Minidsp & Xanadu

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Καλώς σας βρήκα , μιας και ουσιαστικά είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum.

Πριν από περίπου 10 μέρες αγόρασα το minidsp από τον @zakman35 . Πήρα και το μικρόφωνο από την αντιπροσωπεία. Προς ενημέρωση, η τιμή του μικροφώνου είναι 99€ συν τα μεταφορικά. Μπορεί να μην έχουν e-shop αλλά με ένα e-mail η εξυπηρέτηση ήταν πραγματικά άψογη, να λέμε και καμιά καλή κουβέντα όχι μόνο να γκρινιάζουμε.

Τα Xanadu στην προdsp εποχή παίζανε έτσι:

Η απόσταση των ηχείων είναι 2 m και από την θέση ακρόασης 2,40 m. Το αριστερό είναι σε γωνία ενώ το δεξιό είναι και αυτό σχετικά στριμωγμένο από μια κρυσταλιέρα ( Αυτό το άχρηστο έπιπλο που βάζουν μέσα ποτήρια έτσι δεν το λένε;) αλλά πιο δεξιά του είναι το υπόλοιπο σαλόνι. Αυτό το αχρηστοέπιπλο δεν φτάνει σε μήκος για να του κλείσει την μπάφλα. Πίσω από την θέση ακρόασης , ντουβάρι.
Πως ακουγότανε; Σε χαμηλές εντάσεις υπέροχα !! Σαν έχεις loudness, πολύ ξεκούραστο. Έβγαζε φοβερό όγκο. Αν δυνάμωνες και άκουγες ροκ ήτανε κάπως έντονο αλλά και πάλι για τα δικά μου γούστα ανεκτό αν και μετά από λίγη ώρα με κούραζε. Μόνο που σε οποιαδήποτε ένταση ΔΕΝ έπαιζε Jazz. Απλός συντόνιζε το μπάσο και ήταν ανυπόφορο. Σε κλασική ναι μεν είχε όγκο αλλά έχανες τις μεσαίες , είχε μία μουντάδα.

Τα Xanadu στην μετά minidsp εποχή:

Με το minidsp ασχολήθηκα 1 1/2 απόγευμα. Είναι συνδεδεμένο πριν τον προενισχυτή με τα crossover σε bypass. Δλδ δεν τα έχω κάνει (ακόμα) ενεργά, το χρησιμοποιώ μόνο για room correction. Μετά από ελάχιστη ενασχόληση κατέληξα σε δύο φίλτρα για κάθε ηχείο. Το πρώτο φίλτρο με ανάλυση 1/24 oct από 20 - 200hz και το δεύτερο από 200 - 20,000hz με ανάλυση 1/6 oct. Στη δεύτερη μέτρηση φαίνεται ότι το tweeter τραγουδάει στο γάμμα του καραγκιόζη αλλά δεν είναι τόσο άσχημα. Σε άλλες μετρήσεις είναι λίγο βελτιωμένο σε σχέση με την αρχική απλός τις έχω αποθηκευμένες στον άλλο υπολογιστή. Οπότε αγνοήστε αυτή την πτώση.
Η κοιλιά που κάνει πριν τα 200hz ψιλοβελτιώθηκε αλλά και πάλι δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Αν το δείτε σε ανάλυση 1/24 ή 1/48 είνα μια υπέροχη τσατσάρα. Η λύση είναι απλή. Να βγάλω το τραπεζάκι στην βεράντα αλλά ανεφάρμοστη.
Πως ακούγεται;
Τόσο καλά που δεν βρίσκω λόγο να τα κάνω ενεργά. Όχι ότι στο προσεχές μέλλον δεν θα μπω στον πειρασμό να το κάνω μαζί με μία αναβάθμιση στα tweeter αλλά να μην παινέψω και το σπίτι μου;
Αυτά τα ολίγα από εμένα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.836
Reaction score
77.400
Η απόσταση των ηχείων είναι 2 m και από την θέση ακρόασης 2,40 m. Το αριστερό είναι σε γωνία ενώ το δεξιό είναι και αυτό σχετικά στριμωγμένο από μια κρυσταλιέρα ( Αυτό το άχρηστο έπιπλο που βάζουν μέσα ποτήρια έτσι δεν το λένε;) αλλά πιο δεξιά του είναι το υπόλοιπο σαλόνι. Αυτό το αχρηστοέπιπλο δεν φτάνει σε μήκος για να του κλείσει την μπάφλα. Πίσω από την θέση ακρόασης , ντουβάρι.
Πως ακουγότανε; Σε χαμηλές εντάσεις υπέροχα !! Σαν έχεις loudness, πολύ ξεκούραστο. Έβγαζε φοβερό όγκο. Αν δυνάμωνες και άκουγες ροκ ήτανε κάπως έντονο αλλά και πάλι για τα δικά μου γούστα ανεκτό αν και μετά από λίγη ώρα με κούραζε. Μόνο που σε οποιαδήποτε ένταση ΔΕΝ έπαιζε Jazz. Απλός συντόνιζε το μπάσο και ήταν ανυπόφορο. Σε κλασική ναι μεν είχε όγκο αλλά έχανες τις μεσαίες , είχε μία μουντάδα.

