Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Άι καλά! Έμαθαν τώρα και στη Metric Halo για καλώδια ρεύματος, που δεν ξέρουν πού πάν' τα τέσσερα και βάζουν ΝΕ5532! Τί ξέρουν αυτοί από high end ρε;
Ωχ φανηκε και τουτος .....
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

@ Tidal, @ gpol

Ο Βλάσης άκουσε το demo Vekian μου, με την τελευταία αναβάθμιση.
Έχουν πουληθεί τρία Vekian και οι τρεις χρήστες χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο καλώδιο.
Δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο η το χειροτερο παντως κανενας δεν καταλαβε τοσο μεγαλες διαφορες.

Για να ξεκαθαρίσουμε και κάτι δεν εκπροσωπώ την εταιρεία Purist οπότε και δεν έχω κανένα όφελος.

Ο ένας είχε καλώδια ρεύματος siltech σειρά Ruby Double Crown ο δεύτερος kubala sosna σειρά Elation και ο τρίτος Virtual Dynamics των 100 δολαριων που ηταν μεσα στην συσκευασία με τον προενισχυτή Convergent Audio Technology SL1 Legend.


Ο πρώτος έχει πίνακα Balance Equitech 5WQE,
 ο δεύτερος είναι επαγγελματίας και χρησιμοποιεί μετασχηματιστες απομόνωσης και σταθεροποιητή τάσης λογω προβληματων ρεύματος στην περιοχη του. Ειχα φέρει από τον Καναδά δυο, ενα για τον φιλο μου και ενα για το στούντιο ηχογράφησής μου εδώ και αρκετά χρόνια …


Στους δυο πρώτους το δοκιμάσαμε και οι διαφορές ήταν αμελητέες. 
Αν με ρωτήσετε ποιο ηταν καλύτερο? Τι να πω… Δεν άκουσα τέτοια διαφορά που θα καθόμουν να ασχοληθώ.

Για εξήγηστε μου και εμένα πως μπορεί ένα καλώδιο ρεύματος να λειτουργεί σαν εκουαλάιζερ και κάνει το DAC κορυφαίο η για πέταμα, γιατί φαίνεται πως έχω τεχνικά κενά.

Από πότε ένα καλώδιο ρεύματος μπορεί να σου λύσει το οποιοδήποτε πρόβλημα ρεύματος στο σπίτι?

Νομίζω οτι το να λέει κάποιος οτι ένα καλώδιο ρεύματος μπορεί να λειτουργεί σαν εκουαλαιζερ μαλλον σημαίνει κάτι διαφορετικό που δεν εκφράζεται σωστά.
Εκτός απο την ικανή διατομη που χρειάζεται ένα καλώδιο ρεύματος, το μόνο που μπορει να αλλάξει την απόδοσή του είναι η θωράκιση σε σχέση με τις παρεμβολες που δέχεται απο τα υπόλοιπα και τίποτε περισσότερο.
Υπάρχουν άλλα πράγματα που πρέπει να λύσει κανείς σε σχέση με το ρεύμα του πριν φτάσει στο σημείο να θεοποιήσει το καλώδιο.

Ο Βλάσης το έγραψε αρκετές φορές και την ιδια γνωμη εχω κι εγω.
Αν το σύστημα δεν μπορεί να ''κατέβει'' και δεν έχει ρεύματα να οδηγήσει τι να σου κάνει το DAC.
Βοήθειά μας...άλλο κακό να μη μας βρει με τα καλώδια ρεύματος ...

Γιώργο, αν θέλεις, μπορώ να σου μεταφέρω την άποψη του κοινού γνωστού μας Γιάννη, που έχει την εμπειρία του δικού σου DAC (προηγούμενη έκδοση που έφερες από την Αγγλία) και του δικού μου που το άκουσε μία φορά σε πελάτη μου και άλλες δύο στο σπίτι του. Δε θα χαρείς ιδιαίτερα για το θέμα των δυναμικών. Πιστεύω ότι ασχολούμαστε υπερβολικά με το ρεύμα και χάνουμε την ουσία του μηχανήματος.
 


Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Εγώ πάντως πέρασα ένα ωραίο απόγευμα παρολο που εβρισα τον φίλο μου το Βλάση γιατί πάει με τα πόδια και πίνει τον καφέ του στην Παραλία παίρνοντας και το οφθαλμολουτρό του.

Να εξηγήσω εγώ τι εννοεί ο Βλάσης όταν λέει ότι ολα τα συστήματα δεν παίζουν το ίδιο.

Το σύστημά του μπορεί εύκολα να αναπαράγει ένα μεγάλο ροκ σετ ντραμς και ένα μπάσο Fender jazz base, να σε κρατήσει καθηλώμενο και να πεις ''ναι ρε παιδί μου αυτή είναι η ντραμς κοντά σε αυτό που ηχογράφησα''.

Έχω βαρεθεί να ακούω funk και jazz-rock εγγραφές απο συστήματα που μόνο τα καλώδια τους κοστίζουν όσο το σύστημα του Βλάση και να νομίζω ότι άκουω μουσική σουινκ απο το γνωστο διδυμο Χιώτη - Μαίρη Λίντα από παλιά ασπρόμαυρη ταινία.

Όχι τίποτε άλλο αλλά είναι και οι σπουδές μου στα Γαλλικά και στο πιάνο στη μέση και πως να το πεις στον άλλο...

Αν πάρεις όλους αυτούς και τους καθίσεις σε ένα στούντιο ηχογράφησης και έχουν την εμπειρία του πως ακούγεται μια ζωντανή ντραμς και κατόπιν ηχογραφημένη, όταν θα πάμε στα σπίτια τους με το ηχογραφημενο υλικο, θα αρχίσουν οι δικαιολογίες ''εντάξει ρε παιδι μου φταίει ο χώρος, το DAC μου δεν έχει χαμηλά, το ηχείο μου έχει μικρά γουφερ, εγώ άκουω περισσότερο φωνές και μικρά σύνολα'' και ότι βάλει ο νους του καθενός...

Αλλά σε τελική ανάλυση, επειδή ο καθένας πληρώνει το χόμπυ του, έχει και το δικαίωμα να επιλέγει με ποιο τρόπο θα ακούει, σωστά, λάθος, όπως του κάνει κέφι.

Βέβαια σ’ αυτό το σύμπαν που ζούμε τα πάντα όλα διέπονται από κανόνες. Ακόμα και η μουσική. Ο καθένας επιλέγει να ακούει με βάση τη γνώση, την εμπειρία και κυρίως τις προτιμήσεις του που όμως είναι υποκειμενικές.
 

Μηνύματα
1.577
Reaction score
647
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

@ Tidal, @ gpol

Ο Βλάσης άκουσε το demo Vekian μου, με την τελευταία αναβάθμιση.
Έχουν πουληθεί τρία Vekian και οι τρεις χρήστες χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο καλώδιο.
Δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο η το χειροτερο παντως κανενας δεν καταλαβε τοσο μεγαλες διαφορες.

Για να ξεκαθαρίσουμε και κάτι δεν εκπροσωπώ την εταιρεία Purist οπότε και δεν έχω κανένα όφελος.

Ο ένας είχε καλώδια ρεύματος siltech σειρά Ruby Double Crown ο δεύτερος kubala sosna σειρά Elation και ο τρίτος Virtual Dynamics των 100 δολαριων που ηταν μεσα στην συσκευασία με τον προενισχυτή Convergent Audio Technology SL1 Legend.


