Επιλογή ηχείων συνδυαστικά με B&W PV1

Μηνύματα
34
Reaction score
4
Καλησπέρα σε όλους, ζητώ τη βοήθεια όσων ασχολούνται με το θέμα ποιότητας δικάναλου ήχου προκειμένου να μπορέσω να συμπληρώσω σε υφιστάμενο σύστημα HOME CINEMA τη δυνατότητα παραγωγής μουσικής σε αποδεκτά επίπεδα.

Το σύστημα που διαθέτω αποτελείται από τα παρακάτω:
- DENON AVR-2308
- B&W PV1 Subwoofer
- B&W M1 Satellite Speakers (x5) σε ύψος 2.00μ
- Pioneer DVR-555H με optical σύνδεση

Ο χώρος στον οποίο λειτουργεί ενδεικτικά είναι διαστάσεων 7.00μ * 8.00μ με ύψος από 3.00μ έως 5.50μ.

Σε ότι αφορά τις ταινίες το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό αλλά σε ότι έχει να κάνει με ήχο για μουσική τα πράγματα είναι απαράδεκτα. Προφανώς και το ύψος των μπροστινών ηχείων είναι λάθος αλλά δυστυχώς ήταν προεγκατεστημένα.

Πλέον λοιπόν αναζητώ μια λύση προκειμένου χωρίς υπερβολικά έξοδα να αξιοποιήσω την επιλογή του ενισχυτή για Α και Β speakers και να προσθέσω δυο αποδεκτά ηχεία για μουσική τα οποία να συνδυάζονται με το PV1. Ο τύπος ηχείων που αναζητώ είναι bookshelf και όχι δαπέδου λόγω περιορισμού στα διαρρύθμιση των επίπλων.

Για το λόγο αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τη πιο συνετή επιλογή σε μεταχειρισμένα ηχεία σε μια προσπάθεια να διατηρηθεί το κόστος έως 500€.

Ενδεικτικά έχω διαβάσει για τα B&W 685, KEF IQ30 σε πιο συμβατικά, τα B&W XT2 (τα οποία όμως δεν βρίσκω σε πολύ καλή κατάσταση), και μου έχουν προτείνει τα Tannoy Precision 6.1 (τα οποία είναι εκτός προϋπολογισμού) και τα Triangle Color bookshelf (προσεγγίσιμα).

Το γενικό σχόλιο που έχω εισπράξει είναι πως θα έπρεπε να δοκιμάσω τα M1 αρχικά σε κανονικό ύψος και πως οι πρώτες 2 επιλογές (685, IQ30) δεν είναι ικανές να κάνουν τη διαφορά εν σχέση με ότι ήδη έχω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους βρουν το χρόνο να με βοηθήσουν.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Καλώς ήρθες! :)


Το γενικό σχόλιο που έχω εισπράξει είναι πως θα έπρεπε να δοκιμάσω τα M1 αρχικά σε κανονικό ύψος και πως οι πρώτες 2 επιλογές (685, IQ30) δεν είναι ικανές να κάνουν τη διαφορά εν σχέση με ότι ήδη έχω.

Κανονικά ηχεία με 6,5' woofer σε σωστό ύψος δε θα έχουν μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα μικρούλια στα 2 μέτρα; :rolleyes:

Μπορεί να μην επαρκούν αν η θέση ακρόασης είναι μακριά αλλά θα έχουν μεγάλη διαφορά.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν ανεβαζεις καλυτερα καμια φωτογραφια του χωρου ωστε να παρεις σωστοτερες απαντησεις?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
4
Καλώς ήρθες! :)





Κανονικά ηχεία με 6,5' woofer σε σωστό ύψος δε θα έχουν μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα μικρούλια στα 2 μέτρα; :rolleyes:

Μπορεί να μην επαρκούν αν η θέση ακρόασης είναι μακριά αλλά θα έχουν μεγάλη διαφορά.
Τα M1 εξ' όσων γνωρίζω δεν είναι και της πλάκας (αναλογικά) και έχουν αρκετά ποιοτικό twitter αλλά σε κάθε περίπτωση το πρόβλημα δεν είναι το woofer καθώς το sub βοηθάει πολύ σε αυτό αλλά η καθαρότητα και η ποιότητα στις μεσαίες. Εκεί πιστεύω πως χάνω πολύ σε ποιότητα. Συνεπώς με αυτόν τον τρόπο δικαιολόγησαν την απάντησή που μου έδωσαν σχετικά με το αν η διαφορά θα είναι τόσο αισθητή.

