Τρίδρομο ηχείο sub+sat!

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Δεν είναι λίγοι αυτοί που ξεκινούν την πορεία τους στο δρόμο της <<Υψηλής Πιστότητας>> επιλέγοντας ένα μικρό ηχείο βάσης.
Αυτό συμβαίνει είτε για οικονομικούς λόγους, είτε γιατί τους προβληματίζει ο όγκος, είτε γιατί η παντόφλα έχει μεγάλο μέγεθος!
Στη πορεία ανακαλύπτουν πως τους λείπει το βαθύ χαμηλό και αρχίζουν την αναζήτηση σπαταλώντας χρόνο και χρήμα, ενώ το ταίριασμα με τους δορυφόρους είναι μια κοπιαστική υπόθεση, με άγχος για το αποτέλεσμα.

Η ιδέα για την υλοποίηση των ηχείων που θα παρουσιάσω εδώ ξεκίνησε με αυτό το σκεπτικό. Δηλαδή ένα τρίδρομο ηχείο που θα γλυτώνει από τα ενδιάμεσα στάδια και που στην ουσία είναι ένα subwoofer με την ορθή ενσωμάτωση ενός δορυφόρου.
Μάλιστα είναι κατασκευασμένο σε δύο εντελώς ανεξάρτητες καμπίνες, για αποφυγή αλληλεπιδράσεων, που δέθηκαν μεταξύ τους.

Όπως θα δούμε παρακάτω, είναι σχεδιασμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί να μετατραπεί σε ενεργό όσων αφορά των κλάδο των χαμηλών, που έχει και το μεγαλύτερο κέρδος, σε μόλις 20 λεπτά της ώρας και τα δύο ηχεία, με ελάχιστο κόπο και εργαλείο.
sa+su 1.jpg
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Ωραιότατες μονάδες μεγαφώνων βλέπω! 🥰
Τα μεγάφωνα που φοράει το ηχείο είναι ένα 10ιντσο sub της Focal, το αγαπημένο μου midwoofer 5,25 ιντσών της Peerless HDS και το Scanspeak R2604/832000. Κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο VFM tweeter για τρίδρομη κατασκευή.
Το περισσότερο έργο πέφτει στο Peerless, που αναλαμβάνει τις συχνότητες από 120 - 2600 Hz.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Τις συγκεκριμένες (και όχι μόνο) μονάδες της Peerless και της Scanspeak τις γνωρίζω καλά, τις έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ στο παρελθόν με άριστα αποτελέσματα. Το συγκεκριμένο Focal όχι, αλλά έχω δοκιμάσει άλλα αντίστοιχα.
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
Περιμένω τις υπόλοιπες λεπτομέρειες με ενδιαφέρον. Ποιες είναι οι διαστάσεις, δεν φαίνεται ιδιαίτερα ψηλό αλλά μάλλον ξεγελάει η φωτογραφία.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Περιμένω τις υπόλοιπες λεπτομέρειες με ενδιαφέρον. Ποιες είναι οι διαστάσεις, δεν φαίνεται ιδιαίτερα ψηλό αλλά μάλλον ξεγελάει η φωτογραφία.
Το καθαρό ύψος του ηχείου είναι 102 cm. Αν μπουν ακίδες με πιατάκια πάει στα 105. Το βάθος του είναι 37 cm, που γίνονται 40 με τις μπόρνες και το πλάτος 33.
Το δε βάρος του φτάνει τα 33 κιλά.
 
Last edited:



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Πίσω από το καπάκι της πλάτης που διακρίνεται στην παραπάνω φωτογραφία και σε ξεχωριστό διαμέρισμα, βρίσκεται το <<Κύκλωμα Διαχωρισμού>> του ηχείου.
Με τον τρόπο αυτό εξασφαλίζεται η άμεση πρόσβαση σε αυτό και η εύκολη μετατροπής ακόμα και σε ενεργό στον κλάδο των χαμηλών.
Επιπλέον έχει τις καλύτερες δυνατές συνθήκες λειτουργίας, απομονωμένο επαρκώς από κραδασμούς.
sa+su5.jpg
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.452
Reaction score
8.678
Το περισσότερο έργο πέφτει στο Peerless, που αναλαμβάνει τις συχνότητες από 120 - 2600 Hz.
Πώς και το προτίμησες από ένα 6.5άρι; Δε θα έδινε περισσότερο "σώμα";
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Πώς και το προτίμησες από ένα 6.5άρι; Δε θα έδινε περισσότερο "σώμα";
Το πόσο <<σώμα>> δίνει μια κατασκευή είναι απόρροια πολλών παραγόντων. Των χαρακτηριστικών του μεγαφώνου, δεν είναι όλα τα 5,25 ή 6 ιντσα ίδια, της σχεδίασης, ακόμα και των διαστάσεων της καμπίνας.
Για να μην βάλουμε στην εξίσωση και τα συνοδά, που περιπλέκουν ακόμα περισσότερο το θέμα.

