1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!

Συνταξιοδοτικά....

Συζήτηση στο φόρουμ 'Οικονομικά, Πολιτικά' που ξεκίνησε από το μέλος Voreios, στις 10 Σεπτεμβρίου 2013.

1. Voreios

Voreios

Ας δούμε λίγο τι γίνεται στην Γαλλία. Εν τω μεταξύ βέβαια εκεί δεν υπήρχε συνταξιοδότηση πριν τα 60 (ούτε μειωμένη), που αυτό ανέβηκε στα 62 επι Σαρκοζύ οπότε και ο Ολλάντ φώναζε οτι θα το επαναφέρει στα 60 (αλλα αντ αυτού....θα διαβάσετε παρακάτω...)
    Να πω οτι ξαδέρφη μου δούλευε στα γραφεία της Ολυμπιακής στο Παρίσι και απολύθηκε με την ιδιωτικοποίηση στα 53 της. Μου έλεγε οτι οι συνάδερφοί της που δούλευαν στην Ελλάδα και απολύθηκαν ακόμη και με λιγότερα χρόνια εργασίας και σε μικρότερη ηλικία συνταξιοδοτήθηκαν και πήραν παχυλά εφάπαξ αποζημίωσης ενώ στους υπαλλήλους εξωτερικού ίσχυσε η εκάστοτε τοπική νομοθεσία και ναι μεν πήρε αποζημίωση αλλά σύνταξη θα πάρει στα 60 (που εν τω μεταξύ έγινε 62).
    Εμείς εδω βέβαια συνεχίζουμε να βγάζουμε στην σύνταξη ΔΥ απο τα 50 (γυναικες) η τα 55 (αντρες) και να δίνουμε πλασματικά χρόνια σε ορισμένους, αυξάνοντας φυσικά την ανισότητα με όλους τους "ατυχους" που θα βγουν στα 67 και μέχρι τότε θα συνεχίσουν να πληρώνουν.
    Στην Γαλλία επίσης παίρνεις σύνταξη ακόμη και για 1 χρόνο εργασίας και πάντα αναλογικά (πχ το 1/43 της πλήρους) αλλά το νωρίτερο στα 62 για όλους και φυσικά χωρίς διακρίσεις μεταξύ πατρίκειων και πληβείων (ενω εδω με λιγότερα απο 15 παίρνεις πάπαλα).....Παλαιότερα μερικές κατηγορίες βαρέων και ανθυγιεινών έβγαιναν και απο τα 58.
    http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=237689&catid=7
    Διαδηλώσεις σε όλη τη Γαλλία για τις αλλαγές στο συνταξιοδοτικό
    Χιλιάδες άνθρωποι διαδήλωσαν σήμερα σε όλη τη Γαλλία διαμαρτυρόμενοι για τις σχεδιαζόμενες μεταρρυθμίσεις στο συνταξιοδοτικό σύστημα της χώρας.
    Από τη Μασσαλία μέχρι τη Λιόν κι από τη Νάντη μέχρι την Τουλούζη, εργάτες, δημόσιοι υπάλληλοι και φοιτητές έκαναν πορείες σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την πρόταση της κυβέρνησης περί σταδιακής αύξησης, από τα 41,5 σήμερα στα 43, των ετών εργασίας που απαιτούνται ώστε να δικαιούνται πλήρη σύνταξη.
    Τα τέσσερα εργατικά συνδικάτα που οργάνωσαν τις διαδηλώσεις και τις απεργίες σχεδιάζουν μια μεγαλύτερη διαδήλωση, αργότερα σήμερα, στο Παρίσι. Μέχρι στιγμής πάντως οι κινητοποιήσεις και οι στάσεις εργασίας δεν έχουν προκαλέσει σημαντικά προβλήματα στα δρομολόγια των τρένων και των άλλων μέσων μεταφοράς.

Η μεταρρύθμιση που προωθεί ο Γάλλος πρόεδρος Φρανσουά Ολάντ και η οποία θα συζητηθεί στο κοινοβούλιο τον επόμενο μήνα έχει ως στόχο να περιοριστεί το ετήσιο έλλειμμα των συνταξιοδοτικών ταμείων που προβλέπεται ότι, εάν συνεχιστεί η παρούσα κατάσταση θα εκτοξευτεί στα 20 δισεκατομμύρια ευρώ μέχρι το 2020. Βασικός στόχος είναι να επεκταθεί η περίοδος καταβολής εισφορών στα 43 χρόνια μέχρι το 2035.