Σε κάθε περίπτωση η απόσταση ακρόασης είναι στα 4.50m και θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια κάτοψη του χώρου και μια φωτογραφία αν αυτό βοηθάει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
4,5ο μέτρα είναι τεράστια απόσταση για 4' και πολύ μεγάλη για μονό 6.5', ακόμα και με sub (που στα ~200 κυβικά δεν θα κάνει και πολλά).
Φυσικά όλα εξαρτώνται απο την επιθυμητή ένταση. :)
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Τα M1 εξ' όσων γνωρίζω δεν είναι και της πλάκας (αναλογικά) και έχουν αρκετά ποιοτικό twitter αλλά σε κάθε περίπτωση το πρόβλημα δεν είναι το woofer καθώς το sub βοηθάει πολύ σε αυτό αλλά η καθαρότητα και η ποιότητα στις μεσαίες. Εκεί πιστεύω πως χάνω πολύ σε ποιότητα. Συνεπώς με αυτόν τον τρόπο δικαιολόγησαν την απάντησή που μου έδωσαν σχετικά με το αν η διαφορά θα είναι τόσο αισθητή.

Σε κάθε περίπτωση η απόσταση ακρόασης είναι στα 4.50m και θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια κάτοψη του χώρου και μια φωτογραφία αν αυτό βοηθάει.
Πολυ φοβαμαι οτι σε αυτον τον χωρο με αυτην την αποσταση ακροασης, με αυτο το μπατζετ και αυτες τις προδιαγραφες οσον αφορα τα ηχεια (bookshelf) δεν θα ακουσεις ποτε ηχο της προκοπης.
 



Μηνύματα
34
Reaction score
4
Η κάτοψη του χώρου και μια ενδεικτική φωτογραφία από τον επάνω όροφο.
[DOUBLEPOST=1484572956][/DOUBLEPOST]
Πολυ φοβαμαι οτι σε αυτον τον χωρο με αυτην την αποσταση ακροασης, με αυτο το μπατζετ και αυτες τις προδιαγραφες οσον αφορα τα ηχεια (bookshelf) δεν θα ακουσεις ποτε ηχο της προκοπης.
Κατά πάσα πιθανότητα έχεις απόλυτο δίκιο η δαπάνη θα όφειλε να είναι πολύ μεγάλη για να έχουμε αποτέλεσμα αλλά όταν έπρεπε και ήταν εφικτό δεν έγινε και τώρα .... δυστυχώς δεν γίνεται.

Ο προϋπολογισμός είναι περιορισμένος και θα προσπαθήσω για το καλύτερο δυνατό. Δεν περιμένω θεϊκές επιδόσεις και δεν έσω εξωπραγματικές απαιτήσεις, απλά κάτι της προκοπή έστω σε χαμηλή ένταση που να με ικανοποιεί και να μην αποτελεί προσομοίωση ακούσματος μέσω ραδιοφώνου όπως ακούγεται αυτή τη στιγμή.
 

