Μανιταρια

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ντροπη!!Αισχος!!
Εχει δικιο που λεει ο Παλαιος των Ημερων οτι δεν πρεπει ν'ανοιγει τετοια θεματα!!!
Αμεσως να του την "πειτε" ολοι...
Μεχρι και ..γηγενεις ηλικιωμενους σκαρφιστηκαν Ανδρεα...:137:
Φαντασου...
Τοσο πολυ,που δεν σκεφθηκαν οτι εσυ εισαι ο μοναδικος Ηλικιωμενος και Πεπαλαιωμενος:144: στην περιοχη!!!Και φυσικα ουτε λεξη για την Πολυχρονη πειρα σου που εχει καταντησει σκανδαλο πια!!!:116:
Ξερεις τι σου λεει ο "Παλαιος των Ημερων"?:136:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Λοιπον η γιαγια μου οποτε μας εφτιαχνε μανιταρια που ειχαν μαζεψει οι θειοι μου απο το κυνηγι εβαζε μια κουταλα μεσα στο τηγανι.
Αρχιζε το τηγανισμα και σηκωνε την κουταλα και την ξαναβαζε μεσα.
Οταν την ειχα ρωτησει γιατι την κοιταει την κουταλα καθε λιγο , μου ειχε πει οτι αμα μαυρισει θα πει οτι δεν τα κανει να τα φαμε τα μανιταρια.
Αυτο θυμαμαι (ημουν 7-8 χρονων) και δεν ξερω τιποτα αλλο. :137:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Λοιπον η γιαγια μου οποτε μας εφτιαχνε μανιταρια που ειχαν μαζεψει οι θειοι μου απο το κυνηγι εβαζε μια κουταλα μεσα στο τηγανι.
Αρχιζε το τηγανισμα και σηκωνε την κουταλα και την ξαναβαζε μεσα.
Οταν την ειχα ρωτησει γιατι την κοιταει την κουταλα καθε λιγο , μου ειχε πει οτι αμα μαυρισει θα πει οτι δεν τα κανει να τα φαμε τα μανιταρια.
Αυτο θυμαμαι (ημουν 7-8 χρονων) και δεν ξερω τιποτα αλλο. :137:

Σωστο ....το θυμαμαι και εγω αυτο !!! :136:

pseira....θα βαλεις υποψηφιοτητα για ιδρυτης ? .....
.....αν βγεις θα βολεψεις και εμενα..??? :138:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Σωστο ....το θυμαμαι και εγω αυτο !!! :136:

pseira....θα βαλεις υποψηφιοτητα για ιδρυτης ? .....
.....αν βγεις θα βολεψεις και εμενα..??? :138:
Κοιτα πρεπει να εισαι μια ηλικια και πανω για να γινεις.
Οποτε μου λειπουν καμια 800ρια χρονια ακομη :136:
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Μανιταρια

Λοιπόν, ευγενικέ μας αρχηγέ...
Δες, πως έχουν τα πράγματα...
το 50% των (γνωστών) ειδών είναι δηλητηριώδη... (το 10% από τα δηλητηριώδη, είναι θανατηφόρα)
Δεν είμαι ο ειδικός, αλλά λόγω κάποιων βιβλίων (ξενόγλωσσων) που έχω από τότε που είμουν "μερακλής" φοιτητής, έχω να σου πω τα παρακάτω:
Συνήθως αυτά (τα είδη) που βγαίνουν κοντά σε ρίζα δέντρου είναι δηλητηριώδη, με ελάχιστες εξαιρέσεις...
Αυτά (τα είδη) που βγαίνουν πάνω σε κορμό νεκρού δέντρου 80% τρώγονται (εξαιρούνται αυτά που μοιάζουν με καφέ αλλόκοτες συστάδες και με μικρό κορμό)
Αρκεί να μήν έχουν μικρούτσικο κεφαλάκι και να μην είναι πυκνή συστάδα (και πλην κανα δυο εξαιρέσεων)
Αυτά που βγαίνουν πάνω σε κορμό ζωντανού δέντρου, είναι πολύ πιθανό να είναι δηλητηριώδη...
Μανιτάρια που βγαίνουν πάνω σε μανιτάρια (καννιβαλισμός) είναι δηλητηριώδη
Ολόλευκα μανιτάρια με παχύ κορμό και κεφάλι που θυμίζει ατομική βόμβα , είναι θανατηφόρα...Αυτά που έχουν παχύ κορμό και καφετί μικρό κεφάλι 90%
τρώγονται...