Ο Επίτροπος Οικονομικών και Νομισματικών Υποθέσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης Όλι Ρεν, σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Λε Φιγκαρό εκφράστηκε θετικά για τη μεταρρύθμιση, προειδοποιώντας ωστόσο ταυτόχρονα τον Ολάντ να φροντίσει να μην αυξηθεί το ήδη υψηλό κόστος εργασίας. "Είναι μια μεταρρύθμιση α-λα γαλλικά που οδεύει προς τη σωστή κατεύθυνση", είπε χαρακτηριστικά.
  2. argi

argi

πω πω δηλαδη , εγω που ειμαι κατα καποιο τροπο ΔΥ και θα βγω (αν βγω) στα 50 συναπτα ετη υπηρεσιας , τι δεν εκανα καλα ? Δεν μου κολλαγαν τα ενσημα ? με πχιασανε μακακα ?
    Και οταν βγω με 320 ευρουδακια (και αν ) θα θεωρουμε σιγουρα προνομιουχος, βεβαια για τα λεφτα που επαιξε ο σημιταρος στο χρηματηστηριο (λεφτα των ταμειων ) κουβεντα,
    ουτε για τον φον μπουχεν που λεγε το σημιτη αρχιερεα της διαπλοκης , μια μαντρα κοχονες του αερισε , ο παχυσαρκος , σωστα ?
  3. Voreios

Voreios

Εσυ Αργύρη εισαι μαλλον...γκαντέμης ΔΥ, γιατι εμένα οι συμμαθητές μου ΔΥ βγηκαν στα 55 και ο ένας με 25 μόνο χρόνια υπηρεσίας. Μάλιστα χτες έμαθα οτι τον προσέλαβαν σε ιδιωτική εταιρεία σαν ...διευθύνοντα σύμβουλο αλλά υποθέτω πως δεν κινδυνεύει να χάσει την σύνταξη (σ αυτό μετράνε προφανώς για τον ιδιώτη τα κονέ που είχε στο δημόσιο τα χρόνια που δούλευε εκεί.....)
  4. el_diablo

el_diablo

Θα κουραστηκαν τα παιδια.Και κακως ασχολουμαστ με τετοια ψιλολοιδια γιατι προεχει η μεγαλη εικονα.Η Λεμαν μπραδερς , τα δομικα προβληματα της ευρωζωνης κλπ.
    notiskas and Voreios like this.
  5. chrysag_4_3time

chrysag_4_3time

Ζούμε στη χώρα που ο στόχος του μέσου εικοσάχρονου μέχρι πρότινος ήταν να γίνει σύντομα συνταξιούχος. Αναζητούσε την δουλειά που θα τον έκανε συνταξιούχο δηλαδή το δημόσιο. Προσλαμβανόταν και αμέσως άρχιζε η αντίστροφη μέτρηση σε πόσα χρόνια θα συνταξιοδοτηθεί.

Με τόσο μεγαλεπήβολο όραμα που αλλού παρά στην κατάρρευση θα οδηγούμασταν.
    OPTIMIST and Voreios like this.
  6. Nick Arvanitakis

Nick Arvanitakis Administrador Διαχειριστής

Σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου,τα οποία κούρεψαν...
  7. Voreios

Voreios

Δεν ηταν οι μονοι που ειχαν τετοια χαρτια και σιγουρα καποιοι τα πουλησαν εγκαιρα. Η συνταξη παντως απο τα 50 δεν δινεται με ομολογα, η ξαδερφη μου δουλευε 28 χρονια εκει, ηταν 53, και παρ ολα αυτα δεν πηρε συνταξη, προφανως οι γαλλοι ειναι...αναλγητος λαος και επιπλεον δεν εχουν και τα οικονομικα μεσα που ειχαμε και σ αυτο το θεμα συνεχιζουμε να εχουμε εμεις...

Sent from my iPad using Tapatalk HD
  8. dantonis

dantonis

Εχασα τον πατερα μου περισυ και η μανα μου εκανε χαρτια στον ΟΓΑ για συνταξη χηρειας ( μερος δηλ. της συνταξης που επαιρνε ο πατερας μου). μετα απο ενα χρονο της ηρθε αναδρομικα ενα ποσο που βγαινει αν το μοιρασεις 60 ΟΛΑΚΕΡΑ ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ!!! Και σαν να μην εφτανε αυτο τη χωσανε να παρει συνταξη κανονικη 2 χρονια μετα (στα 67 δηλ.) αφου για λιγους μηνες δεν ηταν στο οριο των τυχερων 65ρηδων..... Χαιρε δημοκρατικο κρατος προνοιας που φροντιζεις με ΑΓΑΠΗ τους δυσμοιρους αγροτες σου που γιναν τα χερια τους κομματια τοσα χρονια στα χωραφια.....
    oldy likes this.
  9. Messenger

Messenger

Ναι έχεις δίκιο αλλά αν σε 100 ανθρώπους πουν "θέλεις 100 ευρώ ή 50 ευρώ" εσύ τι νομίζεις ότι θα διαλέξει το 99% (με - πιθανή - εξαίρεση εσένα) ;
    Ας δούμε επιτέλους ποιός έστησε αυτό το άθλιο σκηνικό μέσα στο οποίο παίζουμε εμείς οι άθλιοι ηθοποιοί...
  10. NiPe

NiPe

Πελάτης μου, συνταξιούχος ήταν έξω φρενών. Αν ήμουν μερικά χρόνια μεγαλύτερος έλεγε (είναι γύρω στα 70), θα έπαιρνα ένα όπλο και θα τους καθάριζα.

