Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Γειά σας φίλοι και καλή χρονιά σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω εσας που έχετε πολλές γνώσεις στα αναλογικά αν γνωρίζετε ή αν υπάρχει σχεδιάγραμμα για τη συνδεσμολογία πικάπ με έξοδο xlr.
Να το πω πιο κατανοητά. Εχω ένα πικάπ και θέλω να του αλλάξω τα καλώδια-βύσματα (και ελπίζω οχι τα φώτα) τα οποία είναι rca και παλιά με νέα και ποιοτικότερα.
Εχω επίσης δει κάποια phono που δέχονται xlr και αναφέρουν οτι λειτουργούν σωστότερα έτσι σε σύγκριση με τα rca.
Aλλάζοντας λοιπόν τα καλώδια και τα βύσματα θα μπορούσα τα νέα που θα βάλω να είναι xlr?
Γίνεται ή τέτοια έξοδο έχουν κάποια συγκεκριμένα πικάπ?
Το δικό μου έχει κλασσικά 4 καλώδια + γείωση και για να βάλω νέο καλώδιο και rca γνωρίζω τη συνδεσμολογία. Για xlr (αν γίνεται) πώς θα πρέπει να συνδέσω τα 4+1 καλώδια του πικάπ στα βύσματα xlr?

Ευχαριστώ και ελπίζω να έθεσα το ερώτημα στο σωστό τόπο.
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

Εχεις αρκετούς τρόπους να κάνεις ballanced συνδεσμολογία ή οποία εξαρτάτε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από το phono stage σου και τις εισόδους του.

Βασική προυπόθεση το καλώδιο.

Είτε balance όπως το παρακάτω


Είτε starquand


H καλωδίωση είναι σύμφωνα με το παρακάτω σχεδιάγραμμα τερματισμένη σε RCA, ή 5din, ή XLR (αναλόγως τις εισόδους του phono stage σου).


Για καλύτερα αποτελέσματα θες balance εσωτερική καλωδίωση του βραχίονα (cardas ή kondo πχ).

Προσοχή θέλει:
- Tο μήκος του καλωδίου
- H ποιότητα της κεφαλής
- Η γέιωση

Από πειραματισμούς που έχω κάνει έχω δει ότι το καλώδιο αυτό δεν δουλεύει κάτω από 50cm και πάνω από 120cm και ότι μερικές κεφαλές (δεν θα πω τύπους) ακούγονται χειρότερα σε balance συνδεσμολογία.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

...

Το δικό μου έχει κλασσικά 4 καλώδια + γείωση και για να βάλω νέο καλώδιο και rca γνωρίζω τη συνδεσμολογία. Για xlr (αν γίνεται) πώς θα πρέπει να συνδέσω τα 4+1 καλώδια του πικάπ στα βύσματα xlr?

Ευχαριστώ και ελπίζω να έθεσα το ερώτημα στο σωστό τόπο.
Τα βύσματα XLR τριών επαφών χρησιμοποιούνται κατ' εξοχήν για σύνδεση διαφορικής τοπολογίας (αυτό που λέμε balanced). Για να χρησιμοποιοήσεις τέτοια βύσματα, πρέπει αντίστοιχη τοπολογία να έχει και το phono που θα συνδέσεις την κεφαλή, το οποίο πρέπει επίσης να είναι τοπολογίας balanced, δηλαδή, αντί δύο κυκλωμάτων ενίσχυσης - ενός ανά κανάλι, να έχει τέσσερα, δύο ανά κανάλι, ένα για την "ορθή" (hot) και ένα για την ανάστροφη φάση (cold), ενώ αντίστοιχα θα έχει και υποδοχές XLR. To phono που χρησιμοποιείς έχει τέτοιες υποδοχές, ή απλές υποδοχές RCA;
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

Τα βύσματα XLR τριών επαφών χρησιμοποιούνται κατ' εξοχήν για σύνδεση διαφορικής τοπολογίας (αυτό που λέμε balanced). Για να χρησιμοποιοήσεις τέτοια βύσματα, πρέπει αντίστοιχη τοπολογία να έχει και το phono που θα συνδέσεις την κεφαλή, το οποίο πρέπει επίσης να είναι τοπολογίας balanced, δηλαδή, αντί δύο κυκλωμάτων ενίσχυσης - ενός ανά κανάλι, να έχει τέσσερα, δύο ανά κανάλι, ένα για την "ορθή" (hot) και ένα για την ανάστροφη φάση (cold), ενώ αντίστοιχα θα έχει και υποδοχές XLR. To phono που χρησιμοποιείς έχει τέτοιες υποδοχές, ή απλές υποδοχές RCA;
Εχει και τα δύο αλλά προτείνει την xlr : http://www.aqvox.de/phono.html
Γι' αυτό ρωτώ αν γίνεται στο πικάπ μου ευκαιρία να το κάνω.

