1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Microsoft Windows 10

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές και Περιφερειακά' που ξεκίνησε από το μέλος gkontoletas, στις 2 Οκτωβρίου 2014.

1. Nikos_s3

το είδαμε και αυτό με τα windows 10 (τα καλά ντε..)
    στικάκι usb ,απο το προηγούμενο update, ξαφνικά φαινόταν unallocated και με την είσοδο σε οποιαδήποτε usb πέταγε μήνυμα για φορμάτ ή ακύρωση....την ψιλιάστηκα την δουλειά (κάπου πήρε το μάτι μου και για κάτι χιλιάδες κάμερες που "έσπασε" το συγκεκριμένο update) και το δοκιμάζω στο chromebook όπου και όλα δουλεύαν ρολόι...
    με το χθεσινό update του υπερλογισμικού, το ξαναβλέπει μια χαρά...
    λογικά κάτι λάθος έκανα ο άμοιρος ο χρήστης , όπως πχ αρνητικές σκέψεις...:p

υ.γ: για να μην παρεξηγηθώ, το μήνυμα είναι σοβαρό στην ουσία του και χιουμοριστικό στην περιγραφή του!!

2. Παναγιώτης Μελάς

Για όσους δεν έχουν ακόμα ενημερωθεί, άρχισε ήδη να διατίθεται μέσω του Windows Update, η καινούργια version 1607 των Windows 10. Σε μένα κατέβηκε και εγκαταστάθηκε ήδη σε τρεις υπολογιστές. Η νέα version εμφανίζεται ελαφρά, αλλά εμφανώς, πιο βελτιωμένη από τις προηγούμενες.

What's new in Windows 10, version 1607

What to expect from the Windows 10 Anniversary Update

xfader and abcd like this.
  3. Gloriana

Κάπου άκουσα ότι όσοι έκαναν την δωρεάν αναβάθμιση των windows 10 θα έχουν πρόβλημα, γιατί μετά από 1 έτος η microsoft θα ζητήσει την αγορά τους αλλιώς θα πρέπει να ειστρέψουν στην προηγούμενη έκδοση που είχαν.

ΥΓ. Στα windows 10, το ΟΝΕ ΝΟΤ μου δεν κατάφερε να συγχρονίσει ποτέ σωστά με τις άλλες συσκευές μου, γνωρίζει κανείςι κάτι?

4. Zizik

Zizik Smurfer
    Moderator

Και βέβαια όχι.

tanto and Gloriana like this.
  5. tanto

αυτο θα ηταν καθαρη παραπλανηση των χρηστων του λειτουργικου και φυσικα θα "εσκιζαν" νομικα την εταιρεια.

Gloriana likes this.
  6. abcd

abcd Ατμιστής
    Super Moderator

7. lakiss51

Κι ομως...μου εβγαλε μηνυμα για ανανεωση της "αδειας"*, αρα ο σκοπος επετευχθη: ελεγχος των εγκαταστημενων Windows! Οποτε θα δοκιμασω την προταση του abcd, κι ελπιζω...

*που δεν εχω

8. tanto

μιλαμε για σπασμενη εκδοση? αν ναι τοτε , το βρισκω απολυτως λογικο. Εγω το σχολιο το εκανα για νομιμη εκδοση.

9. xfader

xfader Saint Alex
    Διαχειριστής

Όσοι θέλουν να βάλουν το νέο build των Windows 10 (Creators Update) πριν έρθει μέσω του auto update, μπορούν να κατεβάσουν το tool από τη Microsoft σε αυτή τη σελίδα.

Αν δεν ξέρουν ποιο build έχουν ήδη, εδώ θα βρουν τον τρόπο για να το βρουν. Οι περισσότεροι είναι στη Version 1607 (Anniversary Update). Η νέα είναι η Version 1703 (Creators Update).

Το update το έκανα και διήρκεσε γύρω στο μισάωρο.

Capture.JPG

10. ika

ika

Έχετε πρόβλημα με αναγνώριση USB3 συσκευών με W10 Home?

11. minas

Η ερώτησή σου είναι πολύ γενική για να απαντήσει κάποιος με ασφάλεια.
    Τί συσκευές σε ενδιαφέρουν? Δίσκοι και στικάκια αποθήκευσης, εν γένει δεν αναμένεται να έχουν πρόβλημα. Εάν δοκιμάζεις σε μπροστινές USB3, δοκίμασε και τις πίσω της μητρικής.

12. ika

ika

Έβαλα ένα HDD από USB2 θήκη σε USB3 θήκη. Το BIOS τον βλέπει και αν κάνω boot με τον δίσκο συνδεδεμένο και σε λειτουργία, όλα καλά.
    Αν συνδέσω τον δίσκο μετά με το USB3 καλώδιο, δεν τον βλέπουν τα W10H. Αν τον συνδέσω με USB2 καλώδιο τον βλέπουν.
    Το mobo είναι Gigabyte Z270 Gaming K3 και έχω βάλει τους drivers για το USB3.

13. Zizik

Zizik Smurfer
    Moderator

Μήπως έχει κάτι το καλώδιο;

14. ika

ika

Και με άλλο καλώδιο το κάνει.
    Τώρα είδα ότι ούτε στην USB3 της TV αναγνωρίζεται. Υποψιάζομαι τη θήκη.

Μοιραστείτε τη σελίδα