Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Μηνύματα
2.046
Reaction score
0
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Τιμολογιακά το S-max υπερτερεί μιας που στην έκδοση titanium θα μου κοστίσει περί τα 23.000€, ενώ το Peugeot θα μου κοστίσει 24370€ στην έκδοση premium pack (που περιλαμβάνει τα πάντα) και 22870€ στην έκδοση premium.

Μια άλλη εναλλακτική θα ήταν το Mazda 5 αλλά από κινητήρες έχει μόνο ατμοσφαιρικούς 1.8 και 2.0 λίτρα. Τιμολογιακά είναι κοντά στα 22000€.

QUOTE]

..επειδή έχω αγοράσει στο παρελθόν καινούριο πολυμορφικό, νομίζω ότι επειδή τα αυτοκίνητα αυτής της κατηγορίας δεν έχουν αξία μεταπώλησης λογω πολύ περιορισμένου αγοραστικού κοινού, είναι εντελώς ασύμφορο να το αγοράσεις καινούριο, μιας και μπορείς να βρεις αρκετά μεταχειρισμένα σε τιμές "ξεφτίλα"...

..το δικό μου, ένα fiat multipla το αγόρασα 22.000 τέλη του 2003 (με extra) και τώρα που θέλω να το πουλήσω θα είμαι ευτυχισμένη αν πάρω 5000-6000..

..εκτός και αν δεν είναι στο πλάνο σου να το πουλήσεις κάποια στιγμή..
 

Μηνύματα
342
Reaction score
37
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Άντε, να πω και το αουτσάιντερ της κατηγορίας των 7-θέσιων.

Όταν έψαξα για να πάρω 7-θέσιο, τελικά κατέληξα στο S-Max διότι αυτό που ήθελα δε το φέρναν σε πετρέλαιο στην χώρα μας οι ανόητοι....

ΙΜΗΟ, το απολύτως κορυφαίο 7-θέσιο είναι το Citroen C8.

Το εσωτερικό του είναι φανταστικό, η ποιότητα απίστευτη, χλιδή σκέτη. Από έξω είναι πολύ απλό, σχεδόν συντηρητικό, δε τραβάει το βλέμμα, αλλά το αυτοκίνητο αυτό το παίρνεις για τα από μέσα του, κι όχι για εξωτερική εμφάνιση...
Το αυτοκίνητο το οδήγησα, στην Αθήνα. Μόνο βενζίνη κινητήρα είχαν, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ σε ένα test-drive.
Ότι και να λέμε, τέτοια ποιότητα κύλισης δεν βγαίνει από άλλη εταιρία... Κακά τα ψέμματα, μπροστά του το S-Max βαράει και σε οδοντογλυφίδα..

Δυστυχώς οι στενόμυαλοι αυτό στη χώρα μας το φέρνουν μόνο με βενζίνη, και γι'αυτό και δε το πήρα. Ταυτόχρονα όμως, δε παίρναν πίσω και το παλιό αυτοκίνητό μου, ενώ η Ford το πήρε. Έτσι κατέληξα με το S-Max, αλλιώς, πίστεψέ με, θα είχα το C8...

Αλλά Σπύρο μου, με δεδομένο ότι ως τρίτεκνος το ΙΧ σου θα εκτελωνιστεί στο όνομά σου, δε βλέπω το λόγο αν το γουστάρεις να μη το πάρεις από Γαλλία και να εκτελωνιστεί κανονικά.

Σκέψου το....
Να πω κι εγώ την άποψή μου;

Πέρσι το καλοκαίρι οδήγησα για 1.850 Km, σε κάθε είδους δρόμο στην Ιταλία, μια Lancia Phedra 2.2D (πρόκειται για το ίδιο αυτοκίνητο με την C8, με άλλο σήμα). Μάλιστα ήταν η πλούσια έκδοση με navi, alcantara κτλ... Εξαιρετικό αυτοκίνητο από πλευράς άνεσης και χώρων, αλλά σε σχέση με το S-Max χάνει σαφέστατα σε οδική συμπεριφορά (το S-Max φαίνεται σαν GTi μπροστά στη Phedra) , επιδόσεις και (κατά την άποψή μου) απτή ποιότητα.

