ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

Μηνύματα
159
Reaction score
12
παίδες τελικά θα πάρω την canon Eos 550D ώς σώμα αρχικά και τον φακό πάλι της Canon τον EF-S 18-135mm IS !!!

Η απορία μου είναι ότι ο Canon EF-S 18-135mm IS σε σχέση με τον μικρό Canon EF-S 18-55 mm IS είναι καλύτερος ή χειρότερος?

γιατί αν δεν είναι ποιοτικότερος ο 18-135mm τότε πάω απευθείας για τον μικρότερο EF-S 18-55 mm IS !

ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΜΕ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!!!ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ 2 !!!

χίλια ευχαριστώ για μια ακόμη φορά!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.914
Reaction score
34.533
Φυσικα και ο 18-135mm ειναι καλυτερος (απο αυτους τους 2 ετσι) .Κανε την κινηση κανονικα.
 

Μηνύματα
2.471
Reaction score
1.747
Απάντηση: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

είχα πάρει δανεικό τον 18-135is για ένα γάμο, γιατί ο δικός μου 17-50 της tamron δε μου "έφτανε".

Τελικά δε ξαναχρησιμοποίησα άλλο φακό εκτός από τον 17-50 μου μέσα σε εκκλησία...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.302
Απάντηση: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

ένας φις-άι είναι πάντα ...χρήσιμος (κι άχρηστος).

και για το φεγγάρι, αυτό με αυτό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.302
Απάντηση: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

Με αυτόν πάντως, θα βγάζεις εξαιρετικές φωτός.

Για εκκλησίες κ λοιπές καθημερνές δραστηριότητες, αυτός δείχνει τα δόντια του.

Για πιο μακρινές και πορτραίτα, αυτός είναι ολ δι μάνει...
 

Μηνύματα
12.911
Reaction score
10.142
Καλά εσύ μπήκες στο σάιτ της κάνον και άρχισες να σκαλίζεις το προϊόντα της; Δεν θέλει να πουλήσει το αυτοκίνητό του ο άνθρωπος για να πάρει φακούς!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.302
Απάντηση: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

:143::135::137::138:
 


Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

το βιντεο που γραφει η συγκεκριμενη μηχανη σε τι μορφη ειναι και ποιες δυνατοτηες υπαρχουν αναπαραγωγης του αρχειου υπαρχουν? (εκτος απο direct με την tv συνδεση).Γραφει σε .mov ? Ας πουμε για να δεις το αρχειο σε ps3 ειναι δυσκολη υποθεση? εννοωντας πως θα χρειαστει επεξεργασια αρχειου κλπ.
Επισης,ειναι αληθεια πως το αρχειο δεν μπορει να ξεπερασει τα 12' σε διαρκεια? γιατι? ζεσταινεται ο κενσορας?
Αν το χεις ψαξει πες μου σε παρακαλω γιατι μ ενδιαφερει αμεσα.Η ακποιος αλλος αν γνωριζει φυσικα ας απαντησει.Σκοπευω να παρω την 7d.Αλλα το θεμα αναπαραγωγης του βιντεο μ απασχολει.
ευχαριστω
 

Μηνύματα
357
Reaction score
7
η 7d, απυευθύνεται καθαρά σε επαγγελματίες, πέρα του κόστους , αμφιβάλω αν θα την εκμεταλλευτεί κάποιος ερασιτέχνης, όσο και αν γνωρίζει από φωτογραφία.
όσο για το video, εντάξει, φωτογραφική αγοράζουμε , όχι βιντεοκάμερα
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.471
Reaction score
32.295
Απάντηση: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

Η απορία μου είναι ότι ο Canon EF-S 18-135mm IS σε σχέση με τον μικρό Canon EF-S 18-55 mm IS είναι καλύτερος ή χειρότερος?

γιατί αν δεν είναι ποιοτικότερος ο 18-135mm τότε πάω απευθείας για τον μικρότερο EF-S 18-55 mm IS !

