1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!

στασεις εργασιας και απεργιες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Οικονομικά, Πολιτικά' που ξεκίνησε από το μέλος Don_Alessandro, στις 16 Σεπτεμβρίου 2010.

1. Don_Alessandro

Don_Alessandro

Οι ψευτοκομουνιστες συνδικαλισταραδες του ΟΣΕ, ‘αποφασισαν’ παλι 5θημερες ‘κινητοποιησεις’

Δυο απο τα λιγοστα εργα-κοσμηματα για τα οποια μπορει να καυχιεται και να εξυπηρετειται ο μ@λ@κ@ς ταλαιπωρος ελληνας ο ‘Προαστιακος’ δηλαδη και το ‘Μετρο’ τα χουν αναγαγει σε τσιφλικι τους οι πουλημενοι και βολεμενοι τεμπελχαναδες και κατεβαζουν τα ρολλα οποτε γουσταρουν σα ναταν το σπιτι η το αμπελι τους τα τσιρακια της αξυριστης του Περισσου

Στ’ @ρχιδι@ τους οι τοσες χιλιαδες κοσμου που κινειται με τα μεσα αυτα καθως και οι χιλιαδες ταξιδιωτες και τουριστες που χρησιμοποιουν Προαστιακο και Μετρο (το οποιο επισης ΔΕΝ λειτουργει ως το αεροδρομιο γιατι οι αλητες κατεβαζουν το ρευμα)

Αλλη μια φορα αυτοι που σκεφτονται για το ‘καλο’ αυτου του τοπου εμποδιζουν τον κοσμο να παει στη δουλεια του πραγμα που αυτοι θεωρουν περιττο γιατι ΠΟΤΕ δεν δουλεψαν και δεν πονεσαν τη δουλεια τους, τον συνανθρωπο τους, την χωρα τους

Αυτοι που υποτιθεται υπηρετουν την προοδο, την ελευθερια της σκεψης και το δικαιωμα στην εργασια, κανουν ακριβως το αντιθετο απο τοτε που τους θυμαμαι, ανικανοι να πραξουν οτιδηποτε αλλο

Για πειτε μου ρε μαγκες ψευτοκομουνιστες με τα φρεντπερυ και τα γκαντ τι εχετε κανει μετα την μεταπολιτευση

Πειτε μου χτισαμε αυτο το σχολειο η φτιαξαμε αυτο το εργοστασιο η θεμελιωσαμε αυτη τη βιβλιοθηκη η αυτο το μουσειο η δωσαμε πεντε φραγκα σε δυο φτωχες οικογενειες η πεντε υποτροφιες σε ελληνοπουλα

Αχρηστοι αβουλοι και κομπλεξικοι, το μονο που ξερετε να κανετε ειναι να διασπατε την ιδια την αριστερα, να οπλιζετε το ΠΑΜΕ με τα πιο γερα ροπαλα, να δημιουργειτε φασαριες χωρις λογο, να κλεινετε τα σχολεια και τα πανεπιστημια για να παραμενουμε εμεις και τα παιδια μας στουρναρια, να καιτε και να καταστρεφετε τις περιουσιες των αλλων που εσεις ειστε ανικανοι να αποκτησετε, να κλεινετε τα λιμανια τους δρομους και τις εθνικες, να εμποδιζετε και να ενοχλειτε τον κοσμο με τις πορειες και τις ντουντουκες και να πατροναρετε τους γαμους των ομοφυλοφυλλων ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΕΙΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

Αντε να μου χαθειτε ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231059260
  2. notiskas

notiskas

Έχω μια μεγάλη απορία, αν την ίδια άποψη είχες και για τις κινητοποιήσεις που γίνονταν πριν από ένα, ενάμιση χρόνο. Κατά τα άλλα, σε γενικές γραμμές συμφωνώ.
  3. nickolas_t

nickolas_t

Απάντηση: στασεις εργασιας και απεργιες

Aπ`οτι κατάλαβα σέ καίει που δέν θά εχει προαστιακό επειδή μαλλον τόν χρησιμοποιείς γιά νά πηγαινοέρχεσαι στήν δουλειά σου κατά πάσα πιθανότητα χωρίς εισητήριο οπως καί εκατοντάδες αλλοι.
    Ως αναφορά τούς συνδικαλιστές καί εγώ μαζί σου. Αλλά δέν θά αφήσουμε νά μάς πετάξουν στό δρόμο μετά από 25-30 χρόνια δουλειάς χωρίς νά ακουστεί η φωνή μας.
    ΔΕΝ ειμαι συνδικαλιστής. Είμαι προιστάμενος αμαξοστοιχιών μέ σκληρή δουλειά πάνω στά τραινα της πελοποννήσου επί 27 χρόνια.
  4. argi

argi

ολα αυτα υπο ποια επηροια τα εγραψες ?:143:
    και εγω με 24 χρονια στο οσε
  5. dmtrpapa

