Ιδανική αναλογία ισχύος ενισχυτή -ηχείων

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Εκτιμώ ότι στις περισσότερες περιπτώσεις είναι σοφή επιλογή η αποκοπή σχεδόν όλης της πρώτης οκτάβας, καθώς οι δυνατότητες στάθμης εκεί κάτω είναι ανεπαρκέστερες του ανεπαρκούς και με την παρουσία τους σε ακατάλληλες στάθμες απλώς επιτυγχάνουν την έξοδο του μεγαφώνου από τη γραμμική περιοχή λειτουργίας, με αποτέλεσμα υποδεέστερη απόκριση σε σημαντικότερο φασματικό εύρος και κόπωση πηνίου φωνής και ενισχυτικων βαθμίδων, δυναμική συμπίεση κλπ.
Το έχω δοκιμάσει.
Αρχική ιδέα: Αφού το ηχείο (μου) δεν παίζει κάτω από 50 Hz δεν του ρίχνω ένα κρος χαμηλά να ''ξεκουράσω'' το μεγάφωνο;
Έβαλα στα 30Hz, αλλά δεν έπιασε...
Σαν να έβγαλες όλο τον όγκο από το ηχείο , δύσκολα μετρήσιμο εκεί χαμηλά , σίγουρα υπολειτουργεί αλλά ακόμα και έτσι αυτά τα db που βγάζει σου δίνουν την αίσθηση του όγκου. Ήταν σαν να μην άκουγα από 8'' αλλά από 5''.

Dimifoot ένα έχω να σου πω
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Το έχω δοκιμάσει.
Αρχική ιδέα: Αφού το ηχείο (μου) δεν παίζει κάτω από 50 Hz δεν του ρίχνω ένα κρος χαμηλά να ''ξεκουράσω'' το μεγάφωνο;
Έβαλα στα 30Hz, αλλά δεν έπιασε...
Σαν να έβγαλες όλο τον όγκο από το ηχείο , δύσκολα μετρήσιμο εκεί χαμηλά , σίγουρα υπολειτουργεί αλλά ακόμα και έτσι αυτά τα db που βγάζει σου δίνουν την αίσθηση του όγκου. Ήταν σαν να μην άκουγα από 8'' αλλά από 5''.

Dimifoot ένα έχω να σου πω
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Αν και συμφωνώ σε όλα που λέει ο Κώστας για την πρώτη οκτάβα, συμφωνώ και με τον Περαστικό σε αυτό που γράφει. Πιστεύω όμως ότι η αίσθηση αδιάσματος που αναφέρεις και παρατηρώ και εγώ οφείλεται στο χώρο. Δεν μπορεί σε ανοικτό χώρο με PA ηχεία ή με ακουστικά τύπου HD800 που έχουν roll-off χαμηλά να με ικανοποιεί το μπάσο και στο δωμάτιο με λίγη αποκοπή στο σαμπ χαμηλά όχι. Δε στέκει.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Θα το δοκιμασω και εγω σε αβανταδορικο χωρο στις πολυ χαμηλες εν καιρω ομως, δεν ειναι τυχαια η υπαρξη pa ενισχυτων με low cut ή high pass filters στα 30 ή και στα 25 hz...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Σε χαλαρές εντάσεις, σε δυο διαφορετικά σετ που το δοκίμασα ήταν εμφανέστατο. Αφήστε που ήμουν προκατειλημμένος ότι τώρα θα κάνω μαγκιά και θα παίξει καλύτερα.
Σε υψηλές δεν ξέρω. Θα το δοκιμάσω να ανεβάσω ένταση. Ίσως σε υψηλές εντάσεις πχ σε ενα live να δέχεσαι τόση ενέργεια που να μην σε νοιάζει.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μελίνααααα που είσαι γλυκέ μου?
Έλα λίγο στην επόμενη μέρα να τους δείξουμε πως γίνεται!:p
Φέρε και τον 58 μαζί σου!:D
που να τρέχουμε με τις γόβες στα χωράφια τώρα, δεν βλέπεις εδώ τι γίνεται :laugh:

Και λέω η πλέον καταστροφική μεταπολεμική κυβέρνηση, γιατί η κυβέρνηση ΣΑΝΕΛ μαζί με την καταστροφή που σπέρνει, προσφέρει και μια υπηρεσία:
Σιγά σιγά "τελειώνει" τα γελοία παραμυθάκια περί "ηθικού πλεονεκτήματος της αριστεράς" και περί "πατριωτικής δεξιάς".

