Κατακλυσμός έξω.Πόσο ασφαλείς είναι οι συσκευές μας?

Μηνύματα
300
Reaction score
62
Καλησπέρα σε όλους.
Με βάση τα τρέχοντα καιρικά φαινόμενα, σκέφτηκα να ξεκινήσω το παρόν θέμα, σχετικά με την ασφάλεια των ηλεκτρικών συσκευών λόγω αυξομοιώσεων τάσεων.
Αλήθεια, σε μέρες σαν τη σημερινή, με τόση βροχή και τόσους κεραυνούς πόσο ανησυχείτε για τις ευαίσθητες και ακριβές ηλεκτρονικές συσκευές σας? Σίγουρα στην Αθήνα η ΔΕΗ έχει αρκετά σταθερό δίκτυο και σε μία καινούρια πολυκατοικία με αξιοπρεπή ηλεκτρική εγκατάσταση τα πράγματα είναι ακόμα πιο ''σταθερά΄΄ .
Αλλά πόσο ΄΄θωρακισμένοι'' νιώθετε? Αρκεί ένα πολύμπριζο ασφαλείας και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο?
Προσωπικά, έχω βάλει πολύμπριζα ασφαλείας αλλά εν τούτοις είμαι αρκετά επιφυλακτικός και φτάνω σε σημείο να αποσυνδέω εντελώς από την πρίζα κάποιες συσκευές όταν έξω φωτίζει όλη η πλάση από τους κεραυνούς.
Τι μέτρα παίρνετε τέτοιες ώρες οι έμπειροι επ αυτού?
Διαφωτίστε μας κι εμάς για να μην χτυπάμε το κεφάλι μας αργότερα..
 


Μηνύματα
300
Reaction score
62
Ναι, φαίνεται καλή λύση με μια γρήγορη ματιά που έριξα.
Κόστος, στο περίπου, ξέρουμε?
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Παλιότερα είχα ανησυχίες για το θέμα. Τώρα δεν μου καίγεται καρφί. Μέχρι και το UPS πέταξα μόλις χάλασε η μπαταρία του.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Προσωπικά, έχω βάλει πολύμπριζα ασφαλείας αλλά εν τούτοις είμαι αρκετά επιφυλακτικός και φτάνω σε σημείο να αποσυνδέω εντελώς από την πρίζα κάποιες συσκευές όταν έξω φωτίζει όλη η πλάση από τους κεραυνούς.
Τι μέτρα παίρνετε τέτοιες ώρες οι έμπειροι επ αυτού?
Διαφωτίστε μας κι εμάς για να μην χτυπάμε το κεφάλι μας αργότερα..
Εγώ κλείνω τα πολύμπριζα από τον διακόπτη στο off και αποσυνδέω και το βύσμα της εξωτερικής κεραίας από τηλεοράσεις και ραδιόφωνα.
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Εμένα πέφτουν οι γενικές ασφάλειες: Πλήρης απομόνωση!

Μετά περιμένω λίγο να περάσει η μπόρα και τα ξανανοίγω!

Δυστυχώς δεν έχω άνα αντίστοιχο σύστημα και για τις κεραίες...
 

Μηνύματα
300
Reaction score
62
Εγώ κλείνω τα πολύμπριζα από τον διακόπτη στο off και αποσυνδέω και το βύσμα της εξωτερικής κεραίας από τηλεοράσεις και ραδιόφωνα.
Κι εγώ κάτι τέτοια κάνω για να είμαι ήρεμος , αλλά η αλήθεια έιναι ότι δε λεει να βρέχει έξω και να είσαι στο σπίτι χωρίς να μπορείς να εκμεταλλευτείς όλα αυτά που έχεις ''στήσει'' και να έχεις την άισθηση ότι ρισκάρεις τον προτζέκτορα ή τους ενισχυτές.
 




Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Κι εγώ αυτή τη στιγμή ταινία στον προβολέα βλέπω, χωρίς προστασία. Μόνο στο PC έχω UPS.
 



Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Σε ένα τριφασικό πίνακα θέλεις 3 και το κόστος είναι περίπου 400 ευρώ. Ισως και παραπάνω...
Σιγά μην δώσω 400 σε αντικεραυνικά.....!
Τα βαστάω και περιμένω μπας και καεί καμια συσκευή.....και έτι θα έχω την τέλεια δικαιολογία για αναβάθμιση.....(ααααααχ......epson 9200......ααααχ)
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top