Crossover B&W NAUTILUS 802...

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
εΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΠΛΩΣΩ και να δω τα εσωψυχα του ηχειου μου που με συνοδευει στα μουσικα μου ταξιδια τα τελευταια 6 χρονια......το χρυσο μου!!!






Φοραει πυκνωτες της Αγγλικης ICW πολυπροπυλαινιου .

MF 3.3 mf -250 volt
1 mf-250 volt

HF 6 MF-250 VOLT

20 MF-250VOLT

LF 150 MF-100VOLT Axial ηλεκτρολυτικο

3,3μφ-250 volt Evox-Siemens pmr
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...







Kαι τωρα τα κουλα by Vlasis corporation........ωρε πουστη μου τι θα γραψει ο παπαρας!!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

Που λετε φιλοι μου εχει αρχισει να με τρωει το σαρακι της πυκνωτικης αλλαγης(παρακαλω σας τα ευγενικα σας μπινελικια στο τελος)

Την δευτερα ειχα μια τηλεφωνικη συζητηση δια μεσου ενος γνωστου με εναν τεχνικο της B&W στην Αγγλια και αφου πηρε τα διαπιστευτηρια οτι πραγματι πηρα τηλ.μεσω ενος αγαπημενου του Ελληναρα μου ελυσε την γλωσσα του ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ΟΛΑ!!!!!

Βασικη μου ερωτηση το θεμα των αλλαγων στους πυκνωτες της ICW-EVOX στο board των υψηλων και των μεσαιων.



Ο τυπας λοιπον μου ειπε οτι σιγουρα θα μπορουσα να πειραματιστω με την αλλαγη καποιων πυκνωτων-μου τονισε ομως να μην πειραξω με τιποτα τις υπαρχουσες VISHAY αντιστασεις.

Μαλιστα οταν του ζητησα την γνωμη του για τους Γερμανικους πυκνωτες της MUNDORF μου ειπε οτι αυτους ειχα κατα νου να σου προτεινω.

Μου ανεφερε επισης οτι οι συγκεκριμενοι πυκνωτες(Supreme--Supreme silver gold)τηρουν στο απολυτο τις προδιαγραφες της μαμας εταιρειας και στα σιγουρα(πιστευω ο μπαγασας να μου λεει αληθεια)μπορω να προχωρησω αφοβα σε οποιαδηποτε αλλαγη.

Βεβαια οι τιμες που πουλαει ο Γερμαναρας ειναι στα υψη......αλλα...κατι με τρωει το κερατο μου μεσα!!!!!!!

Παρακαλω τα μπινελικια σε ηπιο τονο......ειμαι καλο παιδι!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...



Στην φωτο που βλεπετε επανω ειναι το board των υψηλων με τους δυο πυκνωτες των 6 και 20 mf.

Στην μεση ειναι η πλακετα του midrange με τους πυκνωτες των 3χ 3,3 mf και τον μεγαλο των 47 mf.

Kαι η κατω πλακετα με τον axial ηλεκτρολυτικο των 150 mf και τον 1 mkp στα 3,3 mf της ΕVOX μαλλον της Rifa.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

Oλη η μεταλλικη βαση ειναι απο αλουμινιο και χρησιμοποιειτε για να ψυχοντε οι αντιστασεις.

Να και οι Mundorf


H εσωτερικη καλωδιωση ειναι της Van den hull απο χαλκο .

Τα coils ειναι της VIXAR.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

Ο θυμοσοφος ελληνικος λαος εχει διαφορες παροιμιες για την περιπτωση του
1)Δουλεια δεν ειχε ο διαολος,γ@ ...σε τα παιδια του(τα μαναρια του εν προκειμενω)
2)Ξυσε-ξυσε η αιγα,ιανε το κερατο στον κολο της
και διαφορες αλλες μπανιαριστικου περιεχομενου.
Ετσι εξηγειται παντως που τελευταια ξημεροβραδυαζοτανε στο γυμναστηριο.Για να μπορει να τα φερει τουμπα.
Α(να)βυσσος η ψυχη του ανθρωπου.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

Ο θυμοσοφος ελληνικος λαος εχει διαφορες παροιμιες για την περιπτωση του
1)Δουλεια δεν ειχε ο διαολος,γ@ ...σε τα παιδια του(τα μαναρια του εν προκειμενω)
2)Ξυσε-ξυσε η αιγα,ιανε το κερατο στον κολο της
και διαφορες αλλες μπανιαριστικου περιεχομενου.
Ετσι εξηγειται παντως που τελευταια ξημεροβραδυαζοτανε στο γυμναστηριο.Για να μπορει να τα φερει τουμπα.
Α(να)βυσσος η ψυχη του ανθρωπου.
Toυλαχιστον τα μπινελικια ηταν μεταφορικου περιεχομενου!!!!!!!!
Καλημερα σου κοντογειτονα!!!!!!!!!!!1
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

Μπορεις να σχεδιασεις το κρος? Αν οχι, μπορεις να βγαλεις φωτογραφιες απο πανω κι απο κατω απο τις πλακετες? ο,τι μπορεις στειλε με πμ

Πρωτος ελεγχος κατα την γνωμη μου, ειναι το αν τα καλωδια πηγαινουν στις μοναδες με κλιπς. Αν ειναι ετσι, κολλησε τα! Κανε πρωτα μια γερη σφιχτη θηλια με το χαλκο γυρω απο τον ακροδεκτη του μεγαφωνου και μετα κολλησε τα.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

Μπορεις να σχεδιασεις το κρος? Αν οχι, μπορεις να βγαλεις φωτογραφιες απο πανω κι απο κατω απο τις πλακετες? ο,τι μπορεις στειλε με πμ

Πρωτος ελεγχος κατα την γνωμη μου, ειναι το αν τα καλωδια πηγαινουν στις μοναδες με κλιπς. Αν ειναι ετσι, κολλησε τα! Κανε πρωτα μια γερη σφιχτη θηλια με το χαλκο γυρω απο τον ακροδεκτη του μεγαφωνου και μετα κολλησε τα.
Γεια σου βρε Paravincini φιλε μου......ολες τις μοναδες τις εχω κολλησει και μονωσει επιφανειακα.

