PRaT η νίκη του High End

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.264
Reaction score
8.168
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Αααα, τόσο γρήγορα το γυρνάμε; Εφηύραμε και το αναλογικό prat τώρα. Τί να σου πω ρε Νίκο. Δε θέλω να γίνω... τέλος πάντωνε, κάνε ό,τι νομίζεις. Πάντως, εγώ απατεώνας δεν γίνομαι -και ούτε είμαι πλέον κανένας άσχετος ή παπαπούφας. Το τσιγάρο που βάζω στο στόμα μου είναι σφραγισμένο και απείραχτο.
εχεις απολυτο δικο κωστα, απλως η συζητηση ξεκινησε απο κατι που εγραφε ο pass για τους κλασσ ντε που εγω συνεδεσα με την μετρησιμοτητα η οχι καποιων παραμετρων.
τεσπα η αποψη σου για τα κλασσ ντε την πρωτη φορα που τα ακουσες εχει ενδιαφερον, θα τα πουμε σε αλλο νημα.
τελος, να πω πως ξεκινησα ενα "προβοκατορικο" νημα με σκοπο τις μετρησεις, δεν ακολουθησε την πορεια που ηθελα και πλεον δεν βλεπω τον λογο να το συνεχισω.
τωρα για το "κανε οτι νομιζεις" που λες τι να κανω? δεν εχω κατι να κανω, μια οπτικη γωνια προσθεσα και ηξερα ποιος θα απαντήσει και τι...
αφφφταα
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

έλα μου όμως που η παναγιώταινα είναι και ...κουκλάρα!

αυτες ειναι οι χαρες της ζωης Κωνσταντινε ..:404:


.....ολα τα αλλα ξεκινανε απο το Α και μπορει να φτασουν το Ω :137:
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Παρακαλώ θερμά τους "ειδήμονες" και τους ειδήμονες να εξηγήσουν και σε μένα τον άσχετο περί του αντικειμένου τα κάτωθι :

1) Σε τι συνίσταται η ένσταση τους στην χρήση του όρου PRat όσον αφορά στην καταγραφή-περιγραφή υποκειμενικών εκτιμήσεων.


2) Ανάμεσα σε δύο συστήματα με διαφορετικές συνιστώσες (συσκευές) (παρόμοιων μετρήσιμων χαρακτηριστικών και σχεδιαστικής φιλοσοφίας) μπορεί να υπάρχουν διαφορές στον "τσαμπουκά" και την "ταχύτητα-ρυθμό" ;;;;;;;


3) Αν η απάντηση στην παραπάνω ερώτηση είναι όχι (που δεν το αποδέχομαι με τίποτε ) έχει καλώς . Αν είναι όμως ναι ,θα σας παρακαλούσα να μου πείτε ,με ποια δεδομένα σχεδιαστικά-κατασκευαστικά-εργαστηριακά πριν από την ακρόαση , θα μπορούσε κάποιος να γνωρίζει αν ένα συμβατικό set up έχει κορυφαία συμπεριφορά στους ως άνω τομείς ....
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Εγώ από την πλευρά θέλω να μάθω, πως ακούγεται....:403:
...και μιας και βλέπω γνώστες με πολλές εμπειρίες ζωντανής μουσικής, να μας το περιγράψουν σε σχέση με την μουσική..

Όταν λέτε "ρυθμός" τι είναι ??
...ο μουσικός όρος ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.953
Reaction score
55.065
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

P(αίρνοντας) R(εμούλες) A(ρχίζουν) οι T(ρεμούλες)...

To PRaT αποτελεί το χαϊενδικό ανάλογο των κυβερνήσεων που έχουν περάσει μέχρι τώρα:Δε νοιάζεται ουσιαστικά γιά τους ακροατές,αλλά κυρίως γιά την επικράτησή του ως έννοια στη συνείδησή τους.Υπερηφανεύεται και θριαμβολογεί γιά ΄΄κατακτήσεις΄΄ που αποτελούν αυτονόητες υποχρεώσεις και φυσικά δεν φταίει ποτέ το ίδιο,αλλά οι μουσικόφιλοι που το αντιλαμβάνονται ή όχι στα συστήματά τους...:612:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.142
Reaction score
20.701
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