Μπες εδώ και κοίταξε μόνος σου τα τεστ κάθε φακού, αλλάζοντας το εστιακό μήκος και το διάφραγμα.
Καλύτερος από τον 18-55 is δεν είναι πάντως, ίσως μόνο στην περιοχή των 50mm, που ο 18-135 είναι στο μέσο του και έχει πολύ καλή απόδοση, ενώ ο 18-55 στο άνω όριό του. Βέβαια εάν τους κλείσεις στο φ/8 δεν βλέπω και πολύ διαφορά. Στο ευρυγώνιο ο 18-55 είναι σαφώς καλύτερος, τουλάχιστον σύμφωνα με τα τεστ.

Γνώμη μου; Πάρε τον πάμφθηνο 18-55 is (και μεταχειρισμένο ακόμη πιο καλά, πάρα πολύς κόσμος τον έχει και τον πουλάει θέλοντας να αναβαθμιστεί σε κάτι ακριβότερο, σταθερού διαφράγματος κλπ) και έναν τηλεφακό. Εκτός εάν θέλεις οπωσδήποτε να τα καλύψεις όλα με ένα φακό, που αυτή ακριβώς είναι η λογική του 18-135, βέβαια τέτοιο εύρος συνήθως έρχεται με κάποιες παραχωρήσεις. Για τέτοιες λύσεις μπορείς να δεις και σε άλλους κατασκευαστές, και με μεγαλύτερο εύρος. Για παράδειγμα στον Ταμρον 18-270vc. Αλλά το μεγάλο εύρος έχει τις παραχωρήσεις του σχεδόν πάντα, να το έχεις κατά νου. Εάν κυνηγάς την απόλυτη ποιότητα, να ψάξεις για συντηρητικού εύρους ζουμ με σταθερό διάφραγμα ή σταθερούς.
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: Re: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

η 7d, απυευθύνεται καθαρά σε επαγγελματίες, πέρα του κόστους , αμφιβάλω αν θα την εκμεταλλευτεί κάποιος ερασιτέχνης, όσο και αν γνωρίζει από φωτογραφία.
όσο για το video, εντάξει, φωτογραφική αγοράζουμε , όχι βιντεοκάμερα
Πολυ σωστα.Απλα ομως απ οσα εμαθα κυριως απο φωτογραφους,το βιντεο που θα παρεις απο μια slr δεν το παιρνεις απο καμια βιντεοκαμερα.ειδικα τη νυχτα.
 


Μηνύματα
905
Reaction score
2
Απάντηση: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

Αν θελεις πολυ καλο βιντεο και φωτογραφια, και ολα αυτα σχετικα οικονομικα και ευκολα , παρε την sony nex 5.
Εγω ειχα την canon 7D + 24-105 L IS USM κλπ και τα εδωσα.
Δεν λεω οτι ειναι φυσικα τοσο γρηγορη οσο η 7D sto focus και στο χειρισμο, αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ κοντα .
Δες εδω.... http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=65811
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1042&thread=36479664
 

Μηνύματα
159
Reaction score
12
Απάντηση: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

όλα είναι SUPER!!έχω ξετρελαθεί τόσο που ζήτησα απο την intersys και 2ο βιβλιαράκι για back up γιατί το 1ο το έλιωσα!!!:) :) :)

ο φακός που πήρα τελικά είναι ο 18-55 και για αρχή είμαι αρκετά ικανοποιημένος και κάτι παραπάνω δλδ!:) :)
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

Αν θελεις πολυ καλο βιντεο και φωτογραφια, και ολα αυτα σχετικα οικονομικα και ευκολα , παρε την sony nex 5.
Εγω ειχα την canon 7D + 24-105 L IS USM κλπ και τα εδωσα.
Δεν λεω οτι ειναι φυσικα τοσο γρηγορη οσο η 7D sto focus και στο χειρισμο, αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ κοντα .
Δες εδω.... http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=65811
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1042&thread=36479664
Ναι ειδα και σ ευχαριστω.παρατηρησα πως στο image της canon εχει πιο κορεσμενα χρωματα.δεν ξερω αν αυτο λεει κατι.Εννοω αν ειναι θεμα σετινγκς.Για το φλου πραγματι εχεις δικιο.Την νεχ5 την ειχα στο μυαλο μου κι εγω.και εβαλα κιολας ενα ποστ καπου εδω και ζητουσα πληροφοριες.Μου ειπε καποιος φιλος για μια πανασονικ ΤΖ100 με τεραστιο ζουμ που γραφει σε avchd κλπ.
Σ αυτο που με απογοητευει η σονυ,επειδη εxω μια handycam,ειναι αν χρειαστει να τραβηξεις βιντεο καπου με λιγο φωτισμο.εκει εχασες..κανω μια σκεψη να σου πω την αληθεια για την 7d.Πρωτον γιατι θα εχω ενα πολυ καλο σωμα για χρονια,και επειτα εχω την εντυπωση απο βιντεο που εχω δει,πως στα σκοτεινα θα με καλυψει πολυ καλα.Βεβαια περιμενω να δω και την d60 με τη σπαστη οθονη.Αλλη φαση.
Μου κανει εντυπωση ομως που εδωσες την 7d.θα ηθελα επισης να πω πως οι εος εχουν πολυ κορεσμενα χρωματα.Ετσι διαπιστωσα εγω τουλαχιστον απο δειγματα που εχω δει.ευχαριστω.