Και ίσως έτσι περιοριστούν σιγά σιγά οι συμμετοχές εκούσια ή ακούσια στην ΕΘΝΙΚΗ ΜΕΙΟΔΟΣΙΑ των ΑΥΝΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ "ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΩΝ".
είστε off topic κύριε :p
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Χαίρομαι πάντως να μη πουλάνε τα ρεντεκο, γιατί είναι φύκια και κοροϊδεύουν τον κόσμο, του παίρνουν τζάμπα τα λεφτά του, είναι απατεωνιές.

Φυσικά, αν θέλει ο άλλος να πάρει ρεντεκο, με γειά του και με χαρά του. Αλλά κι αυτόν θα τον δουλέψω ψιλό γαζί. :lol::lol::lol:

Λοιπόν θα σου πω για κάποιον "άλλον" που ήθελε και πήρε Rehdeko RK175s
και σίγουρα δεν θα μπορούσες να τον δουλέψεις ψιλό γαζί.

Πρόκειται για τον Paul Messenger του αγγλικου Hifi Choice.

Ηταν αρμόδιος για τις δοκιμές ηχείων του περιοδικού για πολλά χρόνια.
Πρεπει να είχε ακούσει / μετρήσει εκατοντάδες ηχεία διαφόρων σχεδιαστικών σχολών
σε απλά και συγκριτικά τεστ.

Και για να προλάβω σχόλια, το περιοδικό ήταν το πρώτο και τελευταίο σοβαρό στο χώρο
Οργάνωνε υποδειγματικα τυφλά τεστ και τεστ από ομαδα και η πληροφορία δόθηκε
από άλλον συντάκτη
δυόμιση χρόνια μετά, με αφορμή αλλο γεγονός.

Αβυσσος το χόμπυ.........
 
Last edited:



Μηνύματα
885
Reaction score
883
Σύντομη ερώτηση για να μην ανοίγω νέο θέμα:
Σε οικιακό χώρο διαστάσεων περίπου 4,5 Χ 3,5 τμ, RT60 μέσος όρος 0,39 θεωρείται αξιοπρεπής ή για τα πανηγύρια;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εξαιρετικός.

Το σημαντικότερο όμως, δεν είναι ο μέσος όρος, αλλά η σταθερότητα της μέσης τιμής στο φάσμα.

Δηλαδή, δε θέλουμε μεγάλες διακυμάνσεις.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Καλά η μέτρηση έγινε με.... παλαμάκια κι εφαρμογή στο android. Απλά δοκίμασα καμια 40αριά παλαμάκια (πώς δεν μου φέρανε καμια μπύρα οι γείτονες δηλαδή!) και ο μέσος όρος είναι αυτός. Προφανώς χρειάζεται επαγγελματικό μικρόφωνο - software - γεννήτρια ήχων, αλλά προσπαθούμε ακόμη με Κολοκοτρωνέικα ντουφέκια. Πάντως τσέκαρα ότι από παλαμάκι σε παλαμάκι έπαιζε ο χρόνος και ότι σε διαφορετικό χώρο οι μετρήσεις άλλαζαν. Στον καμπινέ πχ ανέβαινε πάνω από 0,6

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
μέτρηση έγινε με.... παλαμάκια κι εφαρμογή στο
Εντάξει, κι αυτό μετράει ως αρχή, κι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.

