Ηχεια ευαισθητα και ευκολα για τους Αχιλλέας μονομπλοκ 2 χ 7 βαττ του Τσακιριδη


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
  • Είναι ο,τι πιο ηλίθιο υπάρχει. Ακόμα και τα τυπικά ηχεία μιας τηλεόρασης παίζουν κλάσεις καλύτερα από αυτή την μπούρδα.
  • Ίσως και το μεγάφωνο πάνω στην μητρική των πισί να παίζει καλύτερα από αυτό το έκτρωμα. Αυτό που κάνει μπιπ όταν ξεκινάει το πισί.

Παναθεμα σε, εφτυσα τη μπουκια μου αθεοφοβε.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
- http://www.zuaudio.com/loudspeakers/ . . . και αυτά επίσης είναι πολύ ευαίσθητα , αλλά με τρομάζει η απόκρισή τους που βλέπω κατά καιρούς σε διάφορα test
Παρά την υψηλή ευαισθησία και ωμική αντίσταση που δεν πέφτει κάτω από τα 10 Ohm,ας προσέξουμε στην παρακάτω γραφική παράσταση τις διακυμάνσεις στην τιμή της αντίστασης -ιδίως στις χαμηλές οκτάβες όπου μάλλον σχετίζονται προς συντονισμούς από τη διάταξη ανάκλασης χαμηλών- που καθιστούν κατά πάσα πιθανότητα ΄΄εύκολα΄΄ ηχεία όπως το Druid mkV ακατάλληλα να οδηγηθούν σε απαραίτητη τονική ισορροπία από μονοτελικά ενισχυτικά στάδια με λυχνία 300B όπως ο Αχιλλέας:


Πέραν αυτού,υφίσταται και η συνειδητή επιλογή του σχεδιαστή να κροσάρει μεγάφωνο 10,3 ιντσών (διακρινόμενο ένεκα διαστάσεων από υψηλή γραμμικότητα απόκρισης σε χαμηλότερες οκτάβες από τις υψηλομεσαίες και άνω) σε ύψος 8 KHz με το αντίστοιχο super-tweeter και με φιλτράρισμα πρώτης τάξης...Και οι αποκλίσεις γραμμικότητας να συμβαίνουν σε ευρεία ζώνη φάσματος όπου η ακουστική μας αντίληψη παρουσιάζει μέγιστη ευαισθησία...
Αρκετοί βεβαίως χρήστες της συγκεκριμένης εταιρείας (που διατηρεί κοινή την εν λόγω μονάδα σε όλη της τη γκάμα) ορκίζονται στην προκύπτουσα τονική ταυτότητα των υλοποιήσεων της Zu,ενώ άλλοι μπορεί να προσπαθούν ματαίως να την αντιστάθμιζαν (εν μέρει) με αλλαγές λυχνιών,καλωδιώσεις και τα τοιαύτα...Οι sexy τύποι που λέγαμε στο νήμα του λάθους που αρέσει...:D
Ψάχνουμε λοιπόν ευαίσθητα ηχεία για να ματσαρουν με τους ενισχυτές που είναι και αυτοι ευαισθητοι:D στοργη και προδερμ
Μάλλον...΄΄οργή και προδερμ΄΄ :lolsign:
Γιατι οχι? Ξέρεις αγαπητέ οτι το 2017 υπαρχουν ακομη χαιενταδες που εχουν στο σαλονι rehdeko ?:D
Εύρηκα...:roflmao:


(Rehdeko 175 5S)
 
Last edited:


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ψάχνουμε λοιπόν ευαίσθητα ηχεία για να ματσαρουν με τους ενισχυτές που είναι και αυτοι ευαισθητοι:D στοργη και προδερμ
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Όχι ψαροκασέλες, πλιζ... Το ξεφτιλίζουμε το χόμπι..
Γιατι οχι? Ξέρεις αγαπητέ οτι το 2017 υπαρχουν ακομη χαιενταδες που εχουν στο σαλονι rehdeko ?:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
Γιατι οχι? Ξέρεις αγαπητέ οτι το 2017 υπαρχουν ακομη χαιενταδες που εχουν στο σαλονι rehdeko ?:D
Μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος! :lolsign::lolsign:
 


Μηνύματα
320
Reaction score
91
Γεια σας το ΣΚ εκλεισα ραντεβου να ακουσω τα harmony micro για αρχη μιας και ειναι στην προσιτη τιμη 400 κατι ευρω .θελω να σταθουμε λιγο στα χαρακτηριστηκα του ηχειου πχ.δεν πεφτει κατω απο 6 ωμ ετσι οπως διαβασα!και γενικα ματσαρουν τελεια με τους δυο αχιλλεας του τσακιριδη!και ειπαμε δεν θελω να σπασω το φραγμα του ηχου οσο τονικη ομαλοτητα!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
τονικη ομαλοτητα!
Αν δε δεις φλατ εμπέδηση του ηχείου στο φάσμα, είναι εξασφαλισμένη η τονική ..ανωμαλότητα. ;)

Οπότε απομακρυνσου με ταχύτητα τέτοια, που να σπάσεις το φράγμα του ήχου! :p
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα έχω ακούσει περισσότερο από όσο χρειάζεται, σε σπίτι γνωστού. Το μεγάλο μοντέλο, το πολύ ακριβό δηλαδή.

Είναι ο,τι πιο ηλίθιο υπάρχει. Ακόμα και τα τυπικά ηχεία μιας τηλεόρασης παίζουν κλάσεις καλύτερα από αυτή την μπούρδα.

