Adobe Suite

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.156
Reaction score
93.269
Ας βοηθήσουν οι γνώστες.

Η σουίτα της Adobe (Photoshop, Illustrator, InDesign, After Effects κλπ) ήταν παλιότερα διαθέσιμη προς αγορά. Απ' ό,τι βλέπω όμως, όχι πια. Από τότε που έγινε Creative Cloud είναι διαθέσιμη μόνο προς "ενοικίαση" με μηνιαία χρέωση, που για ένα κοινό θνητό φτάνει στο διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 62€/μήνα.

Η κόρη μου σπουδάζει γραφιστική, ψηφιακή επεξεργασία εικόνας και διαφήμιση, και η σουίτα της είναι απολύτως απαραίτητη. Θεωρητικά η Adobe έχει ειδικές τιμές για σπουδαστές, πρακτικά όμως παραπέμπει σε σύνδεσμο που δεν δίνει τιμές και δεν σε παραπέμπει σε τρόπο επικοινωνίας μέσω email:
http://www.adobe.com/gr_en/education.html

Ξέρω, υπάρχει και ο "γνωστός" τρόπος, αλλά πριν καταλήξει οριστικά σε αυτόν, γνωρίζει κανείς νόμιμο τρόπο απόκτησης;
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ας βοηθήσουν οι γνώστες.

Η σουίτα της Adobe (Photoshop, Illustrator, InDesign, After Effects κλπ) ήταν παλιότερα διαθέσιμη προς αγορά. Απ' ό,τι βλέπω όμως, όχι πια. Από τότε που έγινε Creative Cloud είναι διαθέσιμη μόνο προς "ενοικίαση" με μηνιαία χρέωση, που για ένα κοινό θνητό φτάνει στο διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 62€/μήνα.

Η κόρη μου σπουδάζει γραφιστική, ψηφιακή επεξεργασία εικόνας και διαφήμιση, και η σουίτα της είναι απολύτως απαραίτητη. Θεωρητικά η Adobe έχει ειδικές τιμές για σπουδαστές, πρακτικά όμως παραπέμπει σε σύνδεσμο που δεν δίνει τιμές και δεν σε παραπέμπει σε τρόπο επικοινωνίας μέσω email:
http://www.adobe.com/gr_en/education.html

Ξέρω, υπάρχει και ο "γνωστός" τρόπος, αλλά πριν καταλήξει οριστικά σε αυτόν, γνωρίζει κανείς νόμιμο τρόπο απόκτησης;
https://creative.adobe.com/plans?plan=edu&store_code=gr

Eχει on-line chat
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.368
Γιάννη, η κόρη σου χρειάζεται να δουλεύει με την πιο πρόσφατη έκδοση της σουίτας ή της κάνει και κάποια προηγούμενη;
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
62€ για φοιτητές; >:( :fuckyou: Ας πάει στον "γνωστό τρόπο" . Οκ για επιχειρήσεις πρέπει να πληρώνουν το software που χρησιμοποιούν, αλλά για τους φοιτητές έπρεπε να δινόταν άδειες δωρεάν
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Γιαννη, με τι κομματι γραφιστικης θελει να ασχοληθει η κορη σου;

Θα ηθελα πολυ να βοηθησω στο κομματι του προσανατολισμου και να σας δωσω καποια insights αν ενδιαφερεστε.

Τωρα θα μου πεις, που βοηθαει αυτο με τη σουιτα; Βοηθαει, γιατι αν αποφασισει να ασχοληθει με καποια κομματια οπως πχ web design ή επεξεργασια εικονας/illustration, περαν του photoshop δεν θα χρειαστει ολη τη σουιτα. Και η τιμη μονο για ενα προγραμμα ειναι απολυτως λογικη και οικονομικη.

Επισης, αναλογως το κομματι που θελει να ακολουθησει, υπαρχουν αλλοι "παικτες" πλεον στην παγκοσμια αγορα και αλλα software που πρεπει να προσανατολιστει να μαθει να δουλευει...

Food for thought ολα τα παραπανω.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.156
Reaction score
93.269
Γιάννη, η κόρη σου χρειάζεται να δουλεύει με την πιο πρόσφατη έκδοση της σουίτας ή της κάνει και κάποια προηγούμενη;
Νομίζω ότι δεν έγινα απόλυτα κατανοητός. Αν κάποιος σήμερα θελήσει να χρησιμοποιήσει τη σουίτα της Adobe, δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος να αποκτήσει οποιαδήποτε έκδοση, παρά μόνο να "νοικιάσει"υποχρεωτικά την τελευταία.

pc ή mac;
Pc. :fuckyou:

62€ για φοιτητές; >:( :fuckyou: Ας πάει στον "γνωστό τρόπο" . Οκ για επιχειρήσεις πρέπει να πληρώνουν το software που χρησιμοποιούν, αλλά για τους φοιτητές έπρεπε να δινόταν άδειες δωρεάν
Ο τζάμπας πέθανε, αλλά ο πειρατής ζει. :)
Τι εννοώ; Θεωρώ λογικό να χρεώνεις όποιο ποσό κρίνεις για την αγορά λογισμικού, αλλά παράλογο ο χρήστης που πληρώνει κατ' ελάχιστο 730€ τον χρόνο να μην μπορεί να χρησιμοποιεί το λογισμικό αν δεν έχει πλέον την δυνατότητα να πληρώσει, μετά από -ας πούμε- 5 χρόνια, και αφού έχει σκάσει πάνω από 3500€.

Γιαννη, με τι κομματι γραφιστικης θελει να ασχοληθει η κορη σου;

Θα ηθελα πολυ να βοηθησω στο κομματι του προσανατολισμου και να σας δωσω καποια insights αν ενδιαφερεστε.

Τωρα θα μου πεις, που βοηθαει αυτο με τη σουιτα; Βοηθαει, γιατι αν αποφασισει να ασχοληθει με καποια κομματια οπως πχ web design ή επεξεργασια εικονας/illustration, περαν του photoshop δεν θα χρειαστει ολη τη σουιτα. Και η τιμη μονο για ενα προγραμμα ειναι απολυτως λογικη και οικονομικη.

Επισης, αναλογως το κομματι που θελει να ακολουθησει, υπαρχουν αλλοι "παικτες" πλεον στην παγκοσμια αγορα και αλλα software που πρεπει να προσανατολιστει να μαθει να δουλευει...

Food for thought ολα τα παραπανω.
Σίγουρα δεν την ενδιαφέρει το κομμάτι του web design. Με όλα τα υπόλοιπα είναι ενθουσιασμένη (και αρκετά ικανή θα πρόσθετα ως χαζοπατέρας). :D

Θα σας φέρω σε επαφή. Ευχαριστώ για τη βοήθεια! :hi:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.319
Μηνύματα
2.858.428
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top