Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

Y

Yiannis_B

Guest
Για τα inverter, υπάρχει νέος καθορισμός απόδοσης για την Ευρώπη, διαβάστε στο σχετικό .pdf.

http://www.hitachi.gr/products/personal/pdf/rac_catalogue_2013.pdf

Παρότι ο κατάλογος, έχει έμμεση σχέση με την δουλειά μου, μην το εκλάβετε ως διαφήμιση, υπάρχουν πολλές εταιρείες με άριστα κλιματιστικά.

Αν μπορούσα να κάνω document processing, θα αφαιρούσα το branding και τα μοντέλα.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Ο νέος κανονισμός λαμβάνει υπόψιν του σαφώς πιο ρεαλιστικά σενάρια χρήσης σε σχέση με το παρελθόν για την επίτευξη μιας δεδομένης ενεργειακής κλάσης. Όσον αφορά τη θέρμανση τα τεστ περιλαμβάνουν εξωτερικές θερμοκρασίες μέχρι -7C αλλά στην ψύξη έως +35C που στην Αθήνα (κέντρο) για παράδειγμα το καλοκαίρι είναι εύκολο να ξεπεραστούν.

Αναλόγως στη θέρμανση το SCOP περιλαμβάνει θερμοκρασίες μέχρι -7C που εκτός πολύ συγκεκριμένων ζωνών στη χώρα μας, καλύπτει τους πάντες. Αν αντί για το πινακάκι όμως μπορούσε κανείς να δει κάποιες καμπύλες σε ακόμα μεγαλύτερο εύρος συνθηκών θα ήταν ιδανικό και αυτό είναι κάτι που δεν ξέρω αν το παρέχουν οι κατασκευαστές.

Το άλλο μεγάλο θέμα που δυστυχώς επίσης κοστίζει, είναι οι μονώσεις του κάθε κτιρίου και ο ρυθμός θερμοαπαγωγής τους. Δυστυχώς για τα υπάρχοντα κτίσματα δεν υπάρχουν στοιχεία (πέραν της θεωρητικής Η/Μ μελέτης για την πολεοδομία) γι'αυτό αλλά ούτως ή άλλως η λύσεις για τη μείωση αυτού του συντελεστή είναι δεδομένες ξεκινώντας από τα ανοίγματα (παράθυρα - πόρτες) ως τα ισχυρότερα σημεία διαφυγής και συνεχίζοντας με τη τοιχοποιία, την οροφή και γενικά τον φέροντα οργανισμό. Οι επεμβάσεις όμως είναι από ακριβές έως πολύ ακριβές για τα υπάρχοντα κτίσματα οπότε αναλόγως και της κατάστασης ή ηλικίας του κάθε ακινήτου κρίνετε κατά περίπτωση το αν αξίζει η επένδυση. Ο υπολογισμός της απόσβεσης πάντως δεν πρέπει να γίνεται στο πόδι. Πρέπει να ξέρουμε από που ξεκινάμε και με τι συγκρίνουμε και να έχουμε συγκεντρώσει τα σωστά δεδομένα για την ανάλυση και τη δημιουργία της μεθόδου υπολογισμού.

Προσωπικά θα προτιμούσα ως πηγή θερμότητας το υπέδαφος (γεωθερμία) αντί του αέρα (ή συνδυασμούς με αέρα - ήλιο βάση εποχικότητας) που είναι ότι καλύτερο από πλευράς αποδοτικότητας αλλά εκεί μιλάμε για ακόμα μεγαλύτερη επένδυση και συνήθως δεν είναι εφικτή η υλοποίηση "αναίμακτα" σε υπάρχοντα κτίσματα.

Τα pellets δεν ειναι καθόλου κακή λύση από πλευράς απόδοσης (αν μιλάμε για σοβαρό σύστημα) αλλά και η τροφοδοσία και ο καθαρισμός στο οικιακό περιβάλλον είναι μπελάς εκτός κι αν υπάρχει χώρος για σύστημα με σιλό για μεγάλη αυτονομία και σύστημα αυτοκαθαρισμού κάτι που σπανίζει. Πάντως να ασχολείσαι κάθε τρεις μέρες με στάχτες και γεμίσματα είναι κάτι που δεν το συνιστώ γιατί σίγουρα θα κουράσει. Στην ανάγκη βέβαια.........

