Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.953
Reaction score
55.071
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλώ

Αυτά να τα λές χαμηλόφωνα...... :143:
Εδώ επικρατεί η άποψη ότι το πλατώ γυρνά τον δίσκο, ο βραχίονας βιδώνει την κεφαλή και κάποια riaa κάνει κάτι.
Μία κεφαλή και όλα καλά
.Φιλικά Γιώργος
Προσωπικά δεν βλέπω κανένα "χαοτικό" δίλημμα. Τα διλήμματα είναι για τους αναποφάσιστους και τις μάζες.
Την επικράτηση του ψηφιακού την παρομοιάζω με την επικράτηση του γρήγορου φαγητού στο πόδι, των μεταλλαγμένων προιόντων, των γρήγορων ρυθμών της ζωής, του σαιμπερσεξ-εάν μπορεί να ειπωθεί- και των all in one μηχανών αναπαραγωγής που παίζουν από μουσική έως βιντεογκειμς.
Απλώς δεν μας ενδιαφέρει.
Για εμάς η ορθή πληροφορία και η ουσία βρίσκεται στο αυλάκι και προσπαθούμε να την ανασύρουμε όσον το δυνατόν πιστότερα, έστω και με εξωφρενικούς τρόπους όπως λέτε...
...Καλημέρα. Δεν έχεις και πολύ άδικο σε αυτά που λες για την ανάγνωση των πικάπ, έτσι είναι περίπου ΑΛΛΑ…
Πρώτα από όλα το πικάπ και το παίδεμα του, είναι μια πολύ όμορφη ασχολία και αναζήτηση που σε χαροποιεί. Δεύτερον το CD είναι πράγματι μία εύκολη προσέγγιση, αλλά εκ προοιμίου δεν είναι δυνατόν να φτάσεις σε σοβαρά ακουστικά αποτελέσματα καθώς η τεχνολογία του CD δεν έχει δυνατότητα να πάει σε ποιο υψηλά επίπεδα.
Αν ήταν έτσι οι δίσκοι βινυλίου και τα πικάπ-κεφαλές και όλα αυτά τα συμπράγκαλα θα είχαν εξαφανιστεί προ πολλού, ενώ στις μέρες μας βλέπουμε άνθηση των εταιρειών που κατασκευάζουν πικάπ και τα υπόλοιπα, όπως επίσης έχει αρχίσει και συστηματική παραγωγή δίσκων οι οποίοι δεν σταμάτησαν ποτέ βέβαια.
Μην ξεχνάς ότι όλοι το έχουν καταλάβει ότι το CD είναι ένα αποτυχημένο φορμάτ και για αυτό όλοι πλέον ψάχνονται με PC και αρχεία FLAC ( Free Lossless Audio Codec ) καθώς και με άλλου τύπου φορμάτ.
Και το κυριότερο είναι ότι, εάν βάλεις ένα καλό πικάπ, με ένα καλό CD, το πικάπ ηχητικά τουλάχιστον, θα το κερδίσει κατά κράτος… κατά την άποψη μου βέβαια.
Σημ. Τις δικές μου αντλίες τις έχω στο μπαλκόνι για να μην τις ακούω.
Eίναι γεγονός ότι η βινυλιακή αναπαραγωγή βγάζει γενικά μιά...πίστη από τους χρήστες.:126:
Η προσπάθεια ανασκευής βιωμένων αντιλήψεων μοιάζει τόσο ανώφελη όσο το να τραβάει κάποιος πιστόλι γρηγορότερα χωρίς όμως να ξέρει σημάδι.
Υποψιάζομαι μάλιστα ότι το ποιοί ακριβώς είναι οι ΄΄μεν΄΄ που ανασύρουν την ουσία και ποιοί οι ΄΄δε΄΄ που λένε περί εξωφρενικών τρόπων,θα παραμείνει...θολό μέχρι τέλους:612:


Αυτή είναι η κεφαλή που υφίσταται την ταλαιπωρία:
Για περισσότερες πληροφορίες, εδώ:
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=89924&page=7:107:
http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=1209494&postcount=120
Nα είσαι πάντα καλά να χαίρεσαι τη Stanton.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Γιατρέ μου σε όλο αυτό υπάρχει μία μαγεία που δεν μπορώ να στην εξηγήσω άμα δεν κάτσω στον αναπαυτικό σου καναπέ. :105:

Παίρνεις το βινύλιο των Deep Purple τίτλου 1970. Το βγάζεις προσεκτικά, το ακουμπάς με ευλάβεια στο πλατώ σου, το καθαρίζεις, ακουμπάς την βελόνα στο πρώτο αυλάκι. Το ακούς όλο χωρίς να πάιζεις με το τηλεκοντρόλ