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

Εαν έχεις το aqvox υπάρχει αντάπτορας της από RCA σε XLR

Αυτό προτείνει........

Δεν δουλεύει στον rega μόνο (θέλει μία μετατροπή στην γείωση του βραχίονα)


Σε λίγες μέρες θα γίνει σε πλατώ συμφορουμίστα μία σχετική μετατροπή με balance καλώδια (αντί RCA και αντάπτορες) και θα ποστάρουμε αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

Αναλυτικά τα καλώδια του πικάπ που βλέπω στην εσωτερική "κλέμα" είναι :

red (+) -> rca (+)
/
(R)
\
green (-) -> rca (-)

(Earth) black -> Δίχαλο γείωσης

white (-) -> rca (-)
/
(L)
\
blue (+) -> rca (+)


Σύμφωνα με τη δεύτερη φωτογραφία (μεγάλη) του GeoVaz η σύνδεση που πρέπει να κάνω είναι κάπως έτσι :

red (+) -> (R) xlr (pin2)
/
(R)
\
green (-) -> (R) xlr (pin3)

(R) xlr (pin1)
/
(Earth) black ->
\
(L) xlr (pin1)

white (-) -> (L) xlr (pin3)
/
(R)
\
blue (+) -> (L) xlr (pin2)

Ή τρίτη επαφή του βύσματος xlr (pin1) δηλαδή είναι και για τα δύο βύσματα εξόδου η γείωση του πικάπ?

Σε αυτή την περίπτωση εξακολουθεί να χρειάζεται το ξεχωριστό καλωδιάκι που καταλήγει σε δίχαλο γείωση που έχουν όλα τα πικάπ?
Η μήπως αρκεί η γείωση μέσω του pin1 των xlr?
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

Χέχνα τα + και τα - και βλέπε HOT και COLD μόνο από τα pins της κεφαλής


HOT (WHITE) -> XLR PIN 2
/
LEFT SHIELD -> XLR PIN 1
\
COLD (BLUE) -> XLR PIN 3


HOT (RED) -> XLR PIN 2
/
RIGHT -> SHIELD XLR PIN 1
\
COLD (GREEN) -> XLR PIN 3



Εαν θα βάλεις quand καλώδιο (4 αγωγοί συστρεμμένοι ανά ζέυγος + θωράκιση) το PIN 1 είναι κοινό στη θωράκιση.

Εαν βάλεις δύο balanced καλώδια (2 αγωγοί συστρεμένοι + θωράκιση) στο κάθε XLR έχεις το PIN 1 στην θωράκιση... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ AQUVOX.

Θέλει άνοιγμα πριν γειώσεις...... Κάνε υπομονή μερικές μέρες να το χεριάσουμε :105:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

Ασε που μερικές είσοδοι XLR είναι ανάποδες με το ΗΟΤ στο 3 και το COLD στο 2 :142:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

...

Ή τρίτη επαφή του βύσματος xlr (pin1) δηλαδή είναι και για τα δύο βύσματα εξόδου η γείωση του πικάπ?

Σε αυτή την περίπτωση εξακολουθεί να χρειάζεται το ξεχωριστό καλωδιάκι που καταλήγει σε δίχαλο γείωση που έχουν όλα τα πικάπ?
Η μήπως αρκεί η γείωση μέσω του pin1 των xlr?
Στη μεριά του πικάπ, της κεφαλής δηλαδή, ο ακροδέκτης 1 δεν συνδέεται πουθενά. Η κεφαλή δεν είναι ενεργό κύκλωμα, είναι ηλεκτρογεννήτρια.

Η γείωση του πικάπ συνδέεται κανονικά στον αντίστοιχο ακροδέκτη του phono. O ακροδέκτης αυτός καταλήγει στο σασί του phono, και δεν έχει σχέση με τον κοινό ακροδέκτη του κυκλώματος, που εσφαλμένα ονομάζεται "γείωση".
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

Καλά που πόσταρες Κώστα..... :105:


HOT (WHITE) -> XLR PIN 2
/
LEFT SHIELD -> XLR PIN 1
\
COLD (BLUE) -> XLR PIN 3


HOT (RED) -> XLR PIN 2
/
RIGHT -> SHIELD XLR PIN 1
\
COLD (GREEN) -> XLR PIN 3
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

Στη μεριά του πικάπ, της κεφαλής δηλαδή, ο ακροδέκτης 1 δεν συνδέεται πουθενά. Η κεφαλή δεν είναι ενεργό κύκλωμα, είναι ηλεκτρογεννήτρια.

