Μια μικρή βοήθεια

Var

Μηνύματα
6
Reaction score
6
Γεια και χαρά και καλή χρονιά με υγεία φίλοι συν-χομπίστες
Μετά από καιρό που μπαίνω και σας διαβάζω, αποφάσισα να θέσω κι εγώ ένα ερώτημα που με απασχολεί. Πρόκειται να αλλάξω στο καθιστικό μου την διάταξη των επίπλων, έχω επιλέξει ένα σημείο για τα μηχανήματα που με προβληματίζει... (όπως αυτός απεικονίζεται στο σκίτσο που παραθέτω), δεν τίθεται θέμα αλλαγής πλευράς, όχι λόγω παντόφλας, αλλά αυστηρά δικής μου επιλογής.

Ερώτηση 1η. Πως μπορώ να «νεκρώσω» (αν αυτό είναι εφικτό και σε ποιο βαθμό ) τον πλαινό τοίχο (κόκκινο χρώμα) ώστε να έχω όσο το δυνατόν τις λιγότερες αλλοιώσεις στο ηχητικό είδωλο λόγω της ασσυμετρίας του συστήματος σε σχέση με τον χώρο, Απορρόφηση? Διάχυση ? και τα δύο ? δεν υπάρχει σωτηρία ?

Ερώτηση 2η. Θα προστεθεί ένα σαμπ και θα ήθελα την συμβουλή σας ως προς την βέλτιστη θέση. (ένα δεύτερο θα προστεθεί κατόπιν δοκιμής )
Ακούω σε μέτριες στάθμες, αποκλειστικά από υπηρεσίες streaming
Ηχεία: BBC LS3/5a
Ενισχυτής : Cary SLI-100

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 👍
L R.jpg
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.710
Reaction score
38.185
«νεκρώσω» (αν αυτό είναι εφικτό και σε ποιο βαθμό )
πιο πιθανο να εχεις αρτιοτερο consistency μεταξυ των καναλιων στο καναπε, στην αλλη πλευρα του δωματιου. 🐒
θαυματα δε γινονται.
-> υπο γωνια οπως ειπε ο Dimifoot, μετρησεις και βλεπουμε.
 
  • Like
Reactions: Var

Μηνύματα
306
Reaction score
306
Γεια και χαρά και καλή χρονιά με υγεία φίλοι συν-χομπίστες
Μετά από καιρό που μπαίνω και σας διαβάζω, αποφάσισα να θέσω κι εγώ ένα ερώτημα που με απασχολεί. Πρόκειται να αλλάξω στο καθιστικό μου την διάταξη των επίπλων, έχω επιλέξει ένα σημείο για τα μηχανήματα που με προβληματίζει... (όπως αυτός απεικονίζεται στο σκίτσο που παραθέτω), δεν τίθεται θέμα αλλαγής πλευράς, όχι λόγω παντόφλας, αλλά αυστηρά δικής μου επιλογής.

Ερώτηση 1η. Πως μπορώ να «νεκρώσω» (αν αυτό είναι εφικτό και σε ποιο βαθμό ) τον πλαινό τοίχο (κόκκινο χρώμα) ώστε να έχω όσο το δυνατόν τις λιγότερες αλλοιώσεις στο ηχητικό είδωλο λόγω της ασσυμετρίας του συστήματος σε σχέση με τον χώρο, Απορρόφηση? Διάχυση ? και τα δύο ? δεν υπάρχει σωτηρία ?

Ερώτηση 2η. Θα προστεθεί ένα σαμπ και θα ήθελα την συμβουλή σας ως προς την βέλτιστη θέση. (ένα δεύτερο θα προστεθεί κατόπιν δοκιμής )
Ακούω σε μέτριες στάθμες, αποκλειστικά από υπηρεσίες streaming
Ηχεία: BBC LS3/5a
Ενισχυτής : Cary SLI-100

