1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!

ΚΑΡΦΟΥΡ-ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Οικονομικά, Πολιτικά' που ξεκίνησε από το μέλος tigergreg, στις 19 Μαϊου 2012.

1. tigergreg

tigergreg

ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΔΥΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ Η ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ Η ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ.
    ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΜΜΙΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 18-20 ΜΗΝΩΝ.
    ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ'
    ΣΤΑ ΠΟΤΑ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΝΑΙ ΣΤΟ 50%.
    ΧΤΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠ ΟΤΙ ΜΟΥΠΑΝ ΑΚΟΜΑ 2.
    ΓΝΩΡΙΖΗ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΑΝ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΤΙ?
    ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΦΗΜΕΣ ΚΑΙ "ΜΟΥΠΕ Ο ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΗΣ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΞΑΔΕΛΦΟΥ ΤΟΥ ΚΟΥΝΙΑΔΟΥ ΜΟΥ".
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
  2. gstriftos

gstriftos gilectronikos Moderator

Απάντηση: ΚΑΡΦΟΥΡ-ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ

Σε προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας ή ''επώνυμα'';
  3. tegonik

tegonik

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και στον βασιλόπουλο ,και το έχω διαπιστώσει το τελευταίο 2μηνο.

Επίσης κάτι που παρατήρησα στο βασιλόπουλο είναι οτι έχει εξαφανήσει τα τοπικά ντόπια (ΑΡΓΟΣ-ΝΑΥΠΛΙΟ).
    Δηλαδή γάλα,φρούτα,μπύρες,κρασιά κ.τ.λ που πριν καιρό είχε στο ράφι ενώ τώρα δεν υπάρχει ούτε δείγμα...
  4. argi

argi

αν αληθευει αυτο που μου ειπε συναδερφος που ο αντρας της δουλευει σε <αντιπαλο> στρατοπαιδο ,
    Τελος του χρονου τελος.......
    αν αληθευει ετσι
  5. tigergreg

tigergreg

6. tigergreg

tigergreg

Απάντηση: Re: ΚΑΡΦΟΥΡ-ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΝΑΝΑΙ ΝΤΟΠΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΛΟΓΩ ΠΙΘΑΝΟΥ ΦΡΑΝΤΣΑΙΖ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΕ ΤΟΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΘΕΜΑ ΚΑΚΩΝ ΣΥΝΕΡΓΑΤΩΝ.

ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΠΟΥ ΨΩΝΙΖΩ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.
    ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ (ΠΟΛΥ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΥΣ)-ΓΑΛΑΞΙΑΣ.
  7. GiannisHD

GiannisHD

Το ίδιο συμβαίνει κι εδώ και από "έγκυρες" πηγές (λογιστάδες) οι έμποροι/παραγωγοί ζητούν πλέον μετρητά και τα Supermarket δεν θέλουν ή δεν έχουν να τα διαθέσουν.
  8. Maria Pentagiotissa

Maria Pentagiotissa Super Moderator Super Moderator

Δεν θα αναφερθώ σε φήμες, αλλά στα Καρφούρ Μαρινόπουλος το ίδιο ακριβώς έχω παρατηρήσει κι εγώ που είναι το πιο κοντινό μου s/m και το επισκέπτομαι τακτικότατα. Έχουν εξαφανιστεί συγκεκριμένοι κωδικοί (και όχι λίγοι), κάποια ράφια είναι εμφανώς "αραιωμένα" και κάποια άλλα γεμίζουν με τα διπλανά προϊόντα για να μη φαίνεται το κενό. Πρόκειται κυρίως για επώνυμα προϊόντα, αλλά όχι των πολύ μεγάλων εταιρειών, ενώ πρόσφατα εξαφανίστηκαν και κάποια αναψυκτικά της δικής τους ετικέτας.
  9. Costas Coyias

Costas Coyias Ημίθεος Διαχειριστής

Αυτό είναι το ζουμί.
  10. Costas Coyias

Costas Coyias Ημίθεος Διαχειριστής

Τα ίδια κι εδώ. Το παρατήρησα στις σοκολάτες και το κονσεροποιημένο γάλα.
  11. tigergreg

tigergreg

ΕΓΩ ΣΕ ΚΡΑΣΙΑ,ΜΠΥΡΕΣ,ΤΥΡΙΑ ΚΑΙ 2-3 ΑΚΟΜΑ ΨΙΛΟΠΡΑΓΜΑΤΑ.
  12. gstriftos

gstriftos gilectronikos Moderator

Αυτό είναι το μεγάλο ζήτημζ με την εν λόγω αλυσίδα.Ως ηγέτιδα στον χώρο μπορούσε μέχρι στιγμής να πληρώνει με μεγάλο βάθος χρόνου και αρκετές εταιρίες το δέχονταν καθότι αν ήσουν εκτός έχανες ένα μεγάλο μερίδιο αγοραστικού κοινού.
    Φυσικά όλο αυτό βασιζόταν στην ''ανοχή'' που υπήρχε εκ μέρους των εμπόρων καθότι μπορούσαν με την σειρλα τους να τραβήξουν και αυτοί τις πληρωμές στους οίκους απ όπου προμηθεύονταν 1η ύλη ή εισήγαγαν προϊόντα.
    Οι έξω όμως έκοψαν τις πιστώσεις και αλυσιδωτά αρκετοί εισαγωγείς αποφάσισαν με την σειρά τους να κόψουν μη ιδιαίτερα κινήσιμους κωδικούς απ την Καρφούρ,καθότι ήταν ασύμφορος ο χρονικός ορίζοντας της πληρωμής.
    Εκτός των άλλων οι ίδιοι οι εισαγωγείς έχουν μειώσει αρκετά το κωδικολόγιο τους.