Η γείωση του πικάπ συνδέεται κανονικά στον αντίστοιχο ακροδέκτη του phono. O ακροδέκτης αυτός καταλήγει στο σασί του phono, και δεν έχει σχέση με τον κοινό ακροδέκτη του κυκλώματος, που εσφαλμένα ονομάζεται "γείωση".
Δηλαδή αν καταλαβαίνω σωστά :

Στο pin1 του βύσματος xlr συνδέουμε τη θωράκιση του καλωδίου μας και στην άλλη άκρη του καλωδίου μας (στο πικάπ) συνδέουμε μόνο τα εσωτερικά έγχρωμα καλώδια και τη θωράκιση δεν τη συνδέουμε (την αφήνουμε στον αέρα) ?

Μπορεί να σας φανεί αστεία η απορία μου αλλά τότε γιατί χρειάζεται το τρίτο pin στη σύνδεση xlr? Το έχω δει και σε συνδεσμολογία για θωρακισμένα interconnects rca, όπου ένα τρίτο καλώδιο (ή θωράκιση) συνδέεται στο (-) κάθε καναλιού αλλά στη μία άκρη του μόνο. Μου είχε φανεί λίγο περίεργο (άσχετος γαρ). Αν δε βαριέται κάποιος να το εξηγήσει θα με ενδιέφερε η εξήγηση του φαινομένου.
 

Μηνύματα
27.330
Reaction score
25.364
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

Tην θωράκιση του καλωδίου σύνδεσέ την στην γείωση του βραχίονα μέσα στο πικάπ.
Στο phono την θωράκιση την συνδέις με εξωτ καλώδιο εκεί που θα συνδεθέσεις το μαύρο καλώδιο της γης του πικάπ.Με δοκιμή όμως.Σε άλλα δουλεύει σε άλλα οχι.
Δές το και πες μας.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

Μήπως ξέρετε ποιός έχει με το μέτρο Belden για interconnect στην Αθήνα ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: Εξοδοι πικάπ από rca σε xlr

Δηλαδή αν καταλαβαίνω σωστά :

Στο pin1 του βύσματος xlr συνδέουμε τη θωράκιση του καλωδίου μας και στην άλλη άκρη του καλωδίου μας (στο πικάπ) συνδέουμε μόνο τα εσωτερικά έγχρωμα καλώδια και τη θωράκιση δεν τη συνδέουμε (την αφήνουμε στον αέρα) ?

Μπορεί να σας φανεί αστεία η απορία μου αλλά τότε γιατί χρειάζεται το τρίτο pin στη σύνδεση xlr? Το έχω δει και σε συνδεσμολογία για θωρακισμένα interconnects rca, όπου ένα τρίτο καλώδιο (ή θωράκιση) συνδέεται στο (-) κάθε καναλιού αλλά στη μία άκρη του μόνο. Μου είχε φανεί λίγο περίεργο (άσχετος γαρ). Αν δε βαριέται κάποιος να το εξηγήσει θα με ενδιέφερε η εξήγηση του φαινομένου.
Ο ακροδέκτης 1 χρειάζεται στη balanced διασύνδεση δύο ενεργών κυκλωμάτων, καθώς μεταφέρει το δυναμικό του κοινού ακροδέκτη (common), (ο οποίος πρέπει να έχει τό ίδιο δυναμικό καθ' όλο το μήκος του), όπως για παράδειγμα η σύνδεση του δικού σου phono στην balanced είσοδο ενός προενισχυτή, ή η σύνδεση ενός προενισχυτή με τον τελικό.
 

Μηνύματα
582
Reaction score
63
Καλησπέρα.
Θέλω να βάλω ανταπτορακι rca to XLr σε phono της AQVOX.
Έχω κεφαλή mc benz micro.
Παρήγγειλα της neutrik NA2MPMF αλλά διάβασα ότι μάλλον δεν κάνει .
Έχει κάποιος εμπειρία στο θέμα?
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
582
Reaction score
63
Τελικά το πήγα σε γνωστό κατάστημα της Αθήνας για μετατροπή του καλωδίου από RCA σε Xlr χωρίς ανταπτορες και τέτοια. Έστειλα στον τεχνικό αυτά που λέει ο κατασκευαστής γιατί αποτι κατάλαβα έχει κάποια ιδιαιτερότητα το συγκεκριμένο phono AQVOX στον τρόπο κατασκευής balanced στο βαθμό που σας καταλαβαίνω.... Το καλώδιο του πικάπ είναι το van den Hul D-502 οπότε μου είπε ο τεχνικός ότι είναι κατάλληλο για balanced... Έχει να μου πει κάποιος κάτι να προσέξει ο τεχνικός ? Είπε ότι έχει μεγάλη εμπειρία στο να κάνει balanced συνδέσεις και τον πιστεύω αλλά δεν ξέρω αν έχει εμπειρία και για το συγκεκριμένο phono...
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
1.340
Reaction score
661
Εαν έχει το layout των xlr του aquvox και είναι τεχνικός δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Αν όμως νομίζει ότι είναι τεχνικός τότε μπορεί να προκύψει πρόβλημα οπουδήποτε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.643
Μηνύματα
2.870.159
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top