Τι είδαμε, τι θα δούμε

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Passengers (2016), 7/10
Fences (2016), 10

Ας ξεκινήσει κάποιος :whistling: θέμα review για το fences, εμένα θα μου πάρει μέρες να γράψω αναλυτικά για αυτήν την ταινία.
Δεν πειράζ..θα περιμένουμε :p:D
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Barcelona - Paris Saint Germain (8 / 3 / 2017)







Δεν εχει σημασια αν παρακολουθεις ή οχι αθλητικα
Δεν εχει σημασια αν εισαι απλα φιλαθλος και οχι οπαδος
Δεν εχει σημασια αν εισαι τερας ψυχραιμιας και δεν σε συγκινει τιποτα
Δεν εχει σημασια αν εισαι αντρας ή γυναικα

Αυτο που ζησαμε χθες επιβεβαιωνει ενα και μονο πραγμα
Τα συναισθηματα που ξυπνα ο αθλητισμος δεν εχουν αντιπαλο και δεν κανουν διακρισεις
Σε οποια κατηγορια και αν ανηκεις,αγωνες οπως ο χθεσινοβραδινος ειναι αδυνατο να σε αφησουν αδιαφορο
Καποιοι εκλαψαν απο χαρα,καποιοι αλλοι απο λυπη....
Και οι αρχικα αποστασιοποιημενοι ουδετεροι,στα τελευταια λεπτα εγιναν σχεδον φανατικοι

Ξερω οτι το θεμα ειναι κινηματογραφικο,ομως αυτο που παρακολουθησαμε ηταν σαν ταινια
Μπορω να πω καλυτερο και απο ταινια
Η εξελιξη του παιχνιδιου,η εναλλαγη συναισθηματων,η ανατροπη,η τελικη εκρηξη,ηταν σαν να μαζευτηκε ολο το Hollywood για να σκηνοθετησει το παιχνιδι
Και αμφιβαλλω αν θα το εκαναν τοσο καλα

Αυτο ειδα εχθες
Μου αρεσε πολυ
Και θα μου μεινει αξεχαστο

Βαθμος 11/10 (γιατι αυτα ΔΕΝ γινονται)

Υ.Γ.
Εψαξα στην Ισπανια για τις ραδιοφωνικες περιγραφες του εκτου γκολ
Μερικες ειναι μαζι με βιντεο
Τα λινκ:

http://play.cadenaser.com/audio/001RD010000004488742/
 

Μηνύματα
601
Reaction score
1.372
Barcelona - Paris Saint Germain (8 / 3 / 2017)







Δεν εχει σημασια αν παρακολουθεις ή οχι αθλητικα
Δεν εχει σημασια αν εισαι απλα φιλαθλος και οχι οπαδος
Δεν εχει σημασια αν εισαι τερας ψυχραιμιας και δεν σε συγκινει τιποτα
Δεν εχει σημασια αν εισαι αντρας ή γυναικα

Αυτο που ζησαμε χθες επιβεβαιωνει ενα και μονο πραγμα
Τα συναισθηματα που ξυπνα ο αθλητισμος δεν εχουν αντιπαλο και δεν κανουν διακρισεις
Σε οποια κατηγορια και αν ανηκεις,αγωνες οπως ο χθεσινοβραδινος ειναι αδυνατο να σε αφησουν αδιαφορο
Καποιοι εκλαψαν απο χαρα,καποιοι αλλοι απο λυπη....
Και οι αρχικα αποστασιοποιημενοι ουδετεροι,στα τελευταια λεπτα εγιναν σχεδον φανατικοι

Ξερω οτι το θεμα ειναι κινηματογραφικο,ομως αυτο που παρακολουθησαμε ηταν σαν ταινια
Μπορω να πω καλυτερο και απο ταινια
Η εξελιξη του παιχνιδιου,η εναλλαγη συναισθηματων,η ανατροπη,η τελικη εκρηξη,ηταν σαν να μαζευτηκε ολο το Hollywood για να σκηνοθετησει το παιχνιδι
Και αμφιβαλλω αν θα το εκαναν τοσο καλα

Αυτο ειδα εχθες
Μου αρεσε πολυ
Και θα μου μεινει αξεχαστο

Βαθμος 11/10 (γιατι αυτα ΔΕΝ γινονται)

