Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Όταν πρωτοείδα το Γεράκι και ο λύκος ήμουν γύρω στα 15, ερωτεύθηκα αμέσως τη Μισέλ Φάιφερ, αλλά και η ιστορία της ταινίας έμεινε χαραγμένη βαθιά μέσα μου.Την είδα πάλι χθες βράδυ σε blu αφού βγήκε και με ελληνικούς υπότιτλους, και με έπιασε το παράπονο γιατί δεν γυρίζονται πια τέτοιες ταινίες, που δεν βασίζονται στα σπέσιαλ εφέ, γι' αυτό κι αυτά είναι ελάχιστα και... ψιλό ό,τι να'ναι! Βασίζεται στο ενδιαφέρον θέμα, που είναι ο ανεκπλήρωτος έρωτας δύο ερωτευμένων.

Η κατάρα που έριξε ο κακός επίσκοπος της Λ'Ακουάλια (εκεί που έγινε ο σεισμός πέρσι) στη μεσαιωνική Ιταλία μεταμορφώνει τον λοχαγό Rutger Hauer (τρία χρόνια μετά το Μπλέιντ Ράνερ) σε λύκο το βράδυ και την πανέμορφη Michelle Pfeiffer (δύο χρόνια μετά τον Σημαδεμένο) σε γεράκι το πρωί. Έτσι δεν μπορούν να συναντηθούν ποτέ οι δυο τους και να χαρούν τον έρωτά τους. Ο νεαρός Μatthew Broderick (ένα χρόνο πριν γίνει ο Φέρις Μπιούλερ) θα μπλέξει μαζί τους και θα τους βοηθήσει να σπάσουν την κατάρα. Η ταινία του Richard Donner (λίγο πριν φτιάξει τα... Γκούνις!) βλέπεται σήμερα περισσότερο νοσταλγικά καθώς δύσκολα θα εντυπωσιάσει κάποιον που δεν μεγάλωσε τότε βλέποντας τις ταινίες της εποχής. Θα μπορούσαμε να τη χαρακτηρίσουμε πλέον μια ταινία για όλη την οικογένεια (με κανά-δυο δόσεις βίας και αίματος) και για παιδιά πριν ακόμα πάνε στο γυμνάσιο! Αξίζει πάντως για να απολαύσετε τη θεά Michelle.

Το τρανσεφ είναι πολύ καλό, τα χρώματα στα τοπία ολοζώντανα, ενώ η μπάντα ακούγεται ανέλπιστα καλά σε 5.1 για τα χρόνια της ταινίας.Η μουσική των Alan Parsons Project μου φαίνεται λίγο παράταιρη για το είδος αλλά κατά ένα περίεργο τρόπο δεν με ενόχλησε.Το υπόλοιπο δισκάκι είναι πολύ φτωχό τόσο σε μενού που είναι στατικά, όσο και σε παροχές αφού μόνο ένα τρέϊλερ έχει μέσα !.

 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

δε πιστευω ο πλατωνικος ερωτας για τη Μισελ να σε .....τυφλωσε;
:142::142::142:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Που το βρήκες Νίκο το BD? Αγγλία, Αμερική δεν έχει βγει. Το έχω σε DVD1.
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

Που το βρήκες Νίκο το BD? Αγγλία, Αμερική δεν έχει βγει. Το έχω σε DVD1.
Εχεί βγεί εδώ και μερικές μέρες Δημήτρη, επίσημα από την Odeon ! To έχει για ενοικίαση σε κεντρικό video club της περιοχής μου.Για αγορά το είδα στο blu ray shop.gr http://www.blu-rayshop.gr/product_info.php?products_id=2751 αλλά προτίμησα τα 2 ευρώ της ενοικίασης από τα 27 της αγοράς :142: ...τι το έχουμε το Dune να πούμε :405:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
27?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Θα το πάρω όταν πέσει η τιμή, ή όταν βγει στην Αμαζονία.
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

Εγώ λέω να ξαναπάρεις Dune και να αγαπήσεις τη μαμά Ρωσσία :410:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

Εγώ λέω να ξαναπάρεις Dune και να αγαπήσεις τη μαμά Ρωσσία :410:
:615::615::615:
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
Απάντηση: Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

Εγώ λέω να ξαναπάρεις Dune και να αγαπήσεις τη μαμά Ρωσσία :410:
αστα νικο !!!

του τα εχω πει του ζιζικακη για το "ρωσικο αμαζον" ΑΛΛΑ δεν μπορει να εντρυφησει λογω ταχυτητας ( μεταφορας :204:) των δεματων !!!! ( χιχιχι) !
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Εκτός του ότι είναι θέμα αρχής, με 1,5Mbps τι θα κατέβαζα????? :135:
 


Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

Εκτός του ότι είναι θέμα αρχής, με 1,5Mbps τι θα κατέβαζα????? :135:
Divx 320x252 μιά χαρά σε κόβω, τώρα που έχεις και το μεγάλο το οΘόνη :142::143: ...

Ξέχασα ότι έχεις θέμα με τη γραμμή ρε φίλε...από μένα βασικά ότι πήρανε, πήρανε κοροϊδίστικα λεφτά δεν ξαναδίνω στα καϋμένα τα στούντιο και τους εδώ αρπάχτρες αντιπροσώπους τους.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
:136::136::136::136:



Στους αρπάχτρες το ξέρεις ότι δεν τα δίνω.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.992
Απάντηση: Re: Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

Εκτός του ότι είναι θέμα αρχής, με 1,5Mbps τι θα κατέβαζα????? :135:
''Π@ν@γίες''! :405:
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

Υπεροχη ταινια, αλλη μια ιδιας εποχης, μεσαιωνας, παλι με Rutger Hauer ,σκηνοθεσια Paul Verhoeven ,ειναι το ΣΑΡΚΑ Κ ΑΙΜΑ
Flesh+Blood (1985) :444:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Re: Απάντηση: Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

Υπεροχη ταινια, αλλη μια ιδιας εποχης, μεσαιωνας, παλι με Rutger Hauer ,σκηνοθεσια Paul Verhoeven ,ειναι το ΣΑΡΚΑ Κ ΑΙΜΑ
Flesh+Blood (1985) :444:
++

Έχω να το δω από τότε... :123:
 

Μηνύματα
357
Reaction score
0
Απάντηση: Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

Ωραια ταινια,ωραιες εποχες...αθώες ταινίες!Σιγουρη αγορά για εμένα,απλα για την συλλογή.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

Ωραια ταινια,ωραιες εποχες...αθώες ταινίες!Σιγουρη αγορά για εμένα,απλα για την συλλογή.
+++ :126:
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Το γεράκι και ο λύκος (Ladyhawk) 1985

Αχχχχχχχχ Μισέλ !!!!!!!!! :442::404:


 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top