ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

Μηνύματα
31
Reaction score
0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ "PHILIPS BLUEVISION 40005 H4 12V 60/55 W". H ΜΙΑ Η ΛΑΜΠΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΕΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΗΚΕ :101: ... Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΛΑΜΠΑ ΑΛΟΓΟΝΟΥ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΗ. ΑΠΛΑ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΟ ΦΩΤΙΣΜΟ, ΚΑΙ ΣΧΕΔΩΝ ΚΑΘΟΛΟΥ "XENON EFFECT" ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ. ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΛΑΜΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΛΑΜΠΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ. ΣΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ http://www.youtube.com/watch?v=w68G252TIEM ΜΑΣ ΕΞΗΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΑΞΩ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ. ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η XENONHELLAS "Οι λάμπες τύπου XENON είναι κοινές λάμπες όπου απλά χρησιμοποιούν αέριο XENON αντί του αλογόνου και δίνουν την απόχρωση του μπλε. Αυτές οι λάμπες δίνουν ελάχιστα ή και καθόλου περισσότερο φως...". TI MOY ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΣΤΥΜΑ XENON...???
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

Osram cool blue, philips +10% blue, και τέλος piaaa, japan , μακράν οι καλύτερες αλλά και ακριβότερες.
Το φως που θα πάρεις με ενα σετ xenon απλά οι απλές λάμπες αλογόνου ούτε που το ονειρεύονται.Σου μιλάω εκ πείρας.
Σε τι όχημα αναφέρεσαι?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

Είναι παράνομα τα kit xenon που τοποθετούνται σε απλά φανάρια αυτοκινήτου.
Και τα περισσότερα «κινέζικα» μετά από λίγο καιρό (λιγότερο από χρόνο συνήθως) χάνουν πολύ σε απόδοση.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Έχω Mini Cooper S με εργοστασιακά HID και aftermarket PIAA 540 με λάμπες PIAA Xtreme White Plus.
Το παραγόμενο φώς έχει περίπου ίδια απόχρωση και ταιριάζει για συνδυασμένη με HID χρήση περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο χωρίς να είναι ενοχλητικό για τους υπόλοιπους οδηγούς.

Επομένως PIAA δαγκωτό.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

Είναι παράνομα τα kit xenon που τοποθετούνται σε απλά φανάρια αυτοκινήτου.
Και τα περισσότερα «κινέζικα» μετά από λίγο καιρό (λιγότερο από χρόνο συνήθως) χάνουν πολύ σε απόδοση.

http://theretrofitsource.com/

σε εφτιαξα?
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Δεν αρκεί αυτό.
Για να νομιμοποιηθεί το HID (road legal) θα πρέπει να υπάρχει σύστημα αυτόματης ρύθμισης ύψους δέσμης φώτων (το οποίο συμπεριλαμβάνει τοποθέτηση αισθητήρων στα μπροστινά ψαλίδια και σερβομηχανισμό) και αυτόματο σύστημα πλύσης φωτιστικών σωμάτων.
Για παράδειγμα μία πλήρης μετατροπή σε BMW E90 κοστίζει περίπου 2.500 ευρώ.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Απάντηση: Re: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

Έχω Mini Cooper S με εργοστασιακά HID και aftermarket PIAA 540 με λάμπες PIAA Xtreme White Plus.
Το παραγόμενο φώς έχει περίπου ίδια απόχρωση και ταιριάζει για συνδυασμένη με HID χρήση περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο χωρίς να είναι ενοχλητικό για τους υπόλοιπους οδηγούς.

Επομένως PIAA δαγκωτό.
Απο που μπορω να προμυθευτω αυτες τις λαμπες...???
 

Μηνύματα
412
Reaction score
249
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

Εγώ τελευταία φορά είχα πάρει PIAA από εδώ:
http://www.louis.com.gr/

Λογικά θα έχει ακόμα (πάει πάνω από χρόνος από τότε που πήρα εγώ)
 


Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Οι Xtreme White Plus μπλεδίζουν ή μου φαίνεται;
Αντίστοιχο σε λευκό υπάρχει;
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Οι Xtreme White Plus μπλεδίζουν ή μου φαίνεται;
Είναι στα 4000Κ.
Δεν μπλεδίζουν καθόλου.

1500 k Candlelight
2700-2900 k Yellow painted fog halogen bulbs

Yellowish white:
3200 k Sunrise/sunset
3200 k Premium H7 non painted halogen bulb
3400 k 1 hour from dusk/dawn

White:
4100 k Philips/Osram OEM HID D2S
5500 k Bright sunny daylight around noon

Blueish white
5500-5600 k Electronic photo flash
6000 k Philips Ultinon HID D2S
6500-7500 k Overcast sky

Blue:
9000-12000 k Blue sky
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Τους βαθμούς Kelvin τους γνωρίζω. Αλλά στο site λέει:
"...the Blue topcoat on these bulbs adds a slight blue tint to the lamp for enhanced curb appeal."
Δηλαδή έχουν μπλε επίστρωση.
Τώρα, εφ'όσον τις έχεις και επιβεβαιώνεις ότι δεν είναι μπλε, όλα ΟΚ.
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Απάντηση: Re: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

Δεν αρκεί αυτό.
Για να νομιμοποιηθεί το HID (road legal) θα πρέπει να υπάρχει σύστημα αυτόματης ρύθμισης ύψους δέσμης φώτων (το οποίο συμπεριλαμβάνει τοποθέτηση αισθητήρων στα μπροστινά ψαλίδια και σερβομηχανισμό) και αυτόματο σύστημα πλύσης φωτιστικών σωμάτων.
Για παράδειγμα μία πλήρης μετατροπή σε BMW E90 κοστίζει περίπου 2.500 ευρώ.
μαζι σου
ωστοσο η λυση του projector και του κιτ που δειχνει το λινκ λυνει τα εξης θεματα:
α) ποιοτητα δεσμης - φεγγει - δεν τυφλωνει κοσμο
β) σωστες λαμπες , γρηγορα μπαλαστ.
γ) διπλη δεσμη

street legal με το γραμμα του νομου δεν γινονται. καμια σχεση με κινεζιες ομως. εγω πχ αλλαξα τα μαμα hid με διπλης σκαλας e55.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

