Windows 10

Μηνύματα
376
Reaction score
250
Είναι καλύτερα να κάνω αναβάθμιση στα 10 η να μείνω στα 8.1.. Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καλησπέρα,

ζητάω συγγνώμη αν έχει ήδη αναφερθεί ή απαντηθεί, εδώ και 3 ημέρες δεν δουλεύει το start menu.
Δοκίμασα όλες τις προτεινόμενες λύσεις που αναφέρονται στην παρακάτω σελίδα εκτός από την τελευταία (reset pc)
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-10/get-help-windows-start-menu

Έχει κανείς καμμιά ιδέα?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Μου έτυχε στον υπολογιστή της δουλειάς. Το reset ήταν η μόνη λύση που δούλεψε - δυστυχώς.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
Έλεος μ' αυτό το start menu... Από τα 8 και μετά μια βρίσκεται, μια χάνεται.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.432
Καλησπέρα,

ζητάω συγγνώμη αν έχει ήδη αναφερθεί ή απαντηθεί, εδώ και 3 ημέρες δεν δουλεύει το start menu.
Δοκίμασα όλες τις προτεινόμενες λύσεις που αναφέρονται στην παρακάτω σελίδα εκτός από την τελευταία (reset pc)
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-10/get-help-windows-start-menu

Έχει κανείς καμμιά ιδέα?
Είναι αρκετά συχνό φαινόμενο αλλά οι λύσεις είναι διαφορετικές ή ...ανύπαρκτες.

Ρίξε και μία ματιά εδώ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Έλεος μ' αυτό το start menu... Από τα 8 και μετά μια βρίσκεται, μια χάνεται.
Η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ εκνευριστικό να πρέπει να "στήσω" το PC από την αρχή μετά το reset, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά δεν παρουσίασε κάποια δυσλειτουργία, όλα δουλεύουν ομαλά.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μου έτυχε στον υπολογιστή της δουλειάς. Το reset ήταν η μόνη λύση που δούλεψε - δυστυχώς.
Έλεος μ' αυτό το start menu... Από τα 8 και μετά μια βρίσκεται, μια χάνεται.
Είναι αρκετά συχνό φαινόμενο αλλά οι λύσεις είναι διαφορετικές ή ...ανύπαρκτες.

Ρίξε και μία ματιά εδώ.
Ή απλά επαναφέρω τα 7άρια...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ εκνευριστικό να πρέπει να "στήσω" το PC από την αρχή μετά το reset, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά δεν παρουσίασε κάποια δυσλειτουργία, όλα δουλεύουν ομαλά.
Παρεμπιπτόντως μου παρουσιάζεται αρκετά συχνά και ένα άλλο πρόβλημα.Όταν για αρκετή ώρα δεν έχω κάποια δραστηριότητα στο ίντερνετ ,χάνεται η σύνδεση.Βλέπει το ρούτερ αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με αυτό.Επιλέγω το "troubleshoot problems" και μου κάνει reset στο "wireless network adapter". Ελπίζω αν κάνω το reset -pc να λυθεί και αυτό...
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Ή απλά επαναφέρω τα 7άρια...
Θα πρότεινα να μην το κάνεις. Εάν ψάξεις να βρεις παλαιότερα posts μου στο thread, θα δεις ότι κι εγώ έκανα παρόμοια σκέψη (για άλλους λόγους, βέβαια), αλλά με λίγη υπομονή, όλα τα προβλήματα ξεπεράστηκαν.

Παρεμπιπτόντως μου παρουσιάζεται αρκετά συχνά και ένα άλλο πρόβλημα.Όταν για αρκετή ώρα δεν έχω κάποια δραστηριότητα στο ίντερνετ ,χάνεται η σύνδεση.Βλέπει το ρούτερ αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με αυτό.Επιλέγω το "troubleshoot problems" και μου κάνει reset στο "wireless network adapter". Ελπίζω αν κάνω το reset να λυθεί και αυτό...
Αυτό δεν το πρόβλημα έχω συναντήσει/δεν μου έχει συμβεί. Πιστεύω ότι μετά το reset δεν θα υφίσταται πλέον.
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καλησπέρα,

ζητάω συγγνώμη αν έχει ήδη αναφερθεί ή απαντηθεί, εδώ και 3 ημέρες δεν δουλεύει το start menu.
Δοκίμασα όλες τις προτεινόμενες λύσεις που αναφέρονται στην παρακάτω σελίδα εκτός από την τελευταία (reset pc)
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-10/get-help-windows-start-menu

Έχει κανείς καμμιά ιδέα?
Παρεμπιπτόντως μου παρουσιάζεται αρκετά συχνά και ένα άλλο πρόβλημα.Όταν για αρκετή ώρα δεν έχω κάποια δραστηριότητα στο ίντερνετ ,χάνεται η σύνδεση.Βλέπει το ρούτερ αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με αυτό.Επιλέγω το "troubleshoot problems" και μου κάνει reset στο "wireless network adapter". Ελπίζω αν κάνω το reset -pc να λυθεί και αυτό...
Mε αφορμή τα προηγούμενα ποστ , να σας ενημερώσω πως το πρόβλημα με το start menu λύθηκε κάνοντας το reset-pc. Δυστυχώς όμως το πρόβλημα με τη σύνδεση που χάνεται ,παραμένει.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.432
Δυστυχώς όμως το πρόβλημα με τη σύνδεση που χάνεται ,παραμένει.
Μήπως έχει κάποιο power saving mode ενεργοποιημένο στα properties της κάρτας δικτύου;
 