Υ.Γ. Να πιασουμε ενα λοττο εκει περα να τα παρουμε ολα να σχολαμε να τελειωνει το πανηγυρι !!:138::138::138:
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: Re: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

ίσως λόγω των φακών , που είναι ποιοτικά ανώτεροι από μιας βιντεοκάμερας
Και να προσθέσω ότι βοηθάει πάρα πολύ η τεράστια επιφάνεια (σε σχέση με αυτή που έχουν οι ερασιτεχνικές βιντεοκάμερες) η οποία παράγει πολύ μικρότερο θόρυβο δλδ η πληροφορία της είναι πιο σωστή.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

όλα είναι SUPER!!έχω ξετρελαθεί τόσο που ζήτησα απο την intersys και 2ο βιβλιαράκι για back up γιατί το 1ο το έλιωσα!!!:) :) :)

ο φακός που πήρα τελικά είναι ο 18-55 και για αρχή είμαι αρκετά ικανοποιημένος και κάτι παραπάνω δλδ!:) :)
Εγώ για να μην το χαλάσω το τύπωσα και έφτιαξα δικό μου!

Επίσης έχω και από μία κόπια στο iphone και στο ipad :107:

Όσο για τον φακό έκανες άριστη επιλογή!
Έχω τον ίδιο φακό και με τρώει η περιέργεια (αλλά και η τσέπη) πόσο πολύ περισσότερη ποιότητα θα πάρουμε με φακούς στην κατηγορία τιμής των 1000€!
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: Re: ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ CANON EOS 550D BODY + τώρα ο ΦΑΚΟΣ!!!

η 7d, απυευθύνεται καθαρά σε επαγγελματίες, πέρα του κόστους , αμφιβάλω αν θα την εκμεταλλευτεί κάποιος ερασιτέχνης, όσο και αν γνωρίζει από φωτογραφία.
όσο για το video, εντάξει, φωτογραφική αγοράζουμε , όχι βιντεοκάμερα
Αν και έχει πάρει λιγάκι την κατηφόρα η τιμή της (από ότι ακούω) η 7D έχει όμως και πλεονεκτήματα σε σχέση με τις πιο μικρές αδελφές της και ένα από αυτά το οποίο είναι η τρομερή ανθεκτικότητα που έχει στις ταλαιπωρίες από την χρήση και τις καιρικές συνθήκες!

Για το βίντεο αποτέλεσμα (θα μιλήσω για την EOS 550D με 18-55IS που έχω), αν τραβήξεις σε εξωτερικό χώρο και ειδικά φύση με ποικιλία χρωμάτων μία καλά φωτισμένη μέρα (για να έχεις με τον συγκεκριμένο φακό ISO κάτω του 800 και να μπορείς να παίξεις λιγάκι με το διάφραγμα) θα σου πρότεινα όταν πας να δεις το αποτέλεσμα να καθίσεις καλά!
Τέτοια ποιότητα στα 800€ δεν φανταζόμασταν ότι θα είχαμε ούτε στα όνειρά μας!
Το αποτέλεσμα απλά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!
Και για να πάρεις γεύσεις απλά "ζάλισε" το google και το youtube για το video της 550D....αυτά ξέρουν :126:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.008
Μηνύματα
2.885.178
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top