Nex-7




Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Ευχαριστώ wind!

Ήρθε και ο αντάπτορας της Fotodiox nex/eos. Έτσι δοκίμασα τον Canon 135 f/2 που έχω.

 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Re: Απάντηση: Nex-7

Κι ένα δείγμα με τον 135 f/2:



Crop από τo jpeg της μηχανής:

 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Απάντηση: Nex-7

επδ ειμαι ασχετος. για καποιο καινουργιο ειναι προτιμοτερο να παρει τηn nex 7 η καποιο πακετο 60D? πχ με ενδιαφερουν μακρινες φωτο και σπορτ
 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Re: Απάντηση: Nex-7

Για μακρινές φωτό 60D+100-400is. Από το 2001 που απέκτησα την πρώτη dSLR της Canon, την D30, πρόγονο της 60D, για αρκετά χρόνια σπάνια έβγαινε από πάνω της ο 100-400. Μου χάρισε χιλιάδες ωραίες φωτό.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Nex-7

Ευχαριστώ wind!

Ήρθε και ο αντάπτορας της Fotodiox nex/eos. Έτσι δοκίμασα τον Canon 135 f/2 που έχω.

...λιώσε τον φωτοφράχτη!!!

..αλλά βρε παιδιά, πιο το νόημα του όλoυ concept? Θα προτιμούσα την D700 μαζί με το grip για να ισορροπήσω αυτόν τον φακό...

...έχω και γω μια μικρή GF1, αλλά μόνο τον 20ρη χρησιμοποιώ....
 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Re: Απάντηση: Re: Nex-7

...λιώσε τον φωτοφράχτη!!!
..αλλά βρε παιδιά, πιο το νόημα του όλoυ concept? Θα προτιμούσα την D700 μαζί με το grip για να ισορροπήσω αυτόν τον φακό...
...έχω και γω μια μικρή GF1, αλλά μόνο τον 20ρη χρησιμοποιώ....

Σωστά. Παίζει απλά κανείς με φακούς που τυχόν έχει ήδη από άλλο σύστημα, όχι πως είναι συγκεκριμένο concept.

Γι' αυτό, όπως είδες, την 60D πρότεινα στον φίλο αν είναι να βγάζει σπορ από μακριά. Και μάλιστα ξέχασα να του πω να πάρει και το battery grip.

Κι εγώ πλέον μόνο τον Zeiss 24mm 1.8 έχω καρφωμένο στη Nex-7. Όλα τα άλλα βγήκαν σε αγγελία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.336
Απάντηση: Nex-7

πάντως στο 100% δεν είναι διόλου ευκρινή τα παραπάνω δείγματα. πιο "ξυράφι" φωτός δεν έβγαλες;
 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Re: Απάντηση: Nex-7

πάντως στο 100% δεν είναι διόλου ευκρινή τα παραπάνω δείγματα. πιο "ξυράφι" φωτός δεν έβγαλες;
Ναι, με τον 135 f/2 μια μέρα που τον δοκίμασα όλο κι όλο πάνω στη Nex-7, δεν κατάφερα να βγάλω "ξυράφι" φωτός. Σε αντίθεση με την 5D που τον είχα δοκιμάσει παλιότερα, οπότε σίγουρα δεν φταίει ο φακός. Δεν δοκίμασα σε τρίποδο. Στο μεταξύ πουλήθηκε ο φακός.
 


Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Thanks.

Τα σπάει στο βίντεο. Αναμενόμενο βέβαια για flagship μοντέλο της Sony. Καθιστά περιττή την ύπαρξη βιντεοκάμερας.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
38
Απάντηση: Re: Nex-7

Nα τη χαίρεσαι, κι απο μένα. Δεδομένου οτι την έχεις πλέον ικανό διάστημα και την ξέρεις πλεον, θα την αγόραζες ξανά σήμερα ή θα κοιτούσες και την νεα nex6 ή καμμία απο τις δύο, πλέον?
Το ερώτημα είναι αρκετά θεωρητικό, προφανώς, αλλά απο την απάντησή σου θα εχω ενα ακόμη input για το πως θα κινηθώ εγώ.
Και κάτι ακόμη, πως αξιολογείς την μπαταρία της, αν θα είχες και λήψη βιντεο, ας πούμε σε αναλογία χρήσης 50-50 (βιντεο-φωτο).
Σ' ευχαριστώ εκτων προτέρων για τη βοήθειά σου.
 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Ευχαριστώ. Ναι, τη χάρηκα και τη χαίρομαι, είναι απόλαυση στη χρήση της.

Και μόνο για το EVF και για το TriNavi System θα την ξαναγόραζα. Είσαι στο manual και με μια κίνηση του αντίχειρα έχεις τον έλεγχο ταχύτητας/διαφράγματος/iso χωρίς να πατάς κουμπιά και να μπαίνεις σε μενού.

Ναι, θα την προτιμούσα ακόμη και τώρα από τη Nex-6.

Σε σύγκριση όμως RX-1 vs. Nex-7 + Zeiss 1.8, μπορεί και να επέλεγα RX-1, να πω την αμαρτία μου, κι αυτό λόγω του αισθητήρα full frame.
 


Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Re: Απάντηση: Re: Nex-7

Δεν έχω άποψη. Με λίγα ευρώ από ebay πήρα δύο μπαταρίες 1500mAh κι έναν διπλό φορτιστή και πάντα είμαι γεμάτος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.029
Μηνύματα
2.885.744
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top