KEF corner

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.838
Reaction score
8.201
Να έχουμε και ένα thread για KEF. Γιατί όχι;

Η εταιρία πριν λίγες μέρες (18 Γενάρη) παρουσίασε το νέο της μοντέλο LSX II LT.
H διαφορά με τα κανονικά LSX II είναι ότι τα LT ΔΕΝ είναι Roon ready και ότι ΔΕΝ συνδέονται με ethernet. ΔΕΝ είναι ασύρματα μεταξύ τους. Η σύνδεση μεταξύ των ηχείων γίνεται με ένα καλώδιο USB-C.
Επίσης ΔΕΝ έχουν αναλογικό input 3,5mm jack.


Έρχονται σε 3 χρώματα. Sage green, Graphite grey & Stone white.

Προορίζονται για χρήση desktop/nearfield και το μεγάλο ατού τους είναι η τιμή που είναι στα 999€. Δηλαδή ένα χιλιάρικο σε σχέση με τα 1400 των κανονικών LSX II.

Ξέχασα να πω ότι η εταιρία υπόσχεται ίδιο ήχο με των κανονικών LSX II και πράγματι στα specs δεν έχουν διαφορές πέραν από αυτές που ανέφερα ποιο πάνω.

Τίμια με ένα καλό subaki για τη γωνιά του PC μας. Περισσότερα στη σελίδα της KEF.

Screenshot 2024-02-12 at 6.07.10 PM.png
 

Μηνύματα
77
Reaction score
84
Δεν έχω ακούσει τα LSX II, τα LS50 ΙΙ μου αρέσουν. Χρειάζονται βέβαια sub, υποθέτω ακόμα περισσότερο τα μικρά. Τα συγκεκριμένα για χρήση σε ένα πολύ μικρό σαλόνι με την τηλεόραση κοντά ίσως είναι ενδιαφέροντα. Για desktop όταν υπάρχουν φθηνότερες λύσεις από Genelec και Neumann, ή ακόμα και JBL, μου φαίνονται τρελά ακριβά.
 


Μηνύματα
77
Reaction score
84
Genelec 8030 CP είναι στα 1200 χωρίς streamer. Συν ότι με τα KEF παίρνεις καλύτερο design. Έχουν λοιπόν το target group τους και τα LT.

Τα συγκρίσιμα με τα LSX είναι τα 8020, όχι τα 8030,. Επίσης, τα Genelec είναι στο άνω άκρο. Με τα λεφτά των LSX παίρνεις JBL 305 με το subwoofer τους και ακούς σίγουρα καλύτερα. Ή με λίγα περισσότερα τα Kali IN-5 με το sub τους και έχεις και ομοαξονικά 3 way.

Για την εμφάνιση, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα. Εμένα μου αρέσουν τα LSX και για σαλόνι είναι σίγουρα ένα +, για το γραφείο μου δεν θα έδινα τα παραπάνω λεφτά για την εμφάνιση. Δεν ξέρω πόσο μεγάλο είναι το design oriented audiophile κοινό για nearfield υλοποιήσεις :)

Για σαλόνι βέβαια να πω πως μου φαίνονται πολύ καλύτερο vfm σε σχέση με τα «κανονικά», οι θυσίες είναι μικρές. Βέβαια εγώ θα προτιμούσα τα, όχι το ίδιο όμορφα στα μάτια μου, Sonos Five για να έχω και μπάσα, γούστα :)
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.838
Reaction score
8.201
Δεν ξέρω πόσο μεγάλο είναι το design oriented audiophile κοινό για nearfield υλοποιήσεις
Όλοι αυτοί που βλέπεις με τα φαντεζί iMac και τα super φροντισμένα γραφεία είναι το target group της KEF.
Για μερικούς ο ήχος είναι 3η-4η προτεραιότητα. (καλώς ή κακώς).

54a2aab0e4cc05cde90b903d54f0a5a7.jpg


Screenshot 2024-02-13 at 10.57.25 AM.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.448
Reaction score
125.889
Να έχουμε και ένα thread για KEF. Γιατί όχι;

Η εταιρία πριν λίγες μέρες (18 Γενάρη) παρουσίασε το νέο της μοντέλο LSX II LT.
H διαφορά με τα κανονικά LSX II είναι ότι τα LT ΔΕΝ είναι Roon ready και ότι ΔΕΝ συνδέονται με ethernet. ΔΕΝ είναι ασύρματα μεταξύ τους. Η σύνδεση μεταξύ των ηχείων γίνεται με ένα καλώδιο USB-C.
Επίσης ΔΕΝ έχουν αναλογικό input 3,5mm jack.


Έρχονται σε 3 χρώματα. Sage green, Graphite grey & Stone white.
Στο βίντεο που ανέβασες, υπάρχει η εξής περιγραφή:


Designed as a streamlined version, LSX II LT shares the same immersive High-Fidelity sound and key technologies as the LSX II, at a price you’ll love. Powered by KEF's Music Integrity Engine and signature Uni-Q driver array, this compact wireless HiFi speaker-system delivers unparalleled sound clarity. Effortlessly stream anything including AirPlay 2, Chromecast and Spotify, or seamlessly connect to your desktop, laptop, TV and more through HDMI ARC and USB-C inputs.

Sound by KEF. Design by Michael Young.
 



Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Απο τις φωτο φαινεται οτι εχουν συνδεση με δικτυο . Απλα η μεταξυ των ηχειων συνδεση - στην περιπτωση που θελεις μεγαλυτερη δειγματοληψια - γινεται με usb c
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.731
Reaction score
28.103
Και στην KEF αλλά και στην Paradigm βλέπω ένα ιδιαίτερο σχέδιο στην ανάρτηση των νέων ηχείων και subwoofers. Προφανώς έχει να κάνει και με το υλικό, και την έκταση κίνησης της μονάδας. Άντε να το φτιάξεις αυτό όταν χαλάσει.

Το λέω αυτό επειδή έχω πικρή εμπειρία από επισκευές με μαμά υλικά. Βασικά δεν φτιάχνεται. Αντικατάσταση όλο. Και φανταστείτε ότι ένα passive radiator 9" από το Paradigm sub μου έχει 150€. Η επισκευή σε κάποιο άλλο service με το όποιο υλικό, 30€. Η εμφάνιση βέβαια έχει θέμα. Για απόδοση δεν καταλαβαίνω κάτι, ίσως να υπάρχει στις μετρήσεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.644
Μηνύματα
2.870.576
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top