κεφαλη για GyroDec

Μηνύματα
37
Reaction score
1
εχω το πικαπ του τιτλου με μια πληγωμενη clear audio gamma πανω σε rega 300 που θα χρειαστει αλλαγη
τα λοιπα ειναι
phono stage se II project
cayin A88T
vandersteen 2ce

και ναι ειμαι πελαγωμενος...
mc κατι σε
denon 103
quintet red ortofon

????

δεν νομιζω να μπορω να παω σε πολλα και με βλεπω να το κοιταω και οχι να το ακουω για το επομενο διαστημα...
ευχαριστω
help...
 




Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Στο ίδιο πικάπ, με ίδιο βραχίονα, ίδιο ενισχυτή και ηχεία , είχα δοκιμάσει την Denon D103, την κόκκινη DL110, τη μαύρη και μπλε Ortofon και μία Jico.
Πρώτες επιλογές μου θα ήταν η Jico και η κόκκινη Denon. Πιο ακριβή αλλά σαφώς καλύτερη κεφαλή είναι η ZYX 100 που την έχω δοκιμάσει εκτενώς στον RB300, σε άλλο πλατώ όμως.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
- το σύστημά σου το ξέρω καλά ( αν και δεν τα έχω ακούσει όλα έτσι σεταρισμένα ) , τα ηχεία σου είναι όλα τα λεφτά . Πες μας με την κεφαλή που είχες τι σου άρεσε και τι όχι , έτσι ώστε να μπορέσουμε να καταλάβουμε ( μαντέψουμε ) τα γούστα σου

- γιατί πχ θα μπορούσα να σου προτείνω την . . . .
[Review] Audio Technica 150 MLX MM cartridge - TNT-Audio , η οποία ταιριάζει μηχανικά με τον βραχίονά σου αλλά είναι χειρουργείο , ενώ εσύ μπορεί να θέλεις κάτι ακόμα ποιο ζεστό κάτι σαν . . .
Review: Grado Reference Platinum 1, Κεφαλή κινητού σιδήρου ... , που είναι κλασικό ταίριασμα με michel ( βλ. ξένα φόρουμ )
[DOUBLEPOST=1481116476][/DOUBLEPOST]- δεν μπορείς να ξεφύγεις από το ποσό που ανέφερες ; διότι το σύστημά σου σηκώνει πολύ παραπάνω
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
Στο ίδιο πικάπ, με ίδιο βραχίονα, ίδιο ενισχυτή και ηχεία , είχα δοκιμάσει την Denon D103, την κόκκινη DL110, τη μαύρη και μπλε Ortofon και μία Jico.
Πρώτες επιλογές μου θα ήταν η Jico και η κόκκινη Denon. Πιο ακριβή αλλά σαφώς καλύτερη κεφαλή είναι η ZYX 100 που την έχω δοκιμάσει εκτενώς στον RB300, σε άλλο πλατώ όμως.
Ευχαριστώ για την απάντηση
Jico που μπορώ να βρω στην Αθήνα ;
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
- το σύστημά σου το ξέρω καλά ( αν και δεν τα έχω ακούσει όλα έτσι σεταρισμένα ) , τα ηχεία σου είναι όλα τα λεφτά . Πες μας με την κεφαλή που είχες τι σου άρεσε και τι όχι , έτσι ώστε να μπορέσουμε να καταλάβουμε ( μαντέψουμε ) τα γούστα σου

- γιατί πχ θα μπορούσα να σου προτείνω την . . . .
[Review] Audio Technica 150 MLX MM cartridge - TNT-Audio , η οποία ταιριάζει μηχανικά με τον βραχίονά σου αλλά είναι χειρουργείο , ενώ εσύ μπορεί να θέλεις κάτι ακόμα ποιο ζεστό κάτι σαν . . .
Review: Grado Reference Platinum 1, Κεφαλή κινητού σιδήρου ... , που είναι κλασικό ταίριασμα με michel ( βλ. ξένα φόρουμ )
[DOUBLEPOST=1481116476][/DOUBLEPOST]- δεν μπορείς να ξεφύγεις από το ποσό που ανέφερες ; διότι το σύστημά σου σηκώνει πολύ παραπάνω
Λοιπόν
Από την κεφαλή που φοράει μου άρεσε αυτή η αίσθηση ότι το όργανα της ορχήστρας ήταν όλα στη θέση τους αυτή η δημιουργία του χώρου και η ακρίβεια της πληροφορίας (ακούω κλασική κ τζαζ μπλουζ)
Δεν νομίζω πως θέλω κάτι ... χειρουργικό μάλλον κάτι πιο ζεστό θα έλεγα
Ευχαριστώ για το χρόνο σου
[DOUBLEPOST=1481117706][/DOUBLEPOST]Γενικότερα θα ήθελα και καμμία συμβουλή για το που να αγοράσω για να έχω βοήθεια στο στήσιμο μην κάνω καμμία πατάτα μόνος μου...
για τα χρήματα ...
ξέρω ότι θα έπρεπε να κινηθώ πιο πάνω κατηγορία όμως απλά δεν μπορώ αυτή τη στιγμή
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
- οι nagaoka , είναι αρκετά ζεστές και αναλυτικές . . . https://www.athensproaudio.gr/el/nagaoka?gclid=CLXR99ab4tACFQ2ZGwodkuEMjw . . . και τα μηχανικά τους χαρακτηριστικά τις κάνει και ταιριάζουν με πολλούς βραχίονες ( ξέρεις από ενδοτικότητες , ταιριάσματα κεφαλής με βραχίονα κλπ ; ) , μπορείς να ζητήσεις από τον οποιονδήποτε αντιπρόσωπο που τελικά καταλήξεις , να σου την στήσει αυτός ( αν και καλό είναι να μάθεις να τα κάνεις μόνος σου )