Ο πρώτος έχει πίνακα Balance Equitech 5WQE,
 ο δεύτερος είναι επαγγελματίας και χρησιμοποιεί μετασχηματιστες απομόνωσης και σταθεροποιητή τάσης λογω προβληματων ρεύματος στην περιοχη του. Ειχα φέρει από τον Καναδά δυο, ενα για τον φιλο μου και ενα για το στούντιο ηχογράφησής μου εδώ και αρκετά χρόνια …


Στους δυο πρώτους το δοκιμάσαμε και οι διαφορές ήταν αμελητέες. 
Αν με ρωτήσετε ποιο ηταν καλύτερο? Τι να πω… Δεν άκουσα τέτοια διαφορά που θα καθόμουν να ασχοληθώ.

Για εξήγηστε μου και εμένα πως μπορεί ένα καλώδιο ρεύματος να λειτουργεί σαν εκουαλάιζερ και κάνει το DAC κορυφαίο η για πέταμα, γιατί φαίνεται πως έχω τεχνικά κενά.

Από πότε ένα καλώδιο ρεύματος μπορεί να σου λύσει το οποιοδήποτε πρόβλημα ρεύματος στο σπίτι?

Νομίζω οτι το να λέει κάποιος οτι ένα καλώδιο ρεύματος μπορεί να λειτουργεί σαν εκουαλαιζερ μαλλον σημαίνει κάτι διαφορετικό που δεν εκφράζεται σωστά.
Εκτός απο την ικανή διατομη που χρειάζεται ένα καλώδιο ρεύματος, το μόνο που μπορει να αλλάξει την απόδοσή του είναι η θωράκιση σε σχέση με τις παρεμβολες που δέχεται απο τα υπόλοιπα και τίποτε περισσότερο.
Υπάρχουν άλλα πράγματα που πρέπει να λύσει κανείς σε σχέση με το ρεύμα του πριν φτάσει στο σημείο να θεοποιήσει το καλώδιο.

Ο Βλάσης το έγραψε αρκετές φορές και την ιδια γνωμη εχω κι εγω.
Αν το σύστημα δεν μπορεί να ''κατέβει'' και δεν έχει ρεύματα να οδηγήσει τι να σου κάνει το DAC.
Βοήθειά μας...άλλο κακό να μη μας βρει με τα καλώδια ρεύματος ...

Γιώργο, αν θέλεις, μπορώ να σου μεταφέρω την άποψη του κοινού γνωστού μας Γιάννη, που έχει την εμπειρία του δικού σου DAC (προηγούμενη έκδοση που έφερες από την Αγγλία) και του δικού μου που το άκουσε μία φορά σε πελάτη μου και άλλες δύο στο σπίτι του. Δε θα χαρείς ιδιαίτερα για το θέμα των δυναμικών. Πιστεύω ότι ασχολούμαστε υπερβολικά με το ρεύμα και χάνουμε την ουσία του μηχανήματος.
Φιλε Μιχαλη,

εχω ακουσει το DAC σου σε συστημα με ηχεια Tidal και ενισχυτες CAT.... Η αλλαγη του καλωδιου ρευματος με ενα OYAIDE ειχε (κατα την προσωπικη μου αποψη) ακριβως τα ιδια ευνοικα αποτελεσματα που παρατηρησα στο δικο μου. Το ιδιο καλωδιο ρευματος χρησιμοποιηθηκε στο συστημα του Economides σε ενα Emm Labs DAC2 με τα ιδια τραγικα αποτελεσματα (συμφωνα με τα λεγομενα του ιδιου εγω δε το ακουσα)...


Το DAC μου ειναι παραγωγης Ιανουαριου 2010 και η μονη διαφορα με το μοντελο που εχεις ειναι μια θυρα HDMI για συνδεση Ι2S με το αντιστοιχο transport της εταιριας. Δεν εχω λογους να πιστευω οτι ακουγεται διαφορετικα απο το δικο σου μοντελο... Εαν οντως ακουγεται διαφορετικα θα με ενδιεφερε να το ακουσω... Αλλα ποσο μπορει να αλλαξει ο ηχος ενος DAC οταν το μοντελο ειναι το ιδιο και μπαινει μια extra θυρα?