Υ.Γ.
Εψαξα στην Ισπανια για τις ραδιοφωνικες περιγραφες του εκτου γκολ
Μερικες ειναι μαζι με βιντεο
Τα λινκ:

http://play.cadenaser.com/audio/001RD010000004488742/
Ρε τον μπαγασα τον τουρκομογγολο πολιτογραφημενο γερμανο διαιτητακο,χολυγουντιανο σεναριο που εκατσε κι'εγραψε...............Γυριζονταs στα δικα μαs,πριν δυο εβδομαδεs συγκλονιστηκα απο την θεαση αυτηs τηs Ιταλικηs ταινιαραs.
Σκοτεινές ψυχές (2014)


 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ειδα κι εγω χθες το Passengers (2016). Μου άρεσε πολυ, αν και νομίζω ότι θα υπήρχαν εναλλακτικα τέλη ίσως καλυτερα απο αυτό που μας έδωσαν.

Προσωπικά σκεφτηκα πώς θα μπορούσαν να "μοιράσουν" τον χρόνο στο 1 pod που θα μπορούσαν να κοιμούνται. Να κοιμάται δλδ ένας 6 μήνες και μετά ο άλλος 6 μήνες. Θα μοιραζόντουσταν κίόλας κάποιο διάστημα μαζί, ετσι ώστε, να έφταναν περιπου στα 65+ ετων στον προορισμό τους.

Ενα άλλο εναλλάκτικό που διάβασα και θα ήταν ενιδαφέρον, ήταν να πέθαινε ο Chris Pratt στο τέλος και εφόσον έμενε η Jennifer μόνη της, δεν θα άντεχε και αυτή μονη της μετά από καιρό και θα τελείωνε η ταινία, ξυπνώντας και αυτη με τη σειρά της, έναν άλλο επιβάτη.

Επίσης είδα και το Jackie (2016) τις προάλλες, αλλά δυστυχώς δεν με αγγιξε. Δεν εχω θέμα με τις αργές ταινίες, αλλά ίσως δεν ήξερα την Jackie Kennedy τόσο, όσο να πω "Γουαου, η Natalie Portman την απεικόνίζει απιστευτα!", οπότε κάποιος άλλος να την λατρέψει την ταινία.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Taking Shelter (2011)

Μου άρεσε πάρα πολύ 8/10. Την είδα πριν ένα μήνα περίπου. Ο Michael Shannon είναι φοβερός ηθοποιός τελικά. Έχω ήδη αγορασει το Mud σε Bluray και θελω να δω και το Loving του ίδιου σεναριογράφου/σκηνοθέτη Jeff Nichols. Είδα το Midnight Special πρώτα που μου φάνηκε καταπληκτικό και αυτό. 8/10
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ειδα κι εγω χθες το Passengers (2016). Μου άρεσε πολυ, αν και νομίζω ότι θα υπήρχαν εναλλακτικα τέλη ίσως καλυτερα απο αυτό που μας έδωσαν.

Προσωπικά σκεφτηκα πώς θα μπορούσαν να "μοιράσουν" τον χρόνο στο 1 pod που θα μπορούσαν να κοιμούνται. Να κοιμάται δλδ ένας 6 μήνες και μετά ο άλλος 6 μήνες. Θα μοιραζόντουσταν κίόλας κάποιο διάστημα μαζί, ετσι ώστε, να έφταναν περιπου στα 65+ ετων στον προορισμό τους.
πως θα γινει αυτο 65 χρονων? για εικοσαχρονα τους κοβεις?και δεν ειναι μονο αυτα... η σωστοτερη λυση ειναι αυτη που εξελιχτηκε αλλα δεν αρεσει γιατι παραειναι σωστη, προβλεψιμη ,ειναι ομως η δοκιμασμενη και στα δυσκολα ... τα εχω σκεφτει ολα στο αντιστοιχο νημα σχολιασμων :D
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
πως θα γινει αυτο 65 χρονων? για εικοσαχρονα τους κοβεις?και δεν ειναι μονο αυτα... η σωστοτερη λυση ειναι αυτη που εξελιχτηκε αλλα δεν αρεσει γιατι παραειναι σωστη, προβλεψιμη ,ειναι ομως η δοκιμασμενη και στα δυσκολα ... τα εχω σκεφτει ολα στο αντιστοιχο νημα σχολιασμων :D
Πάω εκει...
[DOUBLEPOST=1489145486][/DOUBLEPOST]Ποιο είναι το νημα που τα σχολιάζεις;
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
Η πολις των ζωντανων νεκρων (The City of the Dead) ή ( Horror Hotel )
1960 Ελληνικοι υποτιτλοι

