Off Topic




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
Υπάρχει, στις ρυθμίσεις παροχής ενέργειας/αλλαγή ρυθμίσεων σχεδίου.

Αν δε το βρεις πάρε τηλέφωνο.
από πότε δίνεις τηλ σε συριζαίους?
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Υπάρχει κι ο google ξέρεις, το είχα δει και ρυθμίσει πριν το βάλει ο αβγδ, που είναι τουλάχιστον πιο... ευγενικός! 8-)

ΥΓ. Αυτός το είχε ζητήσει πρώτος, για δικό του λόγο! :geek:
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
948
Reaction score
978
Το λογικό είναι όσο μεγαλώνουν τα μεγέθη που πωλούνται να υπάρξει υπηρεσία μεταφοράς που θα προσφέρουν μεταφορικές με δικό τους εξοπλισμό, κατά αναλογία με τη μεταφορά πιάνου πχ που είναι μακράν πιο δύσκολη υπηρεσία.
Σε κάθε περίπτωση οι εταιρίες που κάνουν μετακομίσεις θα πρέπει να λύσουν αντίστοιχο πρόβλημα σε μελλοντικούς πελάτες στην ερχόμενη 5ετια
Το πιάνο το λύνει ειδικός και ειναι περιπου οσο μια 95ρα τηλεοραση και πολυ πιο βαρύ. Το πρόβλημα θα ξεκινήσει απο 100 ίντσες και πάνω, όχι λόγω μεγέθους αλλά λόγω εύθραστου πάνελ. Μονο με κουτι θα μετακινείται και αυτο σημαίνει 3m όγκο!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.236
Reaction score
27.040
Το πιάνο το λύνει ειδικός και ειναι περιπου οσο μια 95ρα τηλεοραση και πολυ πιο βαρύ. Το πρόβλημα θα ξεκινήσει απο 100 ίντσες και πάνω, όχι λόγω μεγέθους αλλά λόγω εύθραστου πάνελ. Μονο με κουτι θα μετακινείται και αυτο σημαίνει 3m όγκο!
Δυο πιάνα, δυο φορές μετακόμιση δεν χρειάστηκε να λυθεί τίποτα. Αναβατόριο - φορτηγό - αναβατόριο. Και άλλο ένα πιάνο, πριν 17 χρόνια, που είχαμε στείλει στον αδελφό της γυναίκας μου σε άλλη πόλη ούτε αυτό χρειάστηκε να λυθεί.
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
948
Reaction score
978
Σταύρο μάλλον εννοεί Πιάνο με ουρά.
Αυτό ονομάζεται πιάνο!! Τα άλλα είναι κάτι σαν πιάνο εκτός του κλαβινόβα που έχει σε μεγάλο βαθμό την αίσθηση του πλήκτρου και της δύναμης!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
Το πιάνο το λύνει ειδικός και ειναι περιπου οσο μια 95ρα τηλεοραση και πολυ πιο βαρύ. Το πρόβλημα θα ξεκινήσει απο 100 ίντσες και πάνω, όχι λόγω μεγέθους αλλά λόγω εύθραστου πάνελ. Μονο με κουτι θα μετακινείται και αυτο σημαίνει 3m όγκο!
νταξ...είσαι ίνδαλμα λεμε :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.236
Reaction score
27.040
Αυτό ονομάζεται πιάνο!! Τα άλλα είναι κάτι σαν πιάνο εκτός του κλαβινόβα που έχει σε μεγάλο βαθμό την αίσθηση του πλήκτρου και της δύναμης!
Οκ. Εγώ έγραψα για τρία όρθια Γιαμάχα, τυπικού μεγέθους.
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Πιάνο με ουρα;
Σιγά τα λάχανα. Παίρνεις ηλεκτρικό σιδεροπριονο,κόβεις την ουρά και τα πακετάρεις όμορφα και ωραία. Μετά παίρνεις κόλλα uhu και τα κολλάς.
Προσοχή! Μη το δοκιμάσετε. Εκτός αν το πιάνο είναι για πέταμα εντελώς.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Μιας και είμαι on topic (#not :)).