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 👍
View attachment 318531
Αρχικά, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, στρέψε τα ηχεία προς την θέση ακρόασης (toe in), έτσι ώστε να μην είναι ορατές από την θέση ακρόασης οι εσωτερικές πλευρές των ηχείων.
Οι πρώτες ανακλάσεις στο σχεδιάγραμμα που έχεις βάλει θα είναι στον πλαϊνό τοίχο, το πάτωμα και το ταβάνι, συνεπώς εκεί μπορείς να βάλεις ακουστικά πάνελ απορρόφησης ενώ στο πάτωμα ένα παχύ χαλάκι, επίσης είναι πιθανό τα σημεία των πρώτων ανακλάσεων αριστερού και δεξιού ηχείου στον πλαϊνό τοίχο να μην βρίσκονται στο κόκκινο τμήμα αλλά στο πράσινο που αν είναι κουρτίνα? κάπως βαριά δεν θα χρειαστεί τίποτα .
Για το υπογούφερ ένας απλός τρόπος είναι να το βάλεις στην θέση ακρόασης, να το τροφοδοτήσεις με ένα πρόγραμμα που περιέχει χαμηλό και να βαδίσεις στην περιοχή των ηχείων και εκεί που θα ακούσεις το εντονότερο μπάσο, μαρκάρεις το σημείο και το τοποθετείς.
 
  • Like
Reactions: Var

Var

Μηνύματα
6
Reaction score
6
Αν τα έβαζες γωνία, εκεί ακριβώς που είναι δηλαδή αλλά διαγώνια;
-Εντυπωσιακό…. δεν είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο..
1705307282287.jpeg


.. και απ΄ότι φαίνεται θα λύσει ως ένα βαθμό το πρόβλημα, η μόνη μου ένσταση είναι η θέση ακρόασης η οποία θα είναι κάπως άβολη με τον υπόλοιπο χώρο… παρόλα αυτά θα κάνω την άσκηση για να διαπιστώσω και ο ίδιος.

Επέτρεψε μου όμως να επιμείνω στο αρχικό μου ερώτημα, (εφόσον μείνω στην διάταξη όπως απεικονίζεται στην αρχική κάτοψη) αν γνωρίζεις πως μπορώ να αδρανοποιήσω ηχητικά ως ένα βαθμό τον πλαινό κόκκινο τοίχο? με απορρόφηση? διάχυση ? συνδυασμό ?


Αρχικά, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, στρέψε τα ηχεία προς την θέση ακρόασης (toe in), έτσι ώστε να μην είναι ορατές από την θέση ακρόασης οι εσωτερικές πλευρές των ηχείων.
Οι πρώτες ανακλάσεις στο σχεδιάγραμμα που έχεις βάλει θα είναι στον πλαϊνό τοίχο, το πάτωμα και το ταβάνι, συνεπώς εκεί μπορείς να βάλεις ακουστικά πάνελ απορρόφησης ενώ στο πάτωμα ένα παχύ χαλάκι, επίσης είναι πιθανό τα σημεία των πρώτων ανακλάσεων αριστερού και δεξιού ηχείου στον πλαϊνό τοίχο να μην βρίσκονται στο κόκκινο τμήμα αλλά στο πράσινο που αν είναι κουρτίνα? κάπως βαριά δεν θα χρειαστεί τίποτα .
Για το υπογούφερ ένας απλός τρόπος είναι να το βάλεις στην θέση ακρόασης, να το τροφοδοτήσεις με ένα πρόγραμμα που περιέχει χαμηλό και να βαδίσεις στην περιοχή των ηχείων και εκεί που θα ακούσεις το εντονότερο μπάσο, μαρκάρεις το σημείο και το τοποθετείς.
Nikospi σ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, γνωρίζω αυτά που λες, αυτή την πρώτη ανάκλαση απ τον κόκκινο τοίχο θέλω να περιορίσω και την “ανισόρροπη φόρτιση" που θα έχει ο χώρος, κρατώ λοιπόν αυτό που λές, « ακουστικά πάνελ απορρόφησης»
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
1705309279527.png

-
ps140297610-eco_sound_absorption_oak_veneer_wooden_acoustic_panel_21mm.jpg

-

* ........γιά να πάρεις μιά ιδέα . Μπορείς να το φτιάξεις - ίσως - και μόνος σου .

-

-
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Var


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.722
Μηνύματα
2.873.926
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AntoKonto
Top