Επισης δε καταλαβαινω αυτο που λες για διαφορες σε δυναμικα μεταξυ του δικου μου και του δικου σου Vekian DAC και δε ξερω γιατι εσυ και ο Βλασσης αναφερεστε συνεχεια στα δυναμικα του DAC... Εχει γραψει καποιος οτι εχει καποιο προβλημα με τα δυναμικα του?

Εμενα παντως γινεται σεισμος στο σπιτι μου....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

...
Για εξήγηστε μου και εμένα πως μπορεί ένα καλώδιο ρεύματος να λειτουργεί σαν εκουαλάιζερ και κάνει το DAC κορυφαίο η για πέταμα, γιατί φαίνεται πως έχω τεχνικά κενά.

Από πότε ένα καλώδιο ρεύματος μπορεί να σου λύσει το οποιοδήποτε πρόβλημα ρεύματος στο σπίτι?

...
η αλήθεια είναι πως έχω και γω τα "τεχνικά κενά" σου, και δε μπορώ να σε βοηθήσω στην πρώτη σου ερώτηση που κουόταρα.

όμως, στη δεύτερη ερώτησή σου, τη ξέρω την απάντηση. Να πω; Να πω; Βλάση, να πω?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

η αλήθεια είναι πως έχω και γω τα "τεχνικά κενά" σου, και δε μπορώ να σε βοηθήσω στην πρώτη σου ερώτηση που κουόταρα.

όμως, στη δεύτερη ερώτησή σου, τη ξέρω την απάντηση. Να πω; Να πω; Βλάση, να πω?
Δεν ξερω τι να πω πια.........μιας και εγω εχω περισσοτερα τεχνικα κενα απο εσας βαλτε οτι καλωδιο ρευματος θελετε και ας κρατησουμε μια ρημαδα σοβαροτητα ........................
 



Μηνύματα
9.799
Reaction score
1.889
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

@ Tidal, @ gpol

Ο Βλάσης άκουσε το demo Vekian μου, με την τελευταία αναβάθμιση.
Έχουν πουληθεί τρία Vekian και οι τρεις χρήστες χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο καλώδιο.
Δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο η το χειροτερο παντως κανενας δεν καταλαβε τοσο μεγαλες διαφορες.

Για να ξεκαθαρίσουμε και κάτι δεν εκπροσωπώ την εταιρεία Purist οπότε και δεν έχω κανένα όφελος.

Ο ένας είχε καλώδια ρεύματος siltech σειρά Ruby Double Crown ο δεύτερος kubala sosna σειρά Elation και ο τρίτος Virtual Dynamics των 100 δολαριων που ηταν μεσα στην συσκευασία με τον προενισχυτή Convergent Audio Technology SL1 Legend.


Ο πρώτος έχει πίνακα Balance Equitech 5WQE,
 ο δεύτερος είναι επαγγελματίας και χρησιμοποιεί μετασχηματιστες απομόνωσης και σταθεροποιητή τάσης λογω προβληματων ρεύματος στην περιοχη του. Ειχα φέρει από τον Καναδά δυο, ενα για τον φιλο μου και ενα για το στούντιο ηχογράφησής μου εδώ και αρκετά χρόνια …


Στους δυο πρώτους το δοκιμάσαμε και οι διαφορές ήταν αμελητέες. 
Αν με ρωτήσετε ποιο ηταν καλύτερο? Τι να πω… Δεν άκουσα τέτοια διαφορά που θα καθόμουν να ασχοληθώ.

Για εξήγηστε μου και εμένα πως μπορεί ένα καλώδιο ρεύματος να λειτουργεί σαν εκουαλάιζερ και κάνει το DAC κορυφαίο η για πέταμα, γιατί φαίνεται πως έχω τεχνικά κενά.

Από πότε ένα καλώδιο ρεύματος μπορεί να σου λύσει το οποιοδήποτε πρόβλημα ρεύματος στο σπίτι?