.
Καλώς τον συνάδελφο!!:p8-):gotcha::gotcha::gotcha::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Υ.Γ. Zizik likes this...Κότα δεν λες κουβέντα!!!!!!:whistling::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.374
Καλώς σας βρήκα , μιας και ουσιαστικά είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum.

Πριν από περίπου 10 μέρες αγόρασα το minidsp από τον @zakman35 . Πήρα και το μικρόφωνο από την αντιπροσωπεία. Προς ενημέρωση, η τιμή του μικροφώνου είναι 99€ συν τα μεταφορικά. Μπορεί να μην έχουν e-shop αλλά με ένα e-mail η εξυπηρέτηση ήταν πραγματικά άψογη, να λέμε και καμιά καλή κουβέντα όχι μόνο να γκρινιάζουμε.

Τα Xanadu στην προdsp εποχή παίζανε έτσι:

Η απόσταση των ηχείων είναι 2 m και από την θέση ακρόασης 2,40 m. Το αριστερό είναι σε γωνία ενώ το δεξιό είναι και αυτό σχετικά στριμωγμένο από μια κρυσταλιέρα ( Αυτό το άχρηστο έπιπλο που βάζουν μέσα ποτήρια έτσι δεν το λένε;) αλλά πιο δεξιά του είναι το υπόλοιπο σαλόνι. Αυτό το αχρηστοέπιπλο δεν φτάνει σε μήκος για να του κλείσει την μπάφλα. Πίσω από την θέση ακρόασης , ντουβάρι.
Πως ακουγότανε; Σε χαμηλές εντάσεις υπέροχα !! Σαν έχεις loudness, πολύ ξεκούραστο. Έβγαζε φοβερό όγκο. Αν δυνάμωνες και άκουγες ροκ ήτανε κάπως έντονο αλλά και πάλι για τα δικά μου γούστα ανεκτό αν και μετά από λίγη ώρα με κούραζε. Μόνο που σε οποιαδήποτε ένταση ΔΕΝ έπαιζε Jazz. Απλός συντόνιζε το μπάσο και ήταν ανυπόφορο. Σε κλασική ναι μεν είχε όγκο αλλά έχανες τις μεσαίες , είχε μία μουντάδα.

Τα Xanadu στην μετά minidsp εποχή:

Με το minidsp ασχολήθηκα 1 1/2 απόγευμα. Είναι συνδεδεμένο πριν τον προενισχυτή με τα crossover σε bypass. Δλδ δεν τα έχω κάνει (ακόμα) ενεργά, το χρησιμοποιώ μόνο για room correction. Μετά από ελάχιστη ενασχόληση κατέληξα σε δύο φίλτρα για κάθε ηχείο. Το πρώτο φίλτρο με ανάλυση 1/24 oct από 20 - 200hz και το δεύτερο από 200 - 20,000hz με ανάλυση 1/6 oct. Στη δεύτερη μέτρηση φαίνεται ότι το tweeter τραγουδάει στο γάμμα του καραγκιόζη αλλά δεν είναι τόσο άσχημα. Σε άλλες μετρήσεις είναι λίγο βελτιωμένο σε σχέση με την αρχική απλός τις έχω αποθηκευμένες στον άλλο υπολογιστή. Οπότε αγνοήστε αυτή την πτώση.
Η κοιλιά που κάνει πριν τα 200hz ψιλοβελτιώθηκε αλλά και πάλι δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Αν το δείτε σε ανάλυση 1/24 ή 1/48 είνα μια υπέροχη τσατσάρα. Η λύση είναι απλή. Να βγάλω το τραπεζάκι στην βεράντα αλλά ανεφάρμοστη.
Πως ακούγεται;
Τόσο καλά που δεν βρίσκω λόγο να τα κάνω ενεργά. Όχι ότι στο προσεχές μέλλον δεν θα μπω στον πειρασμό να το κάνω μαζί με μία αναβάθμιση στα tweeter αλλά να μην παινέψω και το σπίτι μου;
Αυτά τα ολίγα από εμένα.
Αυτή η ακύρωση στα 60-200 μπορεί να βελτιωθεί αρκετά. Κυρίως μέχρι τα 100Hz. Μεταξύ 100-200 είναι πιο δύσκολο. Αυτά κοιτώντας το "πριν" spl
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Αυτή η ακύρωση στα 60-200 μπορεί να βελτιωθεί αρκετά. Κυρίως μέχρι τα 100Hz
Θα κάνω αύριο μία ακόμα μέτρηση χωρίς το τραπέζι και τα σαμπουδάκια να δούμε τι θα δείξει. Άσε που σε αυτή την μέτρηση άναψα τους ενισχυτές, που ο προ είναι και λαμπάτος, και έκανα αμέσως μέτρηση. Ίσως και αυτό να επηρέασε
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.374
Επίσης, με τα λίγα δεδομένα που έχουμε, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να ασχοληθείς με φίλτρο πάνω από τα 200.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.374
Θα κάνω αύριο μία ακόμα μέτρηση χωρίς το τραπέζι και τα σαμπουδάκια να δούμε τι θα δείξει.
Ρεαλιστικός στόχος είναι να κουρέψεις την κορυφή στα 50Hz. Μην προσπαθείς να γεμίσεις ακυρώσεις, τουλαχιστον όχι πολύ.