Ακούς τα σκρατς σκρουτς της αρχής και ξέρεις ότι θα ακούσεις μουσική
Richie, Gillan, Lord, Roger είναι εκεί.
Εχεις στα χέρια σου το άλμπουμ τους. Μέσα στα αυλάκια βρίσκεται η μουσική τους όπως την αποτύπωσε ο Arlond for the very first time..
Δεν είναι χαμένο σε ένα HD μαζί με 10000 τραγούδια. Δεν είναι μεταλλαγμένο από 100 hi-endades που το πέρασαν από 100 φίλτρα, το έκοψαν, το έραψαν και στο σέρβιραν.
Είναι στη κατοχή σου, αναλλοίωτο στο χρόνο και θα είναι το ίδιο για το παιδί σου και 40 χρόνια μετά.

 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Γιατρέ μου σε όλο αυτό υπάρχει μία μαγεία που δεν μπορώ να στην εξηγήσω άμα δεν κάτσω στον αναπαυτικό σου καναπέ. :105:

Παίρνεις το βινύλιο των Deep Purple τίτλου 1970. Το βγάζεις προσεκτικά, το ακουμπάς με ευλάβεια στο πλατώ σου, το καθαρίζεις, ακουμπάς την βελόνα στο πρώτο αυλάκι. Το ακούς όλο χωρίς να πάιζεις με το τηλεκοντρόλ

Ακούς τα σκρατς σκρουτς της αρχής και ξέρεις ότι θα ακούσεις μουσική
Richie, Gillan, Lord, Roger είναι εκεί.
Εχεις στα χέρια σου το άλμπουμ τους. Μέσα στα αυλάκια βρίσκεται η μουσική τους όπως την αποτύπωσε ο Arlond for the very first time..
Δεν είναι χαμένο σε ένα HD μαζί με 10000 τραγούδια. Δεν είναι μεταλλαγμένο από 100 hi-endades που το πέρασαν από 100 φίλτρα, το έκοψαν, το έραψαν και στο σέρβιραν.
Είναι στη κατοχή σου, αναλλοίωτο στο χρόνο και θα είναι το ίδιο για το παιδί σου και 40 χρόνια μετά.
Αχχχ κε Γεοβαζόπουλε, φέρτε τον και σε μένα να τον ακουμπήσω λίγο... :143::142:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλώ

Υποψιάζομαι μάλιστα ότι το ποιοί ακριβώς είναι οι ΄΄μεν΄΄ που ανασύρουν την ουσία και ποιοί οι ΄΄δε΄΄ που λένε περί εξωφρενικών τρόπων,θα παραμείνει...θολό μέχρι τέλους


http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=1209494&postcount=120
Nα είσαι πάντα καλά να χαίρεσαι τη Stanton.
1)Bάζεις βιντεάκι με, δήθεν, τυχαία αναφορά στις STANTON/PICKERING.

2)Βάζεις επίλογο με, δήθεν, τυχαία αναφορά στην ουσία (ASUS ESSENCE).



http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=76129


Aν και το τι σημαίνουν όλα αυτά "θα παραμείνει θολό μέχρι τέλους", σε ευχαριστώ...


:142:
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Έχεις πάθει ψύχωση με αυτήν την καρτούλα. Να υποθέσω ότι είναι η αντίστοιχη stanton 881?
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Έχεις πάθει ψύχωση με αυτήν την καρτούλα. Να υποθέσω ότι είναι η αντίστοιχη stanton 881?
Μα εγώ φταίω; Πως, ας υποθέσομε, λες κύριε έτσι "ουσία"...


:116:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.953
Reaction score
55.071
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλώ

Γιατρέ μου σε όλο αυτό υπάρχει μία μαγεία που δεν μπορώ να στην εξηγήσω...
Η θεώρηση της μετάβασης από σερβοελεγχόμενο σε...αεριωθούμενο:)137:) βραχίονα παράλληλης μετατόπισης ως εξεζητημένη σ'αυτούς τους καιρούς,συγκεράζει την προσθετική με την αφαιρετική φύση της μαγείας...:612:
H φαντασία είναι σαν το θερμικό θόρυβο:πανταχού παρούσα και τα πάντα πληρούσα,αναλογικά και ψηφιακά...:126:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλώ

H φαντασία είναι σαν το θερμικό θόρυβο:πανταχού παρούσα και τα πάντα πληρούσα,αναλογικά και ψηφιακά...:126:
Δεν σούπα-μούπες πως "θα παραμείνει θολό μέχρι τέλους"...

