Συνδεση 2 sub σε μια εξοδο

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Καλημερσ! Το καλοκαιρι ειχα αγορασει ενα κλιπς sw115 με σκοπο στο μελλον για ενα δευτερο μαζι με νεο av To γεγονος οτι η Κλιπς ανανεωσε το μοντελο με νεο και ο αντιπροσωπος δεν θα ξαναφερνε το δικο μου με αναγκασε να βρω ενα απο αμαζον! Το σεταρα λοιπον λιγο μπακαλιστικα! Ταιριαξα μια μια τις 2 σταθμες με το οντισι στα -4 db εχοντας το gain και των 2 στο 10 η ωρα περιπου,τα τοποθετησα σε ιση αποσταση απο την θεση ακροασης διπλα στα main μπροστινα ηχεια και μετα συνδεμενα κ τα 2 εκανα νεα μετρηση με το οντισι οπου τα εφερε στα -9 db Το αποτελεσμα δεν με ικανοποιησε σαν ενταση ομως και ρυθμισα το sub level του ενισχυτη στο -4 db! Μετα απο 5-10 λεπτα χθες βραδιατικα δοκιμαστικα το αφησα ετσι! Θεωρητικα η πρωτη αθροιστικη μετρηση ηταν σωστη η αυτη που στα αυτια μου ακουγεται καλυτερη? Επισης μια διαφορα που ειδα με τα 2 σαμπ ηταν οτι δεν παρατηρησα κραδασμους απο τα ντουλαπια,βεβαια σ αυτο ισως φταιει οτι δεν το συγκρινα με μια ταινια που θυμομουνα τον συντονισμο αλλα με το αναλωσημοι 3 στα πρωτα 10 λεπτα! Σημερα θα το δοκιμασω και με αλλες!

(Γραφοντας απο το κινητο εκανα λαθος στον τιτλο,παρακαλω να διορθωθει το sub)
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
To sub είναι ενεργό η παθητικό; ποιό μοντέλο;
όσο αφορά την ντουλάπα, άμα βάλεις αεροστόπ λεπτό γύρω γύρω στο πορτάκι, δεν θα χτυπιέται. Κλείδωσε κιόλας τη ντουλάπα για να μην ανοίγει ;)
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Το γραφω στην αρχη! Ενεργα ειναι 400 w το καθενα! Δεν ηταν τα ντουλαπια αλλα ενας καθρεπτης τελικα :)επεσε αρμαφλεξ αυτοκολλητο!!
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
λογικά το yamaha sw115 θα έχεις (2 τεμ).
θα βάλεις ενδιάμεσα κονσόλα ήχου οπότε θα πάρεις την μια αναλογική έξοδο του ενισχυτή στη κονσόλα, και τις 2 εξόδους της κονσόλας στα sub, και η ένταση θα μοιράζεται το ίδιο και στα 2. Π.χ. αυτή
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
παιξε λιγο με τις θεσεις των sub.
καπου εχεις ακυρωσεις γι αυτο και στο αυτι σου νιωθεις οτι παιζεις πιο χαμηλα.
το ιδιο μπορει να συμβαινει και για το ντουλαπι.
και δοκιμασε οπως εισαι χωρις το οντισι και πες μας τι γινεται.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Αφού ισοσταθμίσει το Audyssey, κάνε με το ντεσιμπελόμετρο του τηλεφώνου έναν έλεγχο στάθμης των subs. ;)
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Και των 2 μαζι στο οντισι? Στο ντεσιμπλελομετρο αφαιρεις τον θορυβο δωματιου η μαζι?
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Ένα-ένα βέβαια και μαζί με θόρυβο αν δεν είναι πιό πάνω, και μετά ελέγχεις και τη στάθμη των δυο μαζί σε σχέση* με τα υπόλοιπα. Εκεί μπορείς να παίξεις και να τ' ανεβάσεις λίγο.


*Χωρίς ακρίβεια αφού τα dB meters σ' αυτές τις συχνότητες δεν είναι ακριβή σε σχέση με τα ηχεία αλλά ειναι μια χαρά σε σχέση με άλλο sub.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Στην ρύθμιση έντασης μεταξύ τους βέβαια δε σ' ενδιαφέρει πόση είναι, απλώς να είναι ίδια.
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Κοιτα με μια προχειρη μετρηση μου εδειξε τα ηχεια 70 και τα 2 σαμπ 52 ,το καθενα χωριστα απο 40 αλλα ειναι στο -3.50 ενω το οντισι μου ταχε παει και τα 2 στο -9 οπως εγραψα παραπανω
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Άρα δεν μπορεί να μετρήσει sub levels, αγνόησε τότε την ένταση του Audyssey και ρύθμισε με το αυτί το sub level.
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Το αφησα στο -3.50 γιατι στα -2.00 που το πηγα για δοκιμη αισθανθηκα οτι βρωμιζε τον χωρο !
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Λοιπον χθες εκλεισα τα σαμπ και ετρεξα το οντισι ,μετα τα ξανασυνδεσε και στο level ηταν μηδεν στην αποσταση ομως μπηκε μονο το 3.70 νομιζω ! τ αφηνω οπως εχει?
Δοκιμη σημερα γιατι ηταν αργα το βραδυ!
Κατι ακομα ,τα περειφεριακα μου b&w m1 μετα απο μια αλλαγη θεσης τα βγαζει στα 150 hz τα πισω και 120 τα πλαινα.Τ αφηνω ετσι η τα κατεβαζω στα 80?
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
ετρεξες το οντισι χωρις τα σαμπ και τα συνδεσες μετα?
αν ναι τοτε το οντισι δεν θα δουλεψει μαζι με τα σαμπ.
δουλευει σε οτι μετραει στην αρχη.
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ετρεξες το οντισι χωρις τα σαμπ και τα συνδεσες μετα?
αν ναι τοτε το οντισι δεν θα δουλεψει μαζι με τα σαμπ.
δουλευει σε οτι μετραει στην αρχη.

μιχαλη μου θυμιζεις τον ακατανομαστο με αυτα που γραφεις......
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.115
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top