Σύνδεση AV με 2 τελικούς και μίκτη

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Καλησπέρα παιδιά 🙂
Ήθελα για ακόμη μια φορά την βοήθεια σας!
Δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα για αυτό ανοίγω καινούργιο..

Έχω έναν παλιό AV Denon 1907 και φτιάχνω ένα σύστημα 5.1, αλλά επειδή με ενημέρωσαν ότι δεν πολύ κάνει για ακρόαση μουσικής θέλω να βάλω τελικό ενισχυτή..

Έχω βρει έναν 2καναλο και έναν 3καναλο που συνδέεται και subwoofer...

Σκέφτηκα αν γίνεται να τους πάρω και τους να ενισχύσω γενικά το σήμα και να συνδεθούν με μικτη, γίνεται κάτι τέτοιο?

Μικτής
Screenshot_20230813_224601_Kleinanzeigen.jpg


Ή να πάρω έναν μόνο για τα 2 μπροστά?
 

Μηνύματα
306
Reaction score
306
Η γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις, ούτε με μίκτες, ούτε με έξτρα τελικούς,. Το λογικό, στο βαθμό που πρόκειται να χρησιμοποιήσεις τον συγκεκριμένο AV Denon 1907, είναι να βρεις τα κατάλληλα για τα τελικά του στάδια ηχεία, να τα στήσεις, το κατά δυνατόν σωστά στο χώρο σου και μετά κρίνεις τι σε ικανοποιεί και τι όχι.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Τα έχω βρει όλα πολύ οικονομικά και έχω μπει σε πειρασμό μεγάλο!
Το ερώτημα μου απλά αν γίνεται η σύνδεση που έχω στο μυαλό...
Ξέρω μετά από διάβασμα ότι ο τελικός συνδέεται στο pre out του ενισχυτή και τα ηχεία πάνω στον τελικό...
Η σκέψη μου τώρα είναι να έβαζα και δεύτερο να ενισχύσω πχ και το woofer και το center και μετά να τα ρυθμίζω από τον μικτη..
Μπορεί να είναι ανούσιο όλο αυτό αλλά γενικά είναι εφικτό?
Ευχαριστώ 🙂
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.965
Reaction score
12.712
Εφικτό ναι, ανούσιο ακόμη περισσότερο. Ο μίκτης δε χρειάζεται.

Εάν θέλεις να προσθέσεις τελικούς ενισχυτές, τους συνδέεις στις εξόδους προενίσχυσης, εκ των οποίων ο Denon σου έχει 6, μία για κάθε κανάλι (5.1). Τις ρυθμίσεις στάθμης θα αναλάβει το λογισμικό του Denon.

Εφόσον έχεις βρει 2κάναλο και 3κάναλο, αυτοί θα οδηγήσουν τα 5 ηχεία/δορυφόρους. Μη μπλέξεις με το subwoofer - θα βρεις ένα ενεργό (με ενσωματωμένο ενισχυτή δηλαδή).
 

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Μα μου είπαν ότι ο Denon που έχω δεν πολύ κάνει για μουσική επειδή έχει μόνο 85W/8Ohm και 120W/6Ohm και σκέφτηκα να τον ενισχύσω με τελικό ενισχυτή, έστω τα μπροστά μόνο...

Το sub που έχω active είναι της heco victa 25A απλά έπεσα πάνω σε αυτόν τον τελικό

Screenshot_20230814_100307_Kleinanzeigen.jpg

Screenshot_20230814_100333_Kleinanzeigen.jpg


Όσο για το μικτή πάλι βρήκα φθηνή αγγελία και μπήκε στο μυαλό και μου άρεσε η ιδέα των ρυθμίσεων, όπως και η θύρα μικροφώνου για κάνα καραόκε...
Εκτός και αν υπάρχει περίπτωση να χαλάσει την ποιότητα του ήχου?
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.965
Reaction score
12.712
Μα μου είπαν ότι ο Denon που έχω δεν πολύ κάνει για μουσική επειδή έχει μόνο 85W/8Ohm και 120W/6Ohm και σκέφτηκα να τον ενισχύσω με τελικό ενισχυτή, έστω τα μπροστά μόνο...
Αυτό ακριβώς θα κάνεις, συνδέοντας τον τελικό ενισχυτή στις αντίστοιχες preout του Denon - χωρίς μίκτη.