εχεις απολυτο δικο κωστα, απλως η συζητηση ξεκινησε απο κατι που εγραφε ο pass για τους κλασσ ντε (...)
O Pass γέρασε (και μυαλό δεν έβαλε). Τουλάχιστον, ο Bill Johnson έβγαλε και προϊόν class D με τη δική του φίρμα. Ποιος; Ο Bill Johnson.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
βρε που εισαι χαμενος?
ασε την ψοφια και απαντα επι της ουσιας. ηταν μετρησιμο το πρατ? οχι. ειναι σημερα? ειναι.
Από που προκύπτει ρε Νίκο ότι το πράτ είναι μετρήσιμο; Μπορείς να ορίσεις το μέγεθος και τις μονάδες μέτρησης; Μετριέται η υποκειμενική π@παριά του καθενός; Επειδή του ήρθε τώρα κάποιου να το συνδυάσει με το jitter;
μηπως οταν τα αυτακια μας μας λενε κατι να κραταμε και μια πισινη?
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Υπονοείς ότι οι ακουστικές εκτιμήσεις επιβεβαιώθηκαν επιστημονικά μέσω του... πρατ; Δηλαδή από αύριο θα διδάσκουν το πρατ στα σχολεία;

...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Έτσι για την ιστορία πάντως, εμένα αρκετά πιο πολύ μου άρεσε (υποκειμενικότητα) στο σύστημά ΜΟΥ ενισχυτής του pass, παρά ο hypex, class d από τους καλούς δηλαδή. Συγκεκριμένα, τα δυναμικά, τη φυσικότητα και τη σκηνή που πήρα με τον έναν, ΔΕΝ τα πήρα με τον άλλον! Τί να σας πω, αν είναι να προτιμήσω τον έναν επειδή μετράει καλύτερα και έχει σύμφωνα με τα λέγόμενά σας τεχνολογική υπεροχή, αλλά να ακούω χειρότερα, λυπάμαι δεν θα το κάνω...
Η επίσης, αν με τον χυπεξ άκουγα σωστά και με τον άλλον λάθος γιατί ας πούμε μου απέκρυπτε πράγματα και τα στρογγύλευε, πάλι δεν το νομίζω, γιατί και στην ανάλυση, λεπτομέρεια, υψηλές ήταν πιο περιγραφικός-αποκαλυπτικός ο pass.
Ξέρετε ότι σέβομαι πολύ τις απόψεις σας και σας εκτιμώ, αλλά ό,τι άκουσα σας λέω...
Θα μου πείτε "μην εμπιστεύεσαι το αυτί αλλά τις μετρήσεις, την επιστημονική ορθότητα κτλ"... λυπάμαι αλλά με το αυτί ακούω...

Αφήστε που και prat είχε καλύτερο...;-)
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

όχι.


ένα απλό παράδειγμα, για να γίνει εύκολα κατανοητό:

τα σωστά πρίμα, κουράζουν.
τα λάθος πρίμα, τα "στρογγυλεμένα", αρέσουν.

αυτά....:138:
Τα σωστά πρίμα ποτέ δεν κουράζουν!
Ίσα ίσα που απομακρύνουν την τάση για τεμπελιά των αυτιών μας.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: PRaT η νίκη του High End

Έτσι για την ιστορία πάντως, εμένα αρκετά πιο πολύ μου άρεσε (υποκειμενικότητα) στο σύστημά ΜΟΥ ενισχυτής του pass, παρά ο hypex, class d από τους καλούς δηλαδή. Συγκεκριμένα, τα δυναμικά, τη φυσικότητα και τη σκηνή που πήρα με τον έναν, ΔΕΝ τα πήρα με τον άλλον! Τί να σας πω, αν είναι να προτιμήσω τον έναν επειδή μετράει καλύτερα και έχει σύμφωνα με τα λέγόμενά σας τεχνολογική υπεροχή, αλλά να ακούω χειρότερα, λυπάμαι δεν θα το κάνω...
Η επίσης, αν με τον χυπεξ άκουγα σωστά και με τον άλλον λάθος γιατί ας πούμε μου απέκρυπτε πράγματα και τα στρογγύλευε, πάλι δεν το νομίζω, γιατί και στην ανάλυση, λεπτομέρεια, υψηλές ήταν πιο περιγραφικός-αποκαλυπτικός ο pass.
Ξέρετε ότι σέβομαι πολύ τις απόψεις σας και σας εκτιμώ, αλλά ό,τι άκουσα σας λέω...
Θα μου πείτε "μην εμπιστεύεσαι το αυτί αλλά τις μετρήσεις, την επιστημονική ορθότητα κτλ"... λυπάμαι αλλά με το αυτί ακούω...

