Ηχεια ευαισθητα και ευκολα για τους Αχιλλέας μονομπλοκ 2 χ 7 βαττ του Τσακιριδη

Μηνύματα
463
Reaction score
59
Θέλεις αποκλειστικά βιβλιοθήκης? Πολύ καλά ηχεία για λίγα βατ είναι και τα Ωμέγα.
Σου έχω στείλει π.μ.
 









costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Οι χαμηλής ισχύος ενισχυτές, ιδανικά οδηγούν μόνο δορυφόρους, ενώ το κάτω μέρος του φάσματος καλύπτεται από ενεργή (αυτοενισχυόμενη) μονάδα.

Αυτή την κεντρική ιδέα θα ήθελα να περάσω ως τρόπο επιλογής κατάλληλου ηχείου, για έναν ενισχυτή χαμηλής ισχύος.

Η ευαισθησία του δορυφόρου, οφείλει να είναι μεγαλύτερη από 100 dB/w/m, εξ ου και η δική μου πρόταση, η οποία λέει 107 dB/w/m, οπότε με μόλις 8 βατ ενισχυτή μπορεί να αποδώσει στάθμη 116 ντεσιμπέλ στο 1 μέτρο, ικανοποιητική για οποιαδήποτε μουσική, στα πλαίσια της οικιακής αναπαραγωγής (στιγμιαίες κορυφές).

Για αναπαραγωγή σε στάθμες λάιβ ακούσματος φυσικού οργάνου, η απαίτηση των 130 ντεσιμπέλ στο 1 μέτρο (ως δυνατότητα των ηχείων) είναι δεδομένη.

The facts of life..

Το ποια υλοποίηση θα επιλέξει ο ιδιοκτήτης, εξαρτάται από το βάθος της τσέπης του. ;)
 
Last edited:


Μηνύματα
557
Reaction score
523
Φίλε μου επειδή έχω και τα micro και τα omega grande 6, και τα έχω παίξει και με 7watt ενισχυτη.....
Πάρε τα micro ....θα με θυμηθείς....
Και κάνουν καινούργια περίπου όσο τα omega...
Πολύ μεγαλος ήχος....πολύ καλή δουλεία...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Φίλε μου επειδή έχω και τα micro και τα omega grande 6, και τα έχω παίξει και με 7watt ενισχυτη.....
Πάρε τα micro ....θα με θυμηθείς....
Και κάνουν καινούργια περίπου όσο τα omega...
Πολύ μεγαλος ήχος....πολύ καλή δουλεία...
Ποσο εχουν δηλαδη? με ενδιαφερουν και μενα , μιας και λογω ημερας δεν ειναι ανοιχτα γνωριζει κανεις?
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Κάτι παραπάνω από 500άρικο.
Τώρα βέβαια έχουν βγει τα new micro και δεν ξέρω αν υπάρχουν ανατιμήσεις.
 

Z

Zdimis

Guest
Πριν βρεθεις με μονοδρομα ακουσε τα ,εχουν ιδαιτεροτητες που δεν καλυπτουν τους περισσότερους ,κατα την γνωμη μου δικαιολογημενα .Για πολυ ειδικες περιπτωσεις μια φωνη και μια κιθαρα σιγουρα ειναι παράδεισος αλλά καθε οργανο που προστιθεται και οσο το προγραμμα ξεφευγει απο την απάλα πρεπει να δεις αν μπορεις να ζησεις με ενα καρο συμβιβασμυς μεταξυ των οποιων και οι εντασεις που υποθετικα σου εξασφαλιονται απο την ευαισθησια αλλά τις περισσότερς φορες πανω απο 90db φωναζουν και λεπταινουν.Το οτι καποια μονοδρομα παιζει να εμπιπτουν σε καθεστως εξαιρεσης δεν θα κατσω να το εξερευνησω καθως 4 πουχω ακουσει καλά καπως ετσι παιζουν.
 

