play loud ! ! !

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
καλησπέρα , και χρόνια πολλά

- ανοίγω αυτό το θέμα , ορμώμενος από το γεγονός ότι σε μερικά βινύλια ( δεν το έχω προσέξει ακόμα σε cd ) , υπάρχει σε κάποιο σημείο , η σήμανση : play loud ή play at maximum volume , ή for full enjoiment play at . . . δυνατά πάντα

- παράδειγμα :







- θα ανεβάσω και άλλες , αφού σκανάρω την δισκοθήκη μου

- παρατηρώ με τα χρόνια , πως αρκετοί από αυτούς έχουν ένα κοινό μεταξύ τους , την παραγωγή τους η οποία είναι ως εξής : η χαμηλή περιοχή υπερτονισμένη , η υψηλή λίγο ποιο πίσω & η μεσαία πολύ πίσω στο γενικό mix

- οπότε σε νορμάλ στάθμες ( 75 - 90 db ) , ακούγεται η προαναφερθείσα τονική ανισορροπία , από εκεί και επάνω όμως , και όσο πλησιάζουμε στα όρια του συστήματός μας , προφανώς λόγω της επερχόμενης συμπίεσης από τον/τους τελικούς , τα πράγματα έρχονται στα ίσια τους ,

- αναφέρομαι στα γήινα συστήματα που αναγκαστικά κοντά στα όριά τους υποβαθμίζουν σιγά σιγά τα άκρα του φάσματος , και κάνουν την μεσαία να κυριαρχεί , διότι σε ένα σύστημα με πχ 801 + κιλοβάτ ( αν και αυτό έχει κάπου τα όριά του ) , η συμπίεση θα αργήσει ή δεν θα γίνει τόσο αισθητή

- επί του θέματος : έχετε τέτοιους δίσκους ; έχετε προσέξει κάτι παρόμοιο ; ή κάτι άλλο ;

- αναγκαστικά άνοιξα και άλλο θέμα με την συμπίεση στα όρια λειτουργείας των συσκευών , αλλά ας μην σταθούμε σε αυτό , ( εκτός εάν κάνω λάθος , οπότε διορθώστε με )

ΥΓ : θα μιλάω πάντα για τα συγκεκριμένα format , διότι εάν πχ το εν λόγω βινύλιο το βρείτε ας πούμε σε mp3 ή flac , μπορεί να είναι επεξεργασμένο και να μην ισχύουν τα ανωτέρω
 
  • Like
Reactions: Nua



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.554
Reaction score
37.808

(με κινδυνο να βγω εκτως θεματος) .. μαλλον..ειμαι ονειροπολο..ή χορευτη... "for your dreaming and dancing pleasure"(ανωθεν Tuxedomoon) παντως δεν εχω το LP Ziggy ή Μοτορχεντ ^^
.. πιθανοτατα δεν ειναι μονο ενα διαφημηστικο τρικ.. ή καποιος αστικος μυθος ..
στα ακρα τα οικο-συστηματα βγαζουν/αναδηκνιου/ξεδιπλονουν χαρακτηρα (πολυ ομορφα εξηγησε παραπανω ο αγαπητος Μιστερ Σποκ - ήτε απο πλευρας ενισχυτή ητε απο πλευρα ηχειων/μεγαφονων), στις υψηλες σταθμες ακροασης διακρινονται ευκολοτερα οι συνθεσεις/δυναμικες/λεπτομεριες κοκ .. ενιγουει ουτε καν το ειχα σκεφτει ολο αυτο.. απο την πλευρα μου δεν το "πουσαρω" πολυ το συστημα ..(γιατι με "γλυκοκοιταζει η διπλανη ενοικος" :vinsent: -και δυστηχως δεν της λες ουτε καλημερα ουτε καληνυχτα καμια σχεση με σχετικο νημα <3 )
..ομως.. τα τοτε (μεσαια) ηχο(οικο)συστηματα 70ς -80ς (που ειναι και οι παραπανω δισκοι) νομιζω(ή εχω την αισθηση) οτι διαφερουν σε σχεση με τα περισσοτερα hifi-hiend σημερα (λιγο οι κεφαλες? λιγο τα phono stages / ενισχυτικα / ηχεια ? - κατι τελοσπαντων στην ολη γραμμη αναπαραγωγης-).
.. ισως αναφερετε σε μαγαζια με PublicAddressing System ? ολα πιθανα..ολα παιζουν..
Με καθε απιφυλαξη διοτι πιθανοτατα και να μου σιαφευγει κατι λογω του μικρου ηλικιας (με χαρα δε να επεκταθω καπου στις παραπανω σκεψεις).
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
- όντως . . .








. . . αλλά εδώ δεν ισχύουν τα όσα έχω προαναφέρει περί τονισμένων χαμηλών , πίσω η μεσαία κλπ , απεναντίας η εν λόγω παραγωγή είναι κρυστάλλινα καθαρή και ισορροπημένη . . .
. . . χμμμμ . . . :thumbsdown:
 




Μηνύματα
1.171
Reaction score
185
Νομίζω είναι καθαρά μαρκετίστικο και δεν έχει να κάνει με τονισμένες κάποιες συχνότητες κλπ. Τη δεκαετία του 80 κυρίως υπήρχαν πκλλοί δίσκοι που έγραφαν είτε "play it loud" είτε "παίξτε το δυνατά" (πχ όλη η σειρά history of rock με τον κιθαρίστα στο εξώφυλλο από την polygram).
Μάλλον ήθελαν να τονίσουν τη "δυναμικότητα" και τα δυνατά κομμάτια (hits) του δίσκου στις υψηλότερες δυνατές εντάσεις
 


Nua

Μηνύματα
2
Reaction score
2
καλησπέρα , και χρόνια πολλά

- ανοίγω αυτό το θέμα , ορμώμενος από το γεγονός ότι σε μερικά βινύλια ( δεν το έχω προσέξει ακόμα σε cd ) , υπάρχει σε κάποιο σημείο , η σήμανση : play loud ή play at maximum volume , ή for full enjoiment play at . . . δυνατά πάντα

- παράδειγμα :







- θα ανεβάσω και άλλες , αφού σκανάρω την δισκοθήκη μου

- παρατηρώ με τα χρόνια , πως αρκετοί από αυτούς έχουν ένα κοινό μεταξύ τους , την παραγωγή τους η οποία είναι ως εξής : η χαμηλή περιοχή υπερτονισμένη , η υψηλή λίγο ποιο πίσω & η μεσαία πολύ πίσω στο γενικό mix

- οπότε σε νορμάλ στάθμες ( 75 - 90 db ) , ακούγεται η προαναφερθείσα τονική ανισορροπία , από εκεί και επάνω όμως , και όσο πλησιάζουμε στα όρια του συστήματός μας , προφανώς λόγω της επερχόμενης συμπίεσης από τον/τους τελικούς , τα πράγματα έρχονται στα ίσια τους ,

- αναφέρομαι στα γήινα συστήματα που αναγκαστικά κοντά στα όριά τους υποβαθμίζουν σιγά σιγά τα άκρα του φάσματος , και κάνουν την μεσαία να κυριαρχεί , διότι σε ένα σύστημα με πχ 801 + κιλοβάτ ( αν και αυτό έχει κάπου τα όριά του ) , η συμπίεση θα αργήσει ή δεν θα γίνει τόσο αισθητή

- επί του θέματος : έχετε τέτοιους δίσκους ; έχετε προσέξει κάτι παρόμοιο ; ή κάτι άλλο ;

- αναγκαστικά άνοιξα και άλλο θέμα με την συμπίεση στα όρια λειτουργείας των συσκευών , αλλά ας μην σταθούμε σε αυτό , ( εκτός εάν κάνω λάθος , οπότε διορθώστε με )

ΥΓ : θα μιλάω πάντα για τα συγκεκριμένα format , διότι εάν πχ το εν λόγω βινύλιο το βρείτε ας πούμε σε mp3 ή flac , μπορεί να είναι επεξεργασμένο και να μην ισχύουν τα ανωτέρω


Εχει να κάνει και με το είδος της μουσικής, βέβαια......:)
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564

... Χωρίς κρεντιτς , απλά παίζει πραγματικά ωραία δυνατά
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.566
Μηνύματα
2.865.747
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top