Τηλεορασεις για πρακτορειο ΠΡΟ-ΠΟ

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Γεια χαρα, σας διαβαζω καιρο τωρα, κυριως επειδη ειμαι ελαφρως κολλημενος με τον ηχο και την εικονα, ενδεικτικα εχω μια bravia 40W4000 στο σαλονι και ενα ζευγαρι AKG K601 στο υπνοδωματιο μαζι με ενα σωρο αλλα καλουδια που αμα τα αναφερω εδω ή τα χωσω στο Profile μου θα ξημερωσουμε, αν ειναι καποια στιγμες θα βγαλω φωτογραφιες απτο setup να τις βαλω στο αντιστοιχο thread.

Στο θεμα μας τωρα, εχω ενα πρακτορειο προ-πο στο ονομα μου και εχει βαλθει ο πατερας μου να να αλλαξουμε τα μπαουλα, προς το παρων χρειαζομαστε 4 LCD κατα προτιμηση με LED backlight για οσο το δυνατον μεγαλυτερη οικονομια στο ρευμα ( αυτον δεν τον νοιαζει αλλα με καιει εμενα, φανταστειτε ποσα δινουμε τοσες δεκαετιες στην ΔΕΗ για 7 CRT SDTV να παιζουν 12 ωρες την ημερα )

Θα βαλουμε αυριο κατι ραφια με φαρδος εναμιση μετρο οποτε μπορουμε να βαλουμε 2 LCD στο επανω ραφι και 2 στο κατω, τα ραφια θα ειναι λυωμενα με προκαθορισμενο υψος για τις βασεις των τηλεορασεων 1.40 μετρα πανω απτο πατωμα για το ενα ζευγαρι και 2 μετρα γα το αλλο, το ενα ζευγαρι θα πρεπει να εχει μια τηλεοραση "γομαρι" για την NOVA και μια μικροτερη, το ιδιο ισχυει και για το χαμηλοτερο ζευγαρι οπου η μεγαλυτερη θα δειχνει τις κληρωσεις στο ΚΙΝΟ.

Αποτι καταλαβατε η τηλεοραση για το ΚΙΝΟ δεν θελουμε να ειναι τπτ το τρελο, να εχει μονο καλες γωνιες θεασης για να μπορει να διαβαζει καποιος απο οπου και να ειναι και να εχει οσο το δυνατον χαμηλοτερη καταναλωση για θα ειναι ανοιχτη αρκετες ωρες(μην μου πει κανεις τπτ για plasma θα τον τουφεκισω :p), αμα εχετε καποια υποψη σας καμια καλη προσφορα απο καποιο συγκεκριμενο μαγαζι εχει καλως, για τις αλλες 3 θα παμε αρχικα με τον πατερα μου αυριο το πρωι ELECTRO WORLD στους αμπελοκηπους.

Επειδη ομως εχω να κανω ερευνα αγορας απο περσι τον αυγουστο θα ηθελα την βοηθεια σας, Βασικες προυποθεσεις

1) Χαμηλη καταναλωση, οσο πιο λιγα watt τοσο πιο καλα
2) Καλες γωνιες θεασης αν ειναι εφικτο
3) Να ειναι "μαχιμες" σε SD σημα, αν παιζει και κανα κολπο με το 4:3 ετσι ωστε να μην αναγκαζομαι να βαζω μπαρες αριστερα και δεξια οταν βλεπω τον σισέ κοντοχοντρο απτο stretching ακομα καλυτερα, οι τηλεορασεις θα δειχνουνε μονο NOVA και αναλογικη τηλεοραση απτην κεραια, αντε και σε λιγα μηνακια ψηφιακη, δεν με ενδιαφερει ουτε χαμηλο input lag ουτε clouding ουτε τπτ
4) Να εχουνε μια "ουδετερη" εικονα σε εναν χωρο με απλετο φως χωρις πολυ πειραγμα ( ενα ετοιμο preset που να τα κανει ολα και συμφερει θα ητανε καλοδεχουμενο ) δεν γουσταρω τα υπερκορεσμενα χρωματα αλλα ουτε και να μπαινω στο service menu για να πειραζω το white balance οπως εκανα καιρο πριν με την bravia για να φτιαξω το κοκκινο
5) Να μπορεις να χαρεις ποδοσφαιρο και γενικα κινουμενη εικονα, δεν εχω ορεξη να βλεπουν οι πελατες την μπαλα να αφηνει ασπρα trails πισω της σαν τον κομητη του haley, αν οντως βοηθανε σε αυτο οι τηλεορασεις με τα υψηλα τεχνητα refresh rate πειτε το

Αν αξιζει η αγορα ενος ξεχωριστου ψηφιακου δεκτη στον οποιο θα ειναι συνδεδεμενες οι 3 απτις 4 παρακαλω διαφωτιστε με, αν παιζει κανα κολπο για να εχω οσο το δυνατον καλυτερη εικονα απτους αγωνες που δειχνει η nova εξηγηστε το κι αυτο, γιατι μου φαινεται με τον μαμησιο αποδικωποιητη και το scart θα ξενερωσω την ζωη μου.

Κοστος δεν μας ενδιαφερει και τοσο, αρκει να βρισκονται ευκολα σε περιπτωση που δεν μπορεσει να μας εξυπηρετησει το electro world, μην μου πειτε δηλαδη κανενα μοντελο του 2007.

Ευχαριστω προκαταβολικα ελπιζω να μην σας εβαλα δυσκολα.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Καλώς ήρθες στο AVSite!

Μάχιμες σε sd σήμα;Χωρίς να αφήνουν trails στην μπάλα;
Δύσκολο σε lcd.
Πάρε τα μαγαζιά σβάρνα και απαίτησε να σου δείξουν πως είναι σε τηλεοπτικό σήμα.

Α,πρόσεχε τα νέα μοντέλα γιατί υπάρχουν πολλά παράπονα για ανακλαστικότητα στο γυαλί,οπότε ακαταλληλότητα για έντονες συνθήκες φωτισμού.
Για την οθόνη του ΚΙΝΟ κοίτα κανά πολύ οικονομικό μοντέλο (πχ κάτι τέτοιο).
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Απάντηση: Τηλεορασεις για πρακτορειο ΠΡΟ-ΠΟ

Καλως σας βρηκα :)

Ας ειναι αυτη για την nova πλασμα κανενα προβλημα, λιγες ωριτσες θα παιζει και χωρις στατικη εικονα οποτε δεν πιστευω να γινει καμια ζημια ( θα προσεχω και τον νταντ να μην την ξεχναει αναμενη )

Αν υπαρχει κανα κολπο και wide και 720p στα καναλια nova sports πειτε το, το συνολικο κοστος ειναι αδιαφορο, το μονο που με ενδιαφερει ειναι να πληρουνται οι παραπανω προυποθεσεις.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Μην πολυχαίρεσαι και με τις plasma.Έχουν και αυτες θέμα με την ανακλαστικότητα,ενώ η φωτεινότητα τους δεν είναι τοσο ισχυρή .
Αν πάντως το κόστος είναι αδιάφορο μπορείς σε plasma να δείς κάτι τέτοιο ή σε led κάτι σαν και τα παρακάτω:
1)http://www.skroutz.gr/s/264611/LG-INFINIA-55LE8500-55".html
2)http://www.skroutz.gr/c/12/television.html?keyphrase=samsung+8000
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.493
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top