Το συγκεκριμένο μεγάφωνο, τουλάχιστον για εμένα, έχει αποδείξει πως δεν έχει κάποιο θέμα ακόμα και με χαμηλότερες συχνότητες.
Άλλωστε θα το συναντήσεις σε δίδρομες κατασκευές μόνο του ή διπλό.

Έκανα δοκιμή και με κλασικό 10ιντσο midwoofer, ανεβάζοντας την συχνότητα διαχωρισμού, αλλά δεν το έκρινα συνολικά καλύτερη επιλογή.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Πώς και το προτίμησες από ένα 6.5άρι; Δε θα έδινε περισσότερο "σώμα";
Στα 3δρομα δεν είναι πάντα ορθότερη η λύση του μεγαλύτερου mid, μάλλον το αντίθετο ισχύει (πάντα υπό προϋποθέσεις).
 

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Δεν τον ρωτατε αλλα πραματα οπως, γιατι 120 hz και οχι, 400-500 που ακολουθουν συνηθως*(και μαλιστα με παθητικα και τι σημαινει αυτο ;)περιμενοντας με ενδιαφερον φυσικα και τα ηλεκτρικα χαραχτηριστικα ;
Εγω να δω υλοποιηση mid ~400hz -5khz και τι στον κοσμο :o

Edit* . αν και νομιζω μερικως το εξηγει εξαρχης...
 


gid

Μηνύματα
7.452
Reaction score
8.678
Στα 3δρομα δεν είναι πάντα ορθότερη η λύση του μεγαλύτερου mid, μάλλον το αντίθετο ισχύει (πάντα υπό προϋποθέσεις).
Το συγκεκριμένο ηχείο δεν είναι κλασσικό τρίδρομο αφού το μιντ καλείται να ξεκινήσει από τους μόλις 120 κύκλους.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Το συγκεκριμένο ηχείο δεν είναι κλασσικό τρίδρομο αφού το μιντ καλείται να ξεκινήσει από τους μόλις 120 κύκλους.
Υπάρχουν στο εμπόριο αρκετά τρίδρομα με συχνότητα διαχωρισμού κάτω από 200 κύκλους αλλά όχι κάποιο με 120. Στην ουσία είναι midwoofer το peerless.

Στο παρακάτω ηχείο για παράδειγμα, που σχεδιάζω εδώ και λίγο καιρό, κάνω χρήση 10ιντσου midbass με καθαρό μεσαίο 6 ιντσών. Εδώ η κάτω συχνότητα διαχωρισμού θα είναι +400 Hz αλλά είναι και άλλα τα χαρακτηριστικά των μονάδων.
(Οι καμπίνες είναι οι πρόχειρες, που χρησιμοποιώ για την σχεδίαση και μόνο).
3way,scan10.jpg
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.013
Reaction score
1.478
Που τα φτιάχνεις και που κάνεις δοκιμές; Στο σαλόνι; Επιτρέπεται; Με τι εξοπλισμό τα μετράς;
Σχετικά με την εμφάνιση, θα προτιμούσα και εγώ μια εσάνς ξύλου...κάτι σε υβριδικό (χρώμα-ξύλο)...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.442
Reaction score
125.836
Σχετικά με την εμφάνιση, θα προτιμούσα και εγώ μια εσάνς ξύλου...
Σχετικά με την εμφάνιση, θα προτιμούσα εγώ ένα Τουίτερ με κυματοδηγο διαμέτρου 5,25".

Πιθανώς και λίγο κυματοδηγο στο μιντ, αν και κόβει πολύ χαμηλά.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.418
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top