Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Για να καταλαβαινει ο κοσμος με 120 βαθμους θελουμε περιπου κανενα τριωρο να ψηθει η μπριζολιτσα και κανενα 20λεπτο για να βρασουμε ενα αυγουλακι ´´ σφιχτο οχι μελατο ´´

Περιπου 1 δευτερολεπτο φτανει για ενα πολυ δυνατο θερμικο σοκ και ενα οριακο εγκαυματακι !

Σας παρακαλω βαλτε υπο ποιες προυποθεσεις θα μπορουσε να βαλει καποιος υπερυθρη και εξαντλωντας παραληλα καποιες αλες μορφες θερμανσης .

Καλες δουλειες
 

Y

Yiannis_B

Guest
[Moderation χωρίς link] kambog, αν συνεχίσετε τη διαφήμιση θα μπαναριστείτε. [/Moderation χωρίς link]
Ρε Ζιζίκ, δεν βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι.

Άσχετα με την δουλειά του καθενός, δεν είναι δυνατόν να μιλάει ο τύπος χωρίς τεχνικά επιχειρήματα.

Και ξαναρωτάω, 1 kWh ηλεκτρικής ενέργειας, σε πόσα BTU αντιστοιχει? Απαντάω μόνος μου. :rolleyes:

http://en.wikipedia.org/wiki/British_thermal_unit

One BTU is approximately: 0.293071 W·h (watt hours) -> 1 kWh = 1000 * (1 / 0.293071) = 3412 BTU.

Άρα με ένα panel 1 kW υπέρυθρης θέρμανσης έχεις 3412 BTU.

Με 1 kW κλιματιστικό έχεις (με ένα μέσο βαθμό COP=4) έχεις 4*3412 = 13648 BTU,(στην θέρμανση). Αυτό αντιστοιχεί με ένα 9ρι κλιματιστικό.
 

kambog

Επαγγελματίας
Μηνύματα
80
Reaction score
2
Όλα αυτά με αντίσταση πυράκτωσης (χαλκού) και όχι αντίσταση χαλύβδινη που είναι τα πάνελ.
Όσοι έχουν δει πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης σε λειτουργία και τα αγγίξαμε δεν πάθανε κανένα έγκαυμα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Ποιός έγραψε για όλους ρε Β, ποιός άλλος κάνει διαφήμιση; Πληθυντικό χρησιμοποιώ σε όποιον δεν ξέρω.


Κάτσε να κάνω κι ένα edit μήπως δεν έγινα πλήρως αντιληπτός.
 



kambog

Επαγγελματίας
Μηνύματα
80
Reaction score
2
Κατ' αρχήν είναι τελείως διαφορετικός τρόπος μετάδοσης της θερμότητας (ακτινοβολία).
Τελείως διαφορετική λειτουργία,στο thermansipress.gr έχει ένα άρθρο που τα εξηγεί λεπτομερώς(Χρήσιμα στοιχεία για τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης)
Και τέλος η ύλη ζεσταίνετε πιο εύκολα με λιγότερα watt από ότι ο αέρας.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Κατ' αρχήν είναι τελείως διαφορετικός τρόπος μετάδοσης της θερμότητας (ακτινοβολία).
Τελείως διαφορετική λειτουργία,στο thermansipress.gr έχει ένα άρθρο που τα εξηγεί λεπτομερώς(Χρήσιμα στοιχεία για τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης)
Και τέλος η ύλη ζεσταίνετε πιο εύκολα με λιγότερα watt από ότι ο αέρας.
Θα μπορούσα να σε παρακολουθήσω, αν τα panels είχαν σένσορες, και ακτινοβολούσαν μόνο προς τον άνθρωπο, όπως κινείται στον χώρο... κατά τα άλλα, γύρω-γύρω Σάββατο, και στην μέση Κυριακή...:rolleyes:
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Η υπερυθρη με την μορφη βεργων (οχι πινακων) θεωρειτε οτι αξιζει για γρηγορη και οικονομικη θερμανση μπανιου; Δηλαδη για μικρο χωρο που θα χρειαζεται περιστασιακη θερμανση.
Σε οτι αφορα την υπερυθρη για θερμανση οικιας μπορει στην Αθηνα να ειναι αποδοτικη αλλα οσοι εβαλαν στην Καστορια ...επαθαν πανωλεθρια, οχι απο τις χρεωσεις ΔΕΗ αλλα απο την αδυναμα να θερμανει ενα μεγαλο σπιτι με συνθηκες χαμηλης εξωτερικης θερμοκρασιας...και αυτο περυσι που ηταν ο πιο ηπιος χειμωνας ολων των εποχων...
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
Έχω 2 πανελάκια υπέρυθρης, στο παιδικό και στην κρεββατοκάμαρα.