dmtrpapa

καλα κανετε και μακαρι να συνεχιζετε να δουλευετε.
    ο φιλος πιο πανω προφανως εχει οργιασει,διοτι απλα δεν μπορει να δεχθει οτι ο ιδιος δουλευει 8-10 ωρες και παιρνει ενα χιλιαρικο(πιθανοτατα και σκαρτο)και αντιστοιχα οι υπαλληλοι του οσε
    (οπως και πολλων αλλων αντιστοιχων υπηρεσιων)δουλευουν λιγοτερο και παιρνουν τα 2πλασια.
    δυστηχως υπαρχουν πολλοι λογοι για να εξοργιστει καποιος με τους μισθους και τον τροπο λειτουργιας πολλων δημοσιων οργανισμων.
    αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι φταιτε εσεις,αλλα για να αλλαξουν ολα αυτα,θα πρεπει συμβαλουμε ολοι μηπως καταφερουμε να παμε εστω και λιγο μπροστα..

εντελως φιλικα και χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν
  6. notiskas

notiskas

Re: Απάντηση: στασεις εργασιας και απεργιες

Από τα 17;;:111:
  7. Sotos65

Sotos65

Στον ΟΣΕ (ανάμεσα στα άλλα "καλά" αυτού του οργανισμού-μαύρη-τρύπα-χρήματος) θα μετράνε φαίνεται και πλασματικά χρόνια! :119::116:
  8. argi

argi

εχω κολλημενα ενσημα απο τοτε , για οποιον νοιωθει οτι θελει να φουσκωσει το πορτοφολι του παιζει και στοιχηματακι.
    Και τα χαρτι εξοφλησης , και δεν ειμαι ο μονος , ο ΟΑΕΔ τοτε εκαν την μαθητεια του στο <δημοσιο>.
  9. argi

argi

και μετα τοσα χρονια με μισθο 1250 ευρω.Επιδοματα αδειας -πασχα 180 ευρω.Και χριστο//νων 360 .Καιρος πριν μιλαμε να κλεινουμε την τρυπα που μπαζει καπου εκει ψηλα στο κεφαλι μας
  10. argi

argi

Απάντηση: Re: Απάντηση: στασεις εργασιας και απεργιες

16και κατι και λογο της ηλικιας για λιγους μηνες σχολαγαμε στι 2 αντι 3.Με 2 δραπανα στα χερια ξετρυπαγα ολοκληρο βαγονι .
    Δουλεια που δεν πληρωνεται, και καθενας λεει οτι του εβαλαν στο αδειο κεφαλι του
  11. argi

argi

ο φιλος πιο πανω τα εβαλε με τους κουμουνιστες, δεν με ενδιαφερει ο καθε κουμουνιστης.Απλα σε αυτες τις απεργειες
    ολοι ειναι ενωμενοι , ακομα και το πασοκ, εναντιον τους ειναι.
  12. dmtrpapa

dmtrpapa

δυστηχως μαζι με αυτους που ο μισθος τους ειναι εξωφρενικος και αδικαιολογητος, η μπαλα παιρνει κι`αυτους που ειναι σε νορμαλ επιπεδα και κανουν σωστα την δουλεια τους.
    να ξερεις ομως οτι και με τα σημερινα μισθολογικα σου δεδομενα,παλι καλυτερα εισαι απο πολλους ιδιωτικους υπαλληλους,που εγιναν περικοπες μισθων αλλα και "σβησιμο" επιδοματων,με προφαση την "οικονομικη κριση".
    δεν μπορεις να φανταστεις ποσα τετοια ακου καθε μερα..!
    επισης διατηρεις ακαιρεο το δικαιωμα στην απεργια,κατι που για του ιδιωτικους υπαλληλους ειναι ουσιαστικα
    "υπογραφη απολυσης"..
  13. Sotos65

Sotos65

Επί της ουσίας όμως, οι κινητοποιήσεις γιατί γίνονται; Υποθέτω κάποιοι καλοβολεμένοι στον ΟΣΕ προτιμούν να μείνουν τα πράγματα ως έχουν, γιατί έτσι τους συμφέρει. Το ότι κάθε μέρα ο ΟΣΕ έχει κοντά στα 3 εκατομμύρια ζημιές, ουδόλως τους ενδιαφέρει, αφού άλλος τις πληρώνει τελικά...
  14. supacoopa

supacoopa

Argi, παντου σε ολες τις δημοσιες υπηρεσιες, ΔΕΚΟ κλπ υπαρχουν καποιοι που δουλευουν. Το θεμα ειναι γιατι αναλογικα για καθε εναν που δουλευει, πληρωνουμε αλλους τρεις που καθονται συν εναν που "συνδικαλιζεται"?