Αν κάποιος θέλει "εργαλείο" με μοναδική προτεραιότητα τους τεράστιους χώρους και την άνεση, θα πρέπει να προτιμήσει τη C8. Αν όμως την έννοια της οδηγικής ευχαρίστησης δεν την έχει διαγράψει τελείως από το λεξικό του, τότε πρέπει να επιλέξει το S-Max, καθώς η C8 πέραν της ασφαλούς οδικής συμπεριφοράς δεν έχει να προσφέρει σε αυτόν τον τομέα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω. Άσε που το S-Max είναι και πανέμορφο (για την κατηγορία του)...

Και κάτι ακόμα: η C8 είναι απευθείας συγκρίσιμη με το Galaxy και όχι το S-Max.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Και κάτι ακόμα: η C8 είναι απευθείας συγκρίσιμη με το Galaxy και όχι το S-Max.
Σωστό, γιατί έχουμε αλλάξει κατηγορία.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
2
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Αν μπορεις να περιμενεις μεχρι το φθινοπωρο, θα ερθει το νεο Alhambra με 1.4 TSI 150HP και DSG...συρομενες πλευρικες πορτες κ.τ.λ (αυτα ειναι καθαροαιμα 7-θεσια)
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Περιμένοντας την άφιξη του Peugeot 5008 (έχουν έρθει λίγα κομμάτια και δεν υπάρχουν καν δείγματα σε όλες τις αντιπροσωπείες) καθώς και του νέου Ford S-Max (έχει γίνει face lift) μου έγινε μία άλλη πρόταση.

Chevrolet Captiva LT 2000cc Diesel - 7θέσιο του 2007. Είναι το test drive της αντιπροσωπείας και μου το δίνουν σχεδόν στην μισή τιμή από το καινούριο (η τιμή του καινούριου είναι 38360€ και μου το δίνουν 20000€).

Τι λέτε;
Καλή πρόταση;
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Περιμένοντας την άφιξη του Peugeot 5008 (έχουν έρθει λίγα κομμάτια και δεν υπάρχουν καν δείγματα σε όλες τις αντιπροσωπείες) καθώς και του νέου Ford S-Max (έχει γίνει face lift) μου έγινε μία άλλη πρόταση.

Chevrolet Captiva LT 2000cc Diesel - 7θέσιο του 2007. Είναι το test drive της αντιπροσωπείας και μου το δίνουν σχεδόν στην μισή τιμή από το καινούριο (η τιμή του καινούριου είναι 38360€ και μου το δίνουν 20000€).

Τι λέτε;
Καλή πρόταση;
Δεν έχω άποψη για το Σεβρολέ Καπτίβα 2λιτρο ντήζελ σαν αυτοκίνητο, αλλά το Auto Bild που έχω μπροστα μου το δίνει στα 32260, βασική τιμή καταλόγου για το 7θεσιο και μέχρι πρόσφατα ειχαν και προσφορές στα Καπτίβα. Ακόμη κι έτσι πάντως μοιάζει δελεαστική προσφορά. Οδήγησέ το πάντως πρώτα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.383
Reaction score
125.508
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Οδήγησέ το...

Προφανώς, η τιμή είναι καλή. Πχ το S-Max καινούριο θα σου κοστίσει 6-7 χιλιάρικα περισσότερο. Σαφώς 6-7 χιλιάρικα δεν είναι μικρό ποσό, αλλά από την άλλη δεν είναι και τόσο μεγάλο αντίτιμο για να έχεις το ΙΧ σου από πρώτο χέρι.

Γιού νόου...
 

Μηνύματα
467
Reaction score
1
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Περιμένοντας την άφιξη του Peugeot 5008 (έχουν έρθει λίγα κομμάτια και δεν υπάρχουν καν δείγματα σε όλες τις αντιπροσωπείες) καθώς και του νέου Ford S-Max (έχει γίνει face lift) μου έγινε μία άλλη πρόταση.

Chevrolet Captiva LT 2000cc Diesel - 7θέσιο του 2007. Είναι το test drive της αντιπροσωπείας και μου το δίνουν σχεδόν στην μισή τιμή από το καινούριο (η τιμή του καινούριου είναι 38360€ και μου το δίνουν 20000€).