Για πείτε οι γνώστες. Τα Clavinova καλά είναι; Σκέφτομαι το CLP-745.
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Μιας και είμαι on topic (#not :)).

Για πείτε οι γνώστες. Τα Clavinova καλά είναι; Σκέφτομαι το CLP-745.
Ποια η διαφορά με τα κλασικά αρμονία τύπου yamaha -roland;
Τα συνδέεις και με ενεργα ηχεια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Ποια η διαφορά με τα κλασικά αρμονία τύπου yamaha -roland;
Τα συνδέεις και με ενεργα ηχεια.
Δεν ξέρω τι ή αν έχουν διαφορές. Δεν θέλω όμως αυτό το look του κλασικού αρμόνιου, αλλά πιάνου.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Υποκατάστατο πιάνου
Τι εννοείς; Επειδή είναι μικρό ή επειδή είναι ψηφιακό; Kλασικό πιάνο με χορδές δεν παίρνω. Και επειδή δεν χωράει, και επειδή είναι ακριβό. Αν είχα χώρο και χρήμα θα έπαιρνα με ουρά. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω μαθήματα, μου αρέσει. Άσε που ψήνεται και η γυναίκα.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.236
Reaction score
27.040
Πιάνο με ουρά δεν συνιστάται για διαμέρισμα ούτε καν για μονοκατοικία αν τα σπίτια δεν έχουν κάποια απόσταση.
Η νονά του γιου μου έχει και δεν τολμάει να το αγγίξει εδώ και χρόνια...!
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
948
Reaction score
978
Τι εννοείς; Επειδή είναι μικρό ή επειδή είναι ψηφιακό; Kλασικό πιάνο με χορδές δεν παίρνω. Και επειδή δεν χωράει, και επειδή είναι ακριβό. Αν είχα χώρο και χρήμα θα έπαιρνα με ουρά. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω μαθήματα, μου αρέσει. Άσε που ψήνεται και η γυναίκα.
Πέραν της μουσικής απόδοσης, το κύριο γνώρισμα ενός πιάνου ουράς είναι η αίσθηση του πλήκτρου. Δεν έχει την αίσθηση του πλαστικού, πανάλαφρου πλήκτρου των synthi η των πιάνων τοίχου! Και η ένταση εξαρτάται από την πίεση!!! Κάποιος που έχει παίξει σε πιάνο με ουρά ΔΕΝ μπορεί να παίξει σε τέτοια πιάνα. Ούτε έχει νόημα να μάθει κάποιος έτσι. Το μοναδικό ηλεκτρονικό πιάνο που έχει αίσθηση πλήκτρου και παίζει ένταση ανάλογα με το πάτημα είναι το κλαβινόβα. Γιαυτό και είναι πανάκριβο. Αλλά σε κανονικό σπίτι πιάνο με ουρά δεν μπαίνει. Βάλτε κουβέρτες, βάλτε παπλώματα, βάλτε ότι θέλετε, δεν κόβει ήχος!! Ενώ στο κλαβινόβα απλά μειώνεις volume. To MONO υποκατάστατο άξιο αναφοράς. Μια βόλτα από ΝΑΚΑ θα σας δώσει να καταλάβετε τι εννοώ.
Άλεξ, άργησες κάτι δεκαετίες! Πολύ δύσκολο να μάθεις με τα δύο χέρια σε πλήρη κλαβιέ και πόδι αν δεν ξεκινήσεις πιτσιρίκι. Δύσκολο όργανο, πολύ δύσκολες αρμονικές, killer octave. Και για να βγάλεις ένα απλό κομμάτι θα σου πάρει ατελείωτες ώρες εξάσκησης ακόμη και αν προχωρήσεις. Εκτός αν ζεις τη μέρα της μαρμότας και δεν έχεις πρόβλημα χρόνου. :p
Μάθε κιθάρα, πολύ πιο εύκολη, οικονομική, την παίρνεις μαζί, σε σχετικά λίγα μαθήματα παίζεις βασικά κομμάτια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.295
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top