Ηχεια ευαισθητα και ευκολα για τους Αχιλλέας μονομπλοκ 2 χ 7 βαττ του Τσακιριδη

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Πραγματι θα πρεπει οι προσδοκιες να κρατηθουν χαμηλα.
Γιατι το πραγμα μπορει να ξεφυγει οικονομικα ενω το τελικο αποτελεσμα που θα προκυψει, θα ειναι σιγουρα πολυ υποδεεστερο απο ισης αξιας ενεργα.
Θελει προσοχη αυτος ο δρομος με τα SET.
Δηλ. ενω το ξεκινας οικονομικα, φτανεις με αναβαθμισεις να εχεις πληρωσει οσο για κατι ασυναγωνιστα ανωτερο το οποιο βεβαια και ειναι αδυνατο να το φτασεις με τα SET.
Να αναρρωτηθεις αν πραγματικα εχεις επιλεξει συνειδητα και οχι τυχαια αυτο που ξεκινας.

Την αίσθηση που σου δινει ένας καλός SET σε ορισμένες παραμέτρους της ηχογράφησης
και πολύ περισσότερο της ερμηνείας δεν μπορεί να την έχεις με τίποτα αλλο.
Αυτό οφείλεται φυσικά στην απλότητα του.
Βέβαια όλες οι παραπάνω επιφυλάξεις ισχύουν.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Μπορεί κάποιος s/mod να διορθώσει τον τίτλο από "Αχχιλεας" σε "Αχιλλέας"; Δεν κλαίει μόνο ο Κόγιας με κάτι τέτοια...
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
- καί αυτό είναι καλό ταίρι . . .



http://assets.klipsch.com/product-specsheets/Heresy-III-Spec-Sheet.pdf

. . . οι δέ αναφερόμενες ευαισθησίες στην σειρά heritage , διαβάζω πως είναι αληθινές
Τα 99 dB στάθμης στο 1 μέτρο ανταποκρίνονται εδώ σε εφαρμοζόμενη στους ακροδέκτες του Heresy διαφορά δυναμικού 2,83 Volt και όχι σε αποδιδόμενη ισχύ 1 Watt...Εξίσου αληθινά βεβαίως θα πρέπει να είναι και η ελάχιστη τιμή εμπέδησης 4,2 Ohm εμφανιζόμενη σε συχνότητα 150 Ηz,όπως και ο συντονισμός του κιβωτίου στα 64Hz.

Οι δε διεθνώς αποδεκτοί κανονισμοί στη σύσταση προδιαγραφών προβλέπουν να ορίζεται ως ονομαστική αντίσταση δεδομένου ηχείου μια τιμή που προκύπτει πολλαπλασιάζοντας την κατώτατη σημειούμενη προς 1,25 φορές,δηλαδή να λογίζεται χονδρικώς το Heresy III ως φορτίο 5 ohm...Κάτι τέτοιο εκτός των άλλων,θα συμπαρασύρει προς κατώτερες τιμές και την πραγματική τιμή ευαισθησίας.:D
 
Last edited:



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.537
- έχουν όμως καμπίνα που μπορούμε να φυτέψουμε ένα ενισχυτή D , και να τα κάνουμε ενεργά
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Αν ήταν τόσο εύκολο να μετατρέπουμε παθητικά ηχεία σε ενεργά, θα το κάναμε όλοι...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
έχουν όμως καμπίνα που μπορούμε να φυτέψουμε...
Η καμπίνα τους, όπως πολύ σωστά είπες, είναι ιδανική για φύτεμα.

Να φυτέψεις πατάτες.

Γενικά ως γλάστρες, έχουν μία σχετική χρήση.

Και ως καυσόξυλα βεβαίως.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.537
Αν ήταν τόσο εύκολο να μετατρέπουμε παθητικά ηχεία σε ενεργά, θα το κάναμε όλοι...
- όλοι . . . οι φίλοι των ενεργών
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.537
Η καμπίνα τους, όπως πολύ σωστά είπες, είναι ιδανική για φύτεμα.

Να φυτέψεις πατάτες.

Γενικά ως γλάστρες, έχουν μία σχετική χρήση.

Και ως καυσόξυλα βεβαίως.
- είναι εντυπωσιακό πάντως πως ( κάπου στα 90s ) , εκεί που ήταν ηχεία σχεδόν αναφοράς για πολλούς οπαδούς και κατόχους set κυρίως , μέσα σε σύντομο διάστημα χάθηκαν από την δημοσιότητα αφήνοντας πίσω κακές κριτικές

- από τα ποιό σύντομα rise & fall έβερ . . . δεν πρόλαβα να τα ακούσω , τα έφερνε ο Ορφέας νομίζω ;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Εγω τα εχω ακουσει στο γιουτιουμπ και μου αρεσαν. Πολυ. Αλήθεια. Το ειπα και στον ντιμιφουτ.

