Προσπάθεια για βελτίωση

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Καλησπερα !!


Ξεκιναω μια προσπαθεια εστω μικρης βελτιωσης του χωρου μου.
Καποια μέλη που εστιαζουν - ειδικευονται στο κεφαλαιο βελτιωση χωρων, μετρησεις κλπ με συμβουλεψαν να στησω σωστα τα ηχεια μου.

Και ζητω την βοηθεια σας να ξεκινω απο το πρωτο βημα.
Επισυναπτω πληροφοριες που πιστευω μπορουν να βοηθησουν.

Φωτο 1
Ο χωρος του σαλονιου. Με καναπεδες, τραπεζακι, τραπεζαρια, συνθετο (οχι τζαμι).
Οροφη γυψοσανιδα με καποιο σχεδιο.
ΥΨΟΣ οροφης απο 2.90 εως 2.75 στα σημεια που η γυψοσανιδα επικαλυπτει αλλη γυψοσανιδα.
Στο χωρο δεν εχει υπαρχει ηχοαπορροφητικη επιφανεια.
Στο παραθυρο αριστερα του συνθετου, και στην μπαλκονοπορτα δεξια του συνθετου, υπαρχουν κουρτινες πλατους 1.30μ διαφανεις.

Οταν απο την θεση του δεξιου ηχειου φωναξω ... ακουω απο το αριστερο ενα ηχο σαν τον ηχο που ακουγεται οταν φυσαμε στο στομιο ενος μπουκαλιου !!
Αυτο τον ηχο τον παρατηρησα απο τα sweep που εκανα στο δεξιο ηχειο.

Φωτο 2-3
Μετρηση με ECM8000 στην θεση που δειχνει η φωτο 1 στοχευοντας τα tweeter απο αποσταση περιπου 1,80μ (εαν ηχειο καθε φορα)


Ειναι ορατη απο εσας καποια θεση που μπορει να υπαρξει συμμετρια ηχειων με τοιχους, θεση ακροασης κλπ ?



ΥΓ Αυτην την στιγμη τα ηχεια μετακινουνται εμπρος για ακροαση και επιστρεφουν διπλα στο συνθετο για να παραμεινει ηρεμη η οικογενεια ..


Σας ευχαριστω για το χρονο σας !!!
 

Attachments




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.380
Σορρυ, δε καταλαβαίνω ποια ηχεία είναι... είμαι άσχετος! :)

όπως και νά'χει, ο χώρος σου έχει σοβαρό θέμα, το κατάλαβες υποθέτω κι εσύ. Άρα, το αν είναι σωστά ή όχι τα ηχεία, ελάχιστη έως καθόλου σημασία δεν έχει.

Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να επιλέξεις κάποιο nearfield ηχείο με στενούς λοβούς, ώστε να ακούς πολύ κοντά στο ηχείο (πες στο 1,5 μέτρο το πολύ), και να περιοριστεί όσο το δυνατόν η ιστορία του χώρου. Δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω για βελτίωση του τελικού αποτελέσματος ακρόασης στο χώρο αυτό.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Κωστα κατι ειχα υποψιαστει........... δεν μπορει τα να γερασαν ξαφνικα τα τελευταια 3 χρονια (μονο 30 χρονια μαζι), και τυχαια ολα να συμβαινουν με την μετακομιση σε νεο χωρο !!

Οποτε το θρεντ κλεινει εδω ??
Οπως μου εγραψε και ενα μελος. . . . ας κοιταξω την οικογενεια μου.

1-2 προτασεις για nearfield ηχείο με στενούς λοβούς να καταλαβω ?
Αυτο ειναι στενου λοβου ?
http://unityaudioproducts.co.uk/pebble_bam_bam.php
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.795
Reaction score
11.040
Να προτεινω τοποθετηση του μικρου καναπε στη θεση του μεγαλου και των ηχειων αριστερα δεξια του πρωτου;
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Το εχω δοκιμασει ! ναι ειναι καλυτερα. Αλλα το δοκιμασα δεξια αριστερα του μεγαλου καναπε και δυστυχως εκλεισα την προσβαση στις μπαλκονοπορτες :headbang:

Αποσταση ηχειων 310cm
Θεση ακροασης 250cm

Οταν στην θεση του μεγαλου εβαλα τον μικρο ο ηχος δεν ηταν ιδιος !

Αποσταση ηχειων 210 cm κολλητα σχεδον στα μπρατσα του καναπε
Θεση ακροασης 250cm

Οταν ανοιγα τα ηχεια πανω απο 3 μετρα ο ηχος γινονταν καλυτερος αλλα εφραζαν οι πορτες !
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Το 1.5 μετρο που προτεινες Κωστα και με ηχεια (στενου λοβου :idk:)

Σ Αυτη τη θεση κανουν ?