Αφήστε που και prat είχε καλύτερο...;-)
ακουσες εναν απο τους καλους αλλα εχει και καλυτερους.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.142
Reaction score
20.701
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Παρακαλώ θερμά τους "ειδήμονες" και τους ειδήμονες να εξηγήσουν και σε μένα τον άσχετο περί του αντικειμένου τα κάτωθι :

1) Σε τι συνίσταται η ένσταση τους στην χρήση του όρου PRat όσον αφορά στην καταγραφή-περιγραφή υποκειμενικών εκτιμήσεων.

(...)
Κυρίες και κύριοι καλημέρα σας! Στο σημερινό μας μάθημα Φυσιολογίας θα εξετάσουμε το σύστημα των αισθητηρίων του βατράχου. Όπως βλέπετε, έχουμε έναν αρσενικό βάτραχο. Ας ξεκινήσουμε κόβοντάς του το μπροστινό αριστερό πόδι.

- Πήδα βάτραχε!

Όπως βλέπετε, ο βάτραχος πηδάει μια χαρά. Ας του κόψουμε τώρα και το άλλο μπροστινό πόδι.

- Πήδα βάτραχε!

Και πάλι, βλέπετε πως ο βάτραχος πηδάει μια χαρά! Ας του κόψουμε τώρα το πίσω δεξί πόδι.

- Πήδα βάτραχε!

Ααααα, μα είναι καταπληκτικό. Ο βάτραχος πάλι πηδάει, αν και όχι όπως πρώτα. Ας του κόψουμε τώρα και το τελευταίο πόδι που του έμεινε.

- Πήδα βάτραχε!

Όπως βλέπετε, ο βάτραχος δεν πηδάει. Συμπέρασμα: Όταν του κόψουμε όλα τα πόδια, ο βάτραχος κουφαίνεται. Στο επόμενο μάθημα θα εξετάσουμε αν παρουσιάζουν την ίδια συμπεριφορά και τα αυτιά του θηλυκού βατράχου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.540
Reaction score
126.247
Απάντηση: Re: PRaT η νίκη του High End

ακουσες εναν απο τους καλους αλλα εχει και καλυτερους.
όλα είναι σχετικά. (στο ότι τον άκουσε αναφέρομαι)
 

Μηνύματα
20.192
Reaction score
14.687
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

όχι.


ένα απλό παράδειγμα, για να γίνει εύκολα κατανοητό:

τα σωστά πρίμα, κουράζουν.
τα λάθος πρίμα, τα "στρογγυλεμένα", αρέσουν.

αυτά
Τα σωστά πρίμα ποτέ δεν κουράζουν!
Ίσα ίσα που απομακρύνουν την τάση για τεμπελιά των αυτιών μας.

Mεγαλες οι διαστασεις των αποψεων παιδια...Και ακραιες συναμα...

Ποια ειναι η μεση οδος?:121:


Εγώ από την πλευρά θέλω να μάθω, πως ακούγεται....
...και μιας και βλέπω γνώστες με πολλές εμπειρίες ζωντανής μουσικής, να μας το περιγράψουν σε σχέση με την μουσική..

Κι εγω θελω!:119:

Εσυ βαζεις 'δυσκολα θεματα'...:126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.540
Reaction score
126.247
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

με ποια δεδομένα σχεδιαστικά-κατασκευαστικά-εργαστηριακά πριν από την ακρόαση , θα μπορούσε κάποιος να γνωρίζει αν ένα συμβατικό set up έχει κορυφαία συμπεριφορά στους ως άνω τομείς ....
dr, df, sr και max spl στο ηχείο-χώρο φυσικά, η απόκριση εννοείται.

βοηθάει και το s/n r, μπας και καταφέρει να βγει το dr των νέων φορμά, πράμα που δε βλέπω δηλαδή, αλλά λέμε.

τά'λεγε κι ο Μιχάλης. Και με παράδειγμα.

εσύ Βασίλη, εξήγησέ μου τώρα τι σχέση έχει το πρατ με το ψηφιακό κακό, το τζίτερ.