Νομίζω οτι το να λέει κάποιος οτι ένα καλώδιο ρεύματος μπορεί να λειτουργεί σαν εκουαλαιζερ μαλλον σημαίνει κάτι διαφορετικό που δεν εκφράζεται σωστά.
Εκτός απο την ικανή διατομη που χρειάζεται ένα καλώδιο ρεύματος, το μόνο που μπορει να αλλάξει την απόδοσή του είναι η θωράκιση σε σχέση με τις παρεμβολες που δέχεται απο τα υπόλοιπα και τίποτε περισσότερο.
Υπάρχουν άλλα πράγματα που πρέπει να λύσει κανείς σε σχέση με το ρεύμα του πριν φτάσει στο σημείο να θεοποιήσει το καλώδιο.

Ο Βλάσης το έγραψε αρκετές φορές και την ιδια γνωμη εχω κι εγω.
Αν το σύστημα δεν μπορεί να ''κατέβει'' και δεν έχει ρεύματα να οδηγήσει τι να σου κάνει το DAC.
Βοήθειά μας...άλλο κακό να μη μας βρει με τα καλώδια ρεύματος ...

Γιώργο, αν θέλεις, μπορώ να σου μεταφέρω την άποψη του κοινού γνωστού μας Γιάννη, που έχει την εμπειρία του δικού σου DAC (προηγούμενη έκδοση που έφερες από την Αγγλία) και του δικού μου που το άκουσε μία φορά σε πελάτη μου και άλλες δύο στο σπίτι του. Δε θα χαρείς ιδιαίτερα για το θέμα των δυναμικών. Πιστεύω ότι ασχολούμαστε υπερβολικά με το ρεύμα και χάνουμε την ουσία του μηχανήματος.
Μιχαλη δεν ειπε κανεις οτι ενα καλωδιο ρευματος κανει το dac κορυφαιο η για πέταμα, ειπα την πολύ απλη πρόταση "δοκιμασε και με ενα άλλο καλωδιο ρευματος". Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο γιατι το ξεχειλωνουμε έτσι? Σε ενα κορυφαιο DAC, και η παραμικρη λεπτομερεια παιζει ρολο. Αρκει βεβαια το συστημα να μπορει να το δειξει αυτο.
 

Μηνύματα
4.886
Reaction score
3.998
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Μιχαλη δεν ειπε κανεις οτι ενα καλωδιο ρευματος κανει το dac κορυφαιο η για πέταμα, ειπα την πολύ απλη πρόταση "δοκιμασε και με ενα άλλο καλωδιο ρευματος". Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο γιατι το ξεχειλωνουμε έτσι? Σε ενα κορυφαιο DAC, και η παραμικρη λεπτομερεια παιζει ρολο. Αρκει βεβαια το συστημα να μπορει να το δειξει αυτο.
Αυτο το τελευταιο Μιχαλη γιατι το εγραψες?
Διακρινω κατι σαν υπονοουμενο (για τα 802) στο βαθος του μυαλο σου, κι ο Βλασης κατι τετοια δεν τα συγχωρει.
Νομιζω οτι κατι πρεπει να φερεις απο κει που εισαι, σαν δωρο για να εξιλεωθεις! Ετσι δεν ειναι Βλαση?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.880
Reaction score
11.192
Re: Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Αυτο το τελευταιο Μιχαλη γιατι το εγραψες?
Διακρινω κατι σαν υπονοουμενο (για τα 802) στο βαθος του μυαλο σου, κι ο Βλασης κατι τετοια δεν τα συγχωρει.
Νομιζω οτι κατι πρεπει να φερεις απο κει που εισαι, σαν δωρο για να εξιλεωθεις! Ετσι δεν ειναι Βλαση?
Χμ, μετά από αυτό το review έχει δικαίωμα να αφήνει υπονοούμενα. Sorry Βλάση!
 