(Ωχ! αρχίσαμε τα σούπα-μούπες...).


:142:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κε

Η θεώρηση της μετάβασης από σερβοελεγχόμενο σε...αεριωθούμενο:)137:) βραχίονα παράλληλης μετατόπισης ως εξεζητημένη σ'αυτούς τους καιρούς,συγκεράζει την προσθετική με την αφαιρετική φύση της μαγείας...:612:

H φαντασία είναι σαν το θερμικό θόρυβο:πανταχού παρούσα και τα πάντα πληρούσα,αναλογικά και ψηφιακά...:126:

Εδώ αναλογικά... σχεδόν πάντα... τα πληρωσα πολύ ακριβά το ψηφιακό σύστημα και τελικά πήρα μια μούντζα. :107:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλώ

Η θεώρηση της μετάβασης από σερβοελεγχόμενο σε...αεριωθούμενο:)137:) βραχίονα παράλληλης μετατόπισης ως εξεζητημένη σ'αυτούς τους καιρούς,συγκεράζει την προσθετική με την αφαιρετική φύση της μαγείας...:612:
Παρόλο που δεν γνωρίζω τι δύναται να προσθέσει ως μη κάτοχος αεριωθούμενου, εντούτης χαίρομαι που αποδίδετε στα αναλογικά την μαγεία της απόδοσης του ηχοχρώματος :105:

EDIT: και όχι μόνο.... αλλά και τον φόβο της αφαίρεσης του με την χρήση τέτοιων βραχιόνων με αποτέλεσμα τη μεταπτωσή του σε κλινικό αποστειρωμένο άκουσμα
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κε

Παρόλο που δεν γνωρίζω τι δύναται να προσθέσει ως μη κάτοχος αεριωθούμενου, εντούτης χαίρομαι που αποδίδετε στα αναλογικά την μαγεία της απόδοσης του ηχοχρώματος :105:

EDIT: και όχι μόνο.... αλλά και τον φόβο της αφαίρεσης του με την χρήση τέτοιων βραχιόνων με αποτέλεσμα τη μεταπτωσή του σε κλινικό αποστειρωμένο άκουσμα

Φίλε μου και με ένα απλό βραχίονα μια χαρά ακούς απλά ψάχνουμε για το καλλίτερο. Να σου μεταφέρω μια εμπειρία. Το περασμένο Σάββατο ακούγαμε σε ένα σπίτι μαζί με κάμποσους άλλους ένα πικάπ 40 ετών (TranscriptorsHydraulicReference) με ένα αρχαίο (αλλά φοβερό) βραχίονα SME 3009 και μία κεφαλή κινητού μαγνήτη των 170€ Ortofonκαι πάθαμε την πλάκα μας… όλοι. Οπότε μια χαρά είναι και χωρίς αεριωθούμενα. :107:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιό

Φίλε μου και με ένα απλό βραχίονα μια χαρά ακούς απλά ψάχνουμε για το καλλίτερο. Να σου μεταφέρω μια εμπειρία. Το περασμένο Σάββατο ακούγαμε σε ένα σπίτι μαζί με κάμποσους άλλους ένα πικάπ 40 ετών (TranscriptorsHydraulicReference) με ένα αρχαίο (αλλά φοβερό) βραχίονα SME 3009 και μία κεφαλή κινητού μαγνήτη των 170€ Ortofonκαι πάθαμε την πλάκα μας… όλοι. Οπότε μια χαρά είναι και χωρίς αεριωθούμενα. :107:



RUMBLE: Mη μετρήσιμο (!)
WOW & FLUTTER: 0,06%

SME:εντάξει...
ORTOFON:;;

Ένα διαμάντι από το παρελθόν...


:107:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βρ




RUMBLE: Mη μετρήσιμο (!)
WOW & FLUTTER: 0,06%

SME:εντάξει...
ORTOFON:;;

Ένα διαμάντι από το παρελθόν...


