Περί έρωτος και αγάπης ο λόγος....:)

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Τραγούδια που μιλούν για έρωτα πάθη χωρισμούς αγάπη γιατί όπως και να το κάνουμε είμαστε Έλληνες και ο έρωτας / αγάπη έχει καταγραφεί στο dna μας από τα χρόνια τα παλιά. Ακόμα και οι 12 Θεοί του Ολύμπου ακόμα και οι ημίθεοι ξέρετε.......:126:
Για να σας δω τι σιγοτραγουδάτε στους μεγάλους νταλκάδες σας και με ποιο τραγούδι θα κάνατε καντάδα στην/ον αγαπημένη/ο σας...για να του/της δείξετε τον έρωτα σας ή την αγάπη σας...:138: χε χε.

Μόνο ελληνικά τραγούδια.................

Δεν νομίζω να έχει γραφτεί καλύτερο ερωτικό και αγάπης ταυτόχρονα τραγούδι από αυτόHadjidakis-Fleury Dadonaki: I love you - Σ' αγαπώ

και αυτόΑστέρι μου φεγγάρι μου - Μελίνα Μερκούρη (Φαίδρα)

:624:
 


Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Από Ελληνικά,2 υπέρτατα κομμάτια:

1) Αλκίνοος Ιωαννίδης - Οσα η αγάπη ονειρεύεται

2) Ορφέας Περίδης - Κάτι μου κρύβεις
 


Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
[reliops=Λουδοβίκος των Ανωγείων - Το όχι αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά του ναι][youtube]rBF6GvHYjrs[/youtube][/reliops]
 


Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Περί έρωτος και αγάπης ο λόγος....:)

Κώστα σου διέγραψα το ξένο τραγούδι του Michael Jackson - Liberian Girl γιατί θα ποστάρουμε σε αυτό το θέμα μόνο ελληνικά τραγούδια....όπως ίσως θα κατάλαβες άνοιξα αυτό το θέμα γιατί στην μουσική κατηγορία των ξένων τραγουδιών και μάλιστα στο θέμα best love song τα παραπάνω μέλη συν εμένα είχαν ποστάρει ελληνικά τραγούδια. Έτσι τα ξεχώρισα για να μην είμαστε off topic. Μπορείς να το ποστάρεις στην κατάλληλη κατηγορία και στο κατάλληλο θέμα αν θέλεις...
Με το να βάζεις ξένα μέσα στα ελληνικά δεν βοηθάς καθόλου ρε γαμ@το.........
 



gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
[YOUTUBE]1fDxAvuF4OE[/YOUTUBE]

(ματμαζελ Συντονίστρια μπορούμε να βάλουμε και άτεχνα,όχι μόνο έντεχνα,ε?)
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
(ματμαζελ Συντονίστρια μπορούμε να βάλουμε και άτεχνα,όχι μόνο έντεχνα,ε?)
Η συντονίστρια θα το πει αυτό, αλλά αναρωτιέμαι, αν ένα τραγούδι ξυπνάει σε κάποιους ανθρώπους την επιθυμία να το χρησιμοποιήσουν ως μουσική υπόκρουση των συναισθημάτων τους, δεν είναι κι αυτό τέχνη; Ο έσχατος κριτής της τέχνης δεν είναι το αποτέλεσμα;

(εμ πετάχτηκα, εμ βγήκα και off-topic, το ξέρω :142:)
 

Μηνύματα
3.506
Reaction score
3
Σήμερα έχω κέφια!:137: Έτσι λοιπόν θα εξομολογηθώ κάτι δημόσια.

