Ηλεκτρικη εγκατασταση.

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Ηλεκτρικη εγκατασταση.

Οχι ειπα οτι δεν εκανα θεμελικη οχι οτι δεν εχω τιποτα.

Αλωστε ειμαι στα τουβλα οποτε μετα θα μπει ο ηλεκτρολογος.

Μπορω να κανω τριγωνικη αλλα και θεμελιακι 5 μετρα απο το σπιτι οπου θα γινει αλλο ενα σπιτι των γονιων μου.

Τι εναι καλητερο?
Λοιπον φιλε για να μην το κουραζουμε....και ταλαιπωρεισαι και εσυ
μιας και το αντικειμενο αυτο ηταν η προηγουμενη δουλεια μου:

φυσικα και με θεμελιακη θα επιτυχεις την καλυτερη τιμη αντιστασης γειωσης απο ενα τριγωνακι. Απορω παντως αφου απο περσι ειναι υποχρεωτικη! ο μηχανικος σου δεν το ξερει; η απλα κανει την παπια; βαλτου κωλοχερο γι αυτο αν ειναι δικο του το λαθος.

Και συνεχιζω....η ΔΕΗ θα σου ζητησει γειωση λοιπον.εσυ απλα εισαι υποχρεωμενος να της πας ενα χαλκο. Εφοσον οπως σου ειχα πει το ρολοι μπει μακρια, εσυ απλα αντε φυτεψε εκει κοντα ενα ραβδι και δωσε στους ΔΕΗτζηδες μια αναμονη απο αυτο.Για το σπιτι σου ομως θα κανεις το εξης. Απο το σπιτι των γονιων σου τραβα 2 αναμονες (μια απο την καθε γωνια που ειναι πιο κοντα στο σπιτι σου) και απο εκει γειωσε ΤΑ ΠΑΝΤΑ!.
1. Τον ηλ. πινακα
2. λεβητοστασιο, μηχανοστασιο
3. ραγες ασανσερ
4. ενωσε οτι αλλο εχει μεγαλη μεταλλικη επιφανεια με καποια αναμονη.
5. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΕΞΙΚΕΡΑΥΝΟ ΕΝΩΣΕ ΤΗ ΓΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΙΩΣΗ ( Αν σου πει κανεις οτι πρεπει να κανεις το αντιθετο πες του να ξεστραβωθει και να ανοιξει το HD 384 που ειναι το εν ισχυ προτυπο)

(εκτος του 1 - χωρις θεμελιακη για να κανεις τα αλλα μπορει να ειναι πολυ δυσκολο)

Γενικα φιλε μου η θεμελιακη σου λυνει τα χερια. Αυτο γινεται γιατι εχεις δυνατοτητα κατα το χτισιμο να αφησεις αναμονες οπου χρειαζεται. Επειδη το συγκεκριμενο αντικειμενο το γνωριζω αψογα λογω δουλειας και για να μην κουραζουμε και τον κοσμο εδω στειλε για οτι αλλο θες pm.

Και κατι αλλο. Τσεκαρε αν η ΔΕΗ στο ρολοι θα γειωσει τον ουδετερο η οχι.( οχι πολυ σημαντικο )

Και τελος αν βαλεις και ενα τριγωνο κακο δεν κανει. Ισα ισα. Προσεξε μονο τα ηλεκτροδια να ειναι επιχαλκωμενα με παχος επιχαλκωσης ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 250 μm.
Οι ηλεκτρολογοι πολλες φορες πανε και περνουν τα φτηνα με παχος περιπου 40 η 50 μm για να γλυτωσουν.5 ευρω.

Και τελος τελος ολες οι συνδεσεις μεταξυ αγωγων χαλκου να γινονται με εξαρτηματα χαλκινα η inox. Ειδικα αν η συνδεση γινει στο χωμα και βαλουν κανα χαλυβδινο συνδεσμο ......χαιρετισματα.

Καλη υπομονη με τα μαστορια.
 


Μηνύματα
28
Reaction score
0
Πριν 2 μηνες μετακομισα Χανια. Δαβακη 8 τι ειναι; εκεινο το μπαρακι απεναντι απο την κατερινα (το σινεμα);
Γεια χαρα
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Πριν 2 μηνες μετακομισα Χανια. Δαβακη 8 τι ειναι; εκεινο το μπαρακι απεναντι απο την κατερινα (το σινεμα);
Γεια χαρα
Λιγο παραπανω στον ιδιο δρομο, απ την μερια του σινεμα. Δες εδω.
Οταν βρεθεις εδω τριγυρω περνα να τα πουμε.

Http://www.AudioCraftworks.gr/gr/pages/news/map.jpg
 

Μηνύματα
689
Reaction score
69
Mανο οσον αφορα στο θεμα γειωσεις κοιταξε στην εταιρια ΕΛΕΜΚΟ ΑΕ http://www.elemko.gr/gprof.htm και ειδικοτερα στη χρηση του υλικου TERRAFILL.
Αυτο μαλον θα κανω και εγω στο χωριο γιατι με την ραβδο βρηκαμε βραχο και δεν
την εμπεστευομαι αυτή την γειωση.
 

Μηνύματα
689
Reaction score
69
Smeagol μια και εισαι ο ποιο ειδικος Τι θα ελεγες για την γειωση τυπου ''Ε''
που προτεινει η ΕΛΕΜΚΟ ΑΕ με χρηση " TERRAFILL" ?
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Απάντηση: Re: Ηλεκτρικη εγκατασταση.

Mανο οσον αφορα στο θεμα γειωσεις κοιταξε στην εταιρια ΕΛΕΜΚΟ ΑΕ http://www.elemko.gr/gprof.htm και ειδικοτερα στη χρηση του υλικου TERRAFILL.
Αυτο μαλον θα κανω και εγω στο χωριο γιατι με την ραβδο βρηκαμε βραχο και δεν
την εμπεστευομαι αυτή την γειωση.

Σε ευχαρηστω. :607:

Θα το δω γιατι σε κανα μηνα θα αρχησουν εργασιες στα ηλεκτρικα του σπιτιου.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Smeagol μια και εισαι ο ποιο ειδικος Τι θα ελεγες για την γειωση τυπου ''Ε''
που προτεινει η ΕΛΕΜΚΟ ΑΕ με χρηση " TERRAFILL" ?
με το Ε επιτυγχανεις καλη τιμη γειωσης και βολευει οταν εχεις περιορισμενο χωρο.
Παιδια το terrafill ειναι ψιλοακριβο αν θυμαμαι καλα και κοιταξτε να το αναμιξετε με οικοδομικη αμμο σε μεγαλο ποσοστο αλλιως θα σας παει ο κουκος αηδονι!

Για καθε περιπτωση υπαρχει και λυση . Οταν παλευα να κανω γειωσεις σε βραχια μια καλη λυση ηταν να κανω τρυπες περιπου Φ20 - 25 και να βαζω μεσα ραβδια και το κενο να το γεμιζω με terrafill. Παντα εξαρταται απο τις απαιτησεις σου και τις συνθηκες.
πες μου τα παραπανω να βοηθησω περισσοτερο
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top