Μηνύματα
9.799
Reaction score
1.889
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Αυτο το τελευταιο Μιχαλη γιατι το εγραψες?
Διακρινω κατι σαν υπονοουμενο (για τα 802) στο βαθος του μυαλο σου, κι ο Βλασης κατι τετοια δεν τα συγχωρει.
Νομιζω οτι κατι πρεπει να φερεις απο κει που εισαι, σαν δωρο για να εξιλεωθεις! Ετσι δεν ειναι Βλαση?
Κανείς πολυ μεγάλο λάθος, ο Βλασης δεν το δοκίμασε καν άρα φυσικά και δεν αναφερομαι στο Βλάση...Εξάλλου άμα προσεξες και ο Βλασης ανάφερε τρεις φορές το ίδιο πράγμα στα post του για αυτο και αναφέρθηκα σε μπηχτες παραπάνω.....Anyway ο μόνος Λόγος που επανήλθα είναι για να απαντήσω στο Μιχάλη.
Ο Βλασης άνοιξε ένα thread για ένα dac, εγω που το έχω ακουσει σε 4 συστηματα τα τελευταία 3 χρονια, δεν πρέπει να πω την άποψη μου?

Το dac θαβεται για μένα με αυτο καλώδιο, οποίος μπορεί να το ακούσει καλώς...
 

Μηνύματα
9.799
Reaction score
1.889
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Αγαπητέ dapost αυτο το review το έχω δει καιρο, ας επικεντρωθούμε εδώ:


Lastly, whereas the B&W was evenhanded and balanced -- and I’m quite sure it could play louder than the Tidal without busting a gut -- the Piano Cera sounded more alive, more transparent to the source, and overall more involving: I could hear deeper into the recording across the entire audioband. Hands down, the Tidal was the better speaker.*
 

Μηνύματα
4.886
Reaction score
3.998
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Μιχαλη μην θυμωνεις, απλα αστειευομαι αλλα δεν το πιασες!
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.880
Reaction score
11.192
Re: Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Ε, γι αυτο λεω ότι έχεις δικαίωμα να αφήνεις υπονοούμενα ;-)

Αγαπητέ dapost αυτο το review το έχω δει καιρο, ας επικεντρωθούμε εδώ:


Lastly, whereas the B&W was evenhanded and balanced -- and I’m quite sure it could play louder than the Tidal without busting a gut -- the Piano Cera sounded more alive, more transparent to the source, and overall more involving: I could hear deeper into the recording across the entire audioband. Hands down, the Tidal was the better speaker.*
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Απάντηση: Re: Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Χμ, μετά από αυτό το review έχει δικαίωμα να αφήνει υπονοούμενα. Sorry Βλάση!
Μα φιλτατε το αρθρο μιλαει για το 803.......το οποιο ειναι πιτσιρικι μπροστα στο Nautilus 802......
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Απάντηση: Re: Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Επειδη ευκολα ενα αρθρο γυρναει στην μ@λακια μιας και το εγραψα και ποιο πριν το θεμα μας δεν ειναι ουτε τα ηχεια μου -ουτε και τα ηχεια του Μιχαλη......ειναι το Dac της Stahl-tek.....νομιζω το γραφει ο τιτλος !!!!!!

Φιλε Dapost περιμενα μια λιγο ποιο strate τοποθετηση στο θεμα......

Ειλικρινα θα χαρω να μας περιγραψεις αν εχεις ακουσει το Dac ......τα Tidal ξερω οτι τα εχεις ακουσει γιαυτο ας μεινουμε στο θεμα μας....στην ουσια δηλαδη!!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Αυτο το τελευταιο Μιχαλη γιατι το εγραψες?
Διακρινω κατι σαν υπονοουμενο (για τα 802) στο βαθος του μυαλο σου, κι ο Βλασης κατι τετοια δεν τα συγχωρει.
Νομιζω οτι κατι πρεπει να φερεις απο κει που εισαι, σαν δωρο για να εξιλεωθεις! Ετσι δεν ειναι Βλαση?
Οχι Βασιλη μου....δεν χρειαζεται να φερει ο Μιχαλης κατι.......καρβουνιαστρα μου εσυ!! ......
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.333
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top