Δυστυχως δεν μπορω να σχεδιασω το κρος γιατι δεν ξερω .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

ξήλωσέ τα ρε ρεμάλι τα παλιοπυκνωτίδια, ΤΩΡΑ.

καλά, ακόμα δε τα ξήλωσες?

ου ρε, ου! :143::135:


Λοιπόν, έχει φαγούρες η τσεπούλα σου, ε? καλά να πάθεις ρε, αμ πως, μόνο εγώ θα τα τραβώ?

Πάντως ωραιότατο το κρος που βλέπω, αν ήταν και συνεστραμμένα τα καλώδια θα ήταν αψεγάδιαστο.

προσωπικά ψηφίζω υπερ της αλλαγής των πυκνωτών, όλων ανεξαιρέτως.

επίσης θα άλλαζα και το πηνίο του μιντ με κάποιο φόιλ, κανα alpha core ρε παιδί μου...
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

Parasklirini....ουδεμια σχεση με τον κυριο που οικειοποιειται το ονομα μου και τη φημη μου παρηχητικα.

Αν μπορεις παρε φωτογραφια μια μια τισ πλακετες, πανω και κατω , οποτε θα βρουμε το κρος ετσι. Μετα βλεπουμεγια αλλαγες...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

Δυστυχως δεν μπορω να σχεδιασω το κρος γιατι δεν ξερω .
άχρηστε! :143::135:

έλα ρε, βγάλε μια φωτό την κάθε πλακέτα από κάτω να στο ρίξουμε το σχέδιο, σιγά τ'αυγά!:126:

άσε που μπορείς να το βρεις στο ιντερνέτ! ή να στο στείλει με μέιλ ρε συ ο δικό σου ο εγγλέζος μάστορας!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

α, δες κι εδώ για κάτι έτοιμο.

την North την έχω δοκιμάσει, είναι πολύ ...νόστιμη!

πυκνωτή 150mf έχω να σου δώσω! (2)

αν δε σ'αρέσει, τους το στέλνεις πίσω και παίρνεις τα χρήματά σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

Parasklirini....ουδεμια σχεση με τον κυριο που οικειοποιειται το ονομα μου και τη φημη μου παρηχητικα.
:143::135::138:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

http://www.claritycap.co.uk/

εδώ μπορείς να βρεις ICW πυκνωτές καλύτερους από τους "μαμά".

και πριν κάνεις οτιδήποτε, δώσε 20 ψωρο$ για αυτό από την φιλενάδα μου την AES.:126:

άντε, καλό βόλι!:135:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Όπως βλέπω τις φωτό απλά είναι τα πράγματα.
Τρίτης ηλεκτρικής τάξης χαμηλά και ψηλά σίγουρα και μάλλον δεύτερης και στους δυο κλάδους η μεσαία περιοχή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

3ης τάξης παντού θα έλεγα.

τα μικρά πυκνωτάκια δεν είναι εμφανές που μπαίνουν, αλλά μάλλον παράλληλα με τα μεγαλύτερα, για πχ "ταχύτητα".

κι οι αντιστάσεις αποκλείεται να είναι όλες σε σειρά με τα μεγάφωνα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Οι δύο αντιστάσεις (παραλληλισμένες) είναι μεταξύ πυκνωτή και γης στο βαθυπερατό φίλτρο.

Επίσης δύο βρίσκονται εν σειρά με το κροσόβερ του τουίτερ και άλλες δύο μάλλoν με του mid.

Στο κλάδο των μεσαίων βλέπω δυο πυκνωτές και δύο πηνία. δεν μπορεί να είναι τρίτης τάξης.

Ο ΜΚΡ πυκνωτής στο κλάδο των χαμηλών θα είναι παράλληλα με το πρώτο πηνίο.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

ξήλωσέ τα ρε ρεμάλι τα παλιοπυκνωτίδια, ΤΩΡΑ.

καλά, ακόμα δε τα ξήλωσες?

ου ρε, ου! :143::135:


Λοιπόν, έχει φαγούρες η τσεπούλα σου, ε? καλά να πάθεις ρε, αμ πως, μόνο εγώ θα τα τραβώ?

Πάντως ωραιότατο το κρος που βλέπω, αν ήταν και συνεστραμμένα τα καλώδια θα ήταν αψεγάδιαστο.

προσωπικά ψηφίζω υπερ της αλλαγής των πυκνωτών, όλων ανεξαιρέτως.

επίσης θα άλλαζα και το πηνίο του μιντ με κάποιο φόιλ, κανα alpha core ρε παιδί μου...
Ναι ναι ναι ....πεσμου κιαλλα γιατρουλινι μου.....μην σταματας.....σατραπη μου!!!!!!!!!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Απάντηση: Crossover B&W NAUTILUS 802...

α, δες κι εδώ για κάτι έτοιμο.

την North την έχω δοκιμάσει, είναι πολύ ...νόστιμη!

πυκνωτή 150mf έχω να σου δώσω! (2)

αν δε σ'αρέσει, τους το στέλνεις πίσω και παίρνεις τα χρήματά σου.

Μιλησα μαζι τους παλιοαυτιαγκουρα και μου ειπαν οτι φτιαχνουν cross μονον για την σειρα MATRIX....

...επιτελους ......τον επιασα και γω μια φορα ρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.746
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top