Ίσως και το μεγάφωνο πάνω στην μητρική των πισί να παίζει καλύτερα από αυτό το έκτρωμα. Αυτό που κάνει μπιπ όταν ξεκινάει το πισί.
Παλιά ήσουν πιο ήπιος βρε...:p

Απάντηση: Re: Τα Δυο ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ...(HARBETH 40.1)

ενα μονο θα σας πω, ευθεως, χωρις ιχνος υπερβολης, αλλα συναμα και με απολυτη βεβαιοτητα:

σαφης αναβαθμιση για τον κατοχο ρεντεκο, ειναι να μεταβει σε τιβολι.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
- #59 , επαναφέρω αυτή την απάντηση , διότι εκτός αυτού , πρίν καμιά δεκαριά χρόνια ο Οδυσσέας Τσακιρίδης μου είχε δείξει και είχα ακούσει ένα ηχείο που είχαν κατασκευάσει και εμπορευόντουσαν ( κοντά στα 650eu ) , ειδικό για τις ολιγόβατες υλοποιήσεις τους , και πολύ όμορφο μάλιστα στα πρότυπα της chario ( εμφανισιακά )

Τα ηχεια αυτα τα ειχα (τα μεγαφωνα τα εχω ακομα), και οπως ειπε ο Μπουτια φορουσε το Β200. Καλα ..........Μπουτια εισαι απιστευτος!!!! υπαρχει κατι που να μην το γνωριζεις???? προσκυνω. :)
Η σχεδιαση εγινε απο την Visaton και ηταν Double Chamber Bass Reflex σχεδιαση. Το λαθος εγινε απο τον ξυλουργο που του εκανε χαλια κατασκευη και η καμπινα μετα απο λιγο καιρο εσκαγε.

Πως επαιζε?? οπως ενα καλο φουλ ρειντζ με τους γνωστους περιορισμους για μικρους χωρους, εντασεις, μικρα συνολα, κ.λ.π.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
- http://www.zuaudio.com/loudspeakers/ . . . και αυτά επίσης είναι πολύ ευαίσθητα , αλλά με τρομάζει η απόκρισή τους που βλέπω κατά καιρούς σε διάφορα test
E, αυτα δεν θα 'ξερε απ εξω και ανακατωτα ο Μπουτιας?????
Τα εχω..................και εχουν οντως εναν πολυ ιδιαιτερο ηχο με πολυ αισθηση λαιβ. Η ευαισθησια δεν ειναι αυτη που γραφει η Zu.
Eιναι στα 91-92 αντε 93 μαξ. Ειναι 200 βατ αρα θελει ισχυ..........Εγω στην ουσια δεν τα εχω ακουσει ακομα.
Τα εχω στο σαλονι με ενα μικρο ολοκληρωμενο της WADIA
http://www.hifiplus.com/articles/first-listen-wadia-151-powerdac-mini/

To σιγουρο ειναι οτι αλλοι τα λατρευουν και αλλοι τα μισουν. Θα τα βαλω στον καινουργιο χωρο και θα τα ακουσω-μετρησω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
Eιναι στα 91-92 αντε 93 μαξ. Ειναι 200 βατ αρα θελει ισχυ..........Εγω στην ουσια δεν τα εχω ακουσει ακομα.
The 151PowerDAC is nominally a 25 watt per channel device. Into 4 ohms, Wadia claims 50 watts per channel.

Σωστά, θέλουν παραπάνω ισχύ για να ακούσεις τι βγάζουν πραγματικά.

Σαφώς δεν είναι λογική επιλογή αυτά τα ηχεία για έναν ασθενικό λαμπάτο, εσύ σίγουρα τα ακούς πολύ πιο σωστά από ότι με μια λάμπα 10-βατη.
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
The 151PowerDAC is nominally a 25 watt per channel device. Into 4 ohms, Wadia claims 50 watts per channel.

Σωστά, θέλουν παραπάνω ισχύ για να ακούσεις τι βγάζουν πραγματικά.

Σαφώς δεν είναι λογική επιλογή αυτά τα ηχεία για έναν ασθενικό λαμπάτο, εσύ σίγουρα τα ακούς πολύ πιο σωστά από ότι με μια λάμπα 10-βατη.
[DOUBLEPOST=1490130825][/DOUBLEPOST]γι αυτό τι εχετε να πειτε?

1 pair classic full range Philips drivers in excellent vintage condition.

Impedance 15 Ohm
Measured DC coil resistance 13.5 Ohm (both speakers measure equally)
Power handling approx. 25 Watt
Resonance frequency (free air) 45Hz
Rated frequency range 30 Hz - 13 000 Hz
Sensitivity 93dB/W/m
FXD ceramic magnet system
12" inch / 27.6 cm
Weight 3.3 kg each
Paper cones & pleated paper surrounding, factory coated surrounding
Year: approx. 1973

Both drivers are in excellent condition. Very few signs of careful use.
* Both drivers have the same date, batch and production codes.
* Whizzer cones are in excellent condition
* Cones and surroundings are in excellent condition, if a little dust has stick to coating.
* No holes, no scuffs, no any other damages to cones.
* There are few scuffs on the ceramic magnet of both drivers. I am fully convinced these were like this from the factory.

Sonically, these large full range drivers will benefit from the support of a fine ribbon tweeter, crossed over relatively high.

These speakers will make a fantastic complement to any DIY Hi-Fidelity project, but thanks to their high sensitivity and high impedance these drivers are especially attractive for a tube amplification.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Εγω τα εχω ακουσει στο γιουτιουμπ και μου αρεσαν. Πολυ. Αλήθεια. Το ειπα και στον ντιμιφουτ.

Ας καταγραφει παρακαλω στο προφιλ μου. (Το papagalinos δε μου αρεσει.)
:cry::lolsign:
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top