Οι αντλίες θερμότητας είναι το πιο βολικό σύστημα μεν και αν υπάρχει και γεωθερμία το πλέον αποδοτικό αλλά είναι και πολύ δαπανηρό με μεγαλύτερο χρόνο απόσβεσης. Επίσης δεν είναι όλες οι αντλίες θερμότητας το ίδιο αποδοτικές ούτε το κόστος της KW/h το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις. Για παράδειγμα το τελικό κόστος KW/h για καταναλώσεις άνω των 3000 μονάδων το τετράμηνο ανέρχεται τελικά σε 0,20 λεπτά περίπου την ημέρα και σε 0,10 λεπτά τη νύχτα αν προστεθούν στο κόστος ρεύματος όλες οι υπόλοιπες χρεώσεις (Υπ. Κον. Ωφέλ, Δίκτυα, ΦΠΑ κτλ, κτλ.). Επίσης άλλο χρήση της αντλίας με ενδοδαπέδια κι άλλο με συμβατικά σώματα καλοριφέρ ή fan coils.

Το ιδανικό είναι ο βιοκλιματικός σχεδιασμός ένος κτιρίου εξ'αρχής (εκμετάλευση και τις ηλιακής ενέργειας) με σύγχρονες μονώσεις (+κέλυφος) και κουφώματα με θερμοδιακοπή εγατεστημένα από ΣΟΒΑΡΟ συνεργείο (η κακή εγκατάσταση είναι μεγάλο πρόβλημα) που ακολουθεί προδιαγραφές. Αυτό όμως αφορά νέα κτίσματα και για τα υπάρχοντα προσωπικά θα πρότεινα αντλία θερμότητας ή κλιματιστικά (με τα όποια μειονεκτήματα τους) αφού έχει γίνει το καλύτερο δυνατό έστω με τα κουφώματα κι έχουμε ελέγξει και σφραγίσει τα εκάστοτε περάσματα ρευμάτων αέρα.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Εμένα ο χώρος του σπιτιού μου είναι σχετικά μικρός, αυτό με τις αντλίες θερμότητας καλό μου ακούγεται, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο συμφαίρει για μικρά σπίτια (περίπου 50 τ.μ.). Βρίσκω πολλές διευθύνσεις οι οποίες αναφέρονται σε είδη θέρμανσης αλλά έχω ψιλομπευρδευτεί.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
εάν έχετε ένα μέτριο προς καλό μονωμένο σπίτι και είσαστε διατεθειμένος να μεγαλώσετε τα σώματά των καλοριφέρ, ώστε να αποδίδουν το ίδιο με χαμηλότερη θερμοκρασία προσαγωγής, μπορείτε να προχωρήσετε σε αντλία θερμότητας.
μία άλλη αξιόπιστη λύση είναι το φυσικό αέριο μα έναν σύγχρονο λέβητα θα έχετε αρκετά καλή οικονομία .
βέβαια και στο ΦΑ θα είναι καλό για εσάς να μεγαλώσετε τα καλοριφέρ.

όλα είναι σε συνάρτηση με το χρηματικό όριο το οποίο θέλετε να κινηθείτε .
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Για τα inverter, υπάρχει νέος καθορισμός απόδοσης για την Ευρώπη, διαβάστε στο σχετικό .pdf.
http://www.hitachi.gr/products/personal/pdf/rac_catalogue_2013.pdf
Παρότι ο κατάλογος, έχει έμμεση σχέση με την δουλειά μου, μην το εκλάβετε ως διαφήμιση, υπάρχουν πολλές εταιρείες με άριστα κλιματιστικά.....
HItachi όμως δεν είναι....:p :laugh:
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλό ακούγεται αυτό με τις αντλίες θερμότητας, όμως έχω ακούσει οτι κοστίζει, αν αξίζει τον κόπο είναι μια λύση πλέον, η υπερυθρη που έχω ακούσει επίσηςμ'αρέσει σαν ιδέα αλλά δεν έχω και τόσο καλή μόνωση. Και ένα site που βρήκα cocoon.gr
πάλι δεν έχω καταλήξει για να είμαι ειλικρινής.
 
Last edited by a moderator:



kambog

Επαγγελματίας
Μηνύματα
80
Reaction score
2
Αν το σπίτι έχει μια καλούτσικη μόνωση και διαθέτουμε χρήματα για πάνελ καλής ποιότητας η ******* είναι η καλλίτερη.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Εχετε απολυτο δικιο !
Το link ειναι παρα πολυ χρησιμο, ειναι απολυτα ενημερωμενος ενας συνφορουμιτης η καποιος ανυποψιαστος ... για να εχει πραγματικη οικονομια και αξιοπιστη θερμανση στο τσακισμενο απο την ΔΕΗ σπιτι του .