Για το υπόλοιπο ήμισυ, πάρε ένα μικρόφωνο της προκοπής για αυτή τη χρήση (κι όχι για να τραγουδάς τα βράδια), και τρέξε στο πισί ένα rew που είναι και τζάμπα και δουλεύει μία χαρά.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
παλαμάκια κι εφαρμογή στο android.
Εντάξει, κι αυτό μετράει ως αρχή
πειτε μας κι εμας το αππ, να κανουμε μια αρχη και βλεπουμε
(κατι μ' αυτο - κατι με τα σπορεια (καλου κακου μαζευω κι αυγοθηκες) - κατι με τα ψιλα που μαζευουμε ρεφενε για το γιουμικ --- κατι θα γινει ...)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Λοιπόν θα σου πω για κάποιον "άλλον" που ήθελε και πήρε Rehdeko RK175s
Αχχ....
[DOUBLEPOST=1492874338][/DOUBLEPOST]
Π.χ. αν το BR σχεδιαστεί overdamped και το κλειστό underdamped; Αυτό εννοείς ή κάτι άλλο;

Εγώ πάντως μελετώ ευλαβικά τις μετρήσεις ενός συγκεκριμένου σαμπ, και βλέπω ότι μόλις ανοίγει μία τρύπα, τσουπ, εμφανίζεται και μία ουρά στο waterfall στην περιοχή της τρύπας, τσουπ, χαλάει το group delay.

http://www.audioholics.com/subwoofer-reviews/svs-pb13/pb13-measurements

Πολύ καλό διάβασμα είναι και αυτό:

http://www.silcom.com/~aludwig/Sysdes/Thiel_small_analysis.htm



Το 801 ναι:


το 802 όχι:



To 800:



(Μα καλά, είναι δυνατόν το 800 να έχει τέτοια τρύπα; Πουρκουά; Μήπως είναι λάθος το διάγραμμα; )
Και με μολις μια μερα καθυστέρηση να συμπληρωσω οτι η τρυπα του 801, που δινει συντονισμο στενο και με μεγαλο peak, ειναι χαρακτηριστικη ηχειων με underdamped bass alignment.

Not my cup of tea.
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
πειτε μας κι εμας το αππ, να κανουμε μια αρχη και βλεπουμε
(κατι μ' αυτο - κατι με τα σπορεια (καλου κακου μαζευω κι αυγοθηκες) - κατι με τα ψιλα που μαζευουμε ρεφενε για το γιουμικ --- κατι θα γινει ...)
Ριξε μια ματια σε αυτο.
Δυστυχως ειναι μονο για iphone, ipad, αλλα κι αν δεν εχεις, ριξε μια ματια στο υπολοιπο site για οφθαλμολουτρο. Ωραια πραγματα ;).
Ενταξει τωρα, περισσοτερο teaser ειναι αυτα τα app.
Umik-REW ειναι το μινιμουμ, για να βγαλεις καποιο συμπερασμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Λοιπόν θα σου πω για κάποιον "άλλον" που ήθελε και πήρε Rehdeko RK175s
και σίγουρα δεν θα μπορούσες να τον δουλέψεις ψιλό γαζί.
Μπορείς να βρεις μία φωτογραφία από τα Rehdeko RK175s, και κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά του; Ο,τι τέλος πάντων έδιναν ως τεχνικά χαρακτηριστικά για αυτό; Αν τυχόν βρεις και καμιά μέτρηση, θα σου ήμουν υπόχρεος. :)

Όσο για το αν μπορώ ή δε μπορώ να "δουλέψω" τον όποιο ιδιοκτήτη των εν λόγω ηχείων, άστο καλύτερα. ;)
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Καλημέρα
404 , μάλλον φταίνε τα εμοτικονς στο τέλος των λινκ
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
ClapIR η εφαρμογή. Πάρα πολύ απλή. Κανείς με umic διαθέσιμο στην Αθήνα;
Το καλό με το χώρο μου είναι ότι δεξιά και αριστερά των ηχείων οι τοίχοι είναι καλυμμένοι με βιβλιοθήκες, ο δε τοίχος απέναντι των ηχείων έχει κουρτίνες διπλές. Οπότε κάπως μαζεύεται η κατάσταση. Ακούω και στο 1 - 1,5 μέτρο...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top