- με βλέπεις και επιμένω στις mm , διότι το phono αν και καλό , δεν σηκώνει εύκολα ακριβές ( και όχι μόνο ) χαμηλοέξοδες mc
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
- οι nagaoka , είναι αρκετά ζεστές και αναλυτικές . . . https://www.athensproaudio.gr/el/nagaoka?gclid=CLXR99ab4tACFQ2ZGwodkuEMjw . . . και τα μηχανικά τους χαρακτηριστικά τις κάνει και ταιριάζουν με πολλούς βραχίονες ( ξέρεις από ενδοτικότητες , ταιριάσματα κεφαλής με βραχίονα κλπ ; ) , μπορείς να ζητήσεις από τον οποιονδήποτε αντιπρόσωπο που τελικά καταλήξεις , να σου την στήσει αυτός ( αν και καλό είναι να μάθεις να τα κάνεις μόνος σου )

- με βλέπεις και επιμένω στις mm , διότι το phono αν και καλό , δεν σηκώνει εύκολα ακριβές ( και όχι μόνο ) χαμηλοέξοδες mc
Όχι δεν ξέρω και είναι κάτι που θα ήθελα να μάθω και αυτή είναι μια καλή περιπτωςη αν και σε κακή χρονική φάση. Και θα το κάνω. Δεν έχω απορρίψει τις mm και δέχομαι γενικά συμβουλές και προτάσεις Όμως σκέφτομαι να δοκιμάσω την τύχη μου αν αυτό γίνεται σε mc
Αν πάω σε υψηλή έξοδο; υπάρχει κάτι ενδιαφέρον;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
Όχι δεν ξέρω και είναι κάτι που θα ήθελα να μάθω και αυτή είναι μια καλή περιπτωςη αν και σε κακή χρονική φάση. Και θα το κάνω. . . . . . αν αυτό γίνεται σε mc
Αν πάω σε υψηλή έξοδο; υπάρχει κάτι ενδιαφέρον;
- είσαι στον κατάλληλο ιστότοπο ( ψάξε στις αναλογικές πηγές )

- ναι είναι η καλύτερη ιδέα ( για το συγκεκριμένο phono ) . . .
Sumiko Blue Point No. 2
Dynavector DV-10X5
Benz-Micro MC20E2-L MC phono cartridge | Stereophile.com
Denon DL-160 Manual - High-Output Moving-Coil Cartridge - Vinyl ...

 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
- είσαι στον κατάλληλο ιστότοπο ( ψάξε στις αναλογικές πηγές )

- ναι είναι η καλύτερη ιδέα ( για το συγκεκριμένο phono ) . . .
Sumiko Blue Point No. 2
Dynavector DV-10X5
Benz-Micro MC20E2-L MC phono cartridge | Stereophile.com
Denon DL-160 Manual - High-Output Moving-Coil Cartridge - Vinyl ...
Thank you Mr Spock!
Θα κάτσω να τα μελετήσω και θα επανέλθω
Μια απορία μόνο (δυο ή μάλλον τρεις!)
Γιατί χαμηλή ή υψηλή έξοδο;;;
η ποιότητα επηρεάζεται ;;;
έχετε πείρα από αυτό το είδος κεφαλής ;;;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
- όσο ποιο χαμηλή η στάθμη εξόδου , τόσο μεγαλύτερες οι απαιτήσεις από το phono stage , από τις ανωτέρω ( και με τις απαιτήσεις που καταλαβαίνω/μαντεύω πως έχεις ) . . . dynavector

- παρακαλώ
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Λοιπόν
Από την κεφαλή που φοράει μου άρεσε αυτή η αίσθηση ότι το όργανα της ορχήστρας ήταν όλα στη θέση τους αυτή η δημιουργία του χώρου και η ακρίβεια της πληροφορίας (ακούω κλασική κ τζαζ μπλουζ)
Δεν νομίζω πως θέλω κάτι ... χειρουργικό μάλλον κάτι πιο ζεστό θα έλεγα
...
Και οι δύο που σου πρότεινα είναι πιο ζωντανές. Η Denon 160 δε βρίσκεται εύκολα πια, και οι τιμές στις τελευταίες που έμειναν είναι υψηλές. Είναι δε πιο αναλυτική από τις 110/103 και δε νομίζω ότι ταιριάζει στη μουσική που ακούς.