Καφεκόκκινο κεφάλι πλατύ (τα μεγαλωμένα) με άσπρες κηλίδες 90% δεν τρώγονται...
Μια λεπτομέρεια: συνήθως μεγαλώνοντας μερικά μανιτάρια, απλώνει και η "ομπρέλα τους" και μας δυσκολεύει εμάς τους άπειρους στην αναγνώριση.
Για αυτόν τον λόγο θεωρούμε το σχήμα του είδους του μανηταριού, το σχήμα που έχει το ενήλικο μανιτάρι (διότι τα μικρούτσικα μπορεί να μας μπερδέψουν)

Τα μανιτάρια του δάσους συνήθως τα αποφεύγουμε διότι παίζουμε κορώνα γράμματα (όχι ότι το δάσος δεν έχει μανιτάρια που τρώγονται... απλά είναι όπως με τα ραδίκια... πρέπει να μάθεις να τα αναγνωρίζεις...)
(Συνήθως, εάν στο δάσος δεις μανιτάρι μισοφαγωμένο από ζώο, 99% τρώγεται...)

Τώρα, αυτά που τρώμε (που υπάρχουν στις πίτσες και στις σάλτσες), είναι γνωστό (ακίνδυνο) είδος το οποίο καλλιεργείται συστηματικά και εντατικά.

Μία ιδέα θα ήταν να σύγκρινες τα μανιτάρια της αυλής με αυτά του εμπορίου... ...αν και πάλι υπάρχουν κάποιοι πιθανοί κίνδυνοι, όπως για παράδειγμα , το να είναι ένα "μωρό" δηλητηριώδες...

Ουσιαστική συμβουλή: Μην τα δοκιμάσεις εάν πρώτα δεν τα δει κάποιος "ειδικός" ειδικός.

Εάν πάρ' αυτα επιμένεις, θα σου πρότεινα να μου ανέβαζες 3-4 φωτογραφίες τουλάχιστον να τα δω...
(Αλλά και πάλι να μη σε πάρω στο λαιμό μου... απλά με αυτόν τον τρόπο θα μειώναμε μόνον ακόμη πιο πολύ τις πιθανότητες...)
Ερώτηση: Αυτά τα μανιτάρια που βλέπεις, τα τρώνε τα πουλιά... αν ναι τότε μάλλον τρώγονται... εάν όχι... .... ... (;)

Πηγή: SIMON & SCHUSTER'S GUIDE TO MUSHROOMS
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.051
Reaction score
4.340
Ισως -και λογω συνυπαρξης με τα περισσοτερα απ'αυτα:137: -αν χρησιμοποιουσε την "γλωσσα"των δενδροφυ(ι)λλων του ,να μαθαινε περισσοτερα...:145:
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Μανιταρια

Εγω δεν ξερω πολλα απο μανιταρια...

..... αλλα νομιζω οτι αυτο καλυτερα να το αποφευγουμε... :204::204:


[url=http://www.postimage.org/image.php?v=gx2gzKg0][/URL]
Εάν η φωτογραφία δεν είναι μοντάζ, τότε θα παρατηρούσε κάποιος ότι το λευκό μανιτάρι είναι Κανίβαλος πάνω στο καφέ...
...δεν τρώγεται...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Μανιταρια

Μ αρεσει που λετε για γηγενεις ηλικιωμενους.
Πριν 30 χρονια μονο λυκοι τριγυρναγαν στους Θρακοθεσσαλους!
 


Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Μανιταρια

Φάε ό,τι έχει το όνομα Amanita pantherina και θα με θυμηθείς....:137::137:
Τα amanita phalloides, amanita verna, amanita virosa, cortinarius speciosissimus, cortinarius orellanus και 3-4 ακόμα, είναι λιγάκι χειρότερα από αυτό.
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Μανιταρια

Στο internet κάποια στοιχεία (για δηλητηριώδη) βρήκα:
http://www.perizitito.gr/product.php?productid=135502&page=1
http://www.volosblogs.gr/Μανιτάρια_στη_Ζαγορά/2008/06/03/Βρώσιμα_και_Δηλητηριώδη_Μανιτάρια


επίσης βρήκα:http://www.iama.gr/ethno/manitaria/Konstantinidis.pdf
http://www.gpeppas.gr/manitaria/manitaria.html

τα οποία στοιχεία βοηθάνε... κάπως... αλλά όχι ουσιαστικά...
Μπορείτε να βρείτε περισσότερα στοιχεία (στα αγγλικά) στο internet, εάν πληκτρολογήσετε τη λέξη mushrooms
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Re: Μανιταρια

Τα amanita phalloides, amanita verna, amanita virosa, cortinarius speciosissimus, cortinarius orellanus και 3-4 ακόμα, είναι λιγάκι χειρότερα από αυτό.
Το θέμα δεν είναι να τον σκοτώσουμε....λίγο κοψιματάκι να τον πιάσει!!!:142::142:
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Μανιταρια

