Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Μηνύματα
4.886
Reaction score
3.998
Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Αντε να βρεις ενισχυτη και πολυ περισσοτερο ηχειο, που η συγκεκριμενη αποκριση να μεταφερθει προς τα εκει.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

η αλήθεια είναι πως έχω και γω τα "τεχνικά κενά" σου, και δε μπορώ να σε βοηθήσω στην πρώτη σου ερώτηση που κουόταρα.
Δεν βοηθάς βρε Ear με βλέπεις στο γκρεμό και αντί να δώσεις ένα χεράκι κοιτάς την νεαρά που περνάει δίπλα σου με το κολαν...:107:
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Μιχαλη δεν ειπε κανεις οτι ενα καλωδιο ρευματος κανει το dac κορυφαιο η για πέταμα, ειπα την πολύ απλη πρόταση "δοκιμασε και με ενα άλλο καλωδιο ρευματος". Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο γιατι το ξεχειλωνουμε έτσι? Σε ενα κορυφαιο DAC, και η παραμικρη λεπτομερεια παιζει ρολο. Αρκει βεβαια το συστημα να μπορει να το δειξει αυτο.
Μιχάλη θα σου απαντήσω για το καλώδιο όχι σε σχέση με το συγκεκριμένο DAC αλλά με οποιαδήποτε ακριβή συσκευή, με το γνωστό ανέκδοτο.
Είναι δυο φίλοι στην στάση και ρωτάει ο ένας τον άλλον: Να σου πω βρε Κώστα με όλο το θάρρος της φιλίας μας η γυναίκα σου είναι καλή στο κρεβάτι; Και του απαντάει ο κολητός του, τι να σου πω βρε Νίκο, άλλοι μου λένε ναι και άλλοι όχι, αντε μετά να βγάλεις άκρη...
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Φιλε Μιχαλη,

Το DAC μου ειναι παραγωγης Ιανουαριου 2010 και η μονη διαφορα με το μοντελο που εχεις ειναι μια θυρα HDMI για συνδεση Ι2S με το αντιστοιχο transport της εταιριας. Δεν εχω λογους να πιστευω οτι ακουγεται διαφορετικα απο το δικο σου μοντελο... Εαν οντως ακουγεται διαφορετικα θα με ενδιεφερε να το ακουσω... Αλλα ποσο μπορει να αλλαξει ο ηχος ενος DAC οταν το μοντελο ειναι το ιδιο και μπαινει μια extra θυρα?
Γιώργο δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν είναι αυτή η μόνη διάφορα. Εγώ είχα όπως γνωρίζεις το αντίστοιχο δικό σου DAC στο χώρο μου πέντε μέρες πριν αποφασίσω αν θα τα κανω εισαγωγή. Οι δυο εκδόσεις έχουν σίγουρα περισσότερες διαφορές απο ότι κάνει ένα καλώδιο ρεύματος. Αν θέλεις πάρε τηλέφωνο να σου απαντήσω. Δεν είναι το θέμα μας οι διάφορες.

Τώρα το θέμα του καλωδίου, αν είναι καλύτερο η χειρότερο ή αξίζει περισσότερο απο μια αναβάθμιση, τι να σου πω, είναι θέμα δικό σου.

Απ’ ότι μαθαίνω το τελευταίο καιρό στην Ελληνική πιάτσα παίζει ένα σενάριο οτι το μηχάνημα το κατασκευάζει η MSB για λογαριασμό της Stahl Tek. Δηλ. είναι το μικρό DAC της MSB που κοστιζει περιπου 8500 και η Stahl Tek βάζει το κουτί και το πουλάει 25000.
Γι’ αυτό σου λέω μείνε ήσυχος και οι δύο εκδόσεις είναι κοντά ηχητικά και είναι απο την ίδια παρτίδα...
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

βρε βλασουκο, το ΤΙΘΩ εγω...

