Πρόβλημα με home theater

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Καλησπέρα.
¨Εχω έναν παλιό ραδιοενισχυτή yamaha rxv540 και το blue ray samsung Bdf5100.
Τα συνδεσα μέσω coaxial με ενα καλώδιο ψηφιακό τις crystal audio.
Είδα καμιά 20αρια ταινίες απροβλημάτιστα.
Προχτές άρχισε τα κόλπα.
Σε σκηνές με έντονα δυναμικά σαν να κόβει στιγμιαία ο ήχος.
Οση ώρα παρακολουθείς διαλόγους και λοιπές σκηνές της ταινίας μια χαρά.
Μόλις σκάει ο σεισμός αρχίζει τα κοψίματα.(san andreas)
Κάποιες φορές ,όχι όλες,ανάβοσβήνει και η ένδειξη του 5.1 που βλέπει τα ηχεία.
Στιγμιαία πάντα.
Γνώμες?
Τηλειατρική?
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
Μπορει να φταιει το καλωδιο, κ εγω παλια με ενα ομοαξωνικο ειχα κοψιματα τετοιου ειδους...βαλε ενα αλλο οτι να ναι πχ rca απο sub ή καποιο απο τα κλασσικα rca κοκκινο κιτρινο ασπρο αν εχεις, ολα κανουν...για να σιγουρεψεις οτι ειναι οντως αυτο το προβλημα
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
και θα παίξει με απλό μονο rca?
θα περάσει σήμα 5.1?
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
Εννοειται...
[DOUBLEPOST=1463603452][/DOUBLEPOST]Μπορεις να πειραξεις τα βυσματα τωρα που εχεις το crystal πανω οταν παιζει 5.1 και δες αν σου κανει κοψιματα
 


Μηνύματα
272
Reaction score
92
Κι εμένα το ίδιο. Ξαφνικά μου έκανε περίεργα το καλώδιο. Το άλλαξα με άλλο, το οποίο δε κουμπώνει καλά, αλλά τουλάχιστον δουλεύει. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως ήταν crystal audio και το δικό μου που χάλασε...
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
To coaxial είναι 75ohm καλώδιο με θωράκιση. Πιθανόν και ένα απλό μικρού μήκους RCA να μπορεί να περάσει το σήμα αλλά δεν ενδείκνυεται. Τσέκαρε το βύσμα αν κάνει καλή επαφή. Μήπως δεν μπαίνει αρκετά μέσα στην επαφή. Το ότι στο κάνει σε συγκεκριμένη σκηνή είναι λίγο περίεργο εκτό και αν είναι θέμα εύρους καλωδίου σε κάποιο μεγαλύτερο bit rate. Θα πρέπει να επαναλάβεις την ίδια σκηνή και να στο κάνει στο ίδιο σημείο. Επίσης μήπως φταίει η ταινία; Αν είναι MKV μπορεί να έιναι bug του αρχείου.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
2
To coaxial είναι 75ohm καλώδιο με θωράκιση. Πιθανόν και ένα απλό μικρού μήκους RCA να μπορεί να περάσει το σήμα αλλά δεν ενδείκνυεται. Τσέκαρε το βύσμα αν κάνει καλή επαφή. Μήπως δεν μπαίνει αρκετά μέσα στην επαφή. Το ότι στο κάνει σε συγκεκριμένη σκηνή είναι λίγο περίεργο εκτό και αν είναι θέμα εύρους καλωδίου σε κάποιο μεγαλύτερο bit rate. Θα πρέπει να επαναλάβεις την ίδια σκηνή και να στο κάνει στο ίδιο σημείο. Επίσης μήπως φταίει η ταινία; Αν είναι MKV μπορεί να έιναι bug του αρχείου.
Για το να τσακαρεις την ιδια σκηνη θα συμφωνησω γιατι παιζει να φταιει το αρχειο. Για το αν θα δουλεψει το οποιοδηποτε απλο rca καλωδιο, μην ανησυχεις. Παιζω εδω και 10 χρονια 5.1 στον av απο το pc με 15 μετρο που εχω φτιαξει μονος και δεν είχα προβλημα ποτε.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλησπέρα.
¨Εχω έναν παλιό ραδιοενισχυτή yamaha rxv540 και το blue ray samsung Bdf5100.
Τα συνδεσα μέσω coaxial με ενα καλώδιο ψηφιακό τις crystal audio.
Είδα καμιά 20αρια ταινίες απροβλημάτιστα.
Προχτές άρχισε τα κόλπα.
Σε σκηνές με έντονα δυναμικά σαν να κόβει στιγμιαία ο ήχος.
Οση ώρα παρακολουθείς διαλόγους και λοιπές σκηνές της ταινίας μια χαρά.
Μόλις σκάει ο σεισμός αρχίζει τα κοψίματα.(san andreas)
Κάποιες φορές ,όχι όλες,ανάβοσβήνει και η ένδειξη του 5.1 που βλέπει τα ηχεία.
Στιγμιαία πάντα.
Γνώμες?
Τηλειατρική?
Ευχαριστώ.
Καλησπερα δοκιμασε να αλαξεις το καλωδιο μεταφορας σηματος απο player σε ενυσχητη με οποιοδηποτε καλο rca...Αν δεν δεις αποτελεσμα κανε τη συνδεση μεταφορας σηματος με καλωδιο οπτικης ινας..αν και παλι δεν λυσεις το προβλημα πηγαινε στο μενου του player στην επιλογη ρυθμισεις ηχου και επελεξε τον ηχο να βγαινει απο coaxial η optikal αντιστοιχα αναλογως τι καλωδιο χρισιμοποιεις..και οχι απο hdmi..
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Μαλλον δεν εκανε καλη συνδεση .
Τα εβγαλα και τα ξαναβαλα προσεκτικα και ακομα δεν εχει κανει κατι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top