Μπορω να την δοκιμασω με τα ηχεια μου ή πρεπει να την δοκιμασω με ηχεια στενου λοβου ?
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.380
Δοκίμασε, δε χάνεις τίποτα.
Το "στενού λοβού" που λέω, είναι αδόκιμος όρος, πιστεύω να γίνεται αντιληπτό το τι εννοώ όμως, οκ?
Το ηχείο που έδειξες δείχνει ενδιαφέρον, δε ξέρω τι διασπορά έχει, δεν είδα κανα διάγραμμα κει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.380
Με τέτοιο χώρο; ;)
Άσε που μια χαρά είναι η απόκριση και η παραμορφώσεις, το βλέπεις κι εσύ.
Δυστυχώς δεν ακούμε το ηχείο, το χώρο ακούμε. Κάνε ότι περνάει απ'το χέρι σου να ελαχιστοποιηθούν οι παραμορφώσεις του χώρου, δε βλέπω ιδιαίτερο νόημα σε κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Κωστα πρεπει να στειλω τα ηχεια για ελεγχο.`Πρεπει να δοκιμασω ξανα την θεση που προτεινε ο Dapost και την nearfield

Για τον χωρο και τις παραμορφωσεις του τι περνα απο το χερι μου να κανω ?
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Αν ο μεγαλος καναπες κ το τραπεζακι ερθει λιγο προς το τζακι, ο μικρος καναπες ερθει σε θεση γαμα με τον μεγαλο ετσι ωστε να ειναι ακριβώς απέναντι απο το τζακι και τα ηχεία πάνε δεξια αριστερα του τζακιου?
 


Μηνύματα
122
Reaction score
63
Ωπσ .. λαθος στο σχεδιο.
Το τζακι ειναι μεγαλυτερο !

Ευχαριστω Δημητρη
Ετσι περιπου θα ειναι η νεα τοποθετηση. Αλλαζει κατι στην προταση σου ?

Δεν θα αγγιξω την θεση των καναπεδων εκτος και εαν πιστευεις οτι θα βοηθησουν στον ηχο.
Εχω μια μετακινουμενη μικρη πολυθρονα που ενεργοποιω αναλογως.

ΥΓ Το συνθετο στην πλατη του καναπε ισως σημανει και την αποβολη μου απο τον χωρο....."για να μην ξανασυμβει" .
 

Attachments


Μηνύματα
122
Reaction score
63
Ευχαριστω Ακη !!!
Η θεση αυτη ειναι πολυ καλη ΑΛΛΑ (παντα στην περιπτωση μου υπαρχει ενα "αλλά") χανω τελειως την στερεοφωνικη εικονα. Στην συγκεκριμενη θεση τα ηχεια και σε αποσταση μικροτερη των 3 μετρων μπερδευουν τα παντα !!
Μια φωνη μεσαια θα ακουστει στο κεντρο. Εαν αλλαξει ο τονος μετακινειται δεξια !!! Ειναι σαν ο τραγουδιστης να περπατα ενδιαμεσα των ηχειων.

Δοκιμασα απο 210εκ και μεγαλωνα την αποσταση. Μετα τα 300cm καταφερνα να ακινητοποιησω τον τραγουδιστη και να μενει σταθερος !
Αναφερω το σταθερος γιατι σε καποιες αποστασεις ενω ειμουν σιγουρος οτι το πετυχα, κανοντας ενα μικρο διαλλειμα και επιστρεφοντας στην θεση μου εβρισκα τον τραγουδιστη παλι δεξια.
Απιστευτο ?
Σαν το μυαλο μου να τον υποχρεωνε να μεινει σταθερος.

Εαν μπορουσα να διορθωσω αυτο το φαινομενο θα ηταν ΙΔΑΝΙΚΟ.
Συνδιαζοντας και την αλλαγη θεσεων μικρου-μεγαλου καναπε θα επαιρνα και την εγκριση.
[DOUBLEPOST=1475217119][/DOUBLEPOST]Ξεχασα να σου πω οτι στα 3οοcm και ειδικα στα 310 που ολα γινονται καλυτερα........ μπλοκαρω τις μπαλκονοπορτες !
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Φτιαχνοντας το σχεδιο για να το βαλω ειδα οτι σ αυτη την θεση το αριστερο ηχειο οταν μετακινειται αριστερα (μεγαλωνει η αποσταση μεταξυ των ηχειω) ερχεται απεναντι απο τον τοιχο αριστερα της τραπεζαριας !
Βλεπει τον απεναντι τοιχο σε αποσταση 5 μετρων περιπου.

Εαν παρεμεινει διπλα στον καναπε βλεπει τον τοιχο του Χωλ ! αποσταση 7+ περιπου ...
Ειναι αυτο που επηρεαζει την stereo "εικονα" ??
 

Attachments


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Ωπσ .. λαθος στο σχεδιο.
Το τζακι ειναι μεγαλυτερο !

Ευχαριστω Δημητρη
Ετσι περιπου θα ειναι η νεα τοποθετηση. Αλλαζει κατι στην προταση σου ?

Δεν θα αγγιξω την θεση των καναπεδων εκτος και εαν πιστευεις οτι θα βοηθησουν στον ηχο.
Εχω μια μετακινουμενη μικρη πολυθρονα που ενεργοποιω αναλογως.

ΥΓ Το συνθετο στην πλατη του καναπε ισως σημανει και την αποβολη μου απο τον χωρο....."για να μην ξανασυμβει" .
Αν δεν σε εμποδιζει το ηχειο στην προσβαση σου προς την κουζινα ολα οκ
Επισης αν χρησιμοποιησεις πολυθρονα μετακινουμενη για την ακροαση ε τοτε ολα θα ναι λογικα πολυ καλυτερα
 


Μηνύματα
122
Reaction score
63
Ευχαριστω Δημητρη
Θα το δοκιμασω !
Εαν πετυχει ισως καταφερω να περασω τα καλωδια κατω απο την εστια και να μεταφερω στην εσοχη τα μηχανηματα.
[DOUBLEPOST=1475218931][/DOUBLEPOST]Βασιλη που να ακουσεις τις τραγουδιστριες ...
Μερικες κρυβονται πισω απο το δεξι ηχειο :sleep:
Η Αρβανιτακη δεν μου κανει την χαρη να εμφανιστει. :lolsign:
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.456
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top