Μια νεαρή φοιτήτρια (Nan Barlow) χρησιμοποιεί τις χειμερινές διακοπές της για να ερευνήσει ένα έγγραφο σχετικά με τη μαγεία στην Νέα Αγγλία. Στο χωριο συμβαινουν καποια περιεργα περιστατικα, που γινονται σοβαρα όταν διαπιστωνει ότι η ιδια είναι το επικεντρο σε αυτά
Director: John Llewellyn Moxey
Writers: George Baxt
Stars: Patricia Jessel, Dennis Lotis, Christopher Lee


The City of the Dead (1960) - IMDb












 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
@ Mr Spock,

Εδώ μέσα μάς ρίχνεις τη μία cult-ιά μετά την άλλη.
Κάποια στιγμή θέλω να δω κάποια από αυτά, αλλά θα έχουν χαθεί σε ένα από τα πιο δημοφιλή νήματα του Forum που διαρκώς ανανεώνεται.

Πρόταση: άνοιξε, αν θες, ένα νέο νήμα αποκλειστικά αφιερωμένο σε αυτού του είδους τις ταινίες ώστε να είναι ανά πάσα στιγμή προσβάσιμες σε κάθε ενδιαφερόμενο. Μέσα εδώ θα περάσουν σύντομα στη λήθη.

Τους επιφυλάχθηκε μία φορά αυτή η μοίρα, δεύτερη δε λέει.

Φιλικά. :drinks:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
@ Mr Spock,

Εδώ μέσα μάς ρίχνεις τη μία cult-ιά μετά την άλλη.
Κάποια στιγμή θέλω να δω κάποια από αυτά, αλλά θα έχουν χαθεί σε ένα από τα πιο δημοφιλή νήματα του Forum που διαρκώς ανανεώνεται.

Πρόταση: άνοιξε, αν θες, ένα νέο νήμα αποκλειστικά αφιερωμένο σε αυτού του είδους τις ταινίες ώστε να είναι ανά πάσα στιγμή προσβάσιμες σε κάθε ενδιαφερόμενο. Μέσα εδώ θα περάσουν σύντομα στη λήθη.

Τους επιφυλάχθηκε μία φορά αυτή η μοίρα, δεύτερη δε λέει.

Φιλικά. :drinks:
- καλή ιδέα , σ΄ ευχαριστώ . . . :drinks:
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
το περιμενα πολυ καλυτερο, κριμα! ο kong ηταν λιγο ψευτικος και πολυ ασχημος, κακοφτιαγμενος! (ο προηγουμενος πολυ καλυτερος) ωραιος ηχος, κλασικο στορι, δηλαδη αδιαφορο.... 6.5/10
 


Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Page EIght 6/10
Θα μπορούσαν να το έκαναν πολύ καλύτερο με αυτό το casting
Δυστυχώς δεν με εντυπωσίασε και άπλα περνάει ευχάριστα η ώρα αλλά μέχρι εκεί
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Talaye sorkh - Grimson Gold - Κόκκινο χρυσάφι

IMG_1687.PNG


Panahi συνέχεια.... 7/10

Η ταινία του Παναχί "Κόκκινο Χρυσάφι" (2003), μια ιλαροτραγική απεικόνιση ενός διανομέα πίτσας ο οποίος ταπεινώνεται για την χαμηλή κοινωνική του θέση στην Τεχεράνη, μια πόλη διαιρεμένη ταξικά και οικονομικά, θεωρήθηκε ως επικριτική της Ισλαμικής Δημοκρατίας και απαγορεύτηκε στο Ιράν.


Ο Abbas Kiarostami έγραψε το σενάριο της ταινίας, εμπνεύσμένος από μια αληθινή ιστορία την οποία διάβασε κάποια μέρα στην εφημερίδα και αφορούσε έναν κλέφτη που παγιδευμένος από το σύστημα ασφαλείας ενός κοσμηματοπωλείου σκότωσε τον ιδιοκτήτη και στη συνέχεια ...





The success of "Crimson Gold" depends to an intriguing degree on the performance of its leading actor, a large, phlegmatic man who embodies the rule that an object at rest will stay at rest until some other force sets it into motion.

Note: In real life, Hussein Emadeddin, a non-actor, is a paranoid schizophrenic. Having learned this information, I felt obliged to share it with you, but the film does not refer to the disease; perhaps Jafar Panahi found that Emadeddin's demeanor, whatever its source, provided the kind of detachment he needed for his character. Hussein (the character) is doubly effective because he does not seem to be an active participant in the story, but an observer carried along by the currents of chance.

http://www.rogerebert.com/reviews/crimson-gold-2004
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top