- Μα γιατί ? Ηρέμησε ..

- Δε γίνεται να ηρεμήσω ..

- Μου έχουν κόψει συνολικά περί τα 1500 Ε από τη σύνταξη, γίνεται να ηρεμήσω ..

Σιωπή ..
  11. loudobic

loudobic AVSite Member

Mmmm μου θυμίζεις ένα Θείο μου οδηγό λεωφορείου, που απο 2300€ στην αρχή τον πήγαν στα 1700€ και πήγε στον Γιατρό...

Όμως κάποια παλικάρια που έχουν τις προϋποθέσεις, διότι δυστυχώς οι πλειοψηφία των συμπολιτών μας δεν τις πληρούν για τις θέσεις που διατηρούν, προσπαθούν να βρουν δουλειά...και εάν βρουν να πάρουν 600€ (και την 3η φορά που θα πάει στην δουλειά 09:07 ενώ πιάνει 09:00 θα φάει επίπληξη , τουλάχιστον το σχόλιο έχασα 1500€ σύνταξη, είναι επιεικώς "ψυχολογικός" πόλεμος....

Βέβαια θα μου πείτε ο Παππούς φταίει που έπαιρνε 2500€ σύνταξη... ΟΧΙ... αλλά έχει μπει και αυτός στο τρυπάκι της απληστίας, η οποία είναι η λέξη κλειδί.
  12. chrysag_4_3time

chrysag_4_3time

Ο άνθρωπος που δουλεύει με γνώμονα και στόχο ζωής την σύνταξη είναι καταδικασμένος να ζει μια μίζερη ζωή που η μέρα, η ώρα το δευτερόλεπτο δεν περνάνε. Το ίδιο δυστυχισμένος είναι κάθε εργαζόμενος που ξεκινάει πρωϊ-πρωϊ την ημέρα του κοιτώντας το ρολόι για το πότε θα έρθει η ώρα να σχολάσει.......
    Αυτή είναι η μία πλευρά του νομίσματος που όσον αφορά τουλάχιστον τους νέους πρέπει και ελπίζω να αλλάξει. Το γεγονός πως δεν υπάρχουν σήμερα διαθέσιμες δουλειές θα μπορούσε να γίνει το κίνητρο για μεγάλες αλλαγές και προσπάθεια προώθησης της ιδιωτικής πρωτοβουλίας σε νέους τομείς. Οι πρώτοι αναγκαστικά (όπως οι γονείς μας τότε την δεκαετία του 60) θα ταλαιπωρηθούν πολύ.

Η άλλη πλευρά του νομίσματος είναι πως αν αναλογιστείς πως υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες γυναίκες που με απολυτήριο γυμνασίου προσελήφθηκαν στα 19-20 και έχουν βγει σε σύνταξη λόγω 15ετίας και ταυτόχρονα μητρότητας δηλαδή στα 35 τους χρόνια και έκτοτε θα εισπράττουν σύνταξη μέχρι τα βαθιά γεράματα ...... πόσο να αντέξει αυτό το ασφαλιστικό σύστημα ???

Αν στις προηγούμενες γυναίκες προσθέσεις και τους συνταξιούχους των 55 χρονών, τους αποχωρήσαντες με πριμοδότηση προκειμένου να αδειάσει το δημόσιο (άλλη ανοησία αυτή καθότι μειώνεται η μισθοδοσία του δημοσίου και καταρρέουν τα ταμεία !!!) και τόσοι άλλοι που περιμένουν πλέον τους φόρους μας για να πάρουν σύνταξη αφού το κράτος δεν έχει. Πόσο μακριά θα φτάσουμε ?????
    Last edited: 11 Σεπτεμβρίου 2013
    OPTIMIST likes this.
  13. Messenger