H τιμη τους ειναι 100 euro η μου φενετε??? 2 λαμπες 100 euro...??? Mε 100 EURO βαζω xenon! Μπορει καποιος να μου εξηγισει την διαφορα Η1, Η2, Η3, Η4...... Η7...????
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

Καλά μην βάλεις xenon με 100e, γιατί θα κλαίς μετά.
Η1 Η2,Η3 ,Η4 ,Η7 ,είναι τύποι λάμπας, για διάφορα φανάρια αυτοκινήτων και μηχανών.
Παλιά υπήρχε μόνο η Η4, μετά εξελίχθηκαν και άλλοι τύποι λάμπας.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Re: Απάντηση: Re: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

μαζι σου
ωστοσο η λυση του projector και του κιτ που δειχνει το λινκ λυνει τα εξης θεματα:
α) ποιοτητα δεσμης - φεγγει - δεν τυφλωνει κοσμο
β) σωστες λαμπες , γρηγορα μπαλαστ.
γ) διπλη δεσμη

street legal με το γραμμα του νομου δεν γινονται. καμια σχεση με κινεζιες ομως. εγω πχ αλλαξα τα μαμα hid με διπλης σκαλας e55.
Όντως. Και για να πω και την αλήθεια με αφορμή τα συγκεκριμένα κιτ μου μπαίνουν ιδέες για ένα Ε90 που έχω και δεν κατάφερα να το παραγγείλω με HID... Και τα 2.500 μου πέφτουν πάρα πολλά.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

Με βάση το link του Πάνου, είμαι τυχερός γιατί μπορώ να βάλω στη μοτοσυκλέτα πολύ εύκολα & στις δύο σκάλες αφού έχει από τη μαμά projectors (ή όπως συνήθως λέω "μάτια φάλαινας")
Όχι πως είναι κλειδωμένη απόφαση, αλλά υπάρχει σαν σκέψη


Πάνο θύμισέ μου να σε βρίσω που όλο έξοδα μου δημιουργείς :138:
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

οταν εχεις ηδη projector το εγχειρημα ειναι αρκετα βατο γιατι αυτο σημαινει οτι εχεις χωρο απο πισω και αν εισαι και λιγο τυχερος και κανεις σωστη επιλογη θα ειναι βαλε βγαλε.
εγω πχ εβγαλα το μαμα που ηταν 2,5" και εβαλα το ε55 που ειναι 3" οποτε ηθελε λιγο περισσοτερη προσπαθεια.
αυτο που μενει ειναι να μοντιφαρω τη δεσμη του μαμα μονης σκαλας και να το βαλω στη θεση του reflektor της μεγαλης σκαλας αλλα εκει μου λειπει χωρος απο πισω.
μεγαλη σημασια ειδικα στη μεγαλη σκαλα εχουν τα ballasts
τα matsushita αναβουν την λαμπα ακαριαια στο 70% της ισχυς της και στα 2 δευετρολεπτα ειναι στο 100%. με τις κινεζιες η καλυτερη που εχω δοκιμασει αναβει την λαμπα ακαριαια στο 20% και θελει τουλαχιστον 3-4 δευτερολεπτα για 100% (και αυτο ειναι το ταχυτερο που εχω δοκιμασει)

διαβαστε και τα faqs εχουν πολυ καλες πληροφοριες.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

Η1 Η2,Η3 ,Η4 ,Η7 ,είναι τύποι λάμπας, για διάφορα φανάρια αυτοκινήτων και μηχανών.
Παλιά υπήρχε μόνο η Η4, μετά εξελίχθηκαν και άλλοι τύποι λάμπας.
Δηλαδη...??? Το αυτοκινητο μου ειναι toyota starlet EP91 99'. Τι πρεπει να βαλω...??? Μια πιο ειδικευμενη εξηγιση...???
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΛΑΜΠΕΣ ΤΥΠΟΥ XENON

Δηλαδη...??? Το αυτοκινητο μου ειναι toyota starlet EP91 99'. Τι πρεπει να βαλω...??? Μια πιο ειδικευμενη εξηγιση...???
Λογικά Η4 πρέπει να φοράει (αν η λάμπες σου εμπρός είναι 2πλου νήματος. Δηλαδή 1 λάμπα & πορείας και σινιάλο)

Κοίταξε στο manual του κατασκευαστή που σίγουρα αναφέρει τον τύπο της λάμπας σε κάθε φωτιστικό σώμα του οχήματος (φανάρια εμπρός, πίσω, πλαφονιέρες, λάμπες πινακίδας κοκ)
Αν δεν το έχεις, βγάλε μια λάμπα από το αυτοκίνητο & στα καταστήματα που πουλούν λάμπες θα σου πουν τον τύπο!
Tip: πήγαινε σε εξειδικευμένο κατάστημα osram ή philips με λάμπες φωτισμού και θα βρεις (ακόμα και αν νομίζεις πως πουλούν μόνο σπιτιού)



Αν δεν βιάζεσαι, μπορώ το βράδυ να σου βρω φωτογραφίες για κάθε τύπο λάμπας
Χοντρικά υπάρχουν πολλά είδη, αναλόγως του τι έχει βάλει ο κατασκευαστής.
Θα στα πω αργότερα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top