Σε όλα αυτά παίζει και έναν τελευταίο ρόλο και η ποσότητα.
Δηλ. Εάν από ένα δηλητηριώδες (όχι θανατηφόρο) δοκιμάσουμε (εννοείται βρασμένο) ένα πολύ μικρό κομματάκι, μπορεί και να μην πάθουμε και απολύτως τίποτε...
φανταστείτε ότι είναι κάτι σαν το φάρμακο, το οποίο σε μικρή ποσότητα είναι ιαματικό και σε μεγαλύτερη ποσότητα προκαλεί από παρενέργειες... μέχρι...

π.χ. κάτι αντίστοιχο... (σαν παράδειγμα) αλλά σε ελαφριά μορφή, μπορεί να πάθει κανείς, όταν φάει... νηστικός... πολλά... ξινόμηλα...
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Re: Απάντηση: Re: Μανιταρια

Το θέμα δεν είναι να τον σκοτώσουμε....λίγο κοψιματάκι να τον πιάσει!!!:142::142:
Καλά βρε παιδιά, τι λέτε τώρα; Αν ήταν να τον σκοτώσουμε, εδώ θα το συζητούσαμε; Χάθηκαν τα pm? :138: :142:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Re: Απάντηση: Re: Μανιταρια

Καλά βρε παιδιά, τι λέτε τώρα; Αν ήταν να τον σκοτώσουμε, εδώ θα το συζητούσαμε; Χάθηκαν τα pm? :138:

Ελα μου ντε....λιγο τακτ δεν βλαπτει....:138:

[top secret mode]
Nικο...μηπως το φτυαρι να ειναι και σκουριασμενο ?? Για extra σιγουρια....:138: [τοp secret mode end]








@Δαμιανε μου...τις διαβαζουμε τις πληροφοριες σου..:126:
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
παρακολουθώ σκευωρία ανατροπής της ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ του avsite...

μην ξεχνάτε οτι το site το εχει γράψει σε διαθήκη στον Γιαπωνέζο ξάδελφο του, οπότε δεν γλιτώνουμε απο τους Καφατους

Satori Kaphato - cousin of Andreas

 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Satori Kaphato - cousin of Andreas

Τι να μας πει και ο Γιαπωνεζος cousin....:138:

Eδω εχει επιστρατευτει μεχρι και η yakuzin για αυτο το σκοπο...:138:

dream.....πρεπει να διαλεξεις !! Η με εμας...η εναντιον μας !! :125:
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Μανιταρια

Πάντως παιδιά , προσωπικά τα μανιτάρια τα "αποφεύγω" διότι κάνω παράλληλα και μαζί με κάποιους φίλους, μια έρευνα για την αξιοποίηση του νερού ως καύσιμο... και για τα αυτοκίνητα...

Στο παρακάτω βίντεο (και χωρίς πλάκα) το παληκάρι που δοκίμασε να κάνει κάτι παρόμοιο με εμάς , το δηλητηρίασαν με μανιτάρια...

[YOUTUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/5BvixmETePU&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/5BvixmETePU&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/YOUTUBE]

είναι μόνον μερικά από τα βίντεό του που σώζονται ακόμη...
Το όνομά του ήταν Stanley Meyer
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Απάντηση: Μανιταρια

Ξέρω ότι υπάρχουν μανιτάρια που είναι δηλητηριώδη και θανατηφόρα και οι παρενέργειές τους αρχίζουν 20 και 25 μέρες μετά την κατανάλωση.
Αλλά δεν ξέρω που θα βρω γμτ.
Θέλω να κεράσω μια πίτσα με μπόλικα μανιτάρια σε κάτι καλοθελητές μου.
Μου είπαν ότι έχει στον Αμαζόνιο αλλά είναι μακρυά και έχει ζουζούνια δηλητηριώδη επίσης.


Πάντως τα μανιτάρια με βουτυράκι και κρέμα γάλακτος με λίγο μπέϊκον σε κομματάκια είναι τζετ.
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.051
Reaction score
4.340
παρακολουθώ σκευωρία ανατροπής της ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ του avsite...

μην ξεχνάτε οτι το site το εχει γράψει σε διαθήκη στον Γιαπωνέζο ξάδελφο του, οπότε δεν γλιτώνουμε απο τους Καφατους

Satori Kaphato - cousin of Andreas

Τελικα ,αυτη η ριζα του...μανιταριου εχει πολλα παρακλαδια...
Μαλλον περι αυτοχειρος προκειται κι ουχι σκευωριας...:145:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top