Το sub που έχω active είναι της heco victa 25A
το οποίο είναι μια χαρά

απλά έπεσα πάνω σε αυτόν τον τελικό
και όπως έπεσες να τον ξεχάσεις, γιατί α) δε συνδέεται με το sub σου και β) είναι μάπα.

Όσο για το μικτή πάλι βρήκα φθηνή αγγελία και μπήκε στο μυαλό και μου άρεσε η ιδέα των ρυθμίσεων, όπως και η θύρα μικροφώνου για κάνα καραόκε...
Εκτός και αν υπάρχει περίπτωση να χαλάσει την ποιότητα του ήχου?
Είναι το μόνο βέβαιο. Υποθέτω πως και τα υπόλοιπα μηχανήματα που δε μας δείχνεις (2κάναλος και μίκτης) είναι φτηνά (για να μη πω φτηνιάρικα) επαγγελματικά μοντέλα. Ενδεχομένως οι ενισχυτές έχουν περισσότερη ισχύ από του Denon, αλλά από ποιότητα θα είναι χάλια, κυρίως για μουσική.

Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε karaoke, θα πρότεινα να συνδέσεις την έξοδο του μίκτη σε κάποια βοηθητική είσοδο του Denon (χωρίς όμως ο μίκτης να παρεμβάλλεται μεταξύ Denon και τελικών).

Τα ηχεία που θα χρησιμοποιήσεις ποια είναι;
 

Μηνύματα
306
Reaction score
306
Μα μου είπαν ότι ο Denon που έχω δεν πολύ κάνει για μουσική επειδή έχει μόνο 85W/8Ohm και 120W/6Ohm και σκέφτηκα να τον ενισχύσω με τελικό ενισχυτή, έστω τα μπροστά μόνο...

Το sub που έχω active είναι της heco victa 25A απλά έπεσα πάνω σε αυτόν τον τελικό

View attachment 302139
View attachment 302140

Όσο για το μικτή πάλι βρήκα φθηνή αγγελία και μπήκε στο μυαλό και μου άρεσε η ιδέα των ρυθμίσεων, όπως και η θύρα μικροφώνου για κάνα καραόκε...
Εκτός και αν υπάρχει περίπτωση να χαλάσει την ποιότητα του ήχου?
Τόσο ο τελικός της φωτογραφίας, όσο και ο μίκτης ανήκουν στην κατηγορία επαγγελματικών μηχανημάτων (προορίζονται δηλαδή για εγκαταστάσεις μικροφωνικών κ.λ.π.), το να τα αναμείξεις με consumer home cinema δεν
νομίζω να έχεις καλό ηχητικό αποτέλεσμα.

Όπως σωστά ρωτά ο n_olympios τα ηχεία σου ποια είναι?

Παραθέτω τα link με την συνδεσμολογία από το manual, τόσο για έξτρα τελικούς, όσο για το σαμπ.


 

ika

News
Μηνύματα
14.224
Reaction score
13.140
Μα μου είπαν ότι ο Denon που έχω δεν πολύ κάνει για μουσική επειδή έχει μόνο 85W/8Ohm και 120W/6Ohm και σκέφτηκα να τον ενισχύσω με τελικό ενισχυτή, έστω τα μπροστά μόνο...
......

......
View attachment 302140

.....
πως με τον Max Gear με 65W/8Ω στο κανάλι θα ενισχύσεις τον Denon με 85W/8Ω?
 
Last edited:

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Δεν νομίζω να είναι μάπα απλά δεν τα έχω αγοράσει ακόμα και είναι αγγελίες που έχω επικοινωνήσει και αποθηκεύσει στα αγαπημένα όχι κάτι παραπάνω αλλά θα ανεβάσω μερικά παραδείγματα να δείτε, γιατί δεν ξέρω, απλά κοιτάω Watt, καμιά μάρκα που ίσως μου λέει κάτι και κατάσταση...

Screenshot_20230814_110433_Kleinanzeigen.jpg

2x300W/8ohm

Screenshot_20230814_110514_Kleinanzeigen.jpg

Από 400W έκαστο

Screenshot_20230814_111039_Kleinanzeigen.jpg

Screenshot_20230813_224601_Kleinanzeigen.jpg

Και ο μικτής που μου άρεσε λόγο πολλών συνδέσεων και 4 καναλιών, βρήκα και της reloop ή numark δεν ξέρω αν είναι καλύτεροι..