πως σου ΦΑΝΗΚΕ το βεκ ως προς το μετρικ?
Γιατι πιστευεις οτι υπερτερει το ενα η το αλλο?
Απο που στις προδιαγραφες τους δικαιολογειται αυτο?
?
Θα σου απαντήσω εγώ, το ένα έχει ποντενσιόμετρο και το χρησιμοποιείς και σαν προενισχυτή, το άλλο δεν έχει, αλλά ζεστένεται σαν τελικός και γλυτώνεις τη ΔΕΗ το χειμώνα. Ο μόνος περιορισμός είναι ότι πρέπει να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος και να κάνεις τρεις μήνες διακοπές το καλοκαίρι. Διαφορετικά θα τα πληρώσεις στο aircondition οπότε σου έρχεται μία η άλλη.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι ο καθένας επιλέγει ανάλογα με τις ανάγκες του και με την τσέπη του μιας και διανύουμε δύσκολους καιρούς.
Αφού μιλάμε για έναν κονβέρτορα που ανήκει στην επαγγελματική κατηγορία θα σου απαντήσω με βάση τις εππαγγελματικές μηχανές.
Δεν κατάφερα ποτέ να βρω μηχάνημα που να κοστίζει λίγα ώστε να αντικαταστήσω αντίστοιχο στο στούντιο που πλήρωσα πέντε και δέκα φορές παραπάνω και εκεί δεν μιλάμε για χόμπι, άποψη και υπερτιμολόγηση hi-end.
Πάντα κάποιος λόγος υπήρχε για τη διαφορά τιμής. Τώρα το αν θέλει κάποιος να το πληρώσει είναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων και να ξερει τι χρειάζεται πραγματικά... Δυστυχώς ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη. Χρειάζεται χορωδία ωδικών πτηνών, για να φέρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Να είσαι σίγουρος ότι μόνο με τις προδιαγραφές δε βγάζεις άκρη.
Έχω πληρώσει κάτι reverb μόνο από τις προδιαγραφές γιατί δεν υπήρχαν στην Ελλάδα και μόλις μου τα έφεραν απο την Αμερική έψαχνα τρύπα για να μπω στο control room. Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί να πληρώνω ένα σκασμό χρήματα όταν μπορώ να πάρω τέσσερα στην τιμή του ενός και μάλιστα με καλύτερες προδιαγραφές? Ευτυχώς που τα πούλησα σε μια εταιρεία ενοικιάσεων ηχητικών εγκαταστάσεων που δούλευε κυρίως με ομιλίες πολιτικών, κι έτσι την έβγαλα καθαρή. Αν δεν πληρώσεις και δεν πάθεις δε μαθαίνεις.

Νίκο νομίζω ότι προσπαθείς να συγκρίνεις δύο διαφορετικά πράγματα...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.182
Reaction score
20.827
Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

gpol τι κανουν "Multiple Large Filtering Capacitors" και τι ειναι "and Multi-Staged Regulated Power Supplies "?
http://www.stahltek.com/vekian_da.htm
Κάνουν να φαίνεται γεμάτο το σασί ενός DAC.- (Εργοστάσιο ρε παιδί μου... :114: )
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.294
Reaction score
8.227
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ποστ, αλλα εσυ την ξερεις την απαντηση.
ηθελα να απαντησει και καποιος που δεν την ξερει αλλα την ακουσε...
(οφφ τοπικ τελικα αυτο το ποτενσιομετρο/volume της mh με ειπαν οι ιδιοι οτι ειναι αναλογικο.)

Θα σου απαντήσω εγώ, το ένα έχει ποντενσιόμετρο και το χρησιμοποιείς και σαν προενισχυτή, το άλλο δεν έχει, αλλά ζεστένεται σαν τελικός και γλυτώνεις τη ΔΕΗ το χειμώνα. Ο μόνος περιορισμός είναι ότι πρέπει να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος και να κάνεις τρεις μήνες διακοπές το καλοκαίρι. Διαφορετικά θα τα πληρώσεις στο aircondition οπότε σου έρχεται μία η άλλη.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι ο καθένας επιλέγει ανάλογα με τις ανάγκες του και με την τσέπη του μιας και διανύουμε δύσκολους καιρούς.
Αφού μιλάμε για έναν κονβέρτορα που ανήκει στην επαγγελματική κατηγορία θα σου απαντήσω με βάση τις εππαγγελματικές μηχανές.
Δεν κατάφερα ποτέ να βρω μηχάνημα που να κοστίζει λίγα ώστε να αντικαταστήσω αντίστοιχο στο στούντιο που πλήρωσα πέντε και δέκα φορές παραπάνω και εκεί δεν μιλάμε για χόμπι, άποψη και υπερτιμολόγηση hi-end.
Πάντα κάποιος λόγος υπήρχε για τη διαφορά τιμής. Τώρα το αν θέλει κάποιος να το πληρώσει είναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων και να ξερει τι χρειάζεται πραγματικά... Δυστυχώς ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη. Χρειάζεται χορωδία ωδικών πτηνών, για να φέρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Να είσαι σίγουρος ότι μόνο με τις προδιαγραφές δε βγάζεις άκρη.
Έχω πληρώσει κάτι reverb μόνο από τις προδιαγραφές γιατί δεν υπήρχαν στην Ελλάδα και μόλις μου τα έφεραν απο την Αμερική έψαχνα τρύπα για να μπω στο control room. Αναρωτιέμαι λοιπόν γιατί να πληρώνω ένα σκασμό χρήματα όταν μπορώ να πάρω τέσσερα στην τιμή του ενός και μάλιστα με καλύτερες προδιαγραφές? Ευτυχώς που τα πούλησα σε μια εταιρεία ενοικιάσεων ηχητικών εγκαταστάσεων που δούλευε κυρίως με ομιλίες πολιτικών, κι έτσι την έβγαλα καθαρή. Αν δεν πληρώσεις και δεν πάθεις δε μαθαίνεις.