Η τεχνολογία υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια, μη κοιτάτε που εμείς την ανακαλύψαμε τα τελευταία 2-3 χρόνια.

(βέβαια έχω την αίσθηση ότι με την κυβέρνηση που έχουμε θα ανακαλύψουμε πολλά ακόμα!)

Για να καλύψεις ένα ολόκληρο σπίτι με πανελάκια υπέρυθρης χρειάζεται πρόβλεψη. Που θα μπούνε για να τραβηχτούν καλώδια, σίγουρα αυξημένη ισχύ από τη ΔΕΗ κλπ κλπ.

Προς το παρών και επειδή όλα είναι ρευστά οι περισσότεροι πειραματίστηκαν με αυτά (και άλλα ηλεκτρικά μέσα) ως συμπληρωματικά μέσα θέρμανσης.

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα στα 2 δωμάτια, όταν έχω έξω 0 μέσα έχω 18-20 βαθμούς (δωμάτια βορεινά αλλά σχετικά καλή μόνωση).

Μου αρέσει το ότι δεν καταναλώνουν όσο πχ ένα convector ή ένα καλοριφέρ λαδιού αλλά και η ποιότητα της θέρμανσης που είναι ομοιόμορφη στο χώρο.

Το συγκριτικό τους πλεονέκτημα με τα άλλα θερμαντικά είναι ο τρόπος που ακτινοβολούν.

Εγώ έχω κινέζικα πάνελ. Ένας φίλος πήρε τα επώνυμα αυστριακά και έβαλε σε σαλόνι 45 μέτρων 3 πάνελς συνολικής ισχύος 3 κιλοβατ. Μετάνοιωσε την ώρα και τη στιγμή που τα πήρε γιατί δεν ζεσταίνεται. Το σπίτι του δεν έχει καλή μόνωση αλλά και δεν μπορούσε να τα τοποθετήσει σωστά στο χώρο.
Οπότε το αν θα κάνουν δουλειά ή όχι έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες.

Τα κλιματιστικά είναι τα πιο αποδοτικά και σχετικά οικονομικά να τα αποκτήσεις σήμερα, αλλά ακόμα και το καλύτερο μοντέλο έχει το μεγάλο μειονέκτημα του θορύβου. Ειδικά αν κάθεσαι κοντά μπορεί να σου πάρει το κεφάλι....


Προσωπικά και εκφράζοντας αρκετό κόσμο από συζητήσεις που έχω κάνει θα ήθελα να εγκαταστήσω ένα πιο αποδοτικό σύστημα θέρμανσης στο σπίτι μου αλλά η κατάσταση είναι τόσο φλου που δε ξέρεις τι θα γίνει αύριο. Θα φθηνίνει το πετρέλαιο? θα ακριβύνει το ρεύμα? Θα μπει φόρος στο pellet? Θα γίνει πόλεμος? Τι στο καλό θα γίνει?

Αν ήταν πιο σταθερά τα πράγματα η μόνη μου επιλογή θα ήταν μια καλή αντλία θερμότητας και συμπληρωματική μόνωση στο σπίτι όπου είναι απαραίτητο.
Πράγματα που θα έπρεπε να κάνουμε από την αρχή αλλά με 0,30 το λίτρο το πετρέλαιο δεν ένοιαζε και πολλούς τότε...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Βέβαια, τα καινούρια κλιματιστικά inverter είναι εξαιρετικά αθόρυβα. Εγώ άλλαξα πρόσφατα τη μονάδα που έχω στο καθιστικό μου, και το καινούριο σχεδόν δεν ακούγεται -τόσο μέσα, όσο και έξω!
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Όχι, Fujitsu. Όλες οι καλές μάρκες έχουν εξαιρετικά αθόρυβα κλιματιστικά στη γκάμα τους, πλέον.
 