Ηχεία έχω της heco πάλι
Δυστυχώς λόγο χώρου δεν μπορώ να έχω κολόνες και έχω (θα) για front τα victa 300, center έχω το victa 100 και soround τα victa 200
Όπως βλέπετε έχουν αγοραστεί όλα μεταχειρισμένα και on budget...
Και προσπαθώ να κάνω το καλύτερο δυνατόν!

Αλλά μικτή όχι ε? 😅😄
πως με τον Max Gear με 65W/8Ω στο κανάλι θα ενισχύσεις τον Denon με 85W/8Ω?
Άκυρο, απλά είχε πέσει στα μάτια μου κατάλαβα ότι δεν κάνει..
Μου είχε κάνει εντύπωση που έγραφε και για Subwoofer!
 

Attachments


ika

News
Μηνύματα
14.224
Reaction score
13.140
Άν έχεις κάψα για αγορά επαγγελματικού τελικού, ψάχνε καλύτερα για μεταχειρισμένο CROWN 1502


 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.965
Reaction score
12.712
Πρόταση με κάθε ειλικρίνεια: ξέχνα όλα αυτά. Στήσε (σωστά) τα ηχεία σου με τον υπάρχοντα ενισχυτή και δούλεψέ τα έτσι.

Αν στο μέλλον δεις ότι δε σε φτάνει η ισχύς του Denon, τότε όπως πολύ σωστά γράφει ο @ika ψάξε για μεταχειρισμένους Crown, που ξέρουμε ότι είναι οικονομικοί, αξιόπιστοι και όχι χάλια σε ήχο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.447
Reaction score
15.160
Ας σχολιάσω πρώτα αυτό: "... επειδή με ενημέρωσαν ότι δεν πολύ κάνει για ακρόαση μουσικής ..."
Ισχύει εν μέρει, αν θες να το ψειρίσεις πολύ...
Αλλά αν θες να το ψειρίσεις πολύ (κανένα πρόβλημα), τότε δεν πας σε μίκτη...

Σε μίκτη θα πας αν θες σώνει και ντε να κάνεις "τα δικά σου" (karaoke party κ.λπ.)
 

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις 🙂

Το αρχικό μου ερώτημα ούτως η άλλως ήταν αν γίνεται όλο αυτό, πρώτα απλά σαν θεωρία!

Αυτό θα κάνω μάλλον πρώτα με τα υπάρχοντα και βλέπουμε στην πορεία
Άν έχεις κάψα για αγορά επαγγελματικού τελικού, ψάχνε καλύτερα για μεταχειρισμένο CROWN 1502


Ωραίος ο Crown αλλά δυστυχώς μόλις είδα ότι και μεταχειρισμένα παίζει σε εντελώς άλλη κατηγορία... Μια αγγελία μόνο είδα στα 340€ 😅
 

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Καλησπέρα παιδιά και πάλι!
Κοιτώντας αγγελίες έπεσα τυχαία πάνω σε αυτόν τον ενισχυτή της Denon, που ενισχύει μόνο τα SL SR και C αλλά μόνο από 3x25W, ποιος ο λόγος ύπαρξης? Κάνει τίποτα? και δεν βρίσκω καθόλου πληροφορίες...
Το θέμα είναι ότι τον βρήκα στα 14€ 😄
Για αυτό και η περιέργεια...
Αλλά αλλιώς τα πράγματα μένουν όπως είναι προς το παρόν!

Screenshot_20230815_174338_Kleinanzeigen.jpg

Screenshot_20230815_174345_Kleinanzeigen.jpg

Screenshot_20230815_174412_Kleinanzeigen.jpg
 


ika

News
Μηνύματα
14.224
Reaction score
13.140
Και σιγά μην είναι 3Χ25WRMS/8Ω, το πολύ 3Χ15 να είναι με 72W κατανάλωση.
Από κανένα compact συστηματάκι θα είναι
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.965
Reaction score
12.712
Αυτό το ενισχυτάκι είναι ξεχασμένο από την παλαιολιθική εποχή, τότε που το surround έκανε δειλά την πρώτη του εμφάνιση στη μορφή του Dolby Prologic.

Αααχ, ωραίες εποχές, αγνές.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.722
Μηνύματα
2.873.914
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AntoKonto
Top