Attachments


Μηνύματα
92
Reaction score
50
Μπορείς να αναλύσεις το σκεπτικό σου?
Ναι, είναι ο αντρας της ξαδέρφης μου που μένει από πανω μου και έψαξα να βρω κατι τελείως εκτός budget του για να τον πειράξω!! ικανοποιητική ανάλυση??
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Δε βλέπω πού θα μπορούσαν να μπουν τα ηχεία αν το τζάκι δεν είναι διακοσμητικό.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Εγω σε αυτον τον χωρο θα εβαζα αυτα (με μικρη σχετικα αυξηση του μπατζετ) ακομα κι αν ακουγα σε χαμηλες εντασεις.
Το δεξι αναμεσα στο τζακι και την μπαλκονοπορτα (ενδεχομενως με καποιο προστατευτικο οταν αναβει το τζακι) και το αριστερο στο κενο αναμεσα στο επιπλο και τον δευτερο καναπε.
Ναι θα κλεινει τον διαδρομο αλλα νομιζω υπαρχει αρκετη ανεση χωρου ωστε να περασει κανεις απο αλλου.
Επισης ακομα και για απλη home theater χρηση θεωρω επιβεβλημενη την τοπθετηση της τηλεορασης αριστεροτερα και του κεντρικου ηχειου απο πανω της.
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
4
Σε αυτή τη διάταξη προτίθεμαι να τα τοποθετήσω. Αν πρόκειται για bookshelf επάνω σε βάση επιδαπέδια ή επίτοιχη ενώ αν πρόκειται για floorstanding θα πρέπει να είναι από τα πολύ λεπτά που βέβαια δεν ξέρω αν προσφέρουν κάποια αποδεκτή απόδοση.
 

Attachments



Μηνύματα
92
Reaction score
50
Θα έπρεπε να το ξέρω?
γιατί, σου είπα εγώ οτι θα έπρεπε??

το " :Ρ " πάντως στο τέλος υποδηλώνει οτι του κανω πλάκα, οπότε δεν χρειάζεται ανάλυση..
[DOUBLEPOST=1484574555][/DOUBLEPOST]Λεπτά σε πάχος πάντως floorstanding ηχεία που ίσως να χωράνε σε εκείνο το σημείο και με ικανοποιητική απόδοση σε σχέση με την τιμή τους ήταν κάτι system audio που είχα ακούσει στην έκθεση να παίζουν με κατι ενισχητικά vincent στην έκθεση προπερσι, δεν ξέρω αμα τα θυμάται κανείς και έχει να σχολιασει κάτι
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σε αυτή τη διάταξη προτίθεμαι να τα τοποθετήσω. Αν πρόκειται για bookshelf επάνω σε βάση επιδαπέδια ή επίτοιχη ενώ αν πρόκειται για floorstanding θα πρέπει να είναι από τα πολύ λεπτά που βέβαια δεν ξέρω αν προσφέρουν κάποια αποδεκτή απόδοση.
Σε αυτην την διαταξη η αποσταση μεταξυ τους θα ειναι πολυ μικρη σε σχεση με την αποσταση ακροασης και τα λεπτα ηχεια θα εχουν μικρα γουφερ και αυτο δεν ειναι κατι που θες.
Τον ηχο του τρανζιστορ δεν θα τον αποφυγεις ετσι.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δαπεδου με 2 γουφερ 6.5" και πανω.
Εναλλακτικη προταση εκτος απο τα Klipsch που προτεινα πιο πανω (προταση που εγινε για δυο λογους, 1ον για τα διπλα 8ιντσα γουφερ και 2ον γιατι λογω της αυξημενης ευαισθησιας τους θα μπορει να τα οδηγησει ευκολα σε ικανοποιητικες σταθμες ο ενισχυτης) ενα ζευγαρι μεταχειρισμενα Audio Spectrum Artemis (εχω δει αγγελιες εδω προσφατα)
 

Attachments


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αν θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις ηχεία βάσης,σκέψου τα Dali Zensor 3 και τα Focal Chorus 807 V
Dali skroutz
Focal skroutz
Μια χαρά ηχεία είναι(για πιο μικρούς χώρους βέβαια και μικρότερες αποστάσεις ακρόασης είναι πολύ πιο σωστά όπως ειπώθηκε και παραπάνω)αλλά αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή τί να λέμε?
Δεν ξέρω βέβαια αν για τα b speakers έχεις τη δυνατότητα να ρυθμίσεις άλλο cross γιατί σίγουρα έχουν άλλες δυνατότητες από τα Μ1 κατεβαίνοντας πιο χαμηλά!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.883
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top