Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Γεια σας! αντιμετωπίζω από χθες ένα πρόβλημα. συγκεκριμένα δεν ανοίγει ο υπολογιστής μου. Πατάω το κουμπί του. Ανάβει μια μικρή οθόνη που δείχνει μπροστά την θερμοκρασία, δουλεύει ο ανεμιστήρας του και η… «σιντιερα» του και τίποτα άλλο. Δεν κανει το πρώτο «μπιπ» για να πάρει μπροστά κλπ…
Τελείως τίποτα και φυσικά μαύρη τελείως η οθόνη δίχως καν να ανάβει.
Έχω 2 λειτουργικά τα 7ρια και τα xp σε ελληνικά και η σύνθεση του είναι…
Μ/Β: Gigabyte GA-MA78GM-S2H
CPU: ATHLON 64x2 4850E 2,5Ghz
Radeon HD 5550 1gb DD2
Τι να κανω;;;
Έχω πελαγώσει… :118::118:

Μια βοήθεια σας παρακαλώ πολύ…..:113::113:
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογηστής μου!!!!

Δοκίμασε να κουνήσεις/πιέσεις τις μνήμες σου/κάρτα γραφικών (αν και λογικά θα άκουγες κάποια "μπιπ" αν δεν πατούσαν καλά). Αν δεν γίνει τίποτα, μετά το πράγμα μπλέκει με μητρική/επεξεργαστή. Πιθανότατα μητρική.
Καλού-κακού έλεγξε και τις καλωδιώσεις μέσα στον υπολογιστή...
 

Μηνύματα
930
Reaction score
65
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογηστής μου!!!!

απο τροφοδοτικο(ετσι οπως το ακουω ειναι το πιθανοτερο)
και μπορει να καταληξεις σε ram.
ξεκινα απο μνημες.βγαζεις μια-μια και αλλαζεις slot και μνημες.(τραμπα)
εαν συνεχιζει το προβλημα,ξεκουμπωνεις οτι υπαρχει στο ρευμα(drive,flopy,bluray..)
επισης,βγαζεις οτι pci καρτα εχεις και αφηνεις μονο την καρτα γραφικων.
βρες εναν τροφοδοτικο και αλλαξε το.
τσεκαρε και μας λες τι εκανες.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογηστής μου!!!!

θα σου πρότεινα να βγάλεις κάρτα γραφικών και μνήμες και να δοκιμάσεις να το ανοίξεις, πρέπει να κάνει κάποια beeps χωρίς να ξεκινήσει.
Βάλε πάλι την κάρτα γραφικών και μία μνήμη και δοκίμασε πάλι.
Καλό είναι να δοκιμάσεις με άλλη κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό.
http://www.computerhope.com/beep.htm
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογηστής μου!!!!

Με έπιασαν τα νεύρα μου… το πήρα τον υπολογιστή και τον κούνησα γέρα… τον ξανά έβαλα στην πρίζα κλπ…..ξανά τίποτα!!!!!!
Να τον πάω στον τεχνικό;;;;;; βλέπετε δεν ξέρω και πολλά από αυτούς και φοβάμαι μήπως κανω κάποια μεγάλη ζημιά γιατί έχω αρχεία μεσα που τα χρειάζομαι πάρα πάρα πολύ…..
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογηστής μου!!!!

Ξέχασα να σας πω (ίσως σημαντικό) ότι δούλευα κανονικά τον υπολογιστή σε σεφάρισμα…..ξαφνικά «μαρμάρωσε» το ποντίκι και δεν έκανε τίποτα!!!! το ίδιο και κανένα κουμπί από το πληκτρολόγιο. Του έκανα «μπουτ» και…..απο τότε δεν ξανά άνοιξε!!!!!!!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογηστής μου!!!!

το πήρα τον υπολογιστή και τον κούνησα γερά
Αφού δεν τον άρχισες στις κλωτσιές πάλι καλά.....
Δεν σου είπαμε να ταρακουνήσεις τον υπολογιστή (μήπως φοβηθεί?), μην τα κάνεις αυτά!
Αν δεν είσαι σε θέση να βάλεις χέρι, τότε ο τεχνικός είναι μονόδρομος - εκτός αν έχεις φίλο που ασχολείται....
 

Μηνύματα
284
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογηστής μου!!!!

βγαλε το καλωδιο ρευματος απο το τροφοδοτικο, περιμενε κανα 5λεπτο, ξαναβαλτο και λογικα θα παρει μπρος.
αν οχι πας για αλλο τροφοδοτικο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Re: Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογηστής μου!!!!