Ας καταγραφει παρακαλω στο προφιλ μου. (Το papagalinos δε μου αρεσει.)
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Μολις πεθανε ο δημιουργος τους, εξαφανιστηκε η εταιρια.
Ακομα εχουν φανατικους οπαδους. Κυριως αυτους που πληρωσαν το κορυφαιο μοντελο.
Παιζουν ιδιαιτερα. Με δικο τους μοναδικο τροπο. Δεν μπορω να το περιγραψω ουτε στο περιπου : Τελειως γυμνα, σχεδον "ξυλινα", χωρις καθολου φουσκωματα, σχεδον "αδεια", χωρις ακρα, χωρις ουρες, ταχυτατα, ελευθερα, ανοιχτα. Εγω παντως δεν μπορεσα να εξοικιωθω με την αποψη τους. Μαλλον δεν ημουν ετοιμος (ωριμος ακροατης - πιουριστας).
Ισως ειναι για ειδικες αποστολες (Isao Suzuki).
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.537
Μολις πεθανε ο δημιουργος τους, εξαφανιστηκε η εταιρια.
Ακομα εχουν φανατικους οπαδους. Κυριως αυτους που πληρωσαν το κορυφαιο μοντελο.
Παιζουν ιδιαιτερα. Με δικο τους μοναδικο τροπο. Δεν μπορω να το περιγραψω ουτε στο περιπου : Τελειως γυμνα, σχεδον "ξυλινα", χωρις καθολου φουσκωματα, σχεδον "αδεια", χωρις ακρα, χωρις ουρες, ταχυτατα, ελευθερα, ανοιχτα. Εγω παντως δεν μπορεσα να εξοικιωθω με την αποψη τους. Μαλλον δεν ημουν ετοιμος (ωριμος ακροατης - πιουριστας).
Ισως ειναι για ειδικες αποστολες (Isao Suzuki).
- και αυτές οι πληροφορίες , φτάνουν για μία πρώτη γεύση , thanks
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.537
- #59 , επαναφέρω αυτή την απάντηση , διότι εκτός αυτού , πρίν καμιά δεκαριά χρόνια ο Οδυσσέας Τσακιρίδης μου είχε δείξει και είχα ακούσει ένα ηχείο που είχαν κατασκευάσει και εμπορευόντουσαν ( κοντά στα 650eu ) , ειδικό για τις ολιγόβατες υλοποιήσεις τους , και πολύ όμορφο μάλιστα στα πρότυπα της chario ( εμφανισιακά )
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
- #59 , επαναφέρω αυτή την απάντηση , διότι εκτός αυτού , πρίν καμιά δεκαριά χρόνια ο Οδυσσέας Τσακιρίδης μου είχε δείξει και είχα ακούσει ένα ηχείο που είχαν κατασκευάσει και εμπορευόντουσαν ( κοντά στα 650eu ) , ειδικό για τις ολιγόβατες υλοποιήσεις τους , και πολύ όμορφο μάλιστα στα πρότυπα της chario ( εμφανισιακά )
Ήταν υλοποίηση βασισμένη στο μεγάφωνο Visaton B200:
http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/breitband/b200_6.html
(Χαρακτηριζόταν όμως το τελικό προϊόν από ιδιαίτερη τονική συμπεριφορά -ιδίως στις ζώνες των χαμηλών και των υψηλομεσαίων & κατώτερων υψηλών...)
- είναι εντυπωσιακό πάντως πως ( κάπου στα 90s ) , εκεί που ήταν ηχεία σχεδόν αναφοράς για πολλούς οπαδούς και κατόχους set κυρίως , μέσα σε σύντομο διάστημα χάθηκαν από την δημοσιότητα αφήνοντας πίσω κακές κριτικές
- από τα ποιό σύντομα rise & fall έβερ . . . δεν πρόλαβα να τα ακούσω , τα έφερνε ο Ορφέας νομίζω ;
Εγω τα εχω ακουσει στο γιουτιουμπ και μου αρεσαν. Πολυ. Αλήθεια. Το ειπα και στον ντιμιφουτ.
http://www.avsite.gr/forum/threads/Υποκειμενικές-vs-Αντικειμενικές-κρίσεις-Νο-3124.84158/page-3#post-1116247
Rehdeko και...Art-Deco (να σε αφήνουν σέκο) - όπως λέμε ΄΄...και ξερό ψωμί΄΄ :lolsign:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
- είναι εντυπωσιακό πάντως πως ( κάπου στα 90s ) , εκεί που ήταν ηχεία σχεδόν αναφοράς για πολλούς οπαδούς και κατόχους set κυρίως , μέσα σε σύντομο διάστημα χάθηκαν από την δημοσιότητα αφήνοντας πίσω κακές κριτικές

- από τα ποιό σύντομα rise & fall έβερ . . . δεν πρόλαβα να τα ακούσω , τα έφερνε ο Ορφέας νομίζω ;
Τα έχω ακούσει περισσότερο από όσο χρειάζεται, σε σπίτι γνωστού. Το μεγάλο μοντέλο, το πολύ ακριβό δηλαδή.

Είναι ο,τι πιο ηλίθιο υπάρχει. Ακόμα και τα τυπικά ηχεία μιας τηλεόρασης παίζουν κλάσεις καλύτερα από αυτή την μπούρδα.

Ίσως και το μεγάφωνο πάνω στην μητρική των πισί να παίζει καλύτερα από αυτό το έκτρωμα. Αυτό που κάνει μπιπ όταν ξεκινάει το πισί.
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.190
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top