Δες και τι γίνεται στην παράμετρο του χρόνου (Rt60-decay κτλ) εκεί στα 50,
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.355
Reaction score
79.374
Όσον αφορά την ακυρωσαρα γύρω από τα 180, πειραματισου με την απόσταση Ηχειων-τοίχου και Ηχειων -θέσης ακρόασης. Και θέσης ακρόασης εμπρός-πίσω στο δωμάτιο. Και όλους τους συνδυασμούς τους.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Επειδη τα ακουσα πριν και μετα dsp, πρεπει να ομολογησω οτι η διαφορα ειναι χαωδης - υπερ του καλυτερου ηχου φυσικα.
Το ιδιο dsp το δοκιμασαμε στον δικο μου χωρο: οι αρχικες μετρησεις δεν ηταν τοσο απογοητευτικες (μια εξαρση στα χαμηλα την ειχε παντως), αλλα με την ρυθμιση ηρθε στα ισα του. Οντως ...κανει δουλεια, βεβαιως κυριως σε προβληματικους χωρους. Αποδειχθηκε ομως, στην περιπτωση μου, οτι για το διαχρονικο μπουμαρισμα εφταιγαν ΚΑΙ τα ηχεια και συνεπως με τα Sonus Faber Venere 3.0 μαλλον...γιατρευτηκα (δεδομενου, οπως ειπα, οτι και οι ανεπεξεργαστες μετρησεις ηταν πολυ καλες)!
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Εντάξει τώρα μπερδεύτηκα.

Είναι η ίδια μέτρηση. Στο πρώτο ποστ ήταν από την καρτέλα του REW spl & phase αλλά είχα βγάλει το phase. Αυτή είναι από την καρτέλα All SPL. Δεν θα έπρεπε να είναι το ίδιο;
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Όσον αφορά την ακυρωσαρα γύρω από τα 180, πειραματισου με την απόσταση Ηχειων-τοίχου και Ηχειων -θέσης ακρόασης. Και θέσης ακρόασης εμπρός-πίσω στο δωμάτιο. Και όλους τους συνδυασμούς τους.
Δεν εχω περιθώριο ούτε εκατοστό για μετακινήσεις. Ο καναπές είναι στον τοίχο. Τα ηχεία δεξιά - αριστερά είναι εγκλωβισμένα, με το ζόρι τα έχω δώσει 20 - 30 πόντους από τον τοίχο. Ακόμα και μόνο για τις ώρες που ακούω να τα φέρω πιο μπροστά δεν παίζει γιατί μπορεί να είναι ηχείο βάσης αλλά ακούγεται σαν δαπέδου. Είναι ηχείο με @#@$ , αν είχα χώρο, μισό μέτρο πιο πίσω θα τα έκανα.
 









daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.836
Reaction score
77.400
Στασου μην βιαζεσαι...να σου δωσω το μέηλ της κυρας για να συνεννοηθεις;););)
Μη το φτάσουμε σε τέτοιο level και σου δώκω και εγώ της δικιάς μου...γιατί θα καταλήξουμε ξεσπιτωμενοι, με τα ηχεία μας παραμάσχαλα,να νοικιάζουμε μαζί κάπου να χαιρόμαστε τον έρωτά μας :p:D:D:D:D:D:D:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.294
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top