Featured Μπορούμε να απολαύσουμε τις μουσικές μας μόνο σε μεγάλες εντάσεις ? Really?

Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.312
Μιας και τα καταφέρνεις με τα screenschots, θες να βάλεις και εικόνα εκεί που λέει τα dB να δούμε;

Το ίδιο έχω παρατηρήσεις κι εγώ με ένα τραγούδι των AQUA, στην πρώτη έκδοση σε CD, στην επανέκδοση και στο best of, όπου κάθε φορά αυξανόταν η ένταση της κυματομορφής.
Ναι και εσύ το βρήκες ε?
 



Μηνύματα
101
Reaction score
27
Με το louder is better δεν συμφωνώ στις πιο πολλές περιπτώσεις.
Ειδικά όταν πρόκειται για βινύλιο δεκαετίας 70,80 που μπορεί να είναι καλή η αρχική πηγή και με κάποια ηχητική επεξεργασία να βελτιωθεί κάπως. Δεν θα το κάνω να παραμορφώνει, αλλά θα το βάλω σε ένα τελικό gain 92-93db σαν να βγήκε τη δεκαετία του 90 σε cd.
Υπάρχουν άτομα που βάζουν τα βινύλια που μετατρέπουν στα 98-99db και υπάρχει και μικρή δισκογραφική εταιρεία που το 2020-2021 κυκλοφόρησε πρώτη φορά σε cd κάποιους λιγότερο γνωστούς 80s με αρχές 90s δίσκους σε cd και,
καλά που ακούγεται ότι απλά πήρε τα βινύλια και έκανε μετατροπή, γιατί έχουν σκρατς μέσα και μπορεί να κόβονται και ορισμένες φράσεις ή μουσική σε μερικά σημεία, καλά που έκανε τις στροφές να πηγαίνουν πολύ αργά, έκλεισε τον ήχο με πολύ μπάσο και έβαλε τις εντάσεις από 99 ως 100.5db
Θα δείξω ένα παράδειγμα. Το δικό μου αρχείο, ίσως έχει περισσότερο μπάσο, δεν ξέρω, αλλά το ακούω καθαρά και είναι ένα απλό 192άρι που είχα από παλιά. Ο δίσκος δεν βγήκε ποτέ σε cd. Το κομμάτι υπάρχει σε 2 συλλογές cd με καλοκαιρινά 90s αλλά δεν το βρήκα από cd. Έχω και τα 2 πρώτα albums του Βαγγέλη σε αρχεία και ακούγονται όπως η Κιβωτός


και αυτό της εταιρείας που το έβγαλε σε cd το 2021 και το οποίο πωλείται και 22 ευρώ

 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.434
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top