Μηνύματα
2.153
Reaction score
677
Βέβαια, τα καινούρια κλιματιστικά inverter είναι εξαιρετικά αθόρυβα. Εγώ άλλαξα πρόσφατα τη μονάδα που έχω στο καθιστικό μου, και το καινούριο σχεδόν δεν ακούγεται -τόσο μέσα, όσο και έξω!
Για όποιον βέβαια μπορεί να αντέξει τέτοια ξηρότητα στην ατμοσφαιρα που προκαλεί το κλιματιστικό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Ξηρότητα προκαλεί μόνο στην ψύξη*, στη θέρμανση ξηραίνει τον κήπο ή τη βεράντα. :D





*Δυστυχώς, λατρεύω την ξηρή ατμόσφαιρα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
Να ρωτήσω κάτι;

Ένας ηλικιωμένος με άσθμα, μπορεί να τον πειράζει το κλιματιστικό στη θέρμανση;
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Ξηρότητα προκαλεί μόνο στην ψύξη*, στη θέρμανση ξηραίνει τον κήπο ή τη βεράντα. :D
Ακριβώς! Μόνο κατά την ψύξη αφαιρείται υγρασία από την εσωτερική ατμόσφαιρα (με τη μορφή συμπυκνωμάτων), κάτι που το καλοκαίρι είναι επιθυμητό, για να μη νιώθουμε ότι "κολλάμε" από την υγρασία.

Αντίθετα, αυτό που συμβαίνει το χειμώνα, είναι ότι μειώνεται η σχετική υγρασία (δηλαδή ο βαθμός κορεσμού του αέρα σε υδρατμούς), που εξαρτάται και από τη θερμοκρασία. Το ποσοστό μείωσής της είναι δηλαδή -για όλες τις πηγές θερμότητας- ανάλογο της αύξησης της θερμοκρασίας του χώρου.
Ιδανικά, η σχετική υγρασία πρέπει να περιορίζεται γύρω στο 45%-50%, ώστε να δημιουργούνται ευχάριστες συνθήκες διαβίωσης (ειδικά για ανθρώπους με αναπνευστικά προβλήματα και παιδιά), να αποφεύγεται ο σχηματισμός μούχλας στους τοίχους και ο πολλαπλασιασμός των ακάρεων, του κύριου οικιακού αλλεργιογόνου.

Ο αστικός μύθος περί "ξηρότητας που προκαλούν τα κλιματιστικά", έχει τις ρίζες του στην κλασσική ελληνικού-στυλ τοποθέτηση ενός ανεπαρκέστατου για τις ανάγκες του χώρου μηχανήματος, που δουλεύει αγκομαχώντας με τον ανεμιστήρα μονίμως στη μέγιστη ταχύτητα.
Η ανεπαρκής ισχύς οδηγεί κατά κανόνα, σε εντελώς λάθος τοποθέτηση: να φυσάει δηλαδή κατευθείαν πάνω στους παρευρισκόμενους και από κοντινή απόσταση. Εάν δε πρόκειται για συμβατική (non-inverter) μονάδα, έχει τα επιπλέον μειονεκτήματα του ξεκίνα-σταμάτα και του αυξημένου θορύβου, που φυσικά επιτείνουν το αίσθημα δυσφορίας.

Όλα αυτά βέβαια δεν έχουν καμιά απολύτως βάση για ένα σύγχρονο, επαρκούς ισχύος, σωστά τοποθετημένο και συντηρημένο κλιματιστικό inverter.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΝΕΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ 50% ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΦΥΓΡΑΝΣΗ.
ΤΑ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ΔΕ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΚΑΙ 2-3 ΑΝΤΙΑΛΛΕΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΑΕΡΑ. (HITACHI-DAIKIN).
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top