...
με βλέπεις και επιμένω στις mm , διότι το phono αν και καλό , δεν σηκώνει εύκολα ακριβές ( και όχι μόνο ) χαμηλοέξοδες mc
Σε αυτό συμφωνώ και εγώ , γι αυτό πρότεινα ΜΜ. Άλλη μια κεφαλή που ταίριαξε είναι η Empire με τη χρυσαφί μούρη που την έπαιζα με RB700 και ήταν πολύ καλή για τζαζ ροκ.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
- όσο ποιο χαμηλή η στάθμη εξόδου , τόσο μεγαλύτερες οι απαιτήσεις από το phono stage , από τις ανωτέρω ( και με τις απαιτήσεις που καταλαβαίνω/μαντεύω πως έχεις ) . . . dynavector

- παρακαλώ
ok δλδ : ειναι πιο καλα με μια mc high out η με μια mm ??? φανταζομαι οτι απο κεφαλη σε κεφαλη εχει διαφορα ομως σαν ιδεα ποια ειναι τα πλεονεκτηματα μειονεκτηματα???
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
Και οι δύο που σου πρότεινα είναι πιο ζωντανές. Η Denon 160 δε βρίσκεται εύκολα πια, και οι τιμές στις τελευταίες που έμειναν είναι υψηλές. Είναι δε πιο αναλυτική από τις 110/103 και δε νομίζω ότι ταιριάζει στη μουσική που ακούς.



Σε αυτό συμφωνώ και εγώ , γι αυτό πρότεινα ΜΜ. Άλλη μια κεφαλή που ταίριαξε είναι η Empire με τη χρυσαφί μούρη που την έπαιζα με RB700 και ήταν πολύ καλή για τζαζ ροκ.
με αφορμη την απαντηση αυτη
επειδη δεν ξερω πως να ψαξω για την " Empire με τη χρυσαφί μούρη" και λυπαμαι που οι συμβουλες καποιων απο εσας μπορει να πεσουν στο κενο αν μπορειτε να σαστε πιο συγκεκριμενοι θα σας ευχαριστουσα διπλα
αν δεν ειναι κατα των ορων λειτουργιας θα εκτιμουσα επισης την αναφορα σε ανθρωπους και καταστηματα γιατι η εμπειρια μου ειναι λιγη και συνδεεται κυριως με ενα ατομο ενα φιλο που δεν ειναι πια κοντα μας (αν και ειμαι σιγουρος πως με κοιταει απο εκει πανω και γελαει- οι γνωστες των μηχανηματων που εχω θα καταλαβαν και για ποιον μιλαω)
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
..........Όχι δεν ξέρω και είναι κάτι που θα ήθελα να μάθω και αυτή είναι μια καλή περιπτωςη αν και σε κακή χρονική φάση. Και θα το κάνω. .................
Θα αντιγράψεις το Ρυθμίστε το πικάπ σας τρεις φορές και μετά με τον κηδεμόνα σου.:D

Πλάκα πλάκα είναι πολύ ωραίο κείμενο άσχετα από το ότι έχει σκοπό να σε μάθει να το ρυθμίζεις το ρημάδι το πικάπ δεν είναι ένα ξερό κουραστικό manual.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
ok δλδ : ειναι πιο καλα με μια mc high out η με μια mm ??? φανταζομαι οτι απο κεφαλη σε κεφαλη εχει διαφορα ομως σαν ιδεα ποια ειναι τα πλεονεκτηματα μειονεκτηματα???
- καλημέρα , στα χαμηλά βαλάντια οι mm είναι προς το άνω μέρος της κατηγορίας τους ενώ οι High-output - mc , προς τις τα κάτω ( πολύ φτηνές για mc )

- βέβαια ακόμα και οι φτηνές mc έχουν αρκετά από τον ήχο της εν λόγω σχεδίασης

- κάποτε οι σειρά bluepoint της sumiko ( φτηνές για mc ) , ήταν σε πάρα πολλά περιοδικά και φόρουμ , best buy ( όχι και πολύ του γούστου μου πάντως )
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Oπως σου ειπε και ο Mr.spock ξαιρετικη επιλογη για τον rega ειναι οι nagaoka MP150 & MP200.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
loιπον
μια γνωμη μια λεξη για τα υπερ και τα κατα των παρακατω και ποια θα ηταν αν θελετε να εκφραστειτε η επιλογη σας

denon DL110
nagaoka MP150
AT440MLb

καθως και

Grado Reference Platinum
Sumiko - Blue Point #2

(θα εβαζα κ την dynavector dv10x5 ομως νομιζω πως ξεφευγω και δεν ξερω αν αξιζει )





 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.308
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top