τελευταίο; Για να μας κάνουν να το θέλουμε πολύ μάλλον.:121:
 

Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: Ελληνικα ψηφιακα καναλια

Πήρε το μάτι μου μια είδηση που λέει ότι όσες LCD έχουν θύρα CI μπορούν να μπούν κάρτες CAM mpeg4. Ισχύει αυτο ή όχι? Υπάρχει αυτή η εταιρία που τις φτιάχνει/πουλάει.
Μιλάει για "of any legacy digital TV sets".

http://www.neotion.com/products/module.htm
http://www.neotion.com/products/datas/slot_ci.htm
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Και ο δέκτης που είναι mpeg2; Στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις τροποιημένο mpeg4 σε mpeg2;
Κι αν όντως δουλεύει θα αναγνωρίζει H264;
Αν και το τελευταίο παρ' ολο που αναγράφεται υπερήφανα από το Star δεν το βλέπω να γίνεται για καιρό.
 

Μηνύματα
19.220
Reaction score
13.491
Απάντηση: Ελληνικα ψηφιακα καναλια

Όποιος έχει κάρτα pc για επίγεια ψηφιακή τηλεόραση θα μπορεί πιστεύω να βλέπει και τα κανάλια σε mpeg4 (H264), το μόνο που χρειάζεται είναι υποστήριξη από τον viewer (πχ o DVBViewer Pro) και επιλογή κάποιου βίντεο decoder σε H264 (όπως τον Cyberlink H264, Coreavc κλπ). Όπως ακριβώς γίνεται δηλαδή και στα δορυφορικά. Μη με ρωτήσει όμως κάποιος λεπτομέρειες για ρυθμίσεις, εδώ δεν έχω καν ψηφιακή σε mpeg2 ακόμα!
 

Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: Re: Ελληνικα ψηφιακα καναλια

Και ο δέκτης που είναι mpeg2; Στην καλύτερη περίπτωση θα έχεις τροποιημένο mpeg4 σε mpeg2;
Κι αν όντως δουλεύει θα αναγνωρίζει H264;
Αν και το τελευταίο παρ' ολο που αναγράφεται υπερήφανα από το Star δεν το βλέπω να γίνεται για καιρό.
Θέλω να τους στείλω ένα e-mail να μουν πουν τι παίζει πάνω-κάτω αν βάλω την κάρτα τους στην tv μου. Μέσες άκρες δεν με πειράζει αν "ρίχνει" την ανάλυση όσο το να βλέπω τα κανάλια. Για TV δεν καίγομαι και τόσο. Και δεν θέλω άλλο ένα σετ box + remote control!:102:
 


Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: Ελληνικα ψηφιακα καναλια

Καλά απλώς ανέφερα αυτήν την εταιρία ως πρώτη λύση που βρήκα, αν και ακόμα ειδικά για την περιοχή μας θα αργήσει πολύ το πράμα για να ψάχνω από τώρα. Θέλω να πιστεύω ότι θα εμφανιστούν μέχρι τότε πολλές τέτοιες κάρτες για αυτήν τη δουλειά και από άλλες εταιρίες. Αν και υπολογίζω σε σχεδόν 2 χρόνια να αλλάξω την LCD μου καθώς είμαι πολύ ευχαριστημένος και μέχρι τότε θα έχουν βγει άλλες με Mpeg8 που λέει ο λόγος...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Εγώ πάντως βλέπω επιπλέον Star, Star Service 1&2 αλλά και το δοκιμαστικό σήμα mpeg4 που απλά αναγνωρίζει ο mpeg2 δέκτης.

Τώρα τι θέλουνε και γράφουνε mpeg4 H264 σ' αυτό το τελευταίο; Για να μας κάνουν να το θέλουμε πολύ μάλλον.:121:
Στο Χαλάνδρι πάντως δεν πιάνω τίποτα. :108:
 

Μηνύματα
19.220
Reaction score
13.491
Απάντηση: Ελληνικα ψηφιακα καναλια

Καλά απλώς ανέφερα αυτήν την εταιρία ως πρώτη λύση που βρήκα, αν και ακόμα ειδικά για την περιοχή μας θα αργήσει πολύ το πράμα για να ψάχνω από τώρα. Θέλω να πιστεύω ότι θα εμφανιστούν μέχρι τότε πολλές τέτοιες κάρτες για αυτήν τη δουλειά και από άλλες εταιρίες. Αν και υπολογίζω σε σχεδόν 2 χρόνια να αλλάξω την LCD μου καθώς είμαι πολύ ευχαριστημένος και μέχρι τότε θα έχουν βγει άλλες με Mpeg8 που λέει ο λόγος...
Ακόμα κι αν δεν υπάρχουν τέτοιες μοντούλες, θα υπάρχουν σίγουρα πάμφθηνοι δέκτες και θα γίνεται μια χαρά η δουλειά. Εξάλλου έτσι έγινε και στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη πριν τρία χρόνια που ξεκίνησαν οι εκπομπές DVB-T, δε νομίζω να υπήρχαν τόσες τηλεοράσεις με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη...

(ασχέτως ότι με όλα αυτά οι υπεύθυνοι - ειδικά εδώ στην Ελλάδα, που ούτε προγραμματισμό έχουν, ούτε τις εξελίξεις γύρω τους λαμβάνουν σοβαρά πριν ξεκινήσουν κάτι - θέλουν γερό ξύλο που αναγκάζουν τον καθένα να αλλάζει τεχνολογία κάθε 2-3 χρόνια λες και του περισσεύουν να πληρώνει κάθε λίγο)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.740
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top