Τι λέτε;
Καλή πρόταση;
το εχει ο διευθυντης μου που εχει 6 παιδια.....ειναι πολυ καλο αυτοκινητο και απο χωρους αλλο τιποτα....η τιμη του ειναι δελεαστικοτατη.....
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Επειδή και εγώ αυτή την περίοδο ψάχνω κάτι παρόμοιο και προσανατολίζομαι για το Peugeot 5008 βρήκα αυτό.
Toyota Highlander Hybrid Limited Edition.
Υπάρχει μοντέλο 2006 με καμιά 30ριά χιλ. χιλιόμετρα Full Extra (κάμερα οπισθοπορείας, TV, DVD, και ηχοσύστημα JBL, εργοαστασιακά όλα) με 24 - 25 χιλ. ευρώ.
Είναι επταθέσιο, 0-100 8'', και στην αμερική η Toyota το δίνει με εγγύηση 8 χρόνια ή 100.000 μίλια.
Το ψάχνω σχετικά με service - ανταλλακτικά.
 


Μηνύματα
860
Reaction score
42
Μόνο για το τεκμήριο μπορείς να πείς οτι είναι δύσκολα.
Η ασφάλεια κοστίζει περίπου 600 ευρώ το χρόνο και τα τέλη κυκλοφορίας είναι μειωμένα στο ήμισυ λόγω υβριδοκίνησης.
Κυκλοφορεί και ελεύθερα στο δακτύλιο.

Πάντως το 5008 απο κοντά δεν το έχω δεί ακόμα και μόλις το φέρει κάποια αντιπροσωπεία θα σπεύσω...
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Για να μην πώ και το άλλο που σκέφτηκα...

Με τα ρεύματα που έχει του φτιάχνεις ένα ηχοσύστημα!!!:143:
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Re: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Για να μην πώ και το άλλο που σκέφτηκα...

Με τα ρεύματα που έχει του φτιάχνεις ένα ηχοσύστημα!!!:143:
πετας και ενα φουρνο μεσα και φτιαχνεις και μπομποτα.:142:
 

Μηνύματα
22
Reaction score
0
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Eμείς πήραμε το Renault Grand Scenic στις αρχές Ιανουαρίου. Είναι πολύ μελετημένο αυτοκίνητο για τις οικογένειες και φυσικά χωράει τρια καρεκλάκια στην μεσαία σειρά. Είμαστε πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένοι.
Είχαμε καταλήξει μεταξύ των Renault και του Peugeot 5008. Επειδή όμως το παλιό μας αυτοκίνητο πουλήθηκε αμέσως δεν προλάβαμε να δούμε το Peugeot αφού όλο καθυστερούσε να έρθει Ελλάδα.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
37
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Καλοτάξιδο! Πολύ καλή επιλογή.

Φαντάζομαι ότι το πήρατε με το νέο κινητήρα 1.4 Tce.
 


Μηνύματα
52
Reaction score
2
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Μεταξύ ημιάκαμπτου & ανεξάρτητης φυσικά ανεξάρτητη. Είναι αυτονόητο! Τί λέμε τώρα! (Ο "πελάτης" πρέπει πάντα να παίρνει τον καλύτερο συνδυασμό που αγοράζουν τα λεφτά του, χωρίς να τον ενδιαφέρουν οι προβληματισμοί των κατασκευαστών).

Για ρίξτε και μια ματια εδω:
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/95558.asp
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Για ρίξτε και μια ματια εδω:
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/95558.asp
Το έχω δει οπότε προσωρινά "πάγωσα" την αγορά περιμένωντας τόσο το Seat Alhambra και το ξαδερφάκι του (VW Sharan), αλλά και μερικά ακόμη 7θέσια που ακούστηκε ότι θα κυκλοφορήσουν μέχρι το τέλος του έτους...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Λοιπόν χθες πήγα να δω το Ssangyong RextonII το οποίο έχει έκπτωση 15.000€. Έτσι με 27.000€ + πινακίδες μπορείς να αγοράσεις αυτό το 7θέσιο τέρας στην πιο πλούσια έκδοση από πλευράς εξοπλισμού.



Ο κινητήρας είναι diesel 2.7, και το τεκμήριο το καλύπτω.

Μου άρεσε αρκετά και από βδομάδα θα κανονίσω και ένα test-drive.

Τι λετε;
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Νέο αυτοκίνητο για πολυμελή οικογένεια...

Σπύρο έχει πλάισιο τύπου σκάλας;(Δλδ σαν το Cherokee;)
Αν ναι τότε προετοιμάσου να μην είναι και τόσο άνετα στον δρόμο..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.421
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top