Ειναι απαραιτητοι τοσες χιλιαδες εργαζομενοι στον ΟΣΕ? Γιατι να ανεχθουμε τρεις "εργαζομενους" που καπνιζουν κλεισμενοι σε ενα τζαμενιο γραφειο στον σταθμο Λαρισης, ενω υπαρχει μονο ενα ταμειο εισητηριων ανοιχτο με 20 ατομα ουρα, για να αναφερω μια προσφατη και απειρως προκλητικη σκηνη που ειδα με τα ματια μου.

Και στο κατω-κατω, εσεις οι σωστοι εργαζομενοι (ή οι συνδικαλιστες που κοπτονται για το δημοσιο συμφερον) γιατι δεν βγαλατε ποτέ στην σεντρα τους κηφηνες-βολεμενους-βυσματιες που ενδημουσαν και ενδημουν στην υπηρεσια σας, οπως και σε τοσες αλλες?
  15. argi

argi

μιας και δεν ημουν ειμαι και δεν εχω σκοπο να γινω κοματοσκυλο
    την καρτα μου καθε μερα εγω την χτυπαω.Απεργια εδω και 24 χρονια δεν εχω κανει ουτε 1 δευτερολεπτο.Ευτυχως ή δυστυχως δεν εχω αλλα εσοδα.Και τα βγαζω περα με τον μισθο μου.Αδειες ασθενιας αν ειναι συνολικα 20 μερες (παρα πολλες λεω) ειναι ζητημα.
    Τοσα χρονια ζω διοικησεις να πεινουν το αιμα του οσε και κανεις ποτε δεν πηγε φυλακη.
    Οπως οι πολιτικοι μας.
    Οσο για τις περικοπες μισθων ο καθενας κανει τις πειλογες του.
    Οταν μπηκα ανηλικος συνταξη περναμε στα 35 χρονια υπηρεσιας.
    Πλεον θα δουλευω μεχρι τα 65 (και βαλε) με μια αγνωστη συνταξη.
    Μπορω να γραφω ωρες για τα χαλια του οσε και καθε οσε.
    ενα θα πω και θα κλεισω

με εργαλεια την τηλεοραση εκαναν τον καθε σκ@τομυαλο να στραφει εναντιον του κρατους , χωρις ποτε να του δειξουν ή να τιμωρησουν αυτον που φταιει.
    Και το εκαναν καλα, αλλα εγω γουσταρω ο οσε να γινει ιδιωτικος και να πεταξει απο τις γραμμες του εξω το μετρο που παει στο αερορομιο , και καθε αεροδρομιο.
    Βαλαν στο κεφαλι του καθε χαζου ενα σκ@το και τωρα θεριζουν χαβουζες
  16. dmtrpapa

dmtrpapa

παιδια-αυτα γινονται χρονια τωρα και σε πολλες υπηρεσιες.

π.χ.πριν βγει σε συνταξη ο πατερας μου(πριν 18 χρονια)επαιρνε μισθο στην πειραικη-πατραικη,380 χιλ.δρχ.ειναι οικονομολογος της-παλιας-ανωτατης εμπορικης.
    ο θειος μου στην ολυμπιακη,επαιρνε μισθο κατω απο 250 χιλιαρικα,αλλα μαζι με τα επιδοματα περναγε τα 400 χιλιαρικα(!!)
    αποφοιτος δημοτικου...

ομορφιες..
  17. Car_Audio_Test

Car_Audio_Test Editor Editor

Πόσες λιγότερες ώρες εργαζόταν ο θείος?
  18. argi

argi

ποιος να βγαλει στην σεντρα εχεις δει αναφορες για τεμπεληδες να χανονται στα σκουπιδια για τεμεληδες <συναδερφους>
    με τις ευλογιες καθε διευθυντη και καθε κυβερνησης.
    Οσο δυσκολο ειναι να ξεριζωσεις την διαφθορα στο κρατος αλλο τοσο ειναι στο δημοσιο.
  19. dmtrpapa

dmtrpapa

ακριβως δεν θυμαμαι να σου πω,αλλα θυμαμαι οτι εκανε πολλα νυχτερινα.νορμαλ ωραρια και σπανιως υπερωριες.
    αντιθετως ο πατερας μου επαιρνε δουλεια και για το σπιτι..
  20. argi

argi

ξερεις ποτε ποσο εκμεταλευτηκαν τα κοματα την καθε ολυμπιακη και εσκεμενα την εφεραν σε σημειο να την δωσουν για ενα κομματι ψωμι στον ιδιωτη?
    Εχεις αναρωτηθει οτι αν δουλευαν τα νοσοκομεια μας οι ιδιωτικες κλινικες θα βαραγαν μυγες.
    Αμα σκεφτουμε ποσοι ζουν εις βαρος και ποσοι στεγνωνουν το δημοσιο εις βαρος μας θα βγεις στο δρομο για ζημιες

Μοιραστείτε τη σελίδα