βγαλε το καλωδιο ρευματος απο το τροφοδοτικο, περιμενε κανα 5λεπτο, ξαναβαλτο και λογικα θα παρει μπρος.
αν οχι πας για αλλο τροφοδοτικο.
Πολύ καλή ιδέα! Ξεκίνα απ' αυτό.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

το εβγαλα το καλωδιο απο το ρευμα για 3-4 ωρες!!!! το ξανά έβαλα..... ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
θα περιμένω τον ξαδελφο μου το Σαβ/κο να τον ανοιξουμε γενικά να με βοηθήσει.....
νεωτερα πλεων το Σαβ/κο.....
ελπίζω να μην έχει μεγαλη ζημιά......
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Αν το τροφοδοτικό σου δουλεύει (γυρίζει το ανεμιστηράκι του) η επόμενη δουλειά μετά το κούνημα των φις/καλωδίων/καρτών, είναι να δεις αν η μητρική σου έχει κάποια λαμπάκια/καντράν πάνω της (θα χρειαστείς το manual). Μερικές έχουν και σε βοηθούν να καταλάβεις τι δεν πάει καλά. Πάντως είναι ύποπτο που δεν ακούγεται ούτε ένα beep - σημαίνει ότι η μετρική δεν φτάνει ούτε καν στο στάδιο του self-checking. Δώσε αν μπορείς και τον τύπο της μητρικής.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Αν το τροφοδοτικό σου δουλεύει (γυρίζει το ανεμιστηράκι του)
Η λειτουργία του ανεμιστήρα του τροφοδοτικού αλλά και οι ενδείξεις τροφοδοσίας της μητρική και των υπόλοιπων εξαρτημάτων δεν σημαίνουν ότι το τροφοδοτικό δουλεύει σωστά.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Η λειτουργία του ανεμιστήρα του τροφοδοτικού αλλά και οι ενδείξεις τροφοδοσίας της μητρική και των υπόλοιπων εξαρτημάτων δεν σημαίνουν ότι το τροφοδοτικό δουλεύει σωστά.
Δεν θα διαφωνήσω, αλλά στην πλειοψηφία τους τα τροφοδοτικά δεν "πεθαίνουν" ήσυχα.....Συνοδεύονται από κάποιο οπτικοακουστικό εφφέ (πολλές δε φορές και με χαρακτηριστική οσμή). Αφού δεν έκανε αναφορά σε κάποιο γεγονός που να αφορά το τροφοδοτικό.....
Δεν χάνει τίποτα βέβαια να το ελέγξει (αλλαγή με άλλο, φίλου/αδελφού/γείτονα κτλ.)
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Ούτε κι εγώ θα διαφωνήσω, αλλά πρέπει να επισημάνω ότι τα τροφοδοτικά μπορούν να "πεθάνουν" χωρίς αστραπές και βροντές.
Πολύ εύκολα μπορεί να βγει μια τάση εκτός προδιαγραφών χωρίς να υπάρχει κάποια εμφανής ένδειξη και μόνο με ειδικό μετρητή μπορείς να το καταλάβεις.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

θα περιμενω το Σαββατο που θα ερθει ένας γνωστός μου για να τον ανοιξει και να δουμε.... Εγώ δεν ξερω πολλα απο αυτά....
αν μπορεσουμε το Σαββατο το βραδακι έχει καλως, αλλιως την Δευτερα τον πηγενω σε τεχνικό στην πολη μου...
φοβάμαι μην έχει παθει τίποτα η μητρική γιατί αυτή......κανει ακριβά.....!!!!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

...πρέπει να επισημάνω ότι τα τροφοδοτικά μπορούν να "πεθάνουν" χωρίς αστραπές και βροντές.
Πολύ εύκολα μπορεί να βγει μια τάση εκτός προδιαγραφών χωρίς να υπάρχει κάποια εμφανής ένδειξη...

Πολύ σωστά.

Πριν μερικές μέρες, έτσι ακριβώς μου χάλασε το δικό μου.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Πολύ σωστά.

Πριν μερικές μέρες, έτσι ακριβώς μου χάλασε το δικό μου.
Οκ! σε μένα και σε αρκετούς φίλους όλα σκάνε ή ψήνονται, τι να κάνουμε.....
Βέβαια παίζει ρόλο και αν είναι τροφοδοτικό του "κιλού" ή κάποιας επώνυμης εταιρείας.
Καλό είναι να βάζουμε λίγο το χεράκι στην τσέπη σε ότι αφορά το τροφοδοτικό και να παίρνουμε ένα επώνυμο, με εγγύηση, με καλή απόδοση, με μεγάλους ανεμιστήρες, χωρίς θόρυβο κτλ.
Και υπόψη ότι δεν πεθαίνει μόνο του πάντα, μπορεί να συμπαρασύρει και άλλα εξαρτήματα του υπολογιστή στον όλεθρο.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Δεν ήταν του ''κιλού'', zalman ήταν!

Δες εδώ.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Δεν ήταν του ''κιλού'', zalman ήταν!

Δες εδώ.
Zalman ε? Και θεωρείται από τις καλές! Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.....
Βρήκες τελικά τι ήταν ή έφυγε για ανακύκλωση?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Έφυγε για το μπλε κάδο.

Νόμιζα ότι ήταν κάποιος πυκνωτής, αλλά δεν βρήκα κάποιον φουσκωμένο-σκασμένο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top