Messenger

@chrysag_4_3tim
    Mα δεν διαφωνώ. Απλά λέω αν φταίνε οι ηθοποιοί ή οι σκηνοθέτες...
    argi likes this.
  14. argi

argi

οταν πας να δεις μια παρασταση σκ@τα , φταινε οι ηθοποιοι ?
    ή εσυ που διαλεξες να δεις παρασταση σκ@τα ?
    Οποιος χτυπουσε συνταξη με 10 χρονακια υπηρεσιας , καλα εκανε ,
    δεν ανοιγε ενα συρταρι και ελεγε σημερα βγαινω σε συνταξη,
    εστι δεν ειναι το πως ηταν σαγμενο το ταμειο ειχε να κανει με το ποτε θα γινονταν συνταξιουχος
    σωστα ?
    σωστα
    Και τοσες δεκαετιες (60-70-80 και βαλε) γιατι δεν ειχαν προβλημα τα ταμεια ?
    ωεω ?
    Συντομα θα ζησουμε σκοινες χεβι μεταλ, κοντα ειναι, σημερα πολλες φημεριδες εγραφαν για την κατασταση των ταμειων
    και αν προσθεσουμε και την κινητικοτητα
    καμπουμ .........
  15. argi

argi

υποψιν στον οσε (οσο δουλευα) ειχαν γυρισει πολλους πρων συναδερφους στην δουλεια , για καποιο χρονικο διαστημα, μεχρι να συμπληρωσουν (τοτε ) κομπλε 35ετια....
    πανε αυτα βεβαια......
    Το μελλον (οπως ειχα πει το 96) θα ειναι να ειμαστε καλα να δουλευουμε ,
    και τελος να μας παιρνουν με το φτυαρι απο την δουλεια, γιατι συνταξη 300 ευρω κανεις δεν θα θελει.
  16. Messenger

Messenger

Αργύρη εκτός από τις εφημερίδες ο SKY TV κάτι μουρμούραγε για -10% στις κύριες -30% στις επικουρικές και -100% στο εφάπαξ...

Αν βάλω κάτω τί έχω πληρώσει στο ΤΣΜΕΔΕ 37+ χρόνια και τι θα πάρω μέχρι να φύγω από το μάταιο τούτο κόσμο, λέω να πάω να πάρω την καραμπινα που δεν θα χρησιμοποιήσει ο προαναφερθείς...
  17. Voreios

Voreios

Εγω παντως θα περιμενα το αυτονόητο, ειδικά απο όσους υποτίθεται οτι κοπτονται για την ισότητα των πολιτών. Συνταξη σε όλους στην ίδια ηλικία και αναλογικά με όσα χρόνια και όσα λεφτα πλήρωσαν αυτοί η οι εργοδότες τους (αντε λίγες εξαιρεσεις για βαρεια και ανθυγιεινα, οι υποτιθέμενες μητέρες που βγαινουν ακόμη και τωρα απο τα 50 η 55 να επαιρναν λιγότερες ώρες εργασίας οταν υπήρχε όντως ανάγκη με τα παιδιά). Ομως το να πληρώσω 12 χρόνια επιπλέον απο τον συμμαθητή μου ΔΥ που βγήκε στα 55 και αυτός αυτά τα χρόνια να εισπράτει δεν το δέχομαι οτι έχει κάποια λογική και για μένα ...θα ηταν επίσης λόγος να πυροβολήσω τον πολιτικό που το στήριξε (...δηλαδή ολους, αριστερούς και δεξιούς!)...αν βεβαια ειχα σχεσεις με όπλα και πιστευα στην βία....
    OPTIMIST likes this.
  18. tanto

tanto

φίλε messenger,πάρε σειρά.......ξέρεις πόσοι θέλουν να κάνουν ένοπλη επίθεση στον "ασφαλιστικό πορνείο" που λέγεται ΤΣΜΕΔΕ? Για τα 2,5 δις ευρώ που χάθηκαν από την υποχρεωτική αγορά ομολόγων του δημοσίου, για να πληρωθούν οι μισθοί αυτών που σήμερα απολύονται και το μετέπειτα κούρεμα (βενιζέλος....μεγάλη μορφή) κανείς δεν μιλάει.
    Voreios likes this.
  19. Messenger

Messenger

Βενιζέλος ή και Προβόπουλος;
    Όλοι μιλάνε αλλά δυστυχώς όλα έγιναν "νόμιμα"... Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω...
  20. tanto

tanto

η τελευταια μεγαλη αγορα ομολογων με τα χρηματα του ΤΣΜΕΔΕ (αλλα και των αλλων ταμειων) εγινε Ιουνιο του 2011 οταν απο τον Απριλιο ειχε αποφασιστει ηδη κουρεμα της ταξης του 26%,το οποιο ομως τελικα εγινε 50%.Ηξεραν τι εκαναν,ηθελαν να χτυπησουν τα ταμεια που ειχαν αποθεματικα για να τα φερουν στο ιδιο χαλι με τα ελλειματικα.Ο λογος? μα ειναι προφανης,ετσι θα καταπιουν οι ασφαλισμενοι τον τελικο στοχο που ειναι η ενοποιηση ολων των ταμειων σε ενα και φυσικα το κουκουλωμα-μπερδεμα ολων των λαθων που εχουν γινει τοσα χρονια.

Μοιραστείτε τη σελίδα