Επισης μπορει να ψησει και καμια μπριζολιτσα στην προσοψη του infraredpower panel και καθε υπερυθρο πανελακι και να βαλει και το διχρονο παιδακι του ο καθε καημενος Ελληνας να κανει βολτες στο σπιτι πλησιαζοντας το πανελακι !!!

Η μονωση ειναι απαραιτητη .
 


Y

Yiannis_B

Guest
Αν το σπίτι έχει μια καλούτσικη μόνωση και διαθέτουμε χρήματα για πάνελ καλής ποιότητας η ******** είναι η καλλίτερη.
Παραπληροφόρηση για να τα πάρουμε από τους άσχετους. Σε ότι αφορά τα μέσα θέρμανσης που βασίζονται στον ηλεκτρισμό, μόνο τα κλιματιστικά και οι αντλίες θερμότητας έχουν βαθμό απόδοσης μεγαλύτερο της μονάδας - κατά πολύ.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Οτι ειπε ο Βητα για την ηλεκτρικη θερμανση και Τελεία ...
Κλιματιστικα οχι με παιδακια τουλαχιστον μεχρι ας πουμε 12 εως 15
Ουτε σε ´´παιδακια ´´ ανω των 60
 

kambog

Επαγγελματίας
Μηνύματα
80
Reaction score
2
Εχετε απολυτο δικιο !
Το link ειναι παρα πολυ χρησιμο, ειναι απολυτα ενημερωμενος ενας συνφορουμιτης η καποιος ανυποψιαστος ... για να εχει πραγματικη οικονομια και αξιοπιστη θερμανση στο τσακισμενο απο την ΔΕΗ σπιτι του .

Επισης μπορει να ψησει και καμια μπριζολιτσα στην προσοψη του infraredpower panel και καθε υπερυθρο πανελακι και να βαλει και το διχρονο παιδακι του ο καθε καημενος Ελληνας να κανει βολτες στο σπιτι πλησιαζοντας το πανελακι !!!

Η μονωση ειναι απαραιτητη .
Με τα λεγόμενα σου δείχνεις ότι δεν έχεις ιδέα από πάνελ υπέρυθρης
Και μπριζόλα μπορείς να ψησεις μόνο σε τζάκι άντε και σόμπα ξύλο η πέλλετ που δεν έχει κίνδυνο κανένα παιδάκι να καεί.
Συνέλθετε λιγάκι ρε παιδιά οσο κίνδυνο έχεις να καείς από τα κλασικά καλοριφέρ τόσο κίνδυνο έχεις και από τα πάνελ υπέρυθρης,και δεν μιλάω για τα υψηλής θερμότητας (με λάμπες η χωρίς) που μπαίνουν σε ύψος πάνω από 2,50 μέτρα.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Μα επειδη εχω ιδεα παραθετω την αποψη μου .
Απλα πραγματα ...
ηλιος πηγη θερμοτητας υπερυθρη ακτινοβολια = ζεστη
Πανελ κρυο καμια πηγη θερμοτητας υπερυθρη ακτινοβολια = κρυο

Κατι πρεπει να ζεσταθει αρκετα ωστε να ακτινοβολησει .
 
Last edited:


Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Αν το σπίτι έχει μια καλούτσικη μόνωση και διαθέτουμε χρήματα για πάνελ καλής ποιότητας η ********** είναι η καλλίτερη.
[Αν το σπίτι έχει μια καλούτσικη μόνωση και διαθέτουμε χρήματα για αντλια θερμοτητας η φυςικο αεριο είναι η καλλίτερη !!!







Πως σου φαινετε εχω ιδεα ;
 
Last edited by a moderator:

kambog

Επαγγελματίας
Μηνύματα
80
Reaction score
2
[Αν το σπίτι έχει μια καλούτσικη μόνωση και διαθέτουμε χρήματα για αντλια θερμοτητας η φυςικο αεριο είναι η καλλίτερη !!!







Πως σου φαινετε εχω ιδεα ;
Έτσι και αλλιώς αυτά πουλάς.
Αν σε ενδιαφέρει να σου στείλω τιμοκαταλόγους χονδρικής λιανικής να προσθέσεις και τα πάνελ.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Πουλαω τα παντα κατα περιπτωση γαιτι δεν ειναι για ολο τον κοσμο οι ιδιες προυποθεσεις
Απο εγκαταστασεις αρκετες
πανελ το οποιο δεν ανεβαζει πανω απο 100 κελσιου εως 120 Απλα δεν αποδιδει ....

Ευχαριστω για την προταση εχω ηδη συνεργατες !
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
[Moderation χωρίς link] kambog, αν συνεχίσετε τη διαφήμιση θα μπαναριστείτε. [/Moderation χωρίς link]
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top