Auro-3D Auriga Home Theater Receiver





Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους.

Αφορμή για το συγκεκριμένο νήμα ήταν ένα άρθρο (συνέντευξη) που διάβασα στην τελευταία σελίδα του περιοδικού Sound & Vision, του οποίου είμαι συνδρομητής (το Sound & Vision προήλθε από τη συγχώνευση των περιοδικών Home Theater και Stereo Review, κάτω από την γενική εκδοτική ιδιοκτησία της εταιρείας Source Interlink Media). Η στήλη έχει τον γενικό τίτλο "Premier Designs" και το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται στη συνέντευξη που πήρε το περιοδικό από τον Chief Executive Officer (CEO) - ήτοι τον Γ. Διευθυντή ή αν θέλετε, τον Διευθύνοντα Σύμβουλο Mr. Wilfried Van Baelen - της Βέλγικης εταιρείας Auro Technologies.

Στη συνέντευξη, ο κ. Wilfried αναφέρεται σε ένα νέο σύστημα ολογραφικού ήχου 3D, το Auro-3D, το οποίο - λέει - είναι πολύ καλύτερο από το Dolby Atmos και μάλιστα λέει ότι θα υπάρξει μια πολύ εντυπωσιακή λίστα ταινιών σε Blu-ray πριν το τέλος του 2014, που θα περιέχει το συγκεκριμένο ηχητικό φορμά.

Όσο για το καταναλωτικό κοινό του οικιακού κινηματογράφου, υπάρχουν ήδη τρεις συσκευές διαθέσιμες:

Ο 13-κάναλοςαποκωδικοποιητής/ενισχυτής (13 channels 200w/ch @ 8Ω, all channels driven plus 3 additional RCA preamplification channels) Auro-3D Auriga, ο 15-κάναλος Auro-3D Crux και ο 16-κάναλος Auro-3D Mensa. Εδώ μπορείτε να διαβάσετε ότι διατίθεται για το καταναλωτικό κοινό (ταινίες σε Blu-ray που έχουν ήδη την ηχητική μπάντα Auro-3D και τις συσκευές-αποκωδικοποιητές τους).

Στέκομαι λίγο στον αποκωδικοποιητή Auro-3D Auriga, στον οποίο άλλωστε αναφέρεται και το άρθρο του Bob Ankosko στο Sound & Vision, και ο οποίος είναι μάλλον η πιο consumer έκδοση της εταιρείας:


Ο συγκεκριμένος αποκωδικοποιητής, που στοιχίζει 16,700(!!) δολάρια, είναι 11.1 καναλιών με διασπορά 540 μοιρών. Τώρα τί ακριβώς εννοεί, όταν το συνολικό μας περιβάλλον αρχίζει στις μηδέν και τελειώνει στις 360 μοίρες, δεν το έχω πολυκαταλάβει. Πιθανόν να εννοεί ότι καλύπτονται οι 360 μοίρες κατά το οριζόντιο πεδίο και οι 180 μοίρες κατά το κατακόρυφο (αφαιρουμένου δηλαδή του πεδίου που είναι κάτω από το έδαφος που πατάμε).

Η εικόνα εξηγεί αυτό που - μάλλον σωστά - έχω καταλάβει:



και εδώ:



Εδώ μπορείτε να απολαύσετε μερικά videos, τόσο από συνεντεύξεις όσο και από χώρους, που έχουν υιοθετήσει το Auro-3D.

Καλημέρα σε όλους και πάλι.
-
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ωοοπς,.....δεν είχα δει ότι είχε προηγηθεί η ανάρτηση ίδιου νήματος, πώς μου διέφυγε, δεν ξέρω.

Τέλος πάντων, ας πούμε ότι συνέβαλα κι εγώ στο συγκεκριμένο νήμα με τις πληροφορίες που κατέθεσα.
-
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Άντε, ας προσθέσουμε μερικές εικόνες ακόμα για τους ενισχυτές-αποκωδικοποιητές της Auro Technologies, μιας και μας "γαργαλάει" το θέμα.

Ο 15-κάναλος Auro-3D Crux



Και ο 16-κάναλος Auro-3D Mensa



(Οι σαλιάρες διατίθενται σε βαμβάκι υδρόφιλο, υψηλής ποιότητος 100%, έγχρωμο ή λευκό, σε μετάξι κινέζικο με ή χωρίς κεντημένα σχέδια και σε μάλλινο πολύχρωμο, που κάνει και για κασκόλ το χειμώνα. Και είναι δωρεάν)
-
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542


AURO 3D 2014 Demonstration Disc

Movies:

Rise Of The Guardians (4:40) DTS-HD MA 5.1 / AURO 11.1

The Croods (4:13) DTS-HD MA 5.1 / AURO 11.1

Turbo (2:47) DTS-HD MA 5.1 / AURO 11.1

Blancanieves (2:07) DTS-HD MA 5.1 / AURO 10.1

Vishwaroopam (2:32) DTS-HD MA 5.1 / AURO 11.1

Dolphin: A 3D Adventure (1:28) DTS-HD MA 5.1 / AURO 11.1

Day_6011 (2:53) DTS-HD MA 5.1 / AURO 11.1

Maryan (3:36) DTS-HD MA 5.1 / AURO 11.1

disc


.......
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
To demo disk του Auro3D είναι πλουσιότερο και καλύτερο από το demo disk του Atmos.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.145
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top