Z

Zdimis

Guest
Στα 3 απο αυτα κιολας οι κατασκευαστες διατεινονταν οτι εχουν λυσει το προβλημα του ισχνου μπασσου αλλά μάλλον υπερέβαλλαν .Τι εννοώ?Οχταρι γουφερ και με χοανη δεν εβγαζει οσο μπασσο εβγαζε ενα 5 ιντσο διδρομο.Στα πριμα μια χαρα τα καταφερνουν ειδικα αν δεν ζητας τρελλή έκταση ,τα μπασσα απο το 8αρι το 10αρι κ το 6αρι (το 3αρι το αφηνω απ εξω) ποτε δεν κατάλαβα γιατι έλειπαν ακομα και σε 2,5 μέτρα απόσταση μη πω κ 2 μετρα επισης επασχαν απο το συνδρομο του πνευστού .Δηλαδη πως ενα διδρομο monitore προσανατολισμου ηχειο με 5 η 6 ιντσες γουφερ και εκτονωση πισω μπρος κατω η κλειστο αναπαραγει μπάσσο με παλμό που κατεβαινει θεωρητικα εκει που δινει specifications και το μονοδρομο αλλά πρακτικα κατι τρεχει και θελει ακουστικη διερευνηση για καθε ενδιαφερομενο που θα επιχειρησει εισοδο στον κοσμο του full range. :)
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Από τα λίγα που έχω δεί , τα coral που τα έψαξα θέλουν τρελά λίτρα για να βγάλουν μπάσο. Μιλάω για το beta 10 που θέλει κάπου στα 279λτ για να κατέβει στούς 45 κύκλους. Κλειστό.
Με reflex 134λτ για τους 48. Υπόψην είναι 10ιντσο. Οπότε κάποιο δίκιο το έχεις.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Επειδη ειναι ωραιο θεματακι αν ειναι ευκολο για να μην χαθει στις αγγελιες θα μπορουσε να μεταφερθει απο τους διαχειρηστες περα απο τις αγγελιες και στο καταλληλο νημα για να υπαρχει σαν αναφορα για οσους ενδιαφερονται για κατι αναλογο ;
Επισης οταν με το καλο καταληξει ο συναδελφος σε αγορα να μας κανει και ενα review της αγορας του αν ειναι ευκολο...
Thanks!!!
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Στα 3 απο αυτα κιολας οι κατασκευαστες διατεινονταν οτι εχουν λυσει το προβλημα του ισχνου μπασσου αλλά μάλλον υπερέβαλλαν .Τι εννοώ?Οχταρι γουφερ και με χοανη δεν εβγαζει οσο μπασσο εβγαζε ενα 5 ιντσο διδρομο.Στα πριμα μια χαρα τα καταφερνουν ειδικα αν δεν ζητας τρελλή έκταση ,τα μπασσα απο το 8αρι το 10αρι κ το 6αρι (το 3αρι το αφηνω απ εξω) ποτε δεν κατάλαβα γιατι έλειπαν ακομα και σε 2,5 μέτρα απόσταση μη πω κ 2 μετρα επισης επασχαν απο το συνδρομο του πνευστού .Δηλαδη πως ενα διδρομο monitore προσανατολισμου ηχειο με 5 η 6 ιντσες γουφερ και εκτονωση πισω μπρος κατω η κλειστο αναπαραγει μπάσσο με παλμό που κατεβαινει θεωρητικα εκει που δινει specifications και το μονοδρομο αλλά πρακτικα κατι τρεχει και θελει ακουστικη διερευνηση για καθε ενδιαφερομενο που θα επιχειρησει εισοδο στον κοσμο του full range. :)
Στα 3 απο αυτα κιολας οι κατασκευαστες διατεινονταν οτι εχουν λυσει το προβλημα του ισχνου μπασσου αλλά μάλλον υπερέβαλλαν .Τι εννοώ?Οχταρι γουφερ και με χοανη δεν εβγαζει οσο μπασσο εβγαζε ενα 5 ιντσο διδρομο.Στα πριμα μια χαρα τα καταφερνουν ειδικα αν δεν ζητας τρελλή έκταση ,τα μπασσα απο το 8αρι το 10αρι κ το 6αρι (το 3αρι το αφηνω απ εξω) ποτε δεν κατάλαβα γιατι έλειπαν ακομα και σε 2,5 μέτρα απόσταση μη πω κ 2 μετρα επισης επασχαν απο το συνδρομο του πνευστού .Δηλαδη πως ενα διδρομο monitore προσανατολισμου ηχειο με 5 η 6 ιντσες γουφερ και εκτονωση πισω μπρος κατω η κλειστο αναπαραγει μπάσσο με παλμό που κατεβαινει θεωρητικα εκει που δινει specifications και το μονοδρομο αλλά πρακτικα κατι τρεχει και θελει ακουστικη διερευνηση για καθε ενδιαφερομενο που θα επιχειρησει εισοδο στον κοσμο του full range. :)
Ευχαριστω πολύ ολουσ αλλα εχω μια τελαυταια ερωτηση?Τελικα αυτά τα δυο μονομπλοκ γιατι βγηκαν στην αγορα αφου ηχεια σε προσιτη τιμη μαλλον δεν υπαρχουν?
 
Last edited by a moderator:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Επειδη ειναι ωραιο θεματακι αν ειναι ευκολο για να μην χαθει στις αγγελιες θα μπορουσε να μεταφερθει απο τους διαχειρηστες περα απο τις αγγελιες και στο καταλληλο νημα για να υπαρχει σαν αναφορα για οσους ενδιαφερονται για κατι αναλογο ;
Επισης οταν με το καλο καταληξει ο συναδελφος σε αγορα να μας κανει και ενα review της αγορας του αν ειναι ευκολο...
Thanks!!!
Μεταφέρθηκε. :)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top