Μηνύματα
376
Reaction score
250
Είναι καλύτερα να κάνω αναβάθμιση στα 10 η να μείνω στα 8.1.. Ευχαριστώ[/QUOTΕίναι καλύτερα να κάνω αναβάθμιση στα 10 η να μείνω στα 8.1.. ΕυχαριστώE]
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μήπως έχει κάποιο power saving mode ενεργοποιημένο στα properties της κάρτας δικτύου;
Power saving mode από το οποίο για να βγεί θα πρέπει να γίνει reset στην κάρτα?
Λίγο κουλό δεν είναι?

Άλλωστε αν ίσχυε κάτι τέτοιο δε θα συνέβαινε και με τα προηγούμενα λειτουργικά ?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.432
Power saving mode από το οποίο για να βγεί θα πρέπει να γίνει reset στην κάρτα?
Λίγο κουλό δεν είναι?

Άλλωστε αν ίσχυε κάτι τέτοιο δε θα συνέβαινε και με τα προηγούμενα λειτουργικά ?
Μέχρι τα Windows 7 ήταν συχνά τα drops στην κάρτα δικτύου λόγω (και) του power saving. Τα οποία ήθελαν επανεκκίνηση για να διορθωθούν. Ήταν θέμα συνεργασίας των drivers με το λειτουργικό γι' αυτό και μπορεί να υπάρχουν σε ένα λειτουργικό κι όχι σε ένα άλλο ή σε μία μόνο έκδοση των drivers.

Αφού παλιότερα δεν υπήρχε το πρόβλημα, το πιο πιο πιθανό φταίξιμο πέφτει στους drivers της κάρτας δικτύου. Δοκίμασε να τους αλλάξεις από τους generic που βάζουν τα Windows, σε αυτούς της εταιρείας του προσαρμογέα (Intel, Broadcom κλπ).
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μέχρι τα Windows 7 ήταν συχνά τα drops στην κάρτα δικτύου λόγω (και) του power saving. Τα οποία ήθελαν επανεκκίνηση για να διορθωθούν. Ήταν θέμα συνεργασίας των drivers με το λειτουργικό γι' αυτό και μπορεί να υπάρχουν σε ένα λειτουργικό κι όχι σε ένα άλλο ή σε μία μόνο έκδοση των drivers.

Αφού παλιότερα δεν υπήρχε το πρόβλημα, το πιο πιο πιθανό φταίξιμο πέφτει στους drivers της κάρτας δικτύου. Δοκίμασε να τους αλλάξεις από τους generic που βάζουν τα Windows, σε αυτούς της εταιρείας του προσαρμογέα (Intel, Broadcom κλπ).
Oκ καταλαβαίνω τι λες.
Σε αυτό το pc πάντως, το οποίο έχει τα χρονάκια του, έχουν περάσει πρώτα vista και μετά 7άρια χωρίς να προκύψει αυτό το πρόβλημα. Συνεπώς το φταίξιμο των drivers που αναφέρεις μου φαίνεται και μένα πιθανό και θα κάνω αυτό που προτείνεις.
Το report που παίρνω κάθε φορά που ανοίγω την αντιμετώπιση προβλημάτων είναι το παρακάτω:
Untitled.png
Τώρα ξεκίνησε να μου το κάνει και στην εκκίνηση του υπολογιστή.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.432
Oκ καταλαβαίνω τι λες.
Σε αυτό το pc πάντως, το οποίο έχει τα χρονάκια του, έχουν περάσει πρώτα vista και μετά 7άρια χωρίς να προκύψει αυτό το πρόβλημα. Συνεπώς το φταίξιμο των drivers που αναφέρεις μου φαίνεται και μένα πιθανό και θα κάνω αυτό που προτείνεις.
Το report που παίρνω κάθε φορά που ανοίγω την αντιμετώπιση προβλημάτων είναι το παρακάτω:
View attachment 57444
Τώρα ξεκίνησε να μου το κάνει και στην εκκίνηση του υπολογιστή.
Αν αλλάξεις drivers και συνεχίζει να στο κάνει, δοκίμασε να τρέξεις κι αυτό το utility αφού πρώτα φτιάξεις ένα restore point:

NetAdapter Repair All In One 1.2

Υπάρχει και το Windows Repair που διορθώνει προβλήματα του δικτύου.
 


Μηνύματα
376
Reaction score
250
Πήγα από
DSCN1185.JPG
windows 8.1 στα 10. Aν κάνω επαναφορά υπολογιστή μετά από καιρό θα πάω στα 10 η στα 8.1??
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top