Στα περί φημολογιών δεν θέλω να επεκταθώ καθότι είναι ακόμα φήμες..
  13. Voreios

Voreios

Για Μαρινόπουλος πριν 5-6 μήνες κυκλοφορούσαν σενάρια για απόσυρση της Carrefour απο την ελληνική αγορά. Απ όσο ξέρω στην Λαρισα το Carrefour εκλεισε ή κλεινει όπου ναναι και βέβαια ετσι κι αλλιώς υπήρχαν οικονομικά προβλήματα και απλήρωτοι προμηθευτές οι οποίοι υποθέτω ότι δεν πληρώθηκαν ακόμη και πολύ λογικά σταμάτησαν να προμηθεύουν...
    Κατα τα αλλα σύμφωνα με την Αλέκα και ισως και τον Αλέξη όλοι αυτοί έχουν υπερκέρδη και μας τα κρύβουν, δηλαδή όλα πάνε καλά!
  14. Μελίδης Μιχάλης

Μελίδης Μιχάλης Πρόεδρος ΕΒΒΕ Moderator

Εγώ έμαθα από τον ετεροθαλή εξάδελφο της θείας μιας φίλης μου που άκουσε τη γειτόνισσα που ο άντρας της είχε κάνει μια φορά χειραψία με έναν προϊστάμενο του καρφούρ, να λέει ότι χρωστάνε πολλά εκατομμύρια ευρώ σε προμηθευτές όπως η μεβγάλ και η κοκακόλα και δεν τους δίνουν πλέον εμπόρευμα.
    Απ΄ότι μου είπε σύντομα θα βαρέσουν κανόνι, κλείσιμο, φαλιμέντο, κάτι τέτοιο.

Μπορεί όμως και να είναι μόνο φήμες και να το είπε από ζήλια, διότι αυτή η στρίγγλα μια φορά άπλωσε τα ρούχα της πάνω από το μπαλκόνι της φίλης της θείας του ετεροθαλή εξάδερφου και κάκιασε η μπρούκρω διότι της το λέρωσε με τα βρωμόνερα που είχαν μυρωδιά λεβάντας και καλέντουλας που δεν χωνεύει.
  15. lefdig

lefdig

Είμαι προμηθευτής του Carrefour πάνω από δέκα χρόνια. Η αλυσίδα πάει κατά διαόλου και μετά από τόσα χρόνια αποφάσισα (πέρυσι) να τον κόψω διότι απλά δεν με πληρώνει. Το ίδιο συμβαίνει και με δεκάδες συναδέλφους. Η αλυσίδα αυτή εκμεταλλέυεται καταστάσεις και κάνει επενδύσεις με τα λεφτά των προμηθευτών αφού δεν τους πληρώνει. Ο γάλλος μεγαλομέτοχος οικονόμησε ότι οικονόμησε από την Ελλάδα και την κοπάνησε παίρνοντας πίσω μετοχές 2 δις ευρώ. Για να καταλάβεις ποιός είμαι δες αυτό http://www.digenakis.gr/
  16. Μελίδης Μιχάλης

Άρα καλά μου είπε ο πιο πάνω. :137: :137:
  17. tigergreg

tigergreg

ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΟΙΝΟΠΟΙΟΣ Ν ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ?
    ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟ ΜΠΑΧΑΡ ΠΡΩΤΟΠΙΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΤΣΙ ΠΑΡΑΣΙΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΚΒΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ.
    ΜΕ 4ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ 6ΜΗΝΕΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΗΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΠΟΥ ΘΕΤΟΥΝ ΑΛΛΟΙΩΣ ΤΡΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΦΕΣΙ.
    ΑΣΤΑ!!!
    ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΑΝΤΑ.
  18. Μελίδης Μιχάλης

Αν τελικά κλείσουν τα καρφούρ και ξεκουμπιστούν και τσακιστούν και φύγουν από τη χώρα μας θα λυπηθώ πολύ.
    Θα στεναχωρηθώ, θα πέσω από το κρεβάτι κάτω, θα φάω γιουβαρλάκια χωρίς ψωμί.
  19. lefdig

lefdig

Το Carrefour μέχρι το 2010 που έφυγε ο Γάλλος είχε υπερκέρδη, και πως να μην έχει με τέτοια ρευστότητα όταν τα έπαιρνε μετρητά και πλήρωνε τους προμηθευτές σε 12-18 (στην καλύτερη περίπτωση) μήνες. Όταν αποσύρθηκε ο Γάλλος άφησε 11.500 υπαλλήλους στην επιχείρηση και μάλιστα παίρνοντας τεράστια κέρδη. Πως θα μπορούσε να ανταποκριθεί η επιχ/ση κουτσουρεμένη. Και αυτά τα ξέρω από πολύ μέσα στην εταιρία.
  20. tigergreg

tigergreg

ΣΤΟ ΚΑΡΦΟΥΡ ΕΒΡΙΣΚΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ.

Μοιραστείτε τη σελίδα