Αφού μιλάμε για έρωτα και αγάπη, εγώ θα ήθελα να μου αφιέρωνε ο αγαπημένος μου το παρακάτω κομμάτι, χωρίς να το περιμένω εννοείται. Αν μου το τραγουδούσε κιόλας....... αυτό θα ήταν! "Ότι θέλεις εσύ μωρό μου" θα του απαντούσα!:142:

[reliops=Giorgos Sarris - Kai mono pou me koitas liono][youtube]YNXOl5xf0C4[/youtube][/reliops]
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8


Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Re: Περί έρωτος και αγάπης ο λόγος....:)

Η συντονίστρια θα το πει αυτό, αλλά αναρωτιέμαι, αν ένα τραγούδι ξυπνάει σε κάποιους ανθρώπους την επιθυμία να το χρησιμοποιήσουν ως μουσική υπόκρουση των συναισθημάτων τους, δεν είναι κι αυτό τέχνη; Ο έσχατος κριτής της τέχνης δεν είναι το αποτέλεσμα;

(εμ πετάχτηκα, εμ βγήκα και off-topic, το ξέρω :142:)
Αυτό που λέει η συντονίστρια είναι ότι εδώ ποστάρουμε ότι μας κάνει κέφι ακόμα και βαριά νταλκαδιάρικα τραγούδια, με και χωρίς ποιητικές προεκτάσεις:107:
.....και δεν είσαι καθόλου off - topic:126:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.604
Reaction score
94.500
Απάντηση: Re: Περί έρωτος και αγάπης ο λόγος....:)

Αυτό που λέει η συντονίστρια είναι ότι εδώ ποστάρουμε ότι μας κάνει κέφι ακόμα και βαριά νταλκαδιάρικα τραγούδια, με και χωρίς ποιητικές προεκτάσεις:107:
Εεεε τότε ορίστε: :136:

[YOUTUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/JebzdiITziU&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/JebzdiITziU&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/YOUTUBE]
 


Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Re: Απάντηση: Re: Περί έρωτος και αγάπης ο λόγος....:)

Εεεε τότε ορίστε: :136:
Α, εδώ περάσαμε στο Έρωτας - Μέρος Βου, πώς χωρίζουμε... :136:

[reliops=Pasxalis Terzis-Paliokairos][youtube]2JafQWX4Uds[/youtube][/reliops]
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Περί έρωτος και αγάπης ο λόγος....:)

Μην βιαστείτε να μου μειώσετε τη διαγωγή φίλες και φίλοι το παρακάτω τραγούδι είναι ''εκτέλεση'' στα ελληνικά το οποίο τραγούδησε ο Ibrahim Tatlises -Nerelere Gidem
Σίγουρα δεν θα το αγόραζα για την δισκοθήκη μου αλλά αυτό δεν με εμπόδισε ποτέ να το ακούσω στα μαγαζιά ξέρετε πια της....αμαρτίας...Ουδείς αναμάρτητος :138:
Ας μην ξεχνάμε πως και οι μεγάλοι ποιητές τραγουδιστές ακόμα και συνθέτες της καλής κλασικής μουσικής έκαναν τα παραστρατήματά τους...:114:

Προσοχή στους στίχους......

Έτσι που 'χεις τα χαρτιά σου όλα κλειστά
και τα φώτα της καρδιάς σου είναι σβηστά
έτσι πως να σε διαβάσω, πες μου πως
το σφυγμό σου πως να πιάσω, πες μου πως
γκρίζο ύφος και τα χείλη σου φωτιά
είσαι γρίφος, είσαι αλήθεια ή ψευτιά

[YOUTUBE]iZbul6PeZUE&feature=related[/YOUTUBE]
 

Μηνύματα
3.592
Reaction score
3
Απάντηση: Περί έρωτος και αγάπης ο λόγος....:)

Α... ρε Fedra ... τι μου κάνεις και διανύω και φάση υπέρμετρου ρομαντισμού :142:

Άσε που με το παραμικρό μου έρχεται ο οίστρος κατακέφαλα :138:

Λοιπόν αρχίζω και όποιος αντέξει:

Αγάπη ανιδιοτελής και παράτολμη
Αγάπη ασυγκράτητη και συνεσταλμένη
Αγάπη υποταγμένη και επαναστάτρια
Αγάπη αμελής και φλογερή
Αγάπη αθώα και κυρίαρχη
Αγάπη κατακτητική και ανεξάρτητη

Αγάπη που ξεπηδά από κάθε σου κύτταρο ... :442:

Αγάπη που αγγίζεις μόνο με μουσική ...


[YOUTUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/gXGF6jxT0EQ&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/gXGF6jxT0EQ&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/[/YOUTUBE]
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.302
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top