Νίκο νομίζω ότι προσπαθείς να συγκρίνεις δύο διαφορετικά πράγματα...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.294
Reaction score
8.227
Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Κάνουν να φαίνεται γεμάτο το σασί ενός DAC.- (Εργοστάσιο ρε παιδί μου... :114: )
δεν με λες, αυτος ο πυκνωτης ειναι που βανουν αντι για choke για να γινει η power supply ρεγκιουλατεντ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Δεν βοηθάς βρε Ear με βλέπεις στο γκρεμό και αντί να δώσεις ένα χεράκι κοιτάς την νεαρά που περνάει δίπλα σου με το κολαν...:107:
εννοείται! μα καλά, για πχιόν με πέρασες?
να αρχίσεις να ανησυχείς όταν σταματήσω να κοιτάζω τη νεαρά με το κολάν!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

εαν δε τα στησεις διπλα διπλα λιγο δυσκολο το βλεπω να μπορεις να εκφρασεις αποψη....

εκτος εαν εχεις ζησει καιρο και με τα δυο και μπορεις να εχεις μια καποια υποψια ακουστικης μνημης...
έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι.

με κανένα από τα δύο δεν "έζησε" για πολύ καιρό.

κι ανάμεσα στα δύο ακούσματα, έκανε και σημαντικές αλλαγές στο χώρο του (και καλώδια - του κόρακα, και περιποίηση χώρου με διαχυτές - πιο σημαντικό)

άντε βγάλε άκρη δηλαδή...

ο βλασούκος άκουσε πριν από πολλούς μήνες για κανα δίωρο τη μέτρικ.

ενθουσιάστηκε.

τώρα άκουσε για κανα δίωρο το VEKIAN.

ενθουσιάστηκε.

(και στο μέλλον θα ακούσει κι άλλο ντακ, και να σας πω κάτι; θα ενθουσιαστεί πάλι! μα αφού είναι τρελλαμένος και κρελλαμένος μηχανάκιας! κα@λώνει με τις μηχανές, και "γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε", όπως λέει ο δρακουμέλ! το αγαπάει το χόμπι του, και μεις τον αγαπάμε με τις "αδυναμίες" του, τον τρελοκορίνθιο!)


Μπορεί (το πιο πιθανό δηλαδή) αυτά τα δυό ντακ να έχουν χαοτικές διαφορές μεταξύ τους στον ήχο τους.

Είναι προφανές πως είναι αδύνατο να θυμάται επακριβώς πως έπαιξε το πρώτο και να βγάλει συμπέρασμα συγκριτικά με το δεύτερο. Κι αν το έκανε (που είδατε πως τον παρακίνησα) θα ήταν βλακεία του. Τον τιμά που δε μπαίνει σε αυτό το λούκι των ριβιούερ που στάνταρ σου λεν στα μεσοχαμηλά αυτό ήταν καλύτερο και στα ανώτερα πρίμα εκείνο. μπουρδολογίες ολκής.

τζαστ μάϊ του σεντς
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

(οφφ τοπικ τελικα αυτο το ποτενσιομετρο/volume της mh με ειπαν οι ιδιοι οτι ειναι αναλογικο.)
(οφφ τοπικ τελικα κι εσυ θα καταλαβεις πως ολα στα ψηφιακα ειναι ...αναλογικα. ολα.)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Κάνουν να φαίνεται γεμάτο το σασί ενός DAC.- (Εργοστάσιο ρε παιδί μου... :114: )
ισοπεδωτικός όπως πάντα...

μα καλά ρε συ, το ίδιο είναι να έχει 6.800 μικροφαράντ και το ίδιο είναι να έχει 600.000 μικροφαράντ?