:107:
Έχω και εγώ ένα από αυτά τα διαμάντια μόνο που το δικό μου έχει Shure V15 κεφαλή.:119:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιό

Φίλε μου και με ένα απλό βραχίονα μια χαρά ακούς απλά ψάχνουμε για το καλλίτερο. Να σου μεταφέρω μια εμπειρία. Το περασμένο Σάββατο ακούγαμε σε ένα σπίτι μαζί με κάμποσους άλλους ένα πικάπ 40 ετών (TranscriptorsHydraulicReference) με ένα αρχαίο (αλλά φοβερό) βραχίονα SME 3009 και μία κεφαλή κινητού μαγνήτη των 170€ Ortofonκαι πάθαμε την πλάκα μας… όλοι. Οπότε μια χαρά είναι και χωρίς αεριωθούμενα. :107:
Δεν είναι καθόλου παράξενο :105:
Εξάλου ένα πικάπ θέλει εφαρμογή τεχνογνωσίας και όχι τεχνολογία
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί

Έχω και εγώ ένα από αυτά τα διαμάντια μόνο που το δικό μου έχει Shure V15 κεφαλή.:119:
Να βρείς τη shure v15 type iv.... με τον sme s2 improved πάει πακέτο :102:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

...........
Και ΟΚ συμφωνούμε για το γωνιακό σφάλμα ανάγνωσης, αλλά πόσο καλύτερος μπορεί να είναι (ο παράλληλης) από έναν δυναμικό sme v, ekos, dynavector ή από έναν uni morch, clearaudio?

Και δεν μιλάμε εάν ένας ακτινικός είναι καλύτερος ή όχι (που δεν είναι)... αλλά εάν στις 5000 πχ που κάνει ένας κορυφαίος ακτινικός όπως οι παραπάνω υπάρχει ισάξιος παράλληλης.
Εδώ δεν ξέρω.......
Κυριάκο σε αυτό δεν μου απάντησες.....
Θα ήθελα μία απάντηση σε παρακαλώ
 

Μηνύματα
236
Reaction score
110
Re: Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Κυριάκο σε αυτό δεν μου απάντησες.....
Θα ήθελα μία απάντηση σε παρακαλώ
Δεν μπορώ να σου απαντήσω για όλους τους βραχίονες που παραθέτεις γιατί δεν έχω εμπειρία με όλους. Έχω όμως για τους SME IV , SME V, Dynavector DV505, Moerch DP6 και UP4. Θέλω λοιπόν να σου πω ότι ένας καλός παράλληλος ξεπερνάει όλους αυτούς τους ακτινικούς. Όχι μέρα νύχτα αλλά έχει μικρές λεπτομέρειες που παίζουν ρόλο όπως καλλίτερη εικόνα και μεγαλύτερη, ένα αέρα στο χαμηλό και υπέροχες υψηλές. Για μένα είναι καλλίτερος. Όμως έχει μεγαλύτερη δυσκολία στο στήσιμο και στην χρήση.
Να πούμε τώρα για τις τιμές. Οι καλοί ακτινικοί είναι πολύ ακριβή και μάλιστα ποιο ακριβή από τους παράλληλους πολλές φορές. Για παράδειγμα ο Eminent Technologies ET2.5 που αρέσει πολύ σε εμένα έχει 2900 δολάρια δηλαδή τα 2/3 της τιμής του SME V. http://www.eminent-tech.com/main.html Μπορείς να τον βρεις στο e-bay για 700-800 δολάρια. Με 3000-3500 δολάρια αγοράζεις μεταχειρισμένο τον Air Tangent που είναι ο καλλίτερος βραχίονας που υπάρχει και με 600 δολάρια ο Advanced Analog MG-1 που είναι κινέζικος αλλά δουλεύει μια χαρά και από ότι διαβάζω ακούγεται για πολύ παραπάνω.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Περί Πικ-απ, Βραχιόνων και κεφαλών.

Είναι πεδίο πειραματισμών εάν έχεις το ανάλογο πλατό όπως εσύ και για αυτό και η απορία μου περί τιμής, εφόσον γνωρίζουμε ότι οι air bearing είναι κατά πολύ φτηνότεροι από τους κορυφαίους ακτινικούς.
Σε αυτό το σημείο όμως δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο ότι οι κορυφαίοι κατασκευαστές με τεχνογνωσία δεν έχουν περάσει ακόμα (?) σε κατασκευή ανάλογου βραχίονα.... (SME πχ) ή δεν έχουν καταλάβει τα πλεονεκτήματά τους ή..... έχουν δει μειονεκτήματα όσον αφορά την ηχητική τους απόδοση...... (Σε σχέση με την υπάρχουσα σχεδίαση και χαρακτηριστικά των κεφαλών της αγοράς)

Αν δε ισχύει το αντίθετο (και δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω) τότε μιλάμε για καλό value αφού με λιγότερα χρήματα έχεις την ίδια και καλύτερη απόδοση.

σσ: ο terminator θα αγοραστεί παρά ταύτα λόγο χόμπι :102:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.275
Members
37.939
Νεότερο μέλος
greemlin
Top