Εχω connx,να αλλάξω σε cyta ή όχι ?

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Εδώ και καιρό έχω connx και είμαι πολύ απογοητευμένος.

-Πληρώνω 96€ το δίμηνο και έχω:
-απεριόριστα σταθερά
-60λεπτά προς κινητά
-adsl 24mps αλλά στην πράξη κατεβάζω ταινίες με 300kbps!!!!!!!!(=ψοφίμι) και με ενημέρωσαν 2 φορές τεχνικοί του ΟΤΕ οτι δεν αλλάζει κάτι λόγω της μεγάλης απόστασης μου απο το κέντρο.

Με πήραν λοιπόν το απόγευμα απο cyta και μου είπαν για πρόγραμμα με:
66€ το δίμηνο
-απεριόριστα σταθερά
-80λεπτά προς κινητά
-adsl 24 που θα είναι πολύ μεγαλύτερη απο αυτή που έχω τώρα.

Το θέμα είναι οτι η μάνα μου θα πει το τελικό "ναι" (αυτή πληρώνει) και μου λέει κάθε φορά οτι:
1)Αν δεν έχει ο ΟΤΕ καλό δίκτυο που είναι κρατικός,δεν θα έχουν οι άλλοι.
2)Θα είναι καμμία απάτη όπως με τις εταιρείες ρευματος που έφαγαν λεφτά κτλ

Απο την άλλη έχω δύο γνωστούς,που με πρήζουνε να αλλάξω εδώ και καιρό,λέγοντας μου οτι το μόνο μειονέκτημα είναι οτι....
1)Σε διακοπή ΔΕΗ δεν έχεις τηλέφωνο,αλλά κάθε πόσο κόβεται το ρεύμα,και υπάρχουν κινητά
2)Ολες οι τηλεφωνικές πρήζες πρέπει να πηγαίνουν αυτόνομα στο cyta router και όχι παράλληλα,αλλά στη δική μου περίπτωση όλες οι πρήζες σπίτι πάνε αυτόνομες με UTP στο υπόγειο και συνδέονται παράλληλα,οπότε το παρακάμπτω..

1)Πριν όμως προχωρήσω σε αλλαγή παρόχου,γίνεται να μου κάνουν κάποια επίδειξη ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο (ενημέρωση) για να πειστώ οτι θα έχω τόσο καλή ταχύτητα?
2)Οσοι έχετε είστε ευχαριστημένοι?
3)Επίσης κάτι διάβαζα στο σάϊτ της cyta για γραμμές vdl έως 50mbps!!! που ίσως καλύπτομαι στην περιοχή μου και δω άσπρη μέρα..
 

Μηνύματα
1.036
Reaction score
198
Απάντηση: Εχω connx,να αλλάξω σε cyta ή όχι ?

αν εισαι 1 χρονο + μπορεις να φυγεις ΧΩΡΙΣ ''φαουλ'' απ την connx και αργισες κιολας...
αν δεν εισαι ενα χρονο, νομιζω πληρωνεις ενα μικρο ποσο και φευγεις
απλα ψαξε πολυ σε πια εταιρια θα πας...
εγω εχω ON χρονια τωρα, πολυ ευχαριστημενος!!! ειχα κανει μια παυση και ειχα παει στη wind λογο προσφορας επειδη ειχα και συνδεση στο κηνιτο αλλα ΜΑΠΑ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ
οσο αναφορα τη cyta δεν εχω ακουσει τιποτα, ουτε καλο ουτε κακο...
οσες εταιριες με εχουν παρει τηλ για πακετα προσφορων οταν τους λεω οτι πληρωνω 30 ευρο και εχω απεριοριστο νετ <<<EΩΣ>>> 24mbps, απεριοριστα σταθερα σε ελλαδα και ευρωπη, το κλεινουν...
οσο αναφορα τις ταχυτητες για ιντερνετ μην ψαρωνεις με τη διαφημηση της cyta για 50mbps, ρωτα πρωτα τη ταχυτητα μπορεις να εχεις εσυ στην περιοχη που εισαι αν δεν κανω λαθος παιζει ρολο η περιοχη πραμα που δεν το λενε συνηθος και πληρωνουν οι περισσοτεροι για 24mbps και εχουν 6 με 8 mbps
αν σε ενδιαφερουν κλησεις προς κηνιτα ρωτα τη hol-vodafon
 

Μηνύματα
1.036
Reaction score
198
Απάντηση: Εχω connx,να αλλάξω σε cyta ή όχι ?

( ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ TO DOWNLOAD ΑΡΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ 2-3GB ΑΠΟ TORRENT MAXIMUM ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ)
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Εχω connx,να αλλάξω σε cyta ή όχι ?

Αν πραγματικά είσαι μακρυά από κέντρο τότε μην περιμένεις μεγάλη βελτίωση της ταχύτητας και φυσικά ξεχνάς το VDSL το οποίο παίζει σε αποστάσεις μέχρι 1Km.
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Επειδή έχω τσίτα όντως αν είσαι μακριά δεν θα δεις βελτίωση σε ταχύτητες.
Το θέμα του ρεύματος το έλυσα πανεύκολα και αξιόπιστα με UPS (το ρούτερ είναι δίπλα στο πισί).

Πάντως και μακριά από το πισί να είναι το ρούτερ, το ups κάνει τη δουλειά που πρέπει και ξενοιάζεις.
Στις απεργίες της ΔΕΗ είχα δίωρες διακοπές αλλά δεν έτρεξε τίποτα...
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Απάντηση: Εχω connx,να αλλάξω σε cyta ή όχι ?

Εχω HOL ,είμαι Θεσσαλονίκη,πληρώνω 83 Ευρώ το δίμηνο και έχω τις ιδιες παροχές με σένα.
Σε πρόσφατη βλάβη,ηρθε τεχνικός του ΟΤΕ και μέτρησε την ταχύτητα 14 κάτω στο κουτί της οικοδομής.
Είμαι πάνω απο την Ολυμπιάδος και το τηλ κέντρο είναι στην Ερμού.
Προβλήματα λίγα και εξυπηρέτηση πολύ καλή σε αντίθεση με την αρχη(πριν χρόνια) που δεν μπορούσες να βγάλεις γραμή για να δηλώσεις το πρόβλημα σου.
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Εχω connx,να αλλάξω σε cyta ή όχι ?

κατεβάζω ταινίες με 300kbps!!!!!!!!(=ψοφίμι)[/B] και με ενημέρωσαν 2 φορές τεχνικοί του ΟΤΕ οτι δεν αλλάζει κάτι λόγω της μεγάλης απόστασης μου απο το κέντρο.

............-adsl 24 που θα είναι πολύ μεγαλύτερη απο αυτή που έχω τώρα.

3)Επίσης κάτι διάβαζα στο σάϊτ της cyta για γραμμές vdl έως 50mbps!!! που ίσως καλύπτομαι στην περιοχή μου και δω άσπρη μέρα..
300kbps σημαινει οτι η γραμμη σου θα πρεπει να συχρονιζει περιπου στα 3.5mbps, κατι που αν συνεβαινε θα σε ειχαν ριξει σε προφιλ 12 και θα ησουν καλυτερα η θα σου ειχαν προτεινει να σε κατεβασουν στα 2 ωστε να μην πληρωνεις πολλα.
Αρα κατι αλλο συμβαινει και η ταχυτητα σου δεν ειναι αυτη που λες, η οποια σαφως δεν ελεγχεται απο το ποσο κατεβαζουμε τις "ταινιες".

Ιδια αποσταση απο το κεντρο εχουν ανεξαιρετως ολοι οι παροχοι, οποτε οποιος σου ειπε οτι θα εχεις πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα απο αυτη που εχεις τωρα, σε παραπλανει.

Το vdsl της cyta, βρισκεται μεσα στο κτηριο του ΟΤΕ, οποτε η αποσταση σου θα παραμεινει η ιδια.
Παροτι η ονομαστικη του ταχυτητα ειναι 50mbps η συμπεριφορα του ειναι πολυ χειροτερη απο του ADSL για αποστασεις ανω των 550 μετρων που ειναι οι απολυτως μεγιστες προδιαγραφες των κατασκευαστριων εταιρειων vdsl Dslam.

Αν πραγματικά είσαι μακρυά από κέντρο τότε μην περιμένεις μεγάλη βελτίωση της ταχύτητας και φυσικά ξεχνάς το VDSL το οποίο παίζει σε αποστάσεις μέχρι 1Km.
Οπως ειπα Γιωργο, εως 550 μετρα, με τον ΟΤΕ να εχει ορισει το δικο του μεγιστο στα 320 μετρα, και το εχει πετυχει με την εγκατασταση των "γνωστων" καμπινων (μαλιστα το μεγιστο με αυτη την λυση δεν υπερβαινει σχεδον σε καμια περιπτωση τα 200 μετρα).

Για την εξυπηρετηση πελατων σε κοντινες αποστασεις, ο ΟΤΕ εχει εδω και καιρο στημενο vdsl εκτος απο τις καμπινες (που του απαγορευεται απο την ΕΕΤΤ να δωσει προς το παρων παροχες), και σε ολα τα αστικα του κεντρα.
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Re: Απάντηση: Εχω connx,να αλλάξω σε cyta ή όχι ?

θα σου ειχαν προτεινει να σε κατεβασουν στα 2
Οντως με καλέσανε δύο φορές τεχνικοί απο τον ΟΤΕ και μου είπαν οτι η απόσταση μου είναι μεγάλη απο το κέντρο,κάτι που δεν θα μου επιτρέψει να βελτιωθεί ποτέ η ταχύτητα και μου πρότειναν να πάω σε άλλο συμβόλαιο.

Επειδή το συζητησα με την μάνα μου (που αυτή θα πει τι θα γίνει) ξέρεις μήπως τι σύνδεση να κάνω?
Δηλαδή αν κάνω 4άρα,θα πληρώνω και θα παίρνω όντως 4άρα?

Επίσης επειδή είχα διαβάσει κάπου οτι οι κακές συνδέσεις σε ένα σπίτι μπορεί να ευθύνονται για πεσμένη ταχύτητα,έστησα το λάπτοπ και το ρούτερ στο κουτί της ΔΕΗ έξω απο το σπίτι όπου έρχεται εκεί απευθείας η γραμμή connx και οι ταχύτητες ήταν ακριβώς οι ίδιες.

Οσο αφορά τον έλεγχο της ταχύτητας μου εκτός απο ταινίες πάω και στο "otenet speed test" κατεβάζω αρχείο 1GB (http) και μετά πάω στο "λήψεις" και βλέπω οτι η ταχύτητα είναι ακριβώς ίδια δηλαδή 300kbps.

Μιά φορά που μου κάναν reset έφτασα 670kbps!!! και ευχαριστήθηκα κατέβασμα αλλά δεν κράτησε πολύ,λίγες μέρες.

Να ρωτήσω κάτι άλλο,επειδή η μάνα μου χρησιμοποιεί το ρούτερ αραιά και που σαν ασύρματο (για την smart TV) μήπως έχει να κάνει με την πεσμένη ταχύτητα?Οταν δηλαδή έχει χρήση και ενσύρματό αλλά και ασύρματο πέφτει η ταχύτητα?Αν το έκανα μόνο να δουλεύει ενσύρματα θα ήταν καλύτερα ή μόνο όταν ανοίγει την smart και χρησιμοποιήσεις το ιντερνετ της πέφτει η ταχύτητα?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Εχω connx,να αλλάξω σε cyta ή όχι ?

Οδυσσέα, κάνε κλικ εδώ, κατέβασε το αρχείο των 100ΜΒ με http, και δες με πόση ταχύτητα το κατεβάζεις. (Αν χρησιμοποιείς Firefox και σου κολλήσει, δοκίμασε με Internet Explorer). Κάνε αυτή τη δοκιμή στις 5 το πρωί, στις 12 το μεσημέρι και στις 10 το βράδι, σε κάποια εργάσιμη μέρα. Το πιθανότερο είναι να δεις πως αδίκως πληρώνετε 24άρα σύνδεση. Καλώς -και προς τιμήν τους- σας προέτειναν οι άνθρωποι φθηνότερο συμβόλαιο. Προτίμησε την 4άρα, της οποίας το πρόσθετο κόστος εν συγκρίσει προς τη 2άρα είναι αμελητέο. Άλλωστε, το περισσότερα χρήματα της πάγιας χρέωσης είναι για την τηλεφωνία.
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Εχω connx,να αλλάξω σε cyta ή όχι ?

Διαφορά στην ταχύτητα είναι απίθανο να δείς,τουλάχιστον προς τα πάνω.
Μπορεί όντως η Cyta να είναι καλή αλλά προτίμησε κάποιον πάροχο που δίνει κανονική γραμμή τηλεφώνου και όχι Voip(αυτή την μλκιά με το ''υπάρχουν και τα κινητά άμα κοπεί το ρεύμα'' ποτέ δεν την κατάλαβα).
Πλέον οι τιμές είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα σχεδόν σε όλους τους παρόχους.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Εχω connx,να αλλάξω σε cyta ή όχι ?

Πλέον οι τιμές είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα σχεδόν σε όλους τους παρόχους.
Αυτό γίνεται γιατί "λειτουργεί" σωστά ο "ανταγωνισμός".....
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Εχω connx,να αλλάξω σε cyta ή όχι ?

Για ποιον ανταγωνισμο μιλας Γιωργο ?

Δεν υπαρχει ανταγωνισμος, υπαρχουν συμβατικες υποχρεωσεις τιμων ολων των υπολοιπων εκτος απο τον ΟΤΕ διοτι του το απαγορευει η ΕΕΤΤ.


Δηλαδή αν κάνω 4άρα,θα πληρώνω και θα παίρνω όντως 4άρα?
Δεν υπαρχει 4αρα, τα προγραμματα ειναι 2αρα και εως 24αρα. Τιποτα ενδιαμεσο.

Επίσης επειδή είχα διαβάσει κάπου οτι οι κακές συνδέσεις σε ένα σπίτι μπορεί να ευθύνονται για πεσμένη ταχύτητα,έστησα το λάπτοπ και το ρούτερ στο κουτί της ΔΕΗ έξω απο το σπίτι όπου έρχεται εκεί απευθείας η γραμμή connx και οι ταχύτητες ήταν ακριβώς οι ίδιες.
Εννοεις προφανως το κουτι του ΟΤΕ.
Απο τα λεγομενα σου αμφιβαλω οτι εχεις την τεχνογνωσια να απομονωσεις το κομματι του δικτυου που πηγαινει προς το σπιτι σου, ωστε να εχεις την γραμμη "καθαρη".
Στην περιπτωση που δεν το εκανες, δεν κερδισες τιποτα και η δοκιμη ηταν ακυρη.

Μιά φορά που μου κάναν reset έφτασα 670kbps!!! και ευχαριστήθηκα κατέβασμα αλλά δεν κράτησε πολύ,λίγες μέρες.
Λογικο ειναι, γιατι επειδη η γραμμη σου ειναι τοσο "κακη" κυριως λογω αποστασης, τα κοινα (φτηνα) ρουτερακια δεν μπορουν να διαχειριστουν τον τεραστιο ογκο λαθων που συσσωρευεται. Με το reset απλα μηδενισαν μεχρι να ξανανεβουν παλι στο μεγιστο.

Να ρωτήσω κάτι άλλο,επειδή η μάνα μου χρησιμοποιεί το ρούτερ αραιά και που σαν ασύρματο (για την smart TV) μήπως έχει να κάνει με την πεσμένη ταχύτητα?Οταν δηλαδή έχει χρήση και ενσύρματό αλλά και ασύρματο πέφτει η ταχύτητα?Αν το έκανα μόνο να δουλεύει ενσύρματα θα ήταν καλύτερα ή μόνο όταν ανοίγει την smart και χρησιμοποιήσεις το ιντερνετ της πέφτει η ταχύτητα?
Καμια σχεση το ειδος επικοινωνιας του router με τον υπολογιστη.
Εαν ομως "τραβουν" δεδομενα δυο βαριες εφαρμογες που απαιτουν οσο το δυνατον μεγαλυτερο ευρος ταυτοχρονα, τοσο η ταχυτητα καθε ενος συνδεμενου στο rοuter μειωνεται σε βαθμο που δεν ειναι σταθερος.

Αυτο που θελω να ψαξεις μεσα στο router σου ειναι το ποσα db attenuation εχεις.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.571
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top