(η ερώτηση αφορά το κουτί, το μέγεθος του σασιού δηλαδή)
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Απάντηση: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Τελικα ...νομιζω οτι θα βρω και τον μπελα μου με σας που εχω μπλεξει !!!!

Χρυσαυτιαδες μου εσεις ......
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι.

με κανένα από τα δύο δεν "έζησε" για πολύ καιρό.

κι ανάμεσα στα δύο ακούσματα, έκανε και σημαντικές αλλαγές στο χώρο του (και καλώδια - του κόρακα, και περιποίηση χώρου με διαχυτές - πιο σημαντικό)

άντε βγάλε άκρη δηλαδή...

ο βλασούκος άκουσε πριν από πολλούς μήνες για κανα δίωρο τη μέτρικ.

ενθουσιάστηκε.

τώρα άκουσε για κανα δίωρο το VEKIAN.

ενθουσιάστηκε.

(και στο μέλλον θα ακούσει κι άλλο ντακ, και να σας πω κάτι; θα ενθουσιαστεί πάλι! μα αφού είναι τρελλαμένος και κρελλαμένος μηχανάκιας! κα@λώνει με τις μηχανές, και "γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε", όπως λέει ο δρακουμέλ! το αγαπάει το χόμπι του, και μεις τον αγαπάμε με τις "αδυναμίες" του, τον τρελοκορίνθιο!)


Μπορεί (το πιο πιθανό δηλαδή) αυτά τα δυό ντακ να έχουν χαοτικές διαφορές μεταξύ τους στον ήχο τους.

Είναι προφανές πως είναι αδύνατο να θυμάται επακριβώς πως έπαιξε το πρώτο και να βγάλει συμπέρασμα συγκριτικά με το δεύτερο. Κι αν το έκανε (που είδατε πως τον παρακίνησα) θα ήταν βλακεία του. Τον τιμά που δε μπαίνει σε αυτό το λούκι των ριβιούερ που στάνταρ σου λεν στα μεσοχαμηλά αυτό ήταν καλύτερο και στα ανώτερα πρίμα εκείνο. μπουρδολογίες ολκής.

τζαστ μάϊ του σεντς
Εχω εγω αδυναμιες??????????Μουα????
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.294
Reaction score
8.227
ωραια, αφοt το vekian ειναι το θεμα, ας μας πει ο δολφον (τωρα που εμαθα ηπιε τον καφε του (irish cofee)) εαν τα χαρακτηριστικα της τροφοδοσιας του διασφαλιζουν την "ανοσοποιηση του" στα καλωδια ρευματος.
 

Μηνύματα
4.886
Reaction score
3.998
Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

Θα σου απαντησω εγω.
Αποκλειεται για οποιον αγορασει αυτο το ντακ να μην ακουει στα καλωδια. Και για αυτο ειμαι σιγουρος 100%. Και σου λεω οχι μονο για ρευματος αλλα για τα παντα. Δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε, ουτε να κοιταμε τις μετρησεις. Αυτο ειναι νομοτελεια, παει και τελειωσε!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.294
Reaction score
8.227
Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

:145::145:

Θα σου απαντησω εγω.
Αποκλειεται για οποιον αγορασει αυτο το ντακ να μην ακουει στα καλωδια. Και για αυτο ειμαι σιγουρος 100%. Και σου λεω οχι μονο για ρευματος αλλα για τα παντα. Δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε, ουτε να κοιταμε τις μετρησεις. Αυτο ειναι νομοτελεια, παει και τελειωσε!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

ωραια, αφοt το vekian ειναι το θεμα, ας μας πει ο δολφον (τωρα που εμαθα ηπιε τον καφε του (irish cofee)) εαν τα χαρακτηριστικα της τροφοδοσιας του διασφαλιζουν την "ανοσοποιηση του" στα καλωδια ρευματος.
Επ'αυτου η εταιρια εχει προσθεσει στο σασι δυο βυσματα τυπου IEC ,αυτο με τα κοκκινα ποδαρακια ειναι για τους δοκιμαστες καλωδιων ρευματος (με αναλογη πλακετα στην τροφοδοσια)και ενα αλλο για αυτους που χεστηκανε πατοκορφα για τα καλωδια ρευματος(φυσικα και δω υπαρχει η αναλογη πλακετα )σας δινει δηλαδη το δικαιωμα να λετε .........απο βδομαδα λεω να καρφωσω το καλωδιο στο κοκκινο βυσμα γιατι ψηνομαι να ακουσω διαφορες στις μεσαιες και εχω και την αμυδρα εντυπωση και λιγακι στις χαμηλες!!!!
Τον χειμωνα ομως που ανοιγει η δουλεια στο μαγαζι μιας και δεν εχω χρονο το βαζω(το καλωδιο)στο κανονικο βυσμα για να μην ακουω τιποτις μιας και δεν προλαβαινω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!



:623::619::604:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.294
Reaction score
8.227
Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

:116::116: μια μια τις δινεις τι πλεροφοριες...

Επ'αυτου η εταιρια εχει προσθεσει στο σασι δυο βυσματα τυπου IEC ,αυτο με τα κοκκινα ποδαρακια ειναι για τους δοκιμαστες καλωδιων ρευματος (με αναλογη πλακετα στην τροφοδοσια)και ενα αλλο για αυτους που χεστηκανε πατοκορφα για τα καλωδια ρευματος(φυσικα και δω υπαρχει η αναλογη πλακετα )σας δινει δηλαδη το δικαιωμα να λετε .........απο βδομαδα λεω να καρφωσω το καλωδιο στο κοκκινο βυσμα γιατι ψηνομαι να ακουσω διαφορες στις μεσαιες και εχω και την αμυδρα εντυπωση και λιγακι στις χαμηλες!!!!
Τον χειμωνα ομως που ανοιγει η δουλεια στο μαγαζι μιας και δεν εχω χρονο το βαζω(το καλωδιο)στο κανονικο βυσμα για να μην ακουω τιποτις μιας και δεν προλαβαινω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.182
Reaction score
20.827
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Με το VEKIAN ....στο σπιτι.....

δεν με λες, αυτος ο πυκνωτης ειναι που βανουν αντι για choke για να γινει η power supply ρεγκιουλατεντ?
Ένα τροφοδοτικό είναι αδύνατο να είναι regulated με χρήση παθητικών στοιχείων. Πάντως, ένα επαγωγικό στοιχείο σε σειρά και ένα χωρητικό τοιούτο παράλληλα με το φορτίο κάνουν την ίδια δουλειά, ενίοτε δε και συνδυασμένα, σχηματίζοντας φίλτρο 2ης τάξης.

Πάντως, για να μην παρεξηγηθώ, εμένα δεν με πειράζει καθόλου το ογκώδες σασί και όλα τα υπόλοιπα, αρκεί η μηχανή να δουλεύει σωστά. Τώρα για δυναμικά και τα συν αυτοίς, εσείς ξέρετε καλύτερα, που το ακούσατε. Ούτε και η τιμή με πειράζει, αλλ' αυτή από μόνη της διαδραματίζει θεμελιώδη ρόλο στην αξιολόγηση της μηχανής, τουλάχιστον από τη στιγμή που...

...

Αποκλειεται για οποιον αγορασει αυτο το ντακ να μην ακουει στα καλωδια...
... που τιμώνται τριφήφια ή τετραψήφια ποσά.

Θέλω να πω δηλαδή, πως αφού αυτός ο DAC τιμάται είκοσι χιλιάρικα, σε όποιου περιοδικού τη database να περιλαμβάνεται, θα φιγουράρει δίπλα στις αντίστοιχες μηχανές που κοστίζουν επίσης είκοσι χιλιάρικα, ανεξαρτήτως πόσο καλά παίζει. Αν έκανε πενήντα χιλιάρικα, θα φιγουράριζε στην αντίστοιχη κατηγορία. Αν έκανε 500 ευρώ, θα φιγουράριζε στην κατηγορία των πεντακοσίων ευρώ. Αυτό το απλό πράγμα ονομάζεται διαστρωμάτωση αγοράς, και αφορά την εμπορική υπόσταση του προϊόντος, και όχι φυσικά την τεχνική.

Αφ' ης στιγμής, όμως, το αγοραστικό κοινό κρίνει τεχνικής φύσεως ιδιότητες με οικονομικής φύσεως κριτήρια, πολύ καλά έκανε ο κατασκευαστής και το ετιμολόγησε στις είκοσι χιλιάδες. Προσωπικά θα το χρέωνα τουλάχιστον πενήντα χιλιάδες δολλάρια - δεν αστειεύομαι, ομιλώ απολύτως σοβαρά - με την προσθήκη και του firewire interface, μιας και οι περισσότεροι δυνητικοί πελάτες αυτής της κατηγορίας τιμής δουλεύουν Apple, η οποία είναι μητέρα και πρώτη υποστηρίκτρια αυτού του πρωτοκόλλου. Αλλά και έτσι, μια χαρά είναι.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.016
Μηνύματα
2.885.343
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top