φυσικά, κανείς δεν απαγορεύει τίποτα στις ακουστικές εκτιμήσεις. αλλά να συνδέεται η ακουστική εκτίμηση του πρατ με τα ψηφιακά σφάλματα χρονισμού, είναι άλλο καπέλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.540
Reaction score
126.247
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

1) Δεν υφισταται Ηλεκτρικο ή Ακουστικο μεγεθος ή χαρακτηριστικο ονοματι ΠΡΑΤ.
Το σχολιο μου για οποιον επιννοει 'η χρησιμοποιει τετοιους ορους ειναι ακαταλληλο για φορουμ και αυτολογοκρινεται.
Στο τελος οποιος θελει να κανει Πρατ να παει να το κανει σπιτι του και οχι δημοσια.
by spertos
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.540
Reaction score
126.247
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Έενα - δύο - εν - δυό - έν - δυό - ένα!
Ένα στ' αριστερόου - ΠΡΑΤ - ένα κι ένα δυόου - ΠΡΑΤ - _ - ΠΡΑΤ!
Τέμπο! - Ρυθμός! - Συγχρό - νι - σμός!
Ο - λυ - μπία - κός!
by coyias
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Re: PRaT η νίκη του High End

όλα είναι σχετικά. (στο ότι τον άκουσε αναφέρομαι)
Επειδή ήμουν σίγουρος πως κάπως έτσι θα ήταν ο αντίλογος (καταλληλότητα χώρου,συνθήκες,συνδέσεις κλπ. αν κατάλαβα καλά) απλά λέω πως όπως άκουσα τον έναν έτσι άκουσα και τον άλλον, απλά ο χύπεξ ήταν με balanced σύνδεση σε πηγή ενώ ο πασσ όχι...

Καλό βράδυ!
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: PRaT η νίκη του High End

Κυρίες και κύριοι καλημέρα σας! Στο σημερινό μας μάθημα Φυσιολογίας θα εξετάσουμε το σύστημα των αισθητηρίων του βατράχου. Όπως βλέπετε, έχουμε έναν αρσενικό βάτραχο. Ας ξεκινήσουμε κόβοντάς του το μπροστινό αριστερό πόδι.

- Πήδα βάτραχε!

Όπως βλέπετε, ο βάτραχος πηδάει μια χαρά. Ας του κόψουμε τώρα και το άλλο μπροστινό πόδι.

- Πήδα βάτραχε!

Και πάλι, βλέπετε πως ο βάτραχος πηδάει μια χαρά! Ας του κόψουμε τώρα το πίσω δεξί πόδι.

- Πήδα βάτραχε!

Ααααα, μα είναι καταπληκτικό. Ο βάτραχος πάλι πηδάει, αν και όχι όπως πρώτα. Ας του κόψουμε τώρα και το τελευταίο πόδι που του έμεινε.

- Πήδα βάτραχε!

Όπως βλέπετε, ο βάτραχος δεν πηδάει. Συμπέρασμα: Όταν του κόψουμε όλα τα πόδια, ο βάτραχος κουφαίνεται. Στο επόμενο μάθημα θα εξετάσουμε αν παρουσιάζουν την ίδια συμπεριφορά και τα αυτιά του θηλυκού βατράχου.
Ζητώ την κατανόησή σου . Βλέπεις εκτός από άσχετος είμαι και μειωμένης νοημοσύνης . Κατά συνέπεια η βατραχολογία δεν με βοηθάει να καταλάβω την απάντησή σου . Αν έχεις την καλοσύνη , μου απαντάς με απλό και σαφή τρόπο στην ερώτησή μου . Ερώτηση που την υποβάλλω ξανά :

Παρακαλώ θερμά τους "ειδήμονες" και τους ειδήμονες να εξηγήσουν και σε μένα τον άσχετο περί του αντικειμένου τα κάτωθι :

1) Σε τι συνίσταται η ένσταση τους στην χρήση του όρου PRat όσον αφορά στην καταγραφή-περιγραφή υποκειμενικών εκτιμήσεων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.540
Reaction score
126.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: PRaT η νίκη του High End

Επειδή ήμουν σίγουρος πως κάπως έτσι θα ήταν ο αντίλογος (καταλληλότητα χώρου,συνθήκες,συνδέσεις κλπ. αν κατάλαβα καλά) απλά λέω πως όπως άκουσα τον έναν έτσι άκουσα και τον άλλον, απλά ο χύπεξ ήταν με balanced σύνδεση σε πηγή ενώ ο πασσ όχι...

Καλό βράδυ!
κάνεις λάθος. δεν υπάρχει αντίλογος σε προσωπικές (υποκειμενικές) ακουστικές εκτιμήσεις.:126:

